Kuchnia z oknem narożnym – jak umeblować?

Kuchnia z oknem narożnym – jak umeblować?

Kuchnia z oknem narożnym to chętnie wybierane przez inwestorów rozwiązanie w nowo powstających domach. Takie rozwiązanie dostarcza nam wiele naturalnego światła, a to wpływa na nasz komfort. Podpowiadamy, jak urządzić praktyczną kuchnię z oknem narożnym.
4:00 min
0
0

Narożne okna optycznie powiększają przestrzeń kuchni. Zapraszają do wnętrza krajobraz znajdujący się na zewnątrz, dlatego kuchnie z takimi oknami chętnie są wybierane w domach z ogrodem. Aby w pełni wydobyć potencjał okna, warto zadbać o jego odpowiednią oprawę. W zależności od kształtu okna możemy wyróżnić dwa główne rodzaje okien narożnych – klasyczne wysokie, lub okna niskie, umiejscowione pomiędzy górną linią szafek a blatem. Rozmiar i położenie okna znacząco wpływa na kształt zabudowy meblowej kuchni.

Autor:
Redakcja
Data:
15.03.2021
Aktualizacja:
21.04.2022
Pomysł na kuchnię w drewnie
Zieleń zza okna stanie się świetnym akcentem w aranżacji kuchni z ciepłymi odcieniami drewna. Fot. Synage
Grace
Marka Paradyż
sprawdź
Paradyż Grace Bianco Inserto B
Dekoracja ścienna, 29,5x59,5 cm
sprawdź
Paradyż Trophy Brown Gres Szkl. Rekt. Mat
Płytka uniwersalna, 21,5x98,5 cm
sprawdź
Paradyż Grace Bianco Rekt.
Płytka ścienna, 29,5x59,5 cm
sprawdź

Ergonomia w kuchni z oknem

Zasada trójkąta roboczego powinna być podstawą aranżacji każdej kuchni. Wierzchołki ergonomicznego trójkąta wyznaczają sprzęty kuchenne: zlewozmywak, lodówka i kuchenka. Jego boki to droga od jednego urządzenia do kolejnego. Warto zadbać o to, aby ta droga była jak najkrótsza. Po bokach naszego trójkąta poruszamy się podczas wykonywania kolejnych czynności związanych z przygotowywaniem posiłków: wyjmujemy produkty spożywcze z lodówki, myjemy je i przygotowujemy do smażenia, lub pieczenia. Najczęściej w okolicy okna ląduje zlewozmywak – pozostałe urządzenia odpowiednio zajmą miejsca po prawej i lewej stronie okna. Układy funkcjonalne popularne w kuchni z oknem narożnym mają kształt litery L, G lub U. W większych wnętrzach, takich jak kuchnie otwarte na salon możemy spotkać je w towarzystwie wyspy, lub barku śniadaniowego.


Błękitna zabudowa w zamkniętej kuchni z oknem
Szafki przy oknie możemy wykonać na wiele sposobów - te z otwartymi półkami będą prezentować się lekko i nowocześnie. Projekt: "Tworzywo" Warsztat Architektury Wnętrz
#W kolorze nieba
sprawdź

Narożne meble kuchenne

Kształt zabudowy meblowej powinien być dopasowany do kształtu pomieszczenia i rozmiaru okna. Aranżacja musi być wygodna w użytkowaniu i nie może ograniczać dostępu światła słonecznego. W okolicy okna możemy podwiesić zarówno klasyczne szafki z drzwiczkami, jak i otwarte półki. Nowoczesne aranżacje chętnie łączą oba rodzaje zabudowy, aby stworzyć praktyczną i estetyczną przestrzeń do przechowywania.


Dolne szafki umeiszczone w narożnikach zabudowy, wymagają od nas wyboru przemyślanych rozwiązań.Ciekawym pomysłem są klasyczne szafki narożne z podwójnymi drzwiczkami. Aby uniknąć kolizji i trudności z otwieraniem, front takiej szafki będzie dwuczęściowy, wyposażony w podwójne zawiasy. Warto rozważyć zastosowanie w tym miejscu rozwiązania dedykowane przestrzeniom narożnym: obrotowe karuzele lub wysuwane systemy do przechowywania. Kosze i półki cargo pozwolą na wygodne użytkowanie trudno dostępnej przestrzeni – nie musimy się schylać i zaglądać do środka szafki, ponieważ zawartość sama wyjeżdża na zewnątrz mebla. Ciekawym produktem są również szuflady dedykowane do narożnych szafek. Nie musimy rezygnować z szuflad w tym miejscu - specjalne zaprojektowane szuflady z łamanym frontem są równie praktyczne, jak proste. To z pewnością pozwoli nam utrzymać porządek w szafce.

Aranżacja kuchni z jasnym marmurem
Projekt nowoczesnej kuchni z oknem narożnym. Fot. Synage
Nowoczesna kuchnia z narożnymi oknami
Okno narożne w kuchni zapewni nam dobre oświetlenie blatu roboczego. Fot. Synage
Kuchnia z jasną zabudową i marmurowym wykończeniem
Delikatna, jasna roleta współgra z kolorem zabudowy kuchennej. Fot. Synage

Jak ozdobić okno narożne?

Dekorację okna warto dopasować do stylu kuchni – klimatyczne, koronkowe firanki lub niskie zazdrostki podkreślą aranżacje skandynawskie, klasyczne lub prowansalskie. Kuchnie w stylu vintage mogą ozdobić również zasłony albo materiałowe rolety rzymskie. Najlepiej wyglądają na wysokich oknach. Do nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz pasują rolety i żaluzje drewniane. Modne stają się również żaluzje aluminiowe – dodadzą aranżacjom nieco industrialnego charakteru. Warto zainwestować w dekoracje okien wykonywane na wymiar – najlepiej skomponują się z wnętrzem i podkreślą jego zalety. Wybierając rodzaj dekoracji okiennej, wybierzmy takie materiały, które łatwo możemy wyczyścić.


Wybór dekoracji zależy również od konstrukcji okna i sposobu jego otwierania. Dość popularne są częściowe systemy przeszkleń typu FIX, pozbawionych możliwości otwarcia. Ten typ okien daje spore możliwości aranżacji – świetnie sprawdzą się tu różnego rodzaju rolety i żaluzje montowane na wnęce okiennej. Do okien otwieranych lepiej sprawdzą się dekoracje montowane bezpośrednio na ramie okiennej.   

Zainspiruj się:

Ergonomiczna kuchnia - jak ją zaplanować?
Nowoczesna kuchnia to nie tylko eleganckie szafki i błyszczące nowością AGD. Aby wnętrze było podwójnie piękne, przede wszystkim...
czytaj więcej
Co na ścianę nad blatem w kuchni?
Ściana między szafkami w kuchni jest integralną częścią aranżacji pięknych i praktycznych kuchni. To coś więcej, niż tylko...
czytaj więcej