Aranżacja kuchni z oknem

Aranżacja kuchni z oknem

Okno w kuchni stanowi jej ogromny atut. Kuchnia staje się lepiej doświetlona, obecność okna daje również wyjątkowe możliwości aranżacyjne – widok na zewnątrz optycznie powiększa pomieszczenie. Na co zwrócić uwagę aranżując kuchnię z oknem?
4:00 min
0
0

Kuchnia z widokiem

Aranżacja  okna jako centralnego elementu kompozycji kuchni jest możliwa tylko wtedy, kiedy nie umieścimy pod nim grzejnika. W takim wnętrzu warto więc wykorzystać inny rodzaj ogrzewania, np. podłogowe. Dzięki temu zyskamy dodatkową przestrzeń z ogromnym potencjałem. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami pięknego widoku za oknem, może stać się on integralną częścią aranżowanej przestrzeni i inspiracją do urządzenia całego wnętrza.

Autor:
Redakcja
Data:
12.04.2019
Płytka elewacyjna Cerrad Rockford ginger 2754
Wykorzystanie przestrzeni roboczej pod oknem w kuchni znacznie poprawia jej funkcjonalność. Fot. Cerrad

Zlew przy oknie, czy to dobry pomysł?

Jednym z najważniejszych czynników  decydujących o możliwości aranżacji przestrzeni przy oknie jest wysokość, na której zostało zamontowane. Jeśli jest to minimum 85 cm od posadzki, możemy w tym miejscu przedłużyć blat kuchenny. W tym przypadku, uzyskamy dodatkowe miejsce na blacie. Jeśli równamy wysokość przestrzeni roboczej z parapetem, okno w tym miejscu powinno być uchylno – rozwieralne. Podczas montażu zlewozmywaka na przeciwko okna pamiętajmy o wyborze składanej wylewki, która umożliwi swobodne otwieranie okna.

Aranżacja klasycznej kuchni z widokiem. Fot. Norsu Interiors
Zlew umieszczony pod kuchennym oknem nie powinien kolidować z możliwością otwierania okna w tym miejscu. Fot. Norsu Interiors

Okno powyżej blatu roboczego

Jeśli okno znajduje się powyżej blatu, jego wysokość umożliwi lepsze doświetlenie strefy roboczej, który dodatkowo zyskuje ciekawą oprawę. Szyby okienne są wtedy mniej narażone na zachlapania, okno może się swobodnie otwierać, nie potrzebujemy montażu specjalnych, składanych baterii kuchennych.

Kuchnia pod skosami a aranżacją Paradyż Wawel
Przestrzeń robocza pod skosem może być funkcjonalna i praktyczna, jeśli w pełni wykorzystamy potencjał wnętrza. Fot. Ceramika Paradyż
Wawel
Wawel
Kolekcja Ceramika Paradyż
sprawdź
Paradyż Wawel Beige inserto Classic B
Paradyż Wawel Beige inserto Classic B
Dekoracja ścienna, 19,8x19,8 cm
sprawdź
Paradyż Wawel Beige inserto Classic A
Paradyż Wawel Beige inserto Classic A
Dekoracja ścienna, 19,8x19,8 cm
sprawdź

Okno horyzontalne

W nowoczesnych budynkach wąskie okna o układzie horyzontalnym są bardzo popularnym rozwiązaniem. Długa i wąska szyba bez podziałów, z panoramicznym widokiem zaprosi przyrodę lub miejską panoramę do wnętrza kuchni. Równie popularne jest również okno w wersji narożnej. To częste rozwiązanie w domach jednorodzinnych. Okna narożne sprawia, że pomieszczenie nabiera wyjątkowego charakteru i staje się częścią nowoczesnej aranżacji. Swobodny dopływ światła w przestrzeni roboczej sprawia będzie stanowił wyjątkowy atut aranżacyjny. Nowoczesne okna panoramiczne są dostępne w szerokiej gamie proporcji i rozmiarów. Okna z monolityczną szybą bez narożnego słupka dodatkowo optycznie powiększają pomieszczenie.

Biała kuchnia z szara podłogą Cerrad Celtis
Okna balkonowe wychodzące na taras lub balkon stwarzają nowe możliwości aranżacyjne dla rozbudowania strefy jadalni o przestrzeń zewnętrzną. Fot. Cerrad
Zebrina
Zebrina
Kolekcja marki Cerrad
sprawdź
Cerrad Celtis Dust 25199
Cerrad Celtis Dust 25199
Płytka uniwersalna, 17,5x60 cm
sprawdź
Cerrad Zebrina Forest 16514
Cerrad Zebrina Forest 16514
Płytka ścienna, 17,5x60 cm
sprawdź
kamień
#kamień
sprawdź
styl nowoczesny
#styl nowoczesny
sprawdź
Celtis
Celtis
Kolekcja marki Cerrad
sprawdź

Okno balkonowe w kuchni

To popularne rozwiązanie w salonach z aneksem, typowe dla nowoczesnego budownictwa wielorodzinnego i domów z kuchnią na parterze. Połączone pomieszczenia dają wyjątkowe możliwości aranżacyjne, a bliskość balkonu lub tarasu, pozwala na stworzenie wyjątkowej jadalni pod chmurką w okresie letnim. Obecność światła dziennego w aneksie kuchennym poprawia proporcje połączonych wnętrz.

Nowoczesna kuchnia z dużym oknem. Fot. BRW
Przestrzeń pod podłużnym, panoramicznym oknem możemy zagospodarować na wiele sposobów. Fot. Black Red White

Dekoracja okna

Planując kuchnię z oknem, warto zastanowić się nad sposobem dekoracji okien. Rolety, żaluzje, zasłony czy firanki stanowią ochronę przed słońcem i są oryginalnym dodatkiem, który podkreśli styl panujący we wnętrzu. Firanki doskonale wpiszą się w stylistykę wnętrz urządzonych w tradycyjnym stylu, w połączeniu z zasłonami stworzymy możliwość regulacji ilości światła wpadającego do środka. Najbardziej popularnym rozwiązaniem w kuchni są rolety. Wiele wzorów, kolorów, rodzajów montażu sprawia, że bez trudu dobierzemy model pasujący do naszej kuchni. Innym sposobem na aranżację okna są żaluzje, które w łatwy sposób umożliwiają regulację światła. Mogą być wykonane z drewna, aluminium, dostępne są w bogatej gamie kolorystycznej. Wybierając dekorację okienną, pamiętajmy, żeby wybrać funkcjonalne, łatwe do utrzymania w czystości rozwiązanie.