Kolorowe kontrasty w aranżacjach wnętrz

Kolorowe kontrasty w aranżacjach wnętrz

Kontrastowe zestawienia kolorystyczne to sprawdzony sposób na uzyskanie wyrazistych i pełnych charakteru wnętrz. Co warto wiedzieć, przygotowując stylizacje przestrzeni oparte na kontrastach? Podpowiadamy, jak stworzyć ciekawe aranżacje z wykorzystaniem barwnych przeciwieństw.
2:00 min
0
0

Jak dobierać kolor do wnętrz? Podstawowe zasady


Dobór kolorów w aranżacji wnętrz na zasadzie kontrastu warto rozpocząć od określenia klimatu i stylu wnętrza. Musimy wybrać kolor bazowy. Będzie dominujący i nada charakter całej przestrzeni. Warto też zastanowić się na jakich powierzchniach go zastosujemy – na których ścianach lub meblach.

Tutaj trzeba też pamiętać o wizualnych predyspozycjach kolorów: ciemne optycznie przybliżają i zmniejszają pomieszczenie, jaśniejsze oddalają i powiększają. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu kolorowych kontrastów możemy poprawić proporcje wnętrz – nadać im głębi, skrócić lub wydłużyć optycznie ściany.

Autor:
Redakcja
Data:
09.05.2024
Beżowa łazienka z motywem terazzo z żółtymi kaflami
Intensywny odcień żółci doskonale komponuje się zarówno z bielą, neutralnymi beżami, jak i błękitem. Fot. Domni.pl
Elita Legacy Black 168929
Uchwyt meblowy (gałka), 3,5 cm
sprawdź
Tubądzin Macchia Beige
Płytka ścienna, 32,8x89,8 cm
sprawdź
Pastele
Marka Tubądzin
sprawdź
Tubądzin Pastel Żółty MAT (RAL D2/085 80 60)
Płytka ścienna, 20x20 cm
sprawdź
IÖ Mufi CE.MUF.485.2191
Umywalka nablatowa, 48,5x35 cm, biała
sprawdź
Excellent Pi AREX.1202BL
Bateria umywalkowa wysoka, czarna
sprawdź
Elita Legacy 90 Black 168918
Podstawa (nóżki), 90 cm, czarna
sprawdź
Tubądzin Macchia Beige MAT
Płytka uniwersalna (gr. 8 mm), 59,8x59,8 cm
sprawdź
IÖ Mufi CE.MUFSF.490.046E-UQ3
Miska WC podwieszana Spin Flux z deską wolnoopadającą Slim, 36,5x49,5 cm, biała
sprawdź
Żółte kafle i beże w aranżacji łazienki
autor: Domni.pl
sprawdź
Elita Legacy 100 3S 1D L Dąb Naturalny Fornir 168909
Szafka podumywalkowa, 100 cm
sprawdź

Color blocking we wnętrzach

Ta technika pomaga w prawidłowym łączeniu kolorów. Za twórcę teorii color blockingu uznaje się malarza Pieta Mondriana, prekursora neoplastycyzmu. Jego twórczość zrewolucjonizowała sztukę początków XX wieku. W swoich pracach Mondrian wykorzystywał geometryczne, maksymalnie uproszczone kształty i kontrastowe zestawienia kolorystyczne. Ta technika może wspierać różne style wnętrzarskie – od minimalizmu przez glamour, aż po art deco.


Zasada color blocking polega na łączeniu kolorów z wykorzystaniem koła barw. Czym jest koło barw? To zobrazowane widmo światła białego. We wnętrza można je wykorzystać na trzy różne sposoby:


  • Łącząc 2 kolory przeciwstawne na kole – umieszczone naprzeciwko siebie
  • Łącząc 2 kolory sąsiadujące ze sobą
  • Łącząc 3 kolory, czyli triadę barw – trzy kolory znajdujące się w równych odległościach, tworzących równoboczny trójkąt.
Eklektyczny salon z musztardową kanapą
Projekt: Pracownia Bueno, Fot: Martyna Szulist

Wyraziste kontrasty – kolory przeciwstawne


Kolory przeciwstawne, inaczej nazywane kolorami dopełniającymi, po wymieszaniu dają różne odcienie szarości. Zestawione obok siebie w aranżacji tworzą wyraziste, piękne kontrasty. We wnętrzach zazwyczaj są to dwa odcienie – łączenie większej ilości kolorów wymaga dużego wyczucia, aby uniknąć niezamierzonego efektu kiczu. Barwy, które dają najbardziej efektowne kontrasty to żółć i fiolet, pomarańcz i granat, oraz zieleń i czerwień. Wybierając kontrastowy color blocking do wnętrza zgodnie z wcześniej wspomnianą zasadą łączenia kolorów warto wybrać jeden, który będzie dominował w aranżacji.

