Kolorowe kuchnie - pomysły, porady, inspiracje
Musimy pamiętać, że ceny frontów gładkich i frezowanych mogą znacząco się różnić, co wpłynie na koszt wybranego przez nas wariantu kuchni. Przed zamówieniem realizacji warto porównać oferty kilku producentów, aby wybrać najlepszą ofertę.
Jak urządzić kolorową kuchnię?
Urządzajmy kompleksowo – kolorowy aneks kuchenny otwarty na salon czy kuchnia z jadalnią muszą być utrzymane w spójnej estetyce. Utrzymajmy tą samą paletę kolorystyczną w obu częściach otwartej przestrzeni. Warto dobrze przemyśleć naszą aranżację. Sprawdzonym sposobem integracji kolorowego wnętrza jest powtórzenie odcieni frontu zabudowy kuchennej w innym miejscu, np. na ścianie, tkaninach dekoracyjnych i zasłonach, lub tapicerkach meblowych.
Dobierzmy stopień połysku frontu – Najczęściej spotykanymi rodzajami wykończenia płyty meblowej jest mat, satyna, półpołysk oraz połysk. Stopień połysku ma duże znaczenie w odbiorze i budowaniu klimatu przestrzeni. Powierzchnie mocno odbijające światło sprawiają, że wnętrze optycznie wyda się nam większe. Fronty o wysokim połysku świetnie sprawdzają się w małych i ciemnych kuchniach bez okien. Możemy je zastosować do aranżacji w stylu glamour, nowoczesnej lub eklektycznej. Połysk frontu warto zrównoważyć matowym blatem, np. o strukturze naturalnego drewna. Wadą błyszczących frontów jest fakt, że trudno je utrzymać w nieskazitelnej czystości. Kurz, ślady palców i tłuszcz będą bardzo widoczne na gładkiej powierzchni.
Jasne powiększa, ciemne zmniejsza – do małej kuchni i lub aneksu warto wybrać jaśniejsze, pastelowe odcienie. W pomieszczeniach, gdzie brakuje naturalnego światła, świetnie sprawdzą się błękity, mięta lub pudrowy róż. Te kolory pasują do estetyki skandynawskiej, nowoczesnej lub glamour. Ciemne kolory pochłaniają światło, co optycznie zmniejszy rozmiar kuchni. Jeśli jednak chcemy zastosować ciemny odcień w małych kuchni, np. granat, możemy wykorzystać go na dolnych szafkach.
Postaw na balans – kolorowa aranżacja wydaje się zbyt śmiała? Biel lub szarość złagodzi niemal każdą z innych barw. Możemy też w ten sposób wykorzystać odcienie naturalnego drewna. Zyskamy świeżą, oryginalną aranżację kuchni.
Jakie fronty wybrać malowane czy akrylowe?
Fronty malowane do kuchni to najczęściej płyta MDF. Jest trwała i dobrze sprawdza się w kuchni. Zaletą malowanych frontów do kuchni jest bogaty wybór kolorów. Wykonawcy pracują na 2 najpopularniejszych paletach: NCS oraz RAL. Ta pierwsza jest nieco bardziej rozbudowana od palety RAL i oferuje więcej kreatywnych możliwości. Warto dowiedzieć się, na której palecie pracuje nasz wykonawca i jakie możliwości technologiczne oferuje.
Zaletą wyboru kolorów z mieszalnika jest możliwość idealnego dopasowania zabudowy kuchni do reszty aranżacji. Ten sam odcień możemy wykorzystać na ścianach, listwach podłogowych czy drzwiach. Fronty możemy wykończyć w różnych stopniach połysku lub w macie. Farba dokładnie przykrywa rdzeń z płyty MDF, dlatego malowane fronty są bardzo estetyczne i odporne na działanie wilgoci.
Malowane fronty można wykończyć w różnych stopniach połysku: wysokim, półpołysku lub w macie. Farba dokładnie pokryje krawędzie frontów, dlatego będą estetyczne i trwałe. Malowanie zabezpiecza fronty przed dostępem wilgoci. Do minusów malowanego frontu możemy zaliczyć wrażliwość na promieniowanie UV i odbarwienia – niektóre kolory mogą blaknąć, lakierowana powierzchnia jest też mnie odporna na zarysowania.
Fronty wykończone akrylem cechuje większa odporność – trudniej je uszkodzić i zarysować, nie odbarwiają się pod wpływem promieniowania słonecznego. Powstają poprzez pokrycie płyty meblowej kilkumilimetrową warstwą okładziny z tworzywa sztucznego. Możemy uzyskać niezwykle głębokie nasycenie kolorów i bardzo wysoki, niemal lustrzany stopień połysku. Do minusów frontów akrylowanych możemy zaliczyć mniejszą paletę kolorystyczną niż malowanych. Sprawdźmy też sposób wykończenia boków płyty – folia PCV może z czasem nieestetycznie odpadać. Odsłonięte boki płyt mogę prowadzić do zawilgocenia, zniszczenia i paczenia frontu.