Projektowanie kuchni otwartej na salon z wyspą

Projektowanie kuchni otwartej na salon z wyspą

Kuchnia otwarta na salon z wyspą to coraz częstsze rozwiązanie w małych mieszkaniach, ale także i dużych domach jednorodzinnych. Rozwiązanie to tak naprawdę wpływa na nasze relacje rodzinne, przyjacielskie, partnerskie, ponieważ podczas przygotowania posiłków stale możemy być w kontakcie z naszymi domownikami lub gośćmi. Jak zatem dobrze zaprojektować i urządzić kuchnię otwartą? O tym dowiesz się z naszego artykułu.
6:00 min
0
0

Kuchnia otwarta czy zamknięta?


Bardzo często projektując swoje domostwo, zastanawiamy się, czy postawić na otwartą kuchnię, czy też wybrać kuchnię zamkniętą. Stąd też postanowiliśmy porównać obie te opcje, by jak najbardziej scharakteryzować, czym jest kuchnia zamknięta w porównaniu do tej otwartej z uwzględnieniem wszystkich faktów i mitów na ich temat.


Otóż kuchnia zamknięta, tak jak ta otwarta ma wiele wad i zalet. Pierwszą zaletą kuchni zamkniętej, jest to, że wszelkie ulatniające się podczas gotowania zapachy mogą zostać zamknięte za drzwiami. I na tej jednej pozytywnej cesze lista się zamyka… i to dosłownie. Kuchnia zamknięta, szczególnie w małym mieszkaniu zabiera nam sporo miejsca, które możemy zyskać wtedy, gdy ją otworzymy na salon. Nawet gdy w projekcie deweloperskim możemy dostrzec, że uwzględniono kuchnię jako osobne pomieszczenie, warto zastanowić się nad przemodelowaniem mieszkania. Otwarcie kuchni na salon sprawi, że życie rodzinne będzie kwitnąć, ponieważ rozmowy nie zostaną przerwane w trakcie przygotowywania posiłków. Taką wadę posiada właśnie kuchnia zamknięta – wymaga od nas izolacji podczas tak ważnej i czasochłonnej czynności, jaką jest gotowanie. Kuchnia otwarta na salon z wyspą sprawia, że możemy spędzać wspólnie czas, a nawet gdy jesteśmy sami – w trakcie przyrządzania dań możemy oglądać telewizję.


Kuchnia zamknięta sprawia także, że możemy mieć mniej światła dziennego, które wpada w większej ilości do mieszkania/domu poprzez okna salonowe. W końcu otwarta kuchnia z wyspą to jeszcze więcej blatu roboczego, a także opcja na stół jadalny. Wyspa, jeśli tego chcemy, może stanowić miejsce do przygotowania wspólnych posiłków, ale również do ich jedzenia.

Kuchnia zamknięta może dawać nam mniej pola do popisu, także w kwestii jej aranżacji. Otwierając ją na salon, możemy zgrabnie i funkcjonalnie połączyć oba te pomieszczenia, tak by wyglądały one modnie i stylowo. 

Autor:
Redakcja
Data:
30.03.2021

Projekt kuchni otwartej na salon – rozwiązania i pomysły

Wiedząc, jak dobrym rozwiązaniem jest kuchnia otwarta na salon z wyspą, powinniśmy zastanowić się, jak ją dobrze zaprojektować. Salon z otwartą kuchnią jest świetnym rozwiązaniem zarówno w mieszkaniach i domach o dużym metrażu, jak i tam, gdzie za pomocą otwartej przestrzeni, chcemy to pomieszczenie optycznie powiększyć. Istnieje i w tej kwestii kilka architektonicznych trików, które sprawią, że otwarty salon z kuchnią wyda się jeszcze większy.

Kuchnia otwarta na salon z szarościami
Jadalnia połączona z klasyczna kuchnia z wyspą. Autor zdjęć: Machina Snu


Kuchnia z wyspą otwarta na salon


Kuchnia z wyspą otwarta na salon sprawia, że możemy tę przestrzeń wykorzystać na wiele sposobów. Wyspa kuchenna może być projektowana jako np. jedyny blat kuchenny w całym pomieszczeniu. Takie rozwiązanie jest domeną nowoczesnych wnętrz. Meble kuchenne stanowią jedną, wielką, zamkniętą ścianę szafek, za to na wyspie możemy przygotowywać posiłki – zarówno kroić składniki, jak i myć i gotować na kuchence. - Wyspa może być także naszym blatem i stołem jadalnym w jednym – wystarczy dopasować do niej odpowiedniej wysokości hokery. W tym przypadku warto chować w szufladach pod blatem wyspy sztućce i przyprawy, by zawsze były pod ręką w trakcie spożywania dań. Możemy również zaprojektować wyspę wyłącznie ze zlewem bądź kuchenką – wszystko jest zależne od Twoich potrzeb. W tej drugiej opcji najczęściej nad wyspą znajduje się także designerski, pasujący do charakteru kuchni pochłaniacz.


