
Aranżacja kuchni z oknem
Okno na równi z blatem
Jednym z najważniejszych czynników decydujących o możliwości aranżacji przestrzeni przy oknie jest wysokość, na której zostało zamontowane. Jeśli jest to minimum 85 cm od posadzki, możemy w tym miejscu zaprojektować blat kuchenny. W niektórych kuchniach udaje się tak zaprojektować zabudowę kuchenną, w taki sposób, żeby blat pełnił funkcję parapetu. Blat kuchenny na poziomie parapetu kuchennego pozwala nam na optymalne wykorzystanie przestrzeni przy oknie.

Okno powyżej blatu roboczego
Jeśli okno znajduje się powyżej blatu, umożliwi to lepsze doświetlenie strefy roboczej.Szyby okienne są wtedy mniej narażone na zachlapania, okno może się swobodnie otwierać, nie potrzebujemy montażu specjalnych, składanych baterii kuchennych.

Kuchnia z oknem horyzontalnym
W nowoczesnych budynkach wąskie okna o układzie horyzontalnym są bardzo popularnym rozwiązaniem. Długa i wąska szyba bez podziałów, z panoramicznym widokiem zaprosi przyrodę lub miejską panoramę do wnętrza kuchni. Nowoczesne okna panoramiczne są dostępne w szerokiej gamie proporcji i rozmiarów.
Popularnym rozwiązaniem są także okna narożne, często stosowane w domach jednorodzinnych. Swobodny dopływ światła z dwóch stron, wprowadza do wnętrza dużo światła i dobrze oświetla przestrzeń roboczą.

Wybierając dekorację okienną, pamiętajmy, żeby wybrać funkcjonalne, łatwe do utrzymania w czystości rozwiązanie. Panująca w kuchni wysoka temperatura, wilgoć oraz osadzający się na powierzchniach tłuszcz mogą sprawić, że dekoracje szybko stracą pierwotny urok. Do okien przy zlewozmywaku sprawdzą się rolety plisowane - możemy regulować ich położenie zarówno od dołu, jak i od góry. To pozwala zapewnić optymalną równowagę między prywatnością a doświetleniem strefy roboczej kuchni.
Okno balkonowe w kuchni
To popularne rozwiązanie w salonach z aneksem, typowe dla nowoczesnego budownictwa wielorodzinnego i domów z kuchnią na parterze. Połączone pomieszczenia dają wyjątkowe możliwości aranżacyjne, a bliskość balkonu lub tarasu, pozwala na stworzenie wyjątkowej jadalni pod chmurką w okresie letnim. Nowoczesne aranżacje otwarte na zieleń ogrodu sprawi, że dzienna przestrzeń wypoczynkowa zyska nową jakość. Dodatkowo obecność światła dziennego w aneksie kuchennym poprawia proporcje połączonych wnętrz.
Dekoracja okna w kuchni
Planując kuchnię z oknem, warto zastanowić się nad sposobem dekoracji okien. Rolety, żaluzje, zasłony czy firanki stanowią ochronę przed słońcem i są oryginalnym dodatkiem, który podkreśli styl panujący we wnętrzu. Firanki doskonale wpiszą się w stylistykę wnętrz urządzonych w tradycyjnym stylu, w połączeniu z zasłonami stworzymy możliwość regulacji ilości światła wpadającego do środka.
Najbardziej popularnym rozwiązaniem w kuchni są jednak rolety. Wiele wzorów, kolorów, rodzajów montażu sprawia, że bez trudu dobierzemy model pasujący do naszej kuchni. Poza standrdowymi modelami, często wybeirane są tzw. rolety rzymskie z ozdobnymi plisami. Innym sposobem na aranżację okna są żaluzje. Mogą być wykonane z drewna, aluminium, dostępne są w bogatej gamie kolorystycznej.

Przykładowe projekty kuchni z oknem



Zobacz także:



