Jak urządzić kuchnię z jadalnią?

Jak urządzić kuchnię z jadalnią?

Nic tak nie łączy, jak wspólne jedzenie! Gotowanie i kosztowanie przyrządzonych potraw to doskonała okazja do spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Co należy wziąć pod uwagę, urządzając kuchnię z jadalnią?
2:30 min
0
2

Przestrzeń do spożywania posiłków urządzona w bezpośrednim sąsiedztwie kuchni to bardzo praktyczne i wygodne rozwiązanie. Danie z patelni w ekspresowym tempie wyląduje na stole, a podczas przygotowywania posiłku dla oczekujących przy stole gości dalej możemy swobodnie prowadzić rozmowę. Jadalnia to również miejsce szczególnej integracji członków rodziny, która pozytywnie wpływa na relacje między nimi. Kuchnia zintegrowana z jadalnią może także przejąć część funkcji pokoju dziennego, ponieważ znacznie odciąży część wypoczynkową. Jeśli przestrzeń salonu jest duża, stół może stać się punktem centralnym aranżacji wnętrza i jego największą ozdobą. Dzięki temu zyskamy reprezentacyjną strefę jadalną, która nada naszemu domowi elegancki charakter.

Autor:
Redakcja
Data:
09.09.2020
Aktualizacja:
26.10.2021
Jasna kuchnia z jadalnią
Dzięki zastosowaniu płytek drewnopodobnych, kuchnia z jadalnią zyskuje elegancki charakter. Fot. Cerrad
#styl glamour
sprawdź
Cerrad Lussaca dust 14390
Płytka podłogowa, 17,5x60 cm
sprawdź
#Wnętrza w bieli
sprawdź
#Ułóż to w jodełkę
sprawdź
Lussaca
Marka Cerrad
sprawdź

Jaki układ kuchni wybrać?

W zasadzie najważniejszy jest rozmiar pomieszczenia, w jakim chcemy zaaranżować kuchnię z jadalnią. W wąskich kuchniach zabudowę najczęściej projektujemy na jednej ścianie, po przeciwnej stronie umieszczając stół z krzesłami. W małych pomieszczeniach, miejsce do spożywania posiłków możemy wydzielić za pomocą przedłużenia blatu roboczego.

Nowoczesna kuchnia z jadalnią w czarno-białej zabudowie
Kuchnia otwarta na część dzienną. Na wyspie od strony wysokiej zabudowy umieszczono zlew i płytę, od strony salonu wstawiono stołki barowe. Fot. Deante
Aster
Marka Deante
sprawdź
Deante Aster BCA B64M
Bateria zlewozmywakowa z podłączeniem do filtra wody
sprawdź

Jeśli nasza kuchnia ma wyspę, stół może znajdować się bezpośrednio przy niej – kierunek ustawienia podyktują możliwości pomieszczenia: do swobodnego spożycia posiłku i odsuwania krzesła, osoba siedząca przy stole potrzebuje ok. 80 cm wolnej przestrzeni, mierzonej od blatu. Stół obok wyspy kuchennej dobrze sprawdzi się w otwartych pomieszczeniach, gdzie wizualnie możemy zaznaczyć poszczególne strefy. Wyspa w kuchni z jadalnią będzie praktycznym łącznikiem między salonem a kuchnią. Idealnie sprawdzi się w domach, gdzie celebruje się wspólne przygotowywanie posiłków.

Jasna kuchnia z salonem i podłogą w drewnie
Biała zabudowa kuchenna z frezowanymi frontami. Fot. Opoczno
Passion Oak
Marka Opoczno
sprawdź
Opoczno Passion Oak Chocolate W542-007-1
Płytka ścienno-podłogowa, 22,1x89 cm
sprawdź
#Płytka drewnopodobna
sprawdź

Zabudowa kuchenna powinna tworzyć spójną całość ze strefą jadalną. Przy otwartym układzie szafek, stół możemy wykorzystać jako dodatkowy blat roboczy do przygotowywania posiłków. Aby takie rozwiązanie było funkcjonalne, stół musi znajdować się maksimum 120 cm od zabudowy, a wysokie krzesła nie mogą utrudniać dostępu do blatu.

Ergonomiczna kuchnia - jak ją zaplanować?
Nowoczesna kuchnia to nie tylko eleganckie szafki i błyszczące nowością AGD. Aby wnętrze było podwójnie piękne, przede wszystkim powinno zachwycać funkcjonalnymi...
czytaj więcej

Stół w centrum uwagi

W jadalni musi znaleźć się oczywiście wygodny stół. W tym przypadku największe możliwości aranżacyjne dają oczywiście duże, otwarte przestrzenie, na których bezpiecznie zmieścimy wszystkie niezbędne w jadalni sprzęty i akcesoria. W idealnym przypadku pomieści on wszystkich domowników. 


Rozmiar stołu należy dopasować do wielkości pomieszczenia i liczbę osób regularnie stołujących się w domu. Jeśli lubimy posiłki w większym towarzystwie, warto zastanowić się nad wyborem stołu rozkładanego. Warto dokładnie przemyśleć ustawienie stołu, zwłaszcza jeśli chcemy go ulokować pomiędzy kuchnią a otwartym salonem. Nieergonomicznie zaaranżowana przestrzeń niepotrzebnie stworzy nam labirynt, przez który będziemy przeciskać się z pełnymi talerzami.

