Jak urządzić kuchnię z jadalnią?

Jak urządzić kuchnię z jadalnią?

Nic tak nie łączy, jak wspólne jedzenie! Gotowanie i kosztowanie przyrządzonych potraw to doskonała okazja do spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Co należy wziąć pod uwagę, urządzając kuchnię z jadalnią?
5:00 min
0
2

Połączenie kuchni z jadalnią


Przestrzeń do spożywania posiłków urządzona w bezpośrednim sąsiedztwie kuchni to bardzo praktyczne i wygodne rozwiązanie. Danie z patelni w ekspresowym tempie wyląduje na stole, a podczas przygotowywania posiłku dla oczekujących przy stole gości dalej możemy swobodnie prowadzić rozmowę. Jadalnia to również miejsce szczególnej integracji członków rodziny, która pozytywnie wpływa na relacje między nimi. Kuchnia zintegrowana z jadalnią może także przejąć część funkcji pokoju dziennego, ponieważ znacznie odciąży część wypoczynkową. Jeśli przestrzeń salonu jest duża, stół może stać się punktem centralnym aranżacji wnętrza i jego największą ozdobą. Dzięki temu zyskamy reprezentacyjną strefę jadalną, która nada naszemu domowi elegancki charakter.

Autor:
Redakcja
Data:
09.09.2020
Aktualizacja:
15.02.2023
Jasna kuchnia z jadalnią
Pomyślane projekty kuchni oraz zastosowanie płytek drewnopodobnych, sprawia, że kuchnia z jadalnią zyskuje elegancki charakter. Fot. Cerrad
#Go Glam
sprawdź
Cerrad Lussaca Dust 14390
Płytka podłogowa, 17,5x60 cm
sprawdź
#Wnętrza w bieli
sprawdź
#Ułóż to w jodełkę
sprawdź
Lussaca
Marka Cerrad
sprawdź

Jaki układ małej kuchni wybrać?

W zasadzie najważniejszy jest rozmiar pomieszczenia, w jakim chcemy zaaranżować kuchnię z jadalnią. W wąskich kuchniach zabudowę najczęściej projektujemy na jednej ścianie, po przeciwnej stronie umieszczając stół z krzesłami. W małych pomieszczeniach, miejsce do spożywania posiłków możemy wydzielić za pomocą przedłużenia blatu roboczego. Takie rozwiązanie pozwala na korzystanie ze wspólnej przestrzeni dla osób przebywających zarówno w kuchni, jak i w salonie.

Nowoczesna kuchnia z jadalnią w czarno-białej zabudowie
Kuchnia otwarta na część dzienną. Na wyspie od strony wysokiej zabudowy umieszczono zlew i płytę, od strony salonu wstawiono stołki barowe. Dalej ustawiono prostokątny stół. Fot. Deante
Aster
Marka Deante
sprawdź
Deante Aster BCA B64M
Bateria zlewozmywakowa z podłączeniem do filtra wody, czarny/miedź
sprawdź

Jeśli nasza kuchnia ma wyspę, stół może znajdować się bezpośrednio przy niej – kierunek ustawienia podyktują możliwości pomieszczenia: do swobodnego spożycia posiłku i odsuwania krzesła, osoba siedząca przy stole potrzebuje ok. 80 cm wolnej przestrzeni, mierzonej od blatu. Stół obok wyspy kuchennej dobrze sprawdzi się w otwartych pomieszczeniach, gdzie wizualnie możemy zaznaczyć poszczególne strefy takie jak strefa gotowania czy miejsce na serwowanie potraw oraz wyodrębnienie części jadalnianej. Wyspa w kuchni z jadalnią będzie praktycznym łącznikiem między salonem a kuchnią. Idealnie sprawdzi się w domach, gdzie celebruje się wspólne przygotowywanie posiłków, a osoba przygotowująca posiłek będzie cały czas w kontakcie z bliskimi lub gośćmi.

Jasna kuchnia z salonem i podłogą w drewnie
Biała zabudowa kuchenna z frezowanymi frontami, bez jasno wyznaczonej granicy kuchni. Fot. Opoczno
Passion Oak
Marka Opoczno
sprawdź
Opoczno Passion Oak Chocolate W542-007-1
Płytka ścienno-podłogowa, 22,1x89 cm
sprawdź
#Płytka drewnopodobna
sprawdź

Zabudowa kuchenna powinna tworzyć spójną całość ze strefą jadalną. Przy otwartym układzie szafek, stół możemy wykorzystać jako dodatkowy blat roboczy do przygotowywania posiłków. Aby takie rozwiązanie było funkcjonalne, stół musi znajdować się maksimum 120 cm od zabudowy, a wysokie krzesła nie mogą utrudniać dostępu do blatu.

Ergonomiczna kuchnia - jak ją zaplanować?
Nowoczesna kuchnia to nie tylko eleganckie szafki i błyszczące nowością AGD. Aby wnętrze było podwójnie piękne, przede wszystkim powinno zachwycać funkcjonalnymi...

Stół w centrum uwagi

W jadalni musi znaleźć się oczywiście wygodny stół, zatem należy z rozwagą podejść do rozmyślań nad blatem stołu. Nowoczesna jadalnia to nie tylko eleganckie pomieszczenie spełniające wymagania wizualne, ale przede wszystkim miejsce użytkowe, w którym mamy czuć się komfortowo. W tym przypadku największe możliwości aranżacyjne dają oczywiście duże, otwarte przestrzenie, na których bezpiecznie zmieścimy wszystkie niezbędne w jadalni sprzęty i akcesoria. W idealnym przypadku pomieści on wszystkich domowników.  

Biała kuchnia z jadalnią i granatowymi akcentami
Granatowe akcenty w jadalni przy białej kuchni. Fot. KT Projektowanie Wnętrz Sp. z o.o.

Rozmiar stołu należy dopasować do wielkości pomieszczenia i liczbę osób regularnie stołujących się w domu. Zatem w pierwszym kroku należy zweryfikować dostępną przestrzeń, jaką możemy przeznaczyć na ten cel. Jeśli lubimy posiłki w większym towarzystwie, warto zastanowić się nad wyborem stołu rozkładanego. Warto dokładnie przemyśleć ustawienie stołu, zwłaszcza jeśli chcemy go ulokować pomiędzy kuchnią a otwartym salonem. Nieergonomicznie zaaranżowana przestrzeń niepotrzebnie stworzy nam labirynt, przez który będziemy przeciskać się z pełnymi talerzami. Urządzenie kuchni również odgrywa zatem kluczową rolę dla swobody korzystania i rozważania dostępnych opcji przy urządzaniu wnętrz. Nie należy zapominać o oświetleniu stołu. Przy takich pokaźnego rozmiaru jedno źródło światła górnego może okazać się niewystarczające i potrzebna będzie większa ilość lamp bądź kinkiety.

Aranżacja jadalni z wykorzystaniem płytek Cerrad Laroya
Prosta zabudowa kuchenna stanowi eleganckie tło dla strefy jadalnej. Fot. Cerrad
Cerrad Laroya Brown 24503
Płytka uniwersalna, 17x89,7 cm
sprawdź
Jak urządzić kuchnię z jadalnią?
sprawdź
Laroya
Marka Cerrad
sprawdź
#Styl nowoczesny
sprawdź

Jaki stół do jakiego wnętrza?

Klasyczny, drewniany, okrągły stół to zawsze dobry wybór. Jeśli zabudowa kuchenna jest biała i utrzymana w stylu skandynawskim, blat stołu o widocznym rysunku drewna w naturalnym kolorze świetnie wprowadzi do wnętrza ciepły akcent i stworzy spójną kompozycję. Warto zdecydować się na dopasowanie stołu do kolorystyki blatu roboczego w części kuchennej. Dzięki temu cała stylizacja będzie wyglądała na spójną i przemyślaną.

