Mała jadalnia - aranżacje i inspiracje

Mała jadalnia - aranżacje i inspiracje

Mając do dyspozycji nawet niewielką przestrzeń, warto wydzielić wygodną strefę do spożywania posiłków. Podpowiadamy, o czym pamiętać urządzając małą jadalnię, jakie rozwiązania najlepiej wybrać. Przedstawiamy 15 ciekawych aranżacji, które mogą być pomocną inspiracją przy urządzaniu jadalni na niewielkim metrażu.
3:30 min
0
0

Urządzanie małych wnętrz to trudna sztuka, ale odpowiednio dobrane rozwiązania, materiały i wyposażenie pozwolą nam stworzyć wygodną przestrzeń do wspólnego celebrowania posiłków w gronie najbliższych.


Od czego zacząć projekt jadalni?


Planując projekt jadalni przenalizujmy niezbędne odległości miedzy stołem, krzesłami, czy pozostałym wyposażeniem. Pamiętajmy o pozostawieniu odpowiedniej odległości, która umożliwi swobodne odsunięcie krzesła, zadbajmy o wygodną strefę komunikacji. Stolik jadalniany dobrze wydzielić w bliskim sąsiedztwie kuchni, tak, żeby maksymalnie skrócić drogę między strefą przygotowywania i spożywania posiłków.

Autor:
Redakcja
Data:
25.08.2022
Aktualizacja:
06.06.2024
Jadalnia w skandynawskim salonie z zabudową na wymiar
Projekt: KT Projektowanie Wnętrz Sp. z o.o.
Projekt salonu w niebieskich kolorach
Projekt: Wonderspace. Autor zdjęcia: Kamil Brycki

Stół do małej jadalni

Szukając najważniejszego mebla do jadalni, dobrze określić minimalny i maksymlany wymiar stołu, co znacznie zawęzi nam pole poszukiwań. W zależności od tego, na ile maksymalnie osób chcemy stół, warto przyjrzeć się modelom rozkładanym. Dodatkowe blaty, które używamy tylko w wyjątkowych okolicznościach, pozwalają nam na co dzień zachować mały rozmiar jadalni. 


W przypadku wąskich pomieszczeń, tam, gdzie jadalnia jest łącznikiem między salonem a aneksem kuchennym, dobrze sprawdzą się prostokątne stoły, które możemy przesunąć do ściany.


Aranżacja salonu - widok na regał-zabudowę RTV  część jadalna
Projekt: Art Design Studio Agnieszka Lesiuk. Autor zdjęcia: Marcin Jezierski
#Ściana RTV
sprawdź
ciekawe pomysły

Okrągły stół to dobry wybór w miejscach, gdzie jadalnia jest na środku pomieszczenia. Zaokrąglone boki pozwalają na swobodne dostawienie krzeseł w każdym miejscu i nie utrudniają komunikacji.

Okrągły, drewniany stół w nowoczesnej jadalni
Projekt: KREACJA PRZESTRZENI Anna Matuszewska-Janik. Autor zdjęcia: Hubert de Jakusz-Gostomski
Otwarta jadania z drewnianymi meblami przy salonie
Projekt: KREACJA PRZESTRZENI Anna Matuszewska-Janik. Autor zdjęcia: Hubert de Jakusz-Gostomski
Biało-miętowy aneks z jadalnią w małej kawalerce
Projekt: Polymetric Studio. Autor zdjęcia: NikitaPolyakov

Krzesła do małej jadalni

W małych pomieszczeniach każdy element wyposażenia powinien być dobrze przemyślany. Wybierając krzesła do jadalni wybierzmy mniejsze modele, bez podłokietników, takie które swobodnie będziemy mogli wsunąć pod stół. Stół i krzesła do małej jadalni powinny mieć lekką formę. Jeśli decydujemy się na tapicerowane modele krzeseł, zadbajmy o to, żeby współgrały z kolorem obicia sofy, czy foteli.


W przypadku rozkładanego stołu warto zaopatrzyć się w składane krzesła, które na co dzień możemy schować np. w piwnicy, czy pomieszczeniu gospodarczym.

Salon z jadalnią i kuchnią w stylu glamour
Projekt: MiMo Wnętrza Monika Mitręga. Autor zdjęcia: Michał Przeździk-Buczkowski, Budzik Studio
Mała kuchnia z dodatkami czerni i marmuru
Jadalnia w bloku z drewnianym, okrągłym stołem i tapicerowanymi krzesłami w kolorze butelkowej zieleni. Projekt: TIKA Design

Jadalnia w zamkniętej kuchni

W przypadku zamkniętej kuchni, wydzielenie jadalni jest nieco trudniejszym zadaniem, ale możliwym do wykonania. Jeśli mamy kuchnie z oknem, być może gdzieś obok niego możemy wydzielić wygodną przestrzeń do spożywania posiłków.

Mała kuchnia w bloku - szarość i złoto
Projekt: be3 Pracownia Projektowa
Pomysły na aranżację małej kuchni w bloku
sprawdź

Ciekawym rozwiązaniem są także składane blaty, które możemy zamontować do ściany. Tego typu stoliki dobrze sprawdzą się zwłaszcza w małych, wąskich kuchniach. Innym pomysłem na wydzielenie mini jadalni w kuchni jest wąski, wysoki blat montowany do ściany i hokery.

