Sztukaterie we wnętrzach - pomysły na aranżacje
Lamperie ze sztukaterii - pomysły
Jakie dekoracyjne listwy wybrać?
Sztukateria ścienna występuje w wielu wariantach, zróżnicowanych pod względem rozmiarów, kształtów i możliwości zastosowania. Najpopularniejsze to kolumny, pilastry, portale i gzymsy. Wyróżniamy też fasety, półki, rozety i łuki, a także – dekoracyjne płaskorzeźby. Najpopularniejsze są klasyczne motywy inspirowane sztuką antyczną, czyli motywy roślinne i geometryczne. Sztukaterie i dekoracyjne listwy ścienne dostępne są w wielu rozmiarach, co pozwoli łatwo dopasować je do proporcji naszego wnętrza. Dekoracje powinniśmy dobierać rozważnie. Zbyt duża lub niewłaściwie zastosowana sztukateria da efekt odwrotny od zamierzonego – zamiast podkreślić przestrzeń, przytłoczy ją i nada karykaturalnego wydźwięku.
Sztukaterie w salonie
Do jakich wnętrz pasują listwy dekoracyjne?
Sztukaterie ścienne sprawdzają się w kamienicach i wysokich wnętrzach, ale nie tylko. Listwy dekoracyjne podkreślą wnętrza klasyczne, vintage oraz w stylu glamour. Ciekawie prezentują się w aranżacjach modern classic, czyli łączących elementy z różnych epok oraz aranżacjach eklektycznych. Eklektyzm również należy do stylów miksujących estetyki pozornie do siebie niepasujące.
Jak wykorzystać sztukaterie w aranżacji
Świetnie sprawdzają się do podkreślenia wybranych elementów architektonicznych, takich jak drzwi i okna, wnęki lub wykusze. Sztukaterią możemy ozdobić kominek i sufit. Dekoracje mogą tworzyć kompozycje z wiszącymi na ścianach obrazami lub telewizorem. Ciekawie wyglądają też lamperie, czyli listwy lub panele gipsowe ułożone na dolnym fragmencie ściany. Odpowiednio zastosowane sztukaterie są w stanie optycznie poprawić proporcje pomieszczenia – pionowe elementy, np. pilastry mogą podnieść niski sufit lub wizualnie poszerzyć wnętrze. Lamperie i nisko umieszczone listwy obniżą pomieszczenie. Sztukaterie często stosuje się też do zamaskowania krzywizny ścian, zwłaszcza w starych, remontowanych budynkach.
Sztukaterie na suficie również mogą wizualnie obniżyć wysokie pomieszczenie. Popularną dekoracją w tym miejscu są rozety – zestawiamy je z eleganckim żyrandolem lub lampą z dużym, przykuwającym uwagę kloszem.
Jak montować sztukaterię?
Sposób montażu musimy dopasować do miejsca i rodzaju wybranej sztukaterii – inaczej kleimy sztukaterie gipsowe, inaczej z poliuretanu lub styropianu. Dekoracje gipsowe są często najlepszej jakości, najtrwalsze i oferują najlepsze efekty wizualne ze wszystkich wcześniej wymienionych rodzajów. Są również najdroższe. Ze względu na wagę materiału (gips jest cięższy, niż sztukateria styropianowa) stosujemy najmocniejsze kleje montażowe lub specjalną zaprawę do sztukaterii gipsowych. Aby dekoracje prezentowały się estetycznie, po montażu warto zamaskować widoczne szczeliny połączenia akrylem i pomalować, aby tworzyła jednolitą całość z powierzchnią sufitu lub ściany. W stylu klasycznym najpopularniejsze są białe ściany ze sztukaterią, jednak możemy pomalować je na inny, pasujący do aranżacji odcień.
Sztukaterie poliuretanowe mają inne zalety – są lekkie, co znacznie ułatwia szybki i samodzielny montaż. Są również wilgocioodporne, dlatego doskonale sprawdzą się do szybkiej metamorfozy łazienki czy toalety.