Aranżacja jadalni z wykorzystaniem płytek Cerrad Laroya
Prosta zabudowa kuchenna stanowi eleganckie tło na strefy jadalnej. Fot. Cerrad
Cerrad Laroya brown 24503
Płytka uniwersalna, 17x89,7 cm
sprawdź
Jak urządzić kuchnię z jadalnią?
sprawdź
Laroya
Marka Cerrad
sprawdź
#styl nowoczesny
sprawdź

Jaki stół do jakiego wnętrza?

Klasyczny, drewniany stół to zawsze dobry wybór. Jeśli zabudowa kuchenna jest biała i utrzymana w stylu skandynawskim, blat stołu o widocznym rysunku drewna w naturalnym kolorze świetnie wprowadzi do wnętrza ciepły akcent. Zawsze dobrym wyborem jest dopasowanie stołu do kolorystyki blatu roboczego kuchni. Dzięki temu cała stylizacja będzie wyglądała na spójną i przemyślaną.

Kuchnia z jadalnią w stylu glamour
Nowoczesna kuchnia z jadalnią zaprojektowana w stylistyce glamour. Fot. Ceramika Paradyż
Paradyż Golden Hills Gold Struktura Rekt.
Płytka ścienna, 29,8x89,8 cm
sprawdź
Paradyż Barro Nero Gres Szkl. Rekt. Mat.
Płytka ścienno-podłogowa, 89,8x179,8 cm
sprawdź
Golden Hills
Marka Ceramika Paradyż
sprawdź
#Zielono mi
sprawdź
Paradyż Elegant Surface Bianco Ściana Rekt.
Płytka ścienna, 29,8x89,8 cm
sprawdź

Ciekawe są również stoły o blatach kamiennych lub szklanych. Ich wyjątkowa estetyka powinna współgrać z aranżacją zabudowy. Szkło dobrze wygląda w nowoczesnych kuchniach o prostych, minimalistycznych frontach, natomiast kamień możemy zastosować do wnętrz stylizowanych, np. w aranżacji klasycznej. W niewielkich przestrzeniach dobrze będą wyglądały stoły smukłe i optycznie lekkie – na wąskich nogach i z cienkim blatem.

Kuchnia w drewnie Cerrad Lussaca
Stół jako przedłużenie wyspy roboczej to świetny sposób na połączenie funkcji kuchni i jadalni. Fot. Cerrad
Cerrad Lussaca sabbia 14413
Płytka podłogowa, 17,5x60 cm
sprawdź
Lussaca
Marka Cerrad
sprawdź

Jakie płytki podłogowe wybrać do kuchni połączonej z jadalnią?

Aranżując kuchnię z jadalnią, możemy postawić na jednakowe płytki podłogowe w obu strefach, albo widocznie rozdzielić kuchnię od jadalni. W przypadku drugiej opcji, kontrastujące powierzchnie wzmocnią efekt wydzielenia obu stref. Takie rozwiązanie dobrze sprawdzi się w kuchniach umieszczonych we wnęce, czy wydzielonych niepełnymi ściankami lub np. zabudową barową.

 • -10%
  Azario Bataro Beige

  Płytka podłogowa, 19,3x120,2 cm

  149,00 PLN 134,10 PLN

  Dostępność: 1283,89 m2

 • -10%
  Azario Bataro Sabbia

  Płytka podłogowa, 19,3x120,2 cm

  149,00 PLN 134,10 PLN

  Dostępność: 1736,98 m2

 • -10%
  Azario Bataro Bianco

  Płytka podłogowa, 19,3x120,2 cm

  149,00 PLN 134,10 PLN

  Dostępność: 2909,05 m2

 • -10%
  Azario Bataro Marrone

  Płytka podłogowa, 19,3x120,2 cm

  149,00 PLN 134,10 PLN

  Dostępność: 2994,66 m2

Kuchnia z jadalnią w stylu skandynawskim
Kuchnia z jadalnią - duży, drewniany stół o prostej formie współgra z kolorem płytek podłogowych. Fot. Synage
#Płytka drewnopodobna
sprawdź
Passion Oak
Marka Opoczno
sprawdź
Opoczno GPTU 901 Natural NT1124-002-1
Płytka ścienno-podłogowa, 14,7x89 cm
sprawdź

W kuchni i jadalni możemy także zdecydować się na jednakową płytkę, która połączy oba pomieszczenia. Taki zabieg pozwoli nam połączyć oba pomieszczenia, doskonale sprawdzi się w kuchniach z wyspą. Jaki kolor płytek wybrać? Dużą popularnością cieszą się kolekcje inspirowane naturalnymi materiałami: drewnem, marmurem. W nowoczesnych wnętrzach możemy postawić także na płytki w szarej palecie, nawiązujące swoją strukturą do betonowych powierzchni. W artykule o wyborze płytek do jadalni przyglądamy się bliżej najczęściej wybieranym rozwiązaniom.

Podobne artykuły

Kuchnia w stylu industrialnym
Styl industrialny inspirowany jest rozwiązaniami przemysłowymi, estetyką starych fabryk, surowymi wnętrzami wielkopowierzchniowych...
czytaj więcej
Płytki imitujące drewno
Są nowoczesną alternatywą dla klasycznych desek i paneli. Dzięki rosnącej popularności na rynku dostaniemy je w ogromnej...
czytaj więcej