Apartament z widokiem na warszawską historię

Apartament z widokiem na warszawską historię

Inwestorzy mieli jasno sprecyzowane oczekiwania, dotyczące wyglądu tego mieszkania. Chcieli, aby wystrój pasował do niezwykłej, historycznej architektury. Realizacja niemal 100-metrowego mieszkania w warszawskiej inwestycji „Apartamenty przy Warzelni” zachwyca wyborem materiałów, uniwersalną kolorystyką oraz doskonałym opracowaniem detali. Architekci TILLA ACHITECTS zastosowali tu wiele praktycznych i pomysłowych i bardzo efektownych rozwiązań.
3:00 min
0
0

Kompleks dawnych Browarów Warszawskich to jeden z najlepszych przykładów rewitalizacji przestrzeni poprzemysłowej. Wiekowe budynki zyskują nowe życie i zostają przywrócone mieszkańcom miasta. Wokół starannie odrestaurowanych budynków historycznych powstały nowe zabudowania. „Apartamenty przy Warzelni” mają efektowną, ruchomą elewację z ażurowych paneli wykonaną z miedzi. Właśnie niezwykła architektura budynku przyciągnęła tu parę Inwestorów, miłośników piękna.


Autor:
Redakcja
Data:
05.09.2022
Przedpokój Realizacja Tilla Architects fot. Yassen Hristov, stylizacja Gabriela Słomińska
Od progu możemy podziwiać subtelną kolorystykę i dopracowane detale. Fot. Yassen Hristov

Po indywidualny projekt wnętrz szczęśliwi właściciele mieszkania udali się do pracowni TILLA ARCHITECTS. Czego oczekiwali? – Inwestorom zależało na wysokim standardzie materiałów i wykonania. Oboje cenią rozwiązania uniwersalne i trwałe, a dodatkowo życzyli sobie, by wykończenie apartamentu łączyło się ze stylistyką całego budynku i nawiązywało do charakterystycznej strefy wejściowej – mówi arch. Katarzyna Sławińska, właścicielka pracowni. – Wskazali na drewno lite oraz forniry o naturalnej kolorystyce. Ponadto na lastryko, które podkreśla postindustrialne wątki tej przestrzeni oraz na szkliwione płytki o małych formatach. Nie obawiali się ciemnych barw, ale prosili, by mieć na uwadze to, że charakterystyczna elewacja zatrzymuje część światła. Stąd dominacja jasnych kolorów z subtelnymi akcentami m.in. w barwnych ziaren w płytkach terrazzo – dodaje architektka. W trakcie spaceru po mieszkaniu możemy dostrzec inne zrealizowane marzenia Inwestorów oraz wybrane przez nich rozwiązania.

Widok na kuchnię Realizacja Tilla Architects fot. Yassen Hristov, stylizacja Gabriela Słomińska
W aranżacji pojawia się dużo ciepłego drewna. Fot. Yassen Hristov

Z widokiem na historię

Centrum domowego ogniska jest otwarta na otoczenie strefa dzienna, przechodząca w taras. Wielkoformatowe przeszklenia roztaczają piękny widok na historyczną, ceglaną Warzelnię. Właściciele apartamentu chcieli dyskretnie wydzielić wypoczynkowy salon od części kuchennej z jadalnią. Jak udało się to osiągnąć? - Zaproponowaliśmy wprowadzenie ażurowego regalu, który sygnalizuje granice stref funkcjonalnych, a zarazem wzbogaca wnętrze o efektowny wątek geometrii i przepuszcza wiele światła od okien aż do drzwi wejściowych – objaśnia Katarzyna Sławińska z pracowni TILLA ARCHITECTS. – Dziś to jeden z moich ulubionych elementów tej realizacji – zdradza.

Detale przepierzenia Realizacja Tilla Architects fot. Yassen Hristov, stylizacja Gabriela Słomińska
Ażurowe przepierzenie pełni również praktycznego regału. Fot. Yassen Hristov

Przepierzenie skrywa jeszcze jedną funkcję – ukrywają słup konstrukcyjny. Jest obłożony ceramicznymi płytami i tworzy ciekawą kompozycję z ażurowym regałem. Te same płyty wykorzystano również w aranżacji sypialni. Na ścianie obok okna w salonie pojawiają się z kolei inne płyty, z graficznym, jakby rysowanym odręcznie motywem. Warto zwrócić uwagę na dokładne dopasowanie elementów – wzory zostały zaprojektowane bardzo umiejętnie, aby uniknąć widocznych połączeń i fug. Dzięki temu płyty ceramiczne do złudzenia przypominają naturalny kamień.

Strefa kuchni i jadalni Realizacja Tilla Architects fot. Yassen Hristov, stylizacja Gabriela Słomińska
Strefę kuchni i jadalni od salonu wydziela efektowne przepierzenie. Fot. Yassen Hristov

W centrum salonu znajduje się niezwykła, dwustronna kanapa, która tworzy dwie strefy relaksu. Z jednej strony domownicy mogą przysiąść przy lekturze, rozmowie lub dobrym filmie, z drugiej strony natomiast podziwiać piękny widok na Warzelnię. Na tarasie pojawi się także naturalna zieleń, która uprzyjemni mieszkańcom chwile spędzone na świeżym powietrzu.


W aranżacji salonu przygotowanej przez pracownię TILLA ARCHITECTS warto zwrócić uwagę na efektowne oprawy oświetleniowe na suficie o kształcie przypominającym żagle. Wieczorami roztaczają miękkie, nastrojowe światło i podkreślają walory przestrzeni.


Wnętrze wypełnia bogactwo wzorów, materiałów i faktur, takich jak podłoga z desek o wyrazistym usłojeniu, wzorzyste forniry na meblach, piękne okładziny ceramiczne. Przyjrzyjmy się też bliżej tkaninom – welurowym dywanom, obiciom mebli i zasłonom. Sprawiają, że wnętrza są ciepłe i przytulne.

Kanapa dwustronna w salonie Realizacja Tilla Architects fot. Yassen Hristov, stylizacja Gabriela Słomińska
Dwustronna kanapa pasuje do nowoczesnej i multifunkcjonalnej przestrzeni. Fot. Yassen Hristov
Taras z widokiem na Browary Warszawskie Realizacja Tilla Architects fot. Yassen Hristov, stylizacja Gabriela Słomińska
Z tarasu roztacza się piękny widok na historyczne budynki. Fot. Yassen Hristov

Dookoła stołu

Z drugiej strony przepierzenia, na połączeniu salonu, kuchni oraz holu wejściowego, projektanci stworzyli jadalnię. -Skoro została usytuowana w ważnym punkcie komunikacyjnym, stanął tu okrągły stół, który nie dzieli przestrzeni tak jak prostokątny – wskazuje Katarzyna Sławińska. Antracytowy blat ma również wyrazistą, przykuwającą wzrok fakturę. Nad stołem w jadalni zawisła okrągła lