Jak urządzić kuchnię z jadalnią?

Jak urządzić kuchnię z jadalnią?

Życie toczy się w kuchni. To magiczne miejsce, które przyciąga pozytywną energią. Nawet w niewielkim wnętrzu warto wygospodarować kącik jadalny, aby lepiej celebrować codzienne spotkania z rodziną przy wspólnym stole. Na co warto zwrócić uwagę przy aranżacji kuchni z jadalnią?
2:30 min
0
2

Przestrzeń do spożywania posiłków urządza w bezpośrednim sąsiedztwie kuchni to bardzo praktyczne i wygodne rozwiązanie. Danie z patelni w ekspresowym tempie wyląduje na stole, a podczas przygotowywania posiłku dla oczekujących przy stole gości dalej możemy swobodnie prowadzić rozmowę. Jadalnia to również miejsce szczególnej integracji członków rodziny, która pozytywnie wpływa na relacje między nimi. Kuchnia zintegrowana z jadalnią może także przejąć część funkcji pokoju dziennego, ponieważ znacznie odciąży część wypoczynkową. Jeśli przestrzeń salonu jest duża, stół może stać się punktem centralnym aranżacji wnętrza i jego największą ozdobą. Dzięki temu zyskamy reprezentacyjną strefę jadalną, która nada naszemu domowi elegancki charakter.

Autor:
Redakcja
Data:
02.04.2019
Jasna kuchnia z jadalnią
Dzięki zastosowaniu płytek drewnopodobnych, przestrzeń jadana zyska elegancki charakter. Fot. Cerrad
styl glamour
#styl glamour
sprawdź
Cerrad Lussaca dust 14390
Cerrad Lussaca dust 14390
Płytka podłogowa, 17,5x60cm
sprawdź

Jaki układ kuchni wybrać?

W zasadzie najważniejszy jest rozmiar pomieszczenia, w jakim chcemy zaaranżować kuchnię z jadalnią. Szafki powinny tworzyć spójną całość ze strefą jadalną. Przy otwartym układzie szafek, stół możemy wykorzystać jako dodatkowy blat roboczy do przygotowywania posiłków. Aby takie rozwiązanie było funkcjonalne, stół musi znajdować się maksimum 120 cm od zabudowy, a wysokie krzesła nie mogą utrudniać dostępu do blatu. Jeśli nasza kuchnia ma wyspę, stół może znajdować się bezpośrednio przy niej – kierunek ustawienia podyktują możliwości pomieszczenia: do swobodnego spożycia posiłku i odsuwania krzesła, osoba siedząca przy stole potrzebuje ok. 80 cm wolnej przestrzeni, mierzonej od blatu.

Kuchnia w drewnie Cerrad Lussaca
Stół jako przedłużenie wyspy roboczej to świetny sposób na połączenie funkcji kuchni i jadalni. Fot. Cerrad
Cerrad Lussaca sabbia 14413
Cerrad Lussaca sabbia 14413
Płytka podłogowa, 17,5x60 cm
sprawdź

Centrum wszechświata

W jadalni musi znaleźć się oczywiście wygodny stół. W tym przypadku największe możliwości aranżacyjne dają oczywiście duże, otwarte przestrzenie, na których bezpiecznie zmieścimy wszystkie niezbędne w jadalni sprzęty i akcesoria. W idealnym przypadku pomieści on wszystkich domowników. Jego rozmiar dopasować, biorąc pod uwagę rozmiar pomieszczenia i liczbę regularnie stołujących się w domu osób. Jeśli lubimy posiłki w większym towarzystwie, warto zastanowić się nad wyborem stołu rozkładanego.
Warto dokładnie przemyśleć ustawienie stołu, zwłaszcza jeśli chcemy go ulokować pomiędzy kuchnią a otwartym salonem. Nieergonomicznie zaaranżowana przestrzeń niepotrzebnie stworzy nam labirynt, przez który będziemy przeciskać się z pełnymi talerzami.

Jaki stół do jakiego wnętrza?

Klasyczny, drewniany stół to zawsze dobry wybór. Jeśli zabudowa kuchenna jest biała i utrzymana w stylu skandynawskim, blat stołu o widocznym rysunku drewna w naturalnym kolorze świetnie wprowadzi do wnętrza ciepły akcent. Zawsze dobrym wyborem jest dopasowanie stołu do kolorystyki blatu roboczego kuchni. Dzięki temu cała stylizacja będzie wyglądała na spójną i przemyślaną.

Aranżacja jadalni z wykorzystaniem płytek Cerrad Laroya
Prosta zabudowa kuchenna stanowi eleganckie tło na strefy jadalnej. Fot. Cerrad
Cerrad Laroya brown 24503
Cerrad Laroya brown 24503
Płytka uniwersalna, 17x89,7 cm
sprawdź
Jak urządzić kuchnię z jadalnią?
Jak urządzić kuchnię z jadalnią?
sprawdź
Laroya
Laroya
Kolekcja marki Cerrad
sprawdź
styl nowoczesny
#styl nowoczesny
sprawdź


Ciekawe są również stoły o blatach kamiennych lub szklanych. Ich wyjątkowa estetyka powinna współgrać z aranżacją zabudowy. Szkło dobrze wygląda w nowoczesnych kuchniach o prostych, minimalistycznych frontach, natomiast kamień możemy zastosować do wnętrz stylizowanych, np. w aranżacji klasycznej. W niewielkich przestrzeniach dobrze będą wyglądały stoły smukłe i optycznie lekkie – na wąskich nogach i z cienkim blatem.

Podobne artykuły

Kuchnia w stylu industrialnym
Styl industrialny inspirowany jest rozwiązaniami przemysłowymi, estetyką starych fabryk, surowymi wnętrzami wielkopowierzchniowych...
czytaj więcej
Płytki imitujące drewno
Są nowoczesną alternatywą dla klasycznych desek i paneli. Dzięki rosnącej popularności na rynku dostaniemy je w ogromnej...
czytaj więcej