Kolorowe kontrasty w aranżacjach wnętrz
Color blocking we wnętrzach
Ta technika pomaga w prawidłowym łączeniu kolorów. Za twórcę teorii color blockingu uznaje się malarza Pieta Mondriana, prekursora neoplastycyzmu. Jego twórczość zrewolucjonizowała sztukę początków XX wieku. W swoich pracach Mondrian wykorzystywał geometryczne, maksymalnie uproszczone kształty i kontrastowe zestawienia kolorystyczne. Ta technika może wspierać różne style wnętrzarskie – od minimalizmu przez glamour, aż po art deco.
Zasada color blocking polega na łączeniu kolorów z wykorzystaniem koła barw. Czym jest koło barw? To zobrazowane widmo światła białego. We wnętrza można je wykorzystać na trzy różne sposoby:
- Łącząc 2 kolory przeciwstawne na kole – umieszczone naprzeciwko siebie
- Łącząc 2 kolory sąsiadujące ze sobą
- Łącząc 3 kolory, czyli triadę barw – trzy kolory znajdujące się w równych odległościach, tworzących równoboczny trójkąt.
Wyraziste kontrasty – kolory przeciwstawne
Kolory przeciwstawne, inaczej nazywane kolorami dopełniającymi, po wymieszaniu dają różne odcienie szarości. Zestawione obok siebie w aranżacji tworzą wyraziste, piękne kontrasty. We wnętrzach zazwyczaj są to dwa odcienie – łączenie większej ilości kolorów wymaga dużego wyczucia, aby uniknąć niezamierzonego efektu kiczu. Barwy, które dają najbardziej efektowne kontrasty to żółć i fiolet, pomarańcz i granat, oraz zieleń i czerwień. Wybierając kontrastowy color blocking do wnętrza zgodnie z wcześniej wspomnianą zasadą łączenia kolorów warto wybrać jeden, który będzie dominował w aranżacji.
Psychologia kolorów - jak ją wykorzystać?
Kolorysty mogą nie tylko wpływać na wygląd wnętrz, ale też funkcjonalność i nastrój domowników. Wybierając kontrasty do wnętrz warto wybierać takie, które podkreślą charakter przestrzeni i pozytywnie wpłyną na jej użytkowanie. W sypialni warto wykorzystać kolory, które sprzyjają atmosferze wyciszenia i relaksu – np. niebieski. Warto zrównoważyć go innym kolorem, np. kontrastowymi, żółtymi dodatkami. Pomieszczenia przeznaczone do pracy i nauki mogą być żółte. Ten kolor pobudza do myślenia i stymuluje kreatywność.
Kolory wpływają na nasz nastrój i warunki do wykonywania różnych czynności, jednak trzeba je stosować umiejętnie – w nadmiarze kolor nie zawsze oddziaływać pozytywnie. Warto więc dobrze przemyśleć położenie i ilość każdego odcienia we wnętrzu.
Pomysły na kontrastowe wnętrza
Żółty i niebieski to jedno z najciekawszych i najbardziej charakterystycznych zestawień kolorów. Wyraźnie odcinające się od siebie kolory przywodzą na myśl nadmorski krajobraz, z żółtym piaskiem, blaskiem słońca i błękitnymi, morskimi falami. Tutaj warto poeksperymentować nasyceniem kolorów i zestawić intensywny granat z jasną, cytrynową żółcią lub pastelowy błękit z bardziej zgaszonym, musztardowym wariantem żółtego.
Niebieski i zielony to dwa kolory połączone na zasadzie sąsiedztwa na kole barwnym. To zestaw idealny do salonu, w którym chcemy się zrelaksować, ponieważ oba odcienie mają wyciszające właściwości. Ciekawie wyglądają przełamane drewnem lub szarym betonem.
Zielony i pomarańczowy - kolory położone na przeciwległych stronach koła barwnego – ciepły pomarańcz i chłodna, butelkowa zieleń dobrze łączą się z bielą, neutralną szarością lub beżem. Podobnie wygląda połączenie z zielenią i żółcią - ten zestaw kolorystyczny pasuje też do jasnego drewna i cegły.