
Modne tapety do kuchni
Jak wybrać tapetę do kuchni?
Czym charakteryzuje się dobra i trwała tapeta? Tapety do kuchni różnią się od tych stosowanych w innych pomieszczeniach. Intensywnie użytkowana przestrzeń, w której łatwo o zabrudzenia. Pryskający tłuszcz, kawa, wino, owoce i warzywa mogą odbarwić i zniszczyć powierzchnię papierowej tapety. To jednak najtańsze i najłatwiej dostępne rodzaje tapet – jeśli zależy nam na konkretnym wzorze tapety papierowej, możemy osłonić ją taflą szkła hartowanego. Tapeta powinna być dokładnie i równomiernie zabezpieczona – już niewielka ilość tłuszczu czy wilgoci spowoduje nieestetyczne plamy i zniszczenie papieru. Szukajmy więc tapet plamo i wilgocioodpornych. W kuchni doskonale sprawdzą się dwa inne rodzaje tapet: winylowe i z włókna szklanego.

Tapety winylowe do kuchni
Szukajmy tapet winylowych gładkich i cienkich (niespienionych). Powierzchnia powinna być solidna, najlepiej o połyskującym wykończeniu – są bardziej odporne na plamy i łatwo zmywalne. Wysokiej jakości kuchenne tapety winylowe nie potrzebują dodatkowej ochrony w okolicy kuchennego blatu, jeśli jednak mamy tradycyjną kuchenkę, warto w jej obrębie jednak zainstalować taflę hartownego szkła.

Tapety kuchenne z włókna szklanego
To tapety przypominające strukturą tkaniny. Są odporne na działanie wilgoci, przebarwienia spowodowane jedzeniem, oraz działanie ognia. Możemy bezpiecznie je stosować w okolicy kuchenki i nad blatem roboczym. Przyklejamy je na specjalny klej do tapet z włókna szklanego. Możemy mieć problem z ich późniejszym usunięciem – często odchodzą od powierzchni ściany razem z tynkiem.

Gdzie umieścić tapetę w kuchni?
Tapetą możemy wykończyć wszystkie ściany za meblami i AGD oraz w przestrzeni między blatem a wiszącymi szafkami. Wszystko zależy od naszej wyobraźni – tapeta może stanowić bazę aranżacji lub podkreślić ją w formie akcentu, umieszczonego w wybranym fragmencie wnętrza.

Zmywalne tapety do kuchni
To rodzaj tapet o podwyższonych właściwościach higienicznych i estetycznych. Możemy łatwo usunąć zabrudzenia z ich powierzchni. Szukając tapet zmywalnych w sieci, zazwyczaj trafimy na tapety winylowe, lub pokryte cienką, przezroczystą warstwą innego tworzywa. Jeśli remontujemy pomieszczenie o krzywych i nierównych ścianach, warto zastosować tapety do malowania. Pokryte zmywalną lub hydrofobową farbą również staną się odporne na trudne warunki, panujące w kuchni.

Modne wzory tapet do kuchni
Wzór tapety dobierzmy do stylu aranżacyjnego, w jakim urządzimy naszą kuchnię. Dalej popularne są klasyczne wzory kojarzące się z jedzeniem, takie jak kosze owoców, pieczywo, filiżanki kawy czy herbaty. Wprowadzą do wnętrza wyraźny kolor i odrobinę humoru, dlatego reszta pomieszczenia powinna być nieco bardziej stonowana.
Miłośnikom efektów industrialnych i klimatów loft z pewnością spodobają się tapety imitujące struktury betonu, przecieranych tynków lub cegły w różnych odcieniach. Odważnym polecamy tapety do kuchni z motywem postarzanego metalu.
W nowoczesnych wnętrzach świetnie odnajdą się wzory geometryczne, np. popularne motywy heksagonów czy trójkątów. Jeśli chcemy wprowadzić do wnętrza ciekawy akcent, szukajmy tapety z motywem patchworku.
Kuchnie skandynawskie świetnie uzupełnią tapety w jasnych odcieniach, np. szare, beżowe lub w kolorach pastelowych. Aby dodać wnętrzu ciepłego, przytulnego klimatu możemy wykorzystać powierzenie tapet imitujące białą cegłę lub przecierany tynk.

Wybierając tapetę do kuchni, możemy stworzyć wiele niepowtarzalnych aranżacji. Pamiętajmy jednak, aby jej wzór wkomponował się w styl i klimat wnętrza. Zbyt duże, nachalne wzory lub niedobrany kolor sprawią, że tapeta przytłoczy wnętrze, a w kuchni zapanuje efekt kiczu.
Polecane artykuły:
