Kuchnia otwarta na salon - czy zawsze to dobry pomysł? Jak zaaranżować tę przestrzeń?
Bez względu na wybraną formę umiejętne połączenie tych dwóch pomieszczeń to nie lada wyzwanie, bowiem tu ważny jest nie tylko spójny estetycznie efekt, ale też wysoka funkcjonalność. Już na etapie aranżacji należy traktować salon i kuchnię jako całość, więc po prostu muszą do siebie pasować stylistycznie. Zachowanie konsekwencji w aranżacji sprawi, że granice między częścią kuchenną a dzienną będą płynne i naturalnie wyznaczone. W taki sposób uda się zachować wrażenie przestrzennego wnętrza, czyli jednej z największych zalet kuchni otwartej na salon.
Jak urządzić salon połączony z kuchnią?
Łącząc kuchnię z salonem, warto mieć na uwadze kilka złotych zasad, które ułatwią nam urządzenie spójnego i funkcjonalnego wnętrza. To połączenie wymaga dbałości o spójną koncepcję aranżacji strefy dziennej. Jak to osiągnąć? W części salonowej i kuchennej wprowadźmy te same lub podobne materiały wykończeniowe i analogiczną kolorystykę. Ważnym aspektem będzie także oświetlenie, które wizualnie powiąże te dwie strefy. Zwykle aneksy kuchenne otwarte na salon są znacznie bardziej oryginalne od kuchni stanowiących oddzielne pomieszczenia, zapewne z uwagi na to, że stają się częścią najbardziej reprezentacyjnej części w domu/mieszkaniu, czyli pokoju dziennego. Aneks kuchenny, w takim koncepcie stanowi również część dzienną, dlatego pomieszczenia te powinny wzajemnie się przenikać. Aranżację należy dopasować do stylu, który panuje w salonie.
Projekt: The Line Studio, Fot: ONI Studio
Dla uniknięcia efektu miszmaszu i przeładowania raczej rekomendujemy rezygnację z otwartych szafek i półek. Wszelkie kuchenne utensylia, zastawę i rzadziej używane sprzęty zgrabnie skryjemy za frontami szafek. Taki zabieg sprawdzi się szczególnie w niewielkim mieszkaniu – ekspozycja wielu przedmiotów obciążyłaby wizualnie niewielką przestrzeń.
Często w kuchniach otwartych na salon klienci decydują się na wykorzystanie wyspy kuchennej. To popularne rozwiązanie optycznie oddziela aneks kuchenny od reszty strefy dziennej, a także pełni inne funkcje. Na wyspie przygotujemy i spożyjemy posiłki, zajmiemy się gotowaniem lub zmywaniem, a gdy mamy do dyspozycji dużą przestrzeń, wyspa kuchenna może pełnić wszystkie te funkcje jednocześnie. Wystarczy projekt dopasowany do potrzeb domowników - tu można pokusić się o miejsce do siedzenia lub zaplanować odpowiedni dodatkowe szafki np. w formie witryny stanowiące poniekąd fragment jadalni.
Projekt: Wnętrzowe Love
Projekt: TIKA DESIGN
Wady i zalety kuchni otwartej na salon
Kuchnia i salon pełnią w mieszkaniu zupełnie odmienne funkcje. W pierwszym pomieszczeniu zajmujemy się pracą przy przygotowywaniu posiłków, a drugie ma służyć do odpoczynku. Pomimo tych znaczących różnic obie te strefy doskonale się uzupełniają w otwartej formie, jeśli zostaną odpowiednio połączone tworząc tym samym jednolitą całość. W małych mieszkaniach to nierzadko konieczność, natomiast na dużym metrażu to rozwiązanie daje po prostu wrażenie kojącej przestrzenności.
ZALETY
- Otwarcie kuchni na salon jest idealnym rozwiązaniem przy małym metrażu, ponieważ optycznie powiększa przestrzeń.
- Brak wydzielenia ścianami umożliwia lepszą komunikację pomiędzy strefami, co ułatwia podawanie posiłków i sprzątanie.
- Otwarcie przestrzeni sprzyja integracji i umożliwia wspólne spędzanie czasu.
- Otwarta kuchnia daje nam możliwość ciekawych aranżacyjnych rozwiązań (np. wyspa, półwysep czy barek)
WADY
- Swobodne rozprzestrzenianie się kuchennych zapachów oraz hałasu urządzeń AGD może być uciążliwe.
- Intensywniejsze zapachy z kuchni wnikają w tkaniny i tapicerkę, a para i tłuszcz osadzają się na sprzętach.
- Kuchnia otwarta wymaga od gospodarza absolutnego porządku i dyscypliny, by uniknąć wrażenia chaosu.
- Połączenie kuchni i salonu tworzy przestrzeń reprezentacyjną domu, dlatego dobór mebli, sprzętów i oświetlenia wymaga dużego zaangażowania, by wszystkie elementy grały ze sobą stylistycznie.