Kolory ścian - inspiracje i porady
Jasne kolory wnętrza a nasłonecznienie
Położenie budynku względem stron świata wpływa na nasłonecznienie pomieszczeń. Pokoje domów i mieszkań położonych od strony północnej są najciemniejsze, ponieważ dociera do nich najmniej naturalnego światła. W aranżacjach wnętrz północnych najlepiej sprawdzą się jasne kolory ścian, które zminimalizują efekt niedoświetlenia.
Są one najlepiej i najdłużej doświetlone w ciągu dnia, dlatego tutaj możemy wybrać odcienie ciemniejsze. Wpadające przez okna promienie słoneczne dodatkowo podkreślą ciepłe kolory ścian. W dobrze doświetlonych przestrzeniach możemy łączyć różne kolory ścian i wprowadzać barwne akcenty w postaci mebli czy dodatków. Fragment ściany we wnętrzu wykończony w ciemniejszym kolorze ożywi aranżacje salonu, pokoju dziecięcego, lub w sypialni.
Barwa, jasność a nasycenie
Barwa to wrażenie psychiczne, które powstaje w mózgu po przetworzeniu przez oko promieniowania z zakresu światła widzialnego. W teorii koloru nasycenie to subiektywnie odbierana intensywność barwy. Im bardziej nasycona, tym wydaje nam się żywsza i jaśniejsza. Barwy mniej nasycone postrzegamy jako stłumione i bardziej zbliżone do odcieni szarości.
Kolory farb: łączenie kolorów w pokoju
Ściany w całym pomieszczeniu nie muszą być jednolite! W aranżacji wnętrz możemy wykorzystać jeden, dwa, lub więcej kolorów farb, tapet czy dodatków. Łączenie kolorów na zasadzie podobieństwa, czy kontrastu? Podpowiadamy, jak wybrać najlepsze rozwiązanie do każdego wnętrza. W doborze kolorów może nam pomóc koło barw. Dzięki niemu można łatwo określić, jakie odcienie najlepiej się uzupełniają, a jakich połączeń unikać.
Kolory, które w kole barw znajdziemy obok siebie (żółty i pomarańczowy, czerwony i róż, zielony i niebieski), nazywamy sąsiadującymi. Tworzą one harmonię analogiczną, lub harmoniczną. Te leżące po przeciwnej stronie to barwy dopełniające. Łącząc barwy dopełniające, stworzymy efektowne kontrasty w harmonii komplementarnej.
Przykładem harmonii komplementarnej jest czerń i biel — ponadczasowy i elegancki duet, który sprawdzi się nie tylko w modzie, ale również we wnętrzach. Możemy wykorzystać również połączenie barw zieleni i czerwieni. Aby osiągnąć najlepsze efekty, łączmy kolory o zbliżonym natężeniu. Do oliwkowej zieleni pasuje rudobrązowa, rdzawa czerwień. Ciepły, musztardowo-żółty odcień pięknie podkreśli głęboki ton ultramaryny.
Jeden kolor – wiele opcji do wyboru
Sprawdzonym rozwiązaniem jest też zasada podobieństwa. Możemy wybrać jeden kolor w różnych odcieniach i uzyskać aranżacje monochromatyczne. Sprawdzonymi połączeniami są np. granat i błękit, grafit i szarość gołębia, zieleń butelkowa i szmaragd. Innym sposobem na łączenie kolorów we wnętrzach jest zasada stosowania jednej temperatury barwowej. Łączymy kolory ciepłe z innymi w ciepłych odcieniach (czerwony, żółty, pomarańczowy, brązy, złoto). Zimne wnętrze będzie utrzymane w szarości, bieli, srebrze, odcieniach fioletu lub błękitów.
Sprytne połączenia kolorów: jak powstają wrażenia optyczne?
Stosując różne kolory ścian, podłogi i sufitu możemy optycznie poprawić proporcje pomieszczeń oraz nadać im odpowiedni klimat. Ciemna ściana szczytowa w połączeniu z jasnymi kolorami optycznie skróci długi pokój. Salon z jasnym sufitem będzie wydawał się wyższy, niż ten z sufitem pomalowanym ciemniejszym kolorem.
Ciepłe kolory ścian dodadzą przytulnego, domowego charakteru, ale mogą wizualnie zmniejszyć pomieszczenie. Chłodniejsze barwy oddalają ściany od siebie, dzięki temu mały pokój wyda się większy.
Wnętrza neutralne
Monochromatyczne aranżacje wnętrz możemy stworzyć na bazie kolorów neutralnych, takich jak biel, czerń i odcienie szarości. Tych odcieni nie obejmuje koło barw, jednak są niezwykle popularne we wnętrzach. Farby do wnętrz rzadko występują w czystych odcieniach, większość kolorów farb ma domieszki innych kolorów, które nadają im ciepły lub chłodny charakter. Biele złamane żółcią lub pomarańczem, (takie jak wanilia czy kość słoniowa) są cieplejsze, niż z te z dodatkiem szarości czy błękitu.