Jak oddzielić kuchnię od salonu?
Wsypa kuchenna lub stół między salonem a aneksem
To jeden z najbardziej naturalnych i funkcjonalnych sposobów dzielenia przestrzeni – między salonem a kuchnią zyskujemy dodatkowe, praktyczne miejsce do wykorzystania zgodnie z naszymi oczekiwaniami i potrzebami: jako przedłużenie blatów lub miejsce spożywania posiłków. Wyspy, półwyspy lub wąskie blaty barowe nie muszą zajmować dużo miejsca, aby efektywnie podzielić otwartą przestrzeń. Plan pomieszczenia pozostaje otwarty i swobodnie można zajrzeć z jednej części do drugiej. Nie ograniczają też dostępu naturalnego światła.
Jako rozdział stref doskonale sprawdza się też stół jadalny – do małych mieszkań świetnie sprawdzają się stoły okrągłe, których łagodny kształt dobrze wpisuje się w otwarte przestrzenie. Stoły prostokątne i owalne częściej spotkamy domach jednorodzinnych.
Inne niskie meble – podział stref odpowiednim ustawieniem
Wydzielenie stref ustawieniem mebli to ciekawy zabieg aranżacyjny wykorzystywany zarówno w małych, jak i większych salonach z kuchnią. Sofa ustawiona tyłem do aneksu skupia przestrzeń wypoczynkową w przeciwnym do kuchni kierunku. Strefy nie przecinają się - siedząc na kanapie nie widzimy, co dzieje się w kuchni. Dodatkowo, przy pleckach mebla wypoczynkowego możemy ustawić konsolę lub niski regał– na książki, lampkę blatową lub drobne, dekoracyjne bibeloty.
Ciekawym rozwiązaniem jest też ażurowy, wyższy regał. To świetnie rozwiązanie, jeśli chcemy wyeksponować aranżację salonu i na niej skupić wzrok gości. Półki tworzą dodatkowe miejsce do przechowywania a schowany za meblem aneks pozostanie dyskretnie ukryty.
Ścianki – co wybrać?
Niewielka przestrzeń mieszkania, w której musimy uporządkować liczne funkcje, może czasem przytłoczyć. Jak zaprojektować strefę dzienną? Poza tradycyjnymi ściankami działowymi, do wyboru mamy liczne materiały i metody wykonania ścianek do wnętrz. Ażurowe, Składane na ścianę, przesuwne czy mobilne rozwiązania sprawdza się w małych przestrzeniach. Dzięki temu nie przytłoczą małej przestrzeni.
Jednymi z najpopularniejszych rozwiązań są szklane ścianki ze szprosami w typie loftowym – pozwalają na wizualną integrację przestrzeni i doświetlenie obu części strefy dziennej, ale ograniczają rozprzestrzenianie się zapachów i dźwięków między pomieszczeniami.
Ciekawym rozwiązaniem jest wykonanie ażurowej ścianki z lameli. Taka zabudowa dobrze sprawdzi się jako krótkie przepierzenie, na którym umieścimy telewizor.
Różne posadzki
To najprostszy, bardzo praktyczny sposób na wydzielenie kuchni w salonie. Podłoga wykonana z gresu, kolorowej mozaiki, drewna czy paneli w innym odcieniu pozwala wyraźnie rozgraniczyć przestrzenie. Łączenie materiałów ma także praktyczny aspekt – płytki są łatwiejsze w utrzymaniu w czystości i bardziej odporne na działanie wilgoci, niż drewno. Przyjemne w dotyku drewno o eleganckim usłojeniu lepiej pasuje do wypoczynkowego salonu. Dzięki wykorzystaniu obu materiałów możemy w pełni wykorzystać potencjał przestrzeni i optycznie podzielić kuchnię i salon na osobne strefy. Tutaj musimy jednak wykazać się sporym wyczuciem – unikajmy zbyt dużych kontrastów, aby zachować spójność otwartej przestrzeni.
Salon z aneksem kuchennym jest nowoczesny i praktyczny. Przestrzeń wydaje się optycznie większa, jednak nie każdemu odpowiada takie rozwiązanie. Wybierzmy więc taki sposób na wydzielenie kuchni od salonu, który najlepiej zrealizuje nasze potrzeby.