Klasyczna wyspa jako samodzielny blat kuchenny może stanowić swego rodzaju barek z ekspresem do kawy, czy też wyciskarką do owoców. Do wyspy można dołączyć prosty, niższy stół-konsolę do spożywania dań. Dzięki temu różnica wysokości blatu wyspy i stołu wyznacza granicę między funkcją gotowania i jadalnianej. Ostatnio bardzo modnym sposobem na oddzielenie kuchni od salonu jest również wąska wyspa, na nie więcej niż 80-60 centymetrów. Może ona nawiązywać designem zarówno do kuchni, jak i do salonu. Następne rozwiązanie to drewniana, rozkładana wyspa ze zlewem.


Drewniany blat wniesie do wnętrza przytulny klimat i można je połączyć z innymi drewnianymi elementami, w tym z ramami okien, półkami, blokiem do noży i subtelnymi białymi kafelkami i frontami meblowymi. W każdym z wymienionych przypadków wyspa będzie stanowić dodatkowe miejsce do przechowywania, jednak nie zawsze tak musi być. Przykładowo wyspa-blat stanowi wyłącznie powierzchnię płaską i nie ma w sobie szafek. W takim przypadku warto dosunąć kanapę lub innego rodzaju mebel tapicerowany, by salon bardziej przybliżyć do kuchni.

Barek jako rozdzielenie kuchni od salonu


Kolejny sposób na otwarcie kuchni do salonu, jednak nadal jej praktyczne odgraniczenie, to barek. Kojarzy się nam on z rozwiązaniami z lat 90., jednak barek wraca do łask. Szczególnie że obecnie coraz częściej organizujemy w domu przyjęcia, a co za tym idzie, lubimy także eksperymentować z napojami wyskokowymi prosto z barku. Nie będzie to jednak dobrym pomysłem, gdy mamy dzieci, brakuje miejsca do spożywania wspólnych posiłków i szafek do przechowywania.

Jak stworzyć jednolitą podłogę w kuchni i salonie?
Otwarte przestrzenie łączące kuchnię i salon to modne rozwiązanie, stosowane zarówno w domach jednorodzinnych, jak i mieszkaniach...
czytaj więcej
Otwarta kuchnia z barkiem przy wyspie
Pólwysep z lodówką na wino rodziela optycznie salon i otwartą kuchnię. Autor zdjęć: Machina Snu


Połowa ścianki w otwartej kuchni


Połowa ścianki także skutecznie może odgrodzić salon z otwartą kuchnią. Zazwyczaj ścianka ta nawiązuje swoim stylem do reszty elementów w domu. Charakter industrialny – ściana betonowa lub ceglana. Klasyczny zaś, to gładka, jasna ściana. Zawsze wystaje ona nieco ponad blat, tak, by otwarty salon z kuchnią był nieco odgrodzony od sprzętów kuchennych. Dlatego też ściankę działową ustawia się na wysokości 110-120 centymetrów, gdzie standardowo blat znajduje się w granicach 80-90 centymetrów. Za sprawą tego sposobu będzie łatwiej nam utrzymać czystość w kuchni, a nawet jeśli nie będziemy w stanie uporządkować jej przed przyjściem gości, ścianka może pomóc nam wszystko ukryć.

Jeśli nadal zastanawiasz się nad tym, jak wykorzystać tę przestrzeń, postaw na pomoc specjalistów w tym zakresie. Projektowanie wnętrz z pasją i doświadczeniem to najlepsze i najszybsze rozwiązanie.

Otwarta na salon kuchnia z niską ścianą działową
Salon i kuchnia w stylu loftowym oddzielone małą ścianką z luksferami. Autor zdjęć: Michał Ulikowski

Kuchnia z wyspą otwarta na salon – jak ją zatem zaprojektować?

Kuchnia otwarta na salon z wyspą daje nam wrażenie otwartej przestrzeni. Dzięki niej mamy więcej miejsca, więcej oddechu i… więcej możliwości. Jest to szczególnie ważne teraz, podczas izolacji w naszych domostwach, o czym pisaliśmy już niejednokrotnie. Jako  studio projektowe Machina Snu, mamy kilka rad na to, w jaki sposób projektować te niezwykle ważne miejsca w domu.


Otwarta kuchnia z salonem w klimacie loft


Otwarta kuchnia z salonem w klimacie loftowym musi dobrze korespondować z resztą pomieszczeń. Zalecamy zatem w tym przypadku akcenty przeszkleń, minimalistycznych wzorów, estetycznych kabli elektrycznych, czy designerskich dodatków. Przeszklenia mogą tutaj występować także w formie luksferów wkomponowanych w ściankę, oddzielającą salon od kuchni. Nadal jednak kuchnia otwarta na salon musi podążać za jego stylem. Dobrym sposobem na podkreślenie charakteru wnętrz będzie powieszenie plakatów z prostymi grafikami – w kuchni nawiązującymi do potraw, w salonie związanymi z wypoczynkiem, relaksem lub motywacją. Powinny być one spójne ze sobą, podobnie jak inne elementy we wnętrzu, w tym np. lampy. 

