Salon z aneksem kuchennym - porady i pomysły
Funkcjonalny aneks kuchenny na miarę
Jest wiele pomysłów na mały salon z aneksem kuchennym, nawet jeśli nie dysponujemy zbyt dużą ilością miejsca. Dzięki odpowiedniemu rozplanowaniu nawet niewielka aranżacja aneksu kuchennego może pozostać ergonomiczna, ale zarazem atrakcyjna pod względem wizualnym. Wydzielamy w niej podstawowe strefy funkcjonalne: przechowywania, gotowania i zmywania. Która powinna być największa? Zadbajmy o komfort przygotowywania posiłków w domu. Jeśli gotujemy dla dużej rodziny, warto wygospodarować małą spiżarnię – meble kuchenne stworzą funkcjonalną przestrzeń przechowywania na zapasy i akcesoria kuchenne, z których najczęściej korzystamy. Starajmy się zachować jak najdłuższy, wolny blat kuchenny – przestrzeń robocza w aneksie jest na wagę złota.
Układ szafek w aneksie jest uzależniony od metrażu pomieszczenia. Jeśli dysponujemy jedną ścianą, wykorzystajmy najprostszy, jednorzędowy plan kuchni, od lewej do prawej: lodówka, zlew, kuchenka, rozdzielając urządzenia blatem odstawczym. Nie jest to idealne rozwiązanie, jednak pozwala optymalnie wykorzystać zastaną przestrzeń. Osoby leworęczne, dla poprawy komfortu pracy, mogą stworzyć taki ciąg urządzeń zaczynający się lodówką z prawej strony. Jeśli w salonie z aneksem mamy do dyspozycji dwie ściany, wykorzystajmy ją na zabudowę w kształcie litery L lub U. To bardziej komfortowy układ mebli kuchennych, który nie tylko pozwala na ergonomiczne ułożenie sprzętów, ale daje też więcej kreatywnych możliwości. Możemy przenieść płytę grzewczą na blat od strony salonu lub stworzyć w tym miejscu bar śniadaniowy, który przejmie funkcję stołu. Dzięki temu optycznie wydzielimy strefę kuchenną i zyskamy dodatkową funkcjonalność. Jeśli pozwala na to kształt pomieszczenia, możemy urządzić aneks kuchenny we wnęce. Dalej będzie stanowił fragment części dziennej, jednak optycznie odsuwamy go na dalszy plan.
Jak optycznie podzielić salon z aneksem kuchennym? Do wizualnego podkreślenia odrębnych funkcji możemy wykorzystać zróżnicowane materiały: inną posadzkę w części aneksu, inną w wypoczynkowym salonie. Wiele osób decyduje się też na podwieszany sufit – gra wysokością pomieszczenia optycznie wyodrębni przestrzeń roboczą od salonu.
Wykorzystaj możliwości nowoczesnej technologii i jej zdobycze w dziedzinie miniaturyzacji. Nawet aranżacja salonu z aneksem o niewielkiej powierzchni może być interesująca i przedstawiać ciekawe rozwiązania. Warto pamiętać, że artykuły gospodarstwa domowego w rozmiarach mniejszych niż standardowe, świetnie nadadzą się do urządzania kuchni jednościennej. Wąskie płyty grzewcze pozwolą cieszyć się większą przestrzenią roboczą na blacie, zmywarkę o szerokości 45 cm wciśniemy nawet między ciasne ściany. Również okap możemy dopasować do potrzeb swojej niewielkiej przestrzeni. Wybierając małę AGD do otwartych kuchni, warto zwrócić uwagę na parametr emitowanego hałasu. Ciche urządzenia nie zakłócą przyjemności przebywania w otwartym salonie.
Co przemawia za ujednoliceniem obu pomieszczeń? Strefa dzienna będzie wyglądała spójnie i estetycznie, jeśli zastosujemy jednolitą podłogę czy kolorystykę. Harmonijna aranżacja optycznie powiększy mały salon z aneksem. W niewielkim wnętrzu mniej znaczy więcej – nie będzie wydawało się przytłoczone czy przeładowane a projekt salonu z aneksem będzie wyglądał na dopracowany i przemyślany.