Aranżacja kolorowego salonu z kamienną podłogą
Róż i turkus leża na przeciwległych krańcach koła kolorów, dlatego tworzą estetyczny kontrast - warto je uzupełnić neutralnym odcieniem, np. szarą posadzką. Fot. Domino
Domino Fino Grey
Płytka podłogowa gres szkliwiony mat (gr. 8 mm), 59,8x59,8 cm
sprawdź
#Pink chic
sprawdź
Fino
Marka Domino
sprawdź

Psychologia kolorów - jak ją wykorzystać?

Kolorysty mogą nie tylko wpływać na wygląd wnętrz, ale też funkcjonalność i nastrój domowników. Wybierając kontrasty do wnętrz warto wybierać takie, które podkreślą charakter przestrzeni i pozytywnie wpłyną na jej użytkowanie. W sypialni warto wykorzystać kolory, które sprzyjają atmosferze wyciszenia i relaksu – np. niebieski. Warto zrównoważyć go innym kolorem, np. kontrastowymi, żółtymi dodatkami. Pomieszczenia przeznaczone do pracy i nauki mogą być żółte. Ten kolor pobudza do myślenia i stymuluje kreatywność.


Kolory wpływają na nasz nastrój i warunki do wykonywania różnych czynności, jednak trzeba je stosować umiejętnie – w nadmiarze kolor nie zawsze oddziaływać pozytywnie. Warto więc dobrze przemyśleć położenie i ilość każdego odcienia we wnętrzu.

Jasny salon z pomarańczową ścianą
Kontrastowy fragment ściany i zielony fotel tworzą wyraźne punkty kompozycyjne w jasnej, neutralnej przestrzeni. Projekt: bo.studio
Żółta sofa w salonie
Duże meble, takie jak sofa czy regał mogą być nośnikiem kontrastowego koloru. Projekt: Magda Banach - Projektowanie wnętrz
#W kolorze nieba
sprawdź

Pomysły na kontrastowe wnętrza

Granatowa ściana z lamelami w salonie
Granatowe ściany i żółty fotel tworzą efektowną klamrę przestrzeni wypoczynkowej w salonie. Projekt: 4ma projekt
Lamele ścienne - aranżacja, na którą Cię stać
sprawdź
#Ściana RTV
sprawdź

 Żółty i niebieski to jedno z najciekawszych i najbardziej charakterystycznych zestawień kolorów. Wyraźnie odcinające się od siebie kolory przywodzą na myśl nadmorski krajobraz, z żółtym piaskiem, blaskiem słońca i błękitnymi, morskimi falami. Tutaj warto poeksperymentować nasyceniem kolorów i zestawić intensywny granat z jasną, cytrynową żółcią lub pastelowy błękit z bardziej zgaszonym, musztardowym wariantem żółtego.

Sypialnia z niebieską ścianą
Żółte łóżko na tle niebieskiej, tapicerowanej ściany w sypialni. Projekt: AVO Architekci, Fot: Dekorialove

Niebieski i zielony to dwa kolory połączone na zasadzie sąsiedztwa na kole barwnym. To zestaw idealny do salonu, w którym chcemy się zrelaksować, ponieważ oba odcienie mają wyciszające właściwości. Ciekawie wyglądają przełamane drewnem lub szarym betonem.

Wąski salon w kawalerce z zielenią
Projekt: Pogotowie Wnętrzarskie, Fot: HomePic
#Zielono mi
sprawdź

Zielony i pomarańczowy - kolory położone na przeciwległych stronach koła barwnego – ciepły pomarańcz i chłodna, butelkowa zieleń dobrze łączą się z bielą, neutralną szarością lub beżem. Podobnie wygląda połączenie z zielenią i żółcią - ten zestaw kolorystyczny pasuje też do jasnego drewna i cegły.

Sypialnia z zieloną ścianą
Sypialnia w aranżacji z zielenią i energetyczną, pomarańczową zasłoną. Projekt: bo.studio
Jakie kolory wybrać do sypialni?
Ogromne znaczenie i wpływ na nasze samopoczucie ma kolorystyka ścian wnętrza, w którym przebywamy. Sypialnia jest miejscem...
Pomysły na ścianę za łóżkiem
Ściana za łóżkiem w sypialni jest tym miejscem, w którym najczęściej stawiamy na dekoracyjny akcent. Najbardziej wyeksponowaną...
Salon w mieszkaniu z kolorowymi meblami tapicerowanymi
Projekt: MODIFY - projektowanie i aranżacja wnętrz. Beata Napierała
Żółte drzwi i zielone szafki w sypialni
Kolorowe meble nie potrzebują wielu ozdób - w barwnych wnętrzach można wykorzystać naturalne rośliny jako dekorację. Projekt: Pracownia Bueno, Fot: Martyna Szulist

Podobne artykuły:

Kolorowe kuchnie - pomysły, porady, inspiracje
Kolory w kuchni mocno zyskują na popularności – białe aranżacje powoli ustępują śmiałym, nasyconym odcieniom. W swoich projektach...
Jakie kolory ścian wybrać do salonu?
W salonie toczy się życie rodzinne, tutaj wspólnie odpoczywamy, spędzamy czas z przyjaciółmi. Odpowiednio dobrane kolory...