
Jak urządzić kuchnię z jadalnią?
Jaki układ kuchni wybrać?
W zasadzie najważniejszy jest rozmiar pomieszczenia, w jakim chcemy zaaranżować kuchnię z jadalnią. W wąskich kuchniach zabudowę najczęściej projektujemy na jednej ścianie, po przeciwnej stronie umieszczając stół z krzesłami. W małych pomieszczeniach, miejsce do spożywania posiłków możemy wydzielić za pomocą przedłużenia blatu roboczego.
Jeśli nasza kuchnia ma wyspę, stół może znajdować się bezpośrednio przy niej – kierunek ustawienia podyktują możliwości pomieszczenia: do swobodnego spożycia posiłku i odsuwania krzesła, osoba siedząca przy stole potrzebuje ok. 80 cm wolnej przestrzeni, mierzonej od blatu. Stół obok wyspy kuchennej dobrze sprawdzi się w otwartych pomieszczeniach, gdzie wizualnie możemy zaznaczyć poszczególne strefy. Wyspa w kuchni z jadalnią będzie praktycznym łącznikiem między salonem a kuchnią. Idealnie sprawdzi się w domach, gdzie celebruje się wspólne przygotowywanie posiłków.
Zabudowa kuchenna powinna tworzyć spójną całość ze strefą jadalną. Przy otwartym układzie szafek, stół możemy wykorzystać jako dodatkowy blat roboczy do przygotowywania posiłków. Aby takie rozwiązanie było funkcjonalne, stół musi znajdować się maksimum 120 cm od zabudowy, a wysokie krzesła nie mogą utrudniać dostępu do blatu.

Stół w centrum uwagi
W jadalni musi znaleźć się oczywiście wygodny stół. W tym przypadku największe możliwości aranżacyjne dają oczywiście duże, otwarte przestrzenie, na których bezpiecznie zmieścimy wszystkie niezbędne w jadalni sprzęty i akcesoria. W idealnym przypadku pomieści on wszystkich domowników.
Rozmiar stołu należy dopasować do wielkości pomieszczenia i liczbę osób regularnie stołujących się w domu. Jeśli lubimy posiłki w większym towarzystwie, warto zastanowić się nad wyborem stołu rozkładanego. Warto dokładnie przemyśleć ustawienie stołu, zwłaszcza jeśli chcemy go ulokować pomiędzy kuchnią a otwartym salonem. Nieergonomicznie zaaranżowana przestrzeń niepotrzebnie stworzy nam labirynt, przez który będziemy przeciskać się z pełnymi talerzami.
Jaki stół do jakiego wnętrza?
Klasyczny, drewniany stół to zawsze dobry wybór. Jeśli zabudowa kuchenna jest biała i utrzymana w stylu skandynawskim, blat stołu o widocznym rysunku drewna w naturalnym kolorze świetnie wprowadzi do wnętrza ciepły akcent. Zawsze dobrym wyborem jest dopasowanie stołu do kolorystyki blatu roboczego kuchni. Dzięki temu cała stylizacja będzie wyglądała na spójną i przemyślaną.
Ciekawe są również stoły o blatach kamiennych lub szklanych. Ich wyjątkowa estetyka powinna współgrać z aranżacją zabudowy. Szkło dobrze wygląda w nowoczesnych kuchniach o prostych, minimalistycznych frontach, natomiast kamień możemy zastosować do wnętrz stylizowanych, np. w aranżacji klasycznej. W niewielkich przestrzeniach dobrze będą wyglądały stoły smukłe i optycznie lekkie – na wąskich nogach i z cienkim blatem.
Jakie płytki podłogowe wybrać do kuchni połączonej z jadalnią?
Aranżując kuchnię z jadalnią, możemy postawić na jednakowe płytki podłogowe w obu strefach, albo widocznie rozdzielić kuchnię od jadalni. W przypadku drugiej opcji, kontrastujące powierzchnie wzmocnią efekt wydzielenia obu stref. Takie rozwiązanie dobrze sprawdzi się w kuchniach umieszczonych we wnęce, czy wydzielonych niepełnymi ściankami lub np. zabudową barową.
W kuchni i jadalni możemy także zdecydować się na jednakową płytkę, która połączy oba pomieszczenia. Taki zabieg pozwoli nam połączyć oba pomieszczenia, doskonale sprawdzi się w kuchniach z wyspą. Jaki kolor płytek wybrać? Dużą popularnością cieszą się kolekcje inspirowane naturalnymi materiałami: drewnem, marmurem. W nowoczesnych wnętrzach możemy postawić także na płytki w szarej palecie, nawiązujące swoją strukturą do betonowych powierzchni. W artykule o wyborze płytek do jadalni przyglądamy się bliżej najczęściej wybieranym rozwiązaniom.
Podobne artykuły