Meble w aneksie kuchennym — jak zaplanować przestrzeń kuchni
Kształt i kolor szafek kuchennych powinien nawiązywać do estetyki salonu. Będą widoczne z części wypoczynkowej, dlatego nie mogą zbyt wyraźnie odstawiać od reszty aranżacji. Dobierzmy rodzaj frontów do stylu wnętrza – z elegancką ramką, przeszkleniami czy frezowaniem pasują do salonów skandynawskich i klasycznych. We wnętrzu minimalistycznym i nowoczesnym postawmy na gładką, niemal niewidoczną powierzchnię bez uchwytów. Błyszczące wykończenie frontów będzie odbijać światło, co dodatkowo optycznie powiększy przestrzeń. Jasna kolorystyka sprawi, że nasz salon z aneksem będzie sprawiał wrażenie przestronnego i ciepłego. Zabudowa kuchni może też wnieść akcenty mocnego koloru, co doda aranżacji drapieżnego charakteru. Jakie jeszcze triki sprawdzą się w małym aneksie? Jasne płytki między szafkami – dla efektu maksymalnego powiększenia zastosujmy płytki wielkoformatowe lub o powierzchni lustrzanej.
Salon z aneksem kuchennym - płytki czy panele na podłogę?
Co na podłogę salonu z aneksem? Posadzka może połączyć, lub rozdzielić strefy otwartej przestrzeni dziennej. Pamiętajmy, że posadzka w części kuchni powinna być przede wszystkim łatwa w utrzymaniu w czystości — świetnie sprawdzą się płytki gresowe lub klinkier. Jeśli szukamy rozwiązań uniweralnych, warto zwrócić uwagę na płytki inspirowane wyglądem drewna lub betonu. Drewnopodobne płytki wiernie imitują kształt i strukturę drewna, dlatego ich powierzchnia jest bardzo dekoracyjna i nie zaburzy estetyki salonu. Dzięki twardości i niskiej nasiąkliwości płytki możemy łatwo zmyć mopem i usunąć zabrudzenia. Zaletą płytek gresowych i klinkieru na podłodze jest dobre przewodzenie i utrzymanie ciepła, dlatego są często stosowane na ogrzewaniu podłogowym.
Co w przypadku, kiedy chcemy optycznie jak najbardziej połączyć strefę dzienną? Może nam w tym pomóc położenie jednolitej posadzki w całym pomieszczeniu. Dzięki temu projekt wnętrza salonu z aneksem wyda się bardziej spójny. Warto zwrócić uwagę na trwałe rozwiązania podłogowe takie jak panele lub płytki, które są łatwe w codziennym utrzymaniu w czystości.
Oświetlenie do salonu z aneksem kuchennym
Niezwykle istotnym elementem aranżacji salonu z aneksem jest odpowiednie światło. Oświetlenie dzielimy na na sufitowe główne, funkcyjne i dekoracyjne. Aneks musimy doświetlić nie tylko z góry, ale również pod szafkami. Do oświetlenia blatu możemy wykorzystać taśmę LED lub wpuszczane w szafki punkty świetlne. Wielu inwestorów decyduje się na oprawy wpuszczane w sufit – są minimalistycznie i pasują do niemal każdego stylu aranżacyjnego. Modne są też reflektory mocowane na profilach. Możemy ustawiać oprawy pod różnymi kątami, kierując snop światła w wybrane przez nas miejsce. Aranżacja będzie spójna, jeśli zastosujemy te same oprawy w obu częściach pomieszczenia.
Jeżeli potrzebujecie pomocy w doborze oświetlenia, koniecznie przeczytajcie: Oświetlenie w kuchni - jak wybrać lampy i zaplanować elektrykę.