Eklektyzm - przewodnik po stylu
Komu spodobają się wnętrza eklektyczne?
Styl eklektyczny określa umiejętne łączenie innych stylów, dlatego jest idealną bazą do eksperymentów wnętrzarskich dla osób kreatywnych, lubiących ruch i częste zmiany otoczenia. Docenią go podróżnicy lubiący eksponować we wnętrzach meble i pamiątki z podróży, osoby interesujące się sztuką i fotografią lub modą, albo po prostu każdy, kto lubi otaczać się wyjątkowymi przedmiotami. Eklektyzm łączy stare z nowym, jasne z ciemnym, estetykę rustykalną i vintage z rozwiązaniami high-tech. Wnętrza eklektyczne nigdy nie są „skończone” - wielbiciele tego stylu zgodnie twierdzą, że ciągłe zmiany i rozbudowa projektu o kolejne elementy to jedna z najprzyjemniejszych i najbardziej satysfakcjonujących pasji.
Eklektyzm nie jest estetyką, który każdemu się spodoba i wszędzie pasuje. Nadmiar bodźców, kształtów i kolorów może być przytłaczający i zbyt pobudzający. Dlatego warto dokładnie przemyśleć decyzje o wyborze eklektyzmu jako nurtu wystroju sypialni czy salonu. W przygotowaniach warto też sięgnąć po inspiracje lub pomoc profesjonalistów. Architekci wnętrz chętnie podejmą się kreatywnego wyzwania, aby eklektyczne przestrzenie pozostały funkcjonalne i nieprzytłaczające.
Od czego zacząć urządzanie eklektycznego wnętrza?
Wyjściową bazą do stworzenia eklektycznej aranżacji może być niemal każdy styl. Nie mamy tutaj jasno wytyczonych reguł, które określają ramy stylu eklektycznego, więc możemy zacząć od prostych eksperymentów z łączeniem niedrogich mebli i dodatków, np. krzeseł lub foteli czy tkanin. Próbujmy pozestawiać ze sobą różne kształty i kolory, tapicerki, zasłony i poduszki o różnych wzorach i splotach. Szybko będziemy w stanie ocenić, czy dobrze czujemy się w takim kontrolowanym chaosie. Jeśli efekty są pozytywne i zachęcające, możemy przejść o krok dalej.
Eklektyzm dla zaawansowanych
Łączenie stylów nie jest niczym nowym w środowiskach twórczych. Dzięki płynnym granicom sztuki, architektury i projektowania wnętrz jesteśmy w stanie komponować ciągle nowe i oryginalne aranżacje. Jasne, skandynawskie wnętrze możemy przełamać ciężkim, ozdobnym regałem w ciemnym kolorze i jaskrawym dywanem. Surowy styl industrialny dobrze komponuje się z elementami w wydaniu glamour. Ceglane, postarzane ściany będą doskonałym tłem dla pikowanej sofy w kontrastowym odcieniu i ozdobnego żyrandola. Rustykalne meble uzupełnijmy minimalistyczną sztuką nowoczesną, np. abstrakcyjnymi obrazami w eleganckich, złoconych ramach. Wnętrza mid-century modern z meblami vintage możemy uzupełnić o nowoczesne oprawy oświetleniowe. Dla wielbicieli prostoty i naturalnego drewna polecamy przyjrzeć się bliżej stylowi japandi, czyli fuzji pomiędzy stylami krajów nordyckich a estetyką japońskich, minimalistycznych wnętrz.
Odważne, ale przemyślane
Styl eklektyczny od estetyki kiczu i bałaganu oddziela bardzo cienka linia, którą łatwo przekroczyć. Najbardziej widowiskowe wnętrza eklektyczne otrzymamy, łącząc ze sobą elementy nie więcej niż trzech — czterech charakterystycznych stylów. Wtedy każdy z przedmiotów będzie mógł swobodnie opowiadać we wnętrzu swoją własną historię. Zaaranżowane w ten sposób wnętrze nie będzie przypominało składziku z przypadkowymi sprzętami.