Jakie kolory wybrać do małej jadalni?

W małych pomieszczeniach dobrze sprawdzą się jasne kolory ścian. Delikatne beże, złamane biele, czy pastele będą neutralnym tłem dla mebli i pozostałego wyposażenia. Całą przestrzeń możemy dodatkowo powiększyć za pomocą luster, czy połyskujących płytek na ścianie. Jeśli obawiamy się, że wnętrze będzie zbyt monotonne, jasne kolory możemy przełamać ciemniejszymi akcentami, czy dekoracyjną tapetą.

Salon i jadalnia z kwiatową tapetą
Projekt: VISO Pracownia Projektowa Aleksandra Wiśniowska-Lesiak
#Ściana RTV
sprawdź
Salon z jadalnią i kuchnią w aranżacji klasycznej
Klasyczna aranżacja aneksu z jadalnią i otwartym salonem wypoczynkowym. Projekt: THE LINE studio, Fot. ONI Studio
Aneks przy białym salonie, z białymi i szarymi szafkami
Aneks kuchenny połączony z salonem. Projekt: BOHE Architektura. Autor zdjęcia: Anna Skowrońska

Mała, otwarta na kuchnię i salon jadalnia powinna współgrać z pozostałymi przestrzeniami: zadbajmy o spójną kolorystykę, ten sam rodzaj użytych materiałów i kolorów farb. W przypadku otwartych jadalni warto rozważyć wybór jednej podłogi, tak, żeby nie oddzielać wizualnie poszczególnych części. 


Jedna powierzchnia podłogi, bez podziałów, sprawia, że wnętrze optycznie wydaje się większe. W takim przypadku dobrze sprawdzą się podłogi z płytek drewnopodobnych, które łączą w sobie wysokie parametry techniczne i ciepły, naturalny odcień drewna.

  • Płytka uniwersalna, 8x40 cm

     
     
  • -4%
    Azario Bataro Beige

    Płytka podłogowa mat, 19,3x120,2 cm

    95,00 PLN
    -4% od 99,00 PLN najniższa cena

    najniższa cena z 30 dni przed obniżką

    Dostępność: 1027,53 m2

  • -15%
    Paradyż Heartwood Toffee Gres Szkl. Rekt. Struktura Mat

    Płytka uniwersalna (gr. 9 mm), 19,8x119,8 cm

    131,80 PLN
    -15% od 155,90 PLN najniższa cena

    najniższa cena z 30 dni przed obniżką

    Dostępność: 3,32 m2

  • Płytka ścienno-podłogowa (gr. 8 mm), 19x119,8 cm

    136,50 PLN

    Dostępność: 89,04 m2

  • -9%
    Cerrad Grapia Noce

    Płytka ścienno-podłogowa, 17,5x80 cm

    73,90 PLN
    -9% od 81,30 PLN najniższa cena

    najniższa cena z 30 dni przed obniżką

    Dostępność: 111,72 m2

Jadalnia w salonie z miedzianą ścianą RTV
Projekt: MODIFY - projektowanie i aranżacja wnętrz. Beata Napierała

Oświetlenie do małej jadalni

Urządzając jadalnię nie możemy zapomnieć o właściwym oświetleniu. W małych jadalniach najczęściej wybieramy jedną, wiszącą lampę nad stół. W zależności od aranżacji, rodzaj, kształt i kolor lampy może być we wnętrzu ciekawym akcentem kolorystycznym.

Szara jadalnia w salonie z aneksem, utrzymana w tylu loft
Projekt: Art Design Studio Agnieszka Lesiuk. Autor zdjęcia: Marcin Jezierski
Jadalnia z okrągłym stołem i różowymi krzesłami
Nad okrągłym stołem umieszczono białą lampę ze złotym akcentem. Minimalistyczna lampa współgra z pozostałymi, złotymi dodatkami we wnętrzu. Projekt: Tecta Studio

Model konkretnej lampy powinniśmy dopasować do kształtu i wielkości stołu. W małych jadalniach zazwyczaj wystarcza lampa z jedną żarówką, ale jeśli zależy nam na bardziej dekoracyjnej formie, wybierzmy ozdobny żyrandol czy model z kilkoma punktami.

Salon otwarty na jadalnię z białym stołem z beżowymi krzesłami
Jasna jadalnia w beżach i bieli. Projekt: Joanna Stelmaszczuk Projektowanie Wnętrz

Zobacz również

Biała kuchnia - inspiracje i pomysły
Biały kolor kojarzy się z czystością, sterylnością, dlatego tak chętnie stosowana jest w kuchni. Zebraliśmy kilka inspiracji...
Kuchnia w bieli i drewnie - 12 projektów
Połączenie klasycznej bieli i ciepłych odcieni drewna to ponadczasowy duet, który doskonale sprawdza się podczas aranżacji...
Salon z aneksem kuchennym - porady i pomysły
Salon z aneksem kuchennym to popularne rozwiązania w aranżacjach małych mieszkań. Wielofunkcyjna przestrzeń dzienna musi...
Salon z aneksem kuchennym 22m2
We współczesnym budownictwie mieszkaniowym deweloperzy i architekci najczęściej proponują nam pomieszczenia o otwartym planie...