Kuchnia otwarta na loftowy salon - projekt Machina Snu
Kuchnia otwarta na salon z czerwoną cegłą w warszawskiej kawalerce. Autor zdjęć: Michał Ulikowski


Kuchnia z wyspą otwarta na salon w stylu klasycznym


Kuchnia z wyspą otwarta na salon w stylu klasycznym to także spójność. Warto zastosować podobne elementy, w tym drewniane wykończenia, podobną kolorystykę, a nawet brak podziału podłóg. Zazwyczaj w kuchni stawiało się na płytki podłogowe, a w salonie na panele lub deski. Teraz otwierając tę przestrzeń, by jeszcze bardziej stworzyć wielką, niczym niezmąconą taflę, można w obu pomieszczeniach umieścić kafle wielkoformatowe. Jest to domeną stylu nowoczesnego, ale i w klasycznym i eklektycznym także znajdzie swoje zastosowanie. 

Klasyczna otwarta kuchnia z wyspą i stołem
Jadalnia połączona z klasyczna kuchnia z wyspą. Autor zdjęć: Machina Snu


Styl skandynawski


Styl skandynawski to ciepło, przytulny klimat i jasne barwy. Tutaj także częstym rozwiązaniem jest otwarcie kuchni do salonu, z zastosowaniem wszelkich charakterystycznych dla tego charakteru cech. W kuchni można postawić na miękkie, tapicerowane krzesła, przyjemne w dotyku dywany, przyjazną, spójną kolorystykę. Wyspę i symboliczne oddzielenie kuchni od salonu może stanowić prosty, drewniany stół. W centrum musi znajdować się wygodna kanapa – obowiązkowo z dużą liczbą poduszek.

Kuchnia z jadalnią w stylu skandynawskim
Skandynawska kuchnia z jadalnią z ciepłym odcieniem drewna. Wnętrze z szarą, prostą zabudową na jednej ścianie. Naprzeciwko kuchni stół jadalny z monolitycznymi nogami. Wokół stołu białe, tapicerowane krzesła. Część jadalną podkreśla drewniany panel na suficie, z którego zwisają białe oprawy oświetleniowe. Podłoga wnętrza wykończona gresem drewnopodobnym Opoczno GPTU 901 Natural NT1124-002-1.
#Płytka drewnopodobna
sprawdź
Passion Oak
Marka Opoczno
sprawdź
Opoczno GPTU 901 Natural NT1124-002-1
Płytka ścienno-podłogowa, 14,7x89 cm
sprawdź

Czego nie robić podczas projektowania kuchni otwartej na salon?

Otwarta kuchnia z salonem to, jak już wcześniej wspominaliśmy, szybsze przemieszczanie się po całym domu zapachów związanych z gotowaniem. Częstym błędem w tym przypadku jest stawianie na słabej jakości pochłaniacze. Warto zainwestować w dobry, cichy i pasujący do stylu pochłaniacz, by cieszyć się z samych uroków open space.

Przy projektowaniu kuchni zazwyczaj nie zwracamy uwagi na dodatki i sprzęt kuchenny, które także muszą do siebie pasować. W nowoczesnym wnętrzu wybieramy stylizowane na wcześniejszą epokę sprzęt, który kompletnie nie pasuje do naszych współczesnych mebli i industrialnych elementów.

Następny błąd to zmniejszanie kuchni na rzecz salonu. Zapominamy, że to w kuchni potrzebujemy więcej miejsca na przechowywania i przyrządzanie posiłków, stawiając na większą kanapę i mnóstwo mebli w salonie. Jest to błędne myślenie, ponieważ wtedy nie tylko gorzej się nam gotuje, ale również sprząta. Nie mamy miejsca do chowania gadżetów i sprzętów kuchennych, zatem i kuchnia, i salon pozostają w nieestetycznym nieładzie. Warto także pomyśleć o tym, by z salonu, w tym z kanapy nie było widać np. naczyń w zlewie.

Aby uniknąć tych błędów warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Projekt kuchni cena nie jest wygórowana, a satysfakcja z pięknego wnętrza będzie dużo wyższa.


Podsumowując, kuchnia otwarta na salon z wyspą jest niezwykle praktycznym i estetycznym rozwiązaniem. Wpływa na nasze postrzeganie przestrzeni w domu jako spójnej całości. Może nawet zacieśniać relacje z bliskimi, niezależnie od tego, czy mieszkamy sami i często gościmy rodzinę i przyjaciół, czy też mamy w domu sporą gromadkę. Otwarta kuchnia z salonem to okazja do spędzenia wielu wspaniałych chwil podczas jedzenia i gotowania.  

Podobne artykuły

10 pomysłów na nowoczesną kuchnię
Planujesz remont kuchni? Zebraliśmy 10 najlepszych projektów kuchni, które najchętniej oglądaliście w naszej galerii. Jakie...
czytaj więcej
Kuchnia w stylu klasycznym
Klasyczne kuchnie są pełne elegancji, zachwycają ponadczasowym stylem. Jak zaprojektować klasyczną kuchnię? Przygotowaliśmy...
czytaj więcej