Mała jadalnia - aranżacje i inspiracje
Stół do małej jadalni
Szukając najważniejszego mebla do jadalni, dobrze określić minimalny i maksymlany wymiar stołu, co znacznie zawęzi nam pole poszukiwań. W zależności od tego, na ile maksymalnie osób chcemy stół, warto przyjrzeć się modelom rozkładanym. Dodatkowe blaty, które używamy tylko w wyjątkowych okolicznościach, pozwalają nam na co dzień zachować mały rozmiar jadalni.
W przypadku wąskich pomieszczeń, tam, gdzie jadalnia jest łącznikiem między salonem a aneksem kuchennym, dobrze sprawdzą się prostokątne stoły, które możemy przesunąć do ściany.
Okrągły stół to dobry wybór w miejscach, gdzie jadalnia jest na środku pomieszczenia. Zaokrąglone boki pozwalają na swobodne dostawienie krzeseł w każdym miejscu i nie utrudniają komunikacji.
Krzesła do małej jadalni
W małych pomieszczeniach każdy element wyposażenia powinien być dobrze przemyślany. Wybierając krzesła do jadalni wybierzmy mniejsze modele, bez podłokietników, takie które swobodnie będziemy mogli wsunąć pod stół. Stół i krzesła do małej jadalni powinny mieć lekką formę. Jeśli decydujemy się na tapicerowane modele krzeseł, zadbajmy o to, żeby współgrały z kolorem obicia sofy, czy foteli.
W przypadku rozkładanego stołu warto zaopatrzyć się w składane krzesła, które na co dzień możemy schować np. w piwnicy, czy pomieszczeniu gospodarczym.
Jadalnia w zamkniętej kuchni
W przypadku zamkniętej kuchni, wydzielenie jadalni jest nieco trudniejszym zadaniem, ale możliwym do wykonania. Jeśli mamy kuchnie z oknem, być może gdzieś obok niego możemy wydzielić wygodną przestrzeń do spożywania posiłków.
Ciekawym rozwiązaniem są także składane blaty, które możemy zamontować do ściany. Tego typu stoliki dobrze sprawdzą się zwłaszcza w małych, wąskich kuchniach. Innym pomysłem na wydzielenie mini jadalni w kuchni jest wąski, wysoki blat montowany do ściany i hokery.
Jakie kolory wybrać do małej jadalni?
W małych pomieszczeniach dobrze sprawdzą się jasne kolory ścian. Delikatne beże, złamane biele, czy pastele będą neutralnym tłem dla mebli i pozostałego wyposażenia. Całą przestrzeń możemy dodatkowo powiększyć za pomocą luster, czy połyskujących płytek na ścianie. Jeśli obawiamy się, że wnętrze będzie zbyt monotonne, jasne kolory możemy przełamać ciemniejszymi akcentami, czy dekoracyjną tapetą.
Mała, otwarta na kuchnię i salon jadalnia powinna współgrać z pozostałymi przestrzeniami: zadbajmy o spójną kolorystykę, ten sam rodzaj użytych materiałów i kolorów farb. W przypadku otwartych jadalni warto rozważyć wybór jednej podłogi, tak, żeby nie oddzielać wizualnie poszczególnych części.
Jedna powierzchnia podłogi, bez podziałów, sprawia, że wnętrze optycznie wydaje się większe. W takim przypadku dobrze sprawdzą się podłogi z płytek drewnopodobnych, które łączą w sobie wysokie parametry techniczne i ciepły, naturalny odcień drewna.
Oświetlenie do małej jadalni
Urządzając jadalnię nie możemy zapomnieć o właściwym oświetleniu. W małych jadalniach najczęściej wybieramy jedną, wiszącą lampę nad stół. W zależności od aranżacji, rodzaj, kształt i kolor lampy może być we wnętrzu ciekawym akcentem kolorystycznym.
Model konkretnej lampy powinniśmy dopasować do kształtu i wielkości stołu. W małych jadalniach zazwyczaj wystarcza lampa z jedną żarówką, ale jeśli zależy nam na bardziej dekoracyjnej formie, wybierzmy ozdobny żyrandol czy model z kilkoma punktami.