Eklektyzm według Hanny Pietras

Eklektyzm według Hanny Pietras

Ludzie z natury nie lubią ograniczeń. Stąd pojawia się nieustanne dążenie do nowości o oryginalności. W architekturze odpowiedzią na to wymaganie jest styl eklektyczny, wywodzący się z wielu kierunków wnętrzarskich.
3:00 min
0
0

Rozważanie filozoficzne


Etymologią słowa „eklektyzm” jest greckie słowo „eklektikos” co w luźnym tłumaczeniu oznacza „wybierać najlepsze”. Początkowo słowo to było używane do wybierania najtrafniejszych argumentów, aby móc sformułować własne. Do architektury nurt ten przeniósł się na przełomie wieku XIX i XX. Postanowiono wówczas odejść od sztywnego trzymania się jednego stylu architektonicznego na rzecz zupełnie innowacyjnego kierunku stylistycznego. Niedługo później filozofię tę przeniesiono również w aspekcie projektowania wnętrz. Styl ten staje się obecnie coraz bardziej popularny i uznany. Niedawno można było spotkać się z jego określeniami jako chaotyczny czy hipsterski. Obecnie podejście to się zmienia i coraz szersza gama klientów decyduje się na aranżację wnętrza właśnie w tym stylu. „Jest to w moim odczuciu styl, który pozwala na posiadanie prywatnych rzeczy, wkomponowanych we wnętrze. Dzięki niemu nie musimy się stresować, czy dany obraz, mebel po babci czy zabytkowy dywan pasują, bo jeśli ja na etapie projektu wiem, jakie pamiątki i meble Klienci zabierają ze sobą do nowego domu to potrafię ubrać je w całość z nowym wnętrzem” mówi architektka Hanna Pietras.

Autor:
Redakcja
Data:
15.03.2023
Hanna Pietras Architects, współpraca Monika Ledzion_RASPBERRY WORKSHOP (1)-min.jpg
Projekt: Hanna Pietras Architects, współpraca Monika Ledzion Fot: RASPBERRY WORKSHOP
Hanna Pietras Architects, współpraca Monika Ledzion_RASPBERRY WORKSHOP (2)-min.jpg
Projekt: Hanna Pietras Architects, współpraca Monika Ledzion Fot: RASPBERRY WORKSHOP

Różnorodność struktur

Eklektyzm można trafnie określić, iż jest to niemal nieograniczone żadnymi barierami połączenie. „Trzeba mieć wyczucie i otwartość. Na pewno znajomość innych stylów, mebli, materiałów wykończeniowych bardzo pomaga, bo dzięki nim możemy żonglować pomysłami. Być odważniejsi i pewniejsi swoich wyborów” dodaje architektka. We wnętrzach zachowanych w tym stylu często spotyka się mieszanie kolorów, tekstur i wzorów, zatem spotkać możemy nasyconą kolorystykę w zestawieniu ze stonowanymi barwami.  Kontrast również możemy dostrzec w postaci zestawienia zabytkowych mebli z nowoczesną bryłą. Styl eklektyczny przepełnia uznanie wpływu kulturowego.  Różni się on od w zależności od kraju pochodzenia, zatem jego zestawienie pozwala na wykreowanie czegoś unikalnego i zaskakującego. Aranżacje w tym nurcie są przede wszystkim nakierowane na człowieka przy jednoczesnym zachowaniu swobody i lekkości. Dzięki nim jesteśmy w stanie uzyskać wnętrza ponadczasowe, które zostaną z nami na długie lata bez odczucia ich przemijania. Styl ten nie lubi bylejakości. Użyte materiały powinny być starannie dobrane o wysokiej jakości. Styl ten jest synonimem umiejętnego doboru akcesoriów i elementów. 

Hanna Pietras Architects, współpraca Paulina Markowska-Chudzicka_Raspberry Workshop-min.jpg
Projekt: Hanna Pietras Architects, współpraca Paulina Markowska-Chudzicka Fot. RASPBERRY WORKSHOP
Hanna Pietras Architects, współpraca Anastazja Lukiewicz_Follow The Flow-min.jpg
Projekt: Hanna Pietras Architects, współpraca Anastazja Lukiewicz Fot. Follow The Flow Studio

Eklektyzm we wnętrzach

Dla Hanny Pietras eklektyzm kojarzy się z „Wolnością, swobodą w projektowaniu, indywidualizmem, a przede wszystkim postawieniem człowieka w najważniejszym punkcie.  W moim odczuciu najpiękniejsze wnętrza to te, które mają duszę i czuć kto w nich mieszka”. Styl eklektyczny umożliwia zaprezentowanie swojej osobowości w aranżacji. Nie występują w nim bariery i granice. Jest to swojego rodzaju zerwanie się od twardych reguł i wytycznych. Największą występującą trudnością jest idealnie skomponować całości, aby uzyskać spójną aranżację. „Uwielbiam wnętrza w stylu mid-century modern. Natomiast jest on bardzo wymagający i konkrety. Jest w nim swoboda projektowa, ale tylko w określonych ramach, a projektowanie nie lubi ograniczeń. Ja nie lubię ograniczeń. Kiedy przychodzi do mnie Klient – długo z nim rozmawiam. Okazuje się, że bardzo często nie potrafi określić jednym słowem tego, co mu się podoba, ponieważ pojawia się wiele kierunków. Eklektyzm ma tu wręcz zbawienny wpływ. On nie określa, nie definiuje” dodaje Pietras.

Hanna Pietras Architects, współpraca Joanna Grzybowska_Follow The Flow Studio-min.jpg
Projekt: Hanna Pietras Architects, współpraca Joanna Grzybowska Fot. Follow The Flow Studio
Hanna Pietras Architects, współpraca Anastazja Lukiewicz_Follow The Flow_2-min.jpg
Projekt: Hanna Pietras Architects, współpraca Anastazja Lukiewicz Fot. Follow The Flow Studio
Projekt Hanna Pietras Architects, współpraca Anastazja Lukiewicz_2-min.jpg
Projekt: Hanna Pietras Architects, współpraca Anastazja Lukiewicz Fot. Follow The Flow Studio

Polecane artykuły:

Dom z duchem podróży
Wiele rozwiązań, które zostały zastosowane w tej realizacji, są echem doświadczeń inwestorki, która wiele lat mieszkała w...
czytaj więcej
Morska Bryza - marynistyczne mieszkanie w Gdańsku
Realizacja projektu mieszkania w Gdańsku nawiązuje do marynistycznego klimatu trójmiasta. Niemal 70-metrowy apartament na...
czytaj więcej