Kuchnia z oknem narożnym – jak umeblować?
Ergonomia w kuchni z oknem
Zasada trójkąta roboczego powinna być podstawą aranżacji każdej kuchni. Wierzchołki ergonomicznego trójkąta wyznaczają sprzęty kuchenne: zlewozmywak, lodówka i kuchenka. Jego boki to droga od jednego urządzenia do kolejnego. Warto zadbać o to, aby ta droga była jak najkrótsza. Po bokach naszego trójkąta poruszamy się podczas wykonywania kolejnych czynności związanych z przygotowywaniem posiłków: wyjmujemy produkty spożywcze z lodówki, myjemy je i przygotowujemy do smażenia, lub pieczenia. Najczęściej w okolicy okna ląduje zlewozmywak – pozostałe urządzenia odpowiednio zajmą miejsca po prawej i lewej stronie okna. Układy funkcjonalne popularne w kuchni z oknem narożnym mają kształt litery L, G lub U. W większych wnętrzach, takich jak kuchnie otwarte na salon możemy spotkać je w towarzystwie wyspy, lub barku śniadaniowego.
Narożne meble kuchenne
Kształt zabudowy meblowej powinien być dopasowany do kształtu pomieszczenia i rozmiaru okna. Aranżacja musi być wygodna w użytkowaniu i nie może ograniczać dostępu światła słonecznego. W okolicy okna możemy podwiesić zarówno klasyczne szafki z drzwiczkami, jak i otwarte półki. Nowoczesne aranżacje chętnie łączą oba rodzaje zabudowy, aby stworzyć praktyczną i estetyczną przestrzeń do przechowywania.
Dolne szafki umeiszczone w narożnikach zabudowy, wymagają od nas wyboru przemyślanych rozwiązań.Ciekawym pomysłem są klasyczne szafki narożne z podwójnymi drzwiczkami. Aby uniknąć kolizji i trudności z otwieraniem, front takiej szafki będzie dwuczęściowy, wyposażony w podwójne zawiasy. Warto rozważyć zastosowanie w tym miejscu rozwiązania dedykowane przestrzeniom narożnym: obrotowe karuzele lub wysuwane systemy do przechowywania. Kosze i półki cargo pozwolą na wygodne użytkowanie trudno dostępnej przestrzeni – nie musimy się schylać i zaglądać do środka szafki, ponieważ zawartość sama wyjeżdża na zewnątrz mebla. Ciekawym produktem są również szuflady dedykowane do narożnych szafek. Nie musimy rezygnować z szuflad w tym miejscu - specjalne zaprojektowane szuflady z łamanym frontem są równie praktyczne, jak proste. To z pewnością pozwoli nam utrzymać porządek w szafce.
Jak ozdobić okno narożne?
Dekorację okna warto dopasować do stylu kuchni – klimatyczne, koronkowe firanki lub niskie zazdrostki podkreślą aranżacje skandynawskie, klasyczne lub prowansalskie. Kuchnie w stylu vintage mogą ozdobić również zasłony albo materiałowe rolety rzymskie. Najlepiej wyglądają na wysokich oknach. Do nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz pasują rolety i żaluzje drewniane. Modne stają się również żaluzje aluminiowe – dodadzą aranżacjom nieco industrialnego charakteru. Warto zainwestować w dekoracje okien wykonywane na wymiar – najlepiej skomponują się z wnętrzem i podkreślą jego zalety. Wybierając rodzaj dekoracji okiennej, wybierzmy takie materiały, które łatwo możemy wyczyścić.
Wybór dekoracji zależy również od konstrukcji okna i sposobu jego otwierania. Dość popularne są częściowe systemy przeszkleń typu FIX, pozbawionych możliwości otwarcia. Ten typ okien daje spore możliwości aranżacji – świetnie sprawdzą się tu różnego rodzaju rolety i żaluzje montowane na wnęce okiennej. Do okien otwieranych lepiej sprawdzą się dekoracje montowane bezpośrednio na ramie okiennej.