Kuchnia z jadalnią w stylu glamour
Nowoczesna połączenie kuchni z jadalnią ze złotą płytką i zielonym aneksem kuchennym, zaprojektowane w stylistyce glamour. Fot. Ceramika Paradyż
Paradyż Golden Hills Gold Struktura Rekt.
Płytka ścienna, 29,8x89,8 cm
sprawdź
Paradyż Barro Nero Gres Szkl. Rekt. Mat
Płytka ścienno-podłogowa, 89,8x179,8 cm
sprawdź
Golden Hills
Marka Paradyż
sprawdź
#Zielono mi
sprawdź
Paradyż Elegant Surface Bianco Ściana Rekt.
Płytka ścienna, 29,8x89,8 cm
sprawdź

Ciekawe są również stoły o blatach kamiennych lub szklanych. Ich wyjątkowa estetyka powinna współgrać z aranżacją zabudowy. Szkło dobrze wygląda w nowoczesnych kuchniach o prostych, minimalistycznych frontach, natomiast kamień możemy zastosować do wnętrz stylizowanych, np. w aranżacji klasycznej. W niewielkich przestrzeniach dobrze będą wyglądały stoły smukłe i optycznie lekkie – na wąskich nogach i z cienkim blatem.

Kuchnia w drewnie Cerrad Lussaca
Stół jako przedłużenie wyspy roboczej to świetny sposób na realizację koncepcji kuchnia połączona z jadalnią W całym pomieszczeniu znajdują się płytki drewnopodobne. Fot. Cerrad
Cerrad Lussaca Sabbia 14413
Płytka podłogowa, 17,5x60 cm
sprawdź
Lussaca
Marka Cerrad
sprawdź

Jakie płytki podłogowe wybrać do kuchni połączonej z jadalnią?

Aranżacja kuchni z jadalnią z zastosowaniem takich samych płytek podłogowych będzie zdecydowanie trafnym pomysłem. Wedle uznania możemy również rozdzielić obie te strefy. W przypadku drugiej opcji kontrastujące powierzchnie wzmocnią efekt wydzielenia obu stref. Takie rozwiązanie dobrze sprawdzi się w kuchniach umieszczonych we wnęce, czy wydzielonych niepełnymi ściankami lub np. zabudową barową.

  • -4%
    Azario Bataro Beige

    Płytka podłogowa mat, 19,3x120,2 cm

    95,00 PLN
    -4% od 99,00 PLN najniższa cena

    najniższa cena z 30 dni przed obniżką

    Dostępność: 1027,53 m2

  • -8%
    Azario Bataro Sabbia

    Płytka podłogowa mat, 19,3x120,2 cm

    109,00 PLN
    -8% od 119,00 PLN najniższa cena

    najniższa cena z 30 dni przed obniżką

    Dostępność: 4035,41 m2

  • -4%
    Azario Bataro Bianco

    Płytka podłogowa mat, 19,3x120,2 cm

    95,00 PLN
    -4% od 99,00 PLN najniższa cena

    najniższa cena z 30 dni przed obniżką

    Dostępność: 403,45 m2

  • -8%
    Azario Bataro Marrone

    Płytka podłogowa mat, 19,3x120,2 cm

    109,00 PLN
    -8% od 119,00 PLN najniższa cena

    najniższa cena z 30 dni przed obniżką

    Dostępność: 1321,7 m2

Kuchnia z jadalnią w stylu skandynawskim
Kuchnia z jadalnią - duży, drewniany stół o prostej formie współgra z kolorem płytek podłogowych. Fot. Synage
#Płytka drewnopodobna
sprawdź
Passion Oak
Marka Opoczno
sprawdź
Opoczno GPTU 901 Natural NT1124-002-1
Płytka ścienno-podłogowa, 14,7x89 cm
sprawdź

W kuchni i jadalni możemy także zdecydować się na jednakową płytkę, która połączy oba pomieszczenia. Taki zabieg pozwoli nam połączyć oba pomieszczenia, doskonale sprawdzi się w kuchniach z wyspą. Jaki kolor płytek wybrać? Dużą popularnością cieszą się kolekcje inspirowane naturalnymi materiałami: drewnem, marmurem. W nowoczesnych wnętrzach możemy postawić także na płytki w szarej palecie, nawiązujące swoją strukturą do betonowych powierzchni. W artykule o wyborze płytek do jadalni przyglądamy się bliżej najczęściej wybieranym rozwiązaniom.

Podobne artykuły

Kuchnia w stylu industrialnym
Styl industrialny inspirowany jest rozwiązaniami przemysłowymi, estetyką starych fabryk, surowymi wnętrzami wielkopowierzchniowych...
Płytki imitujące drewno
Płytki podłogowe drewnopodobne są nowoczesną alternatywą dla klasycznych desek i paneli. Dzięki rosnącej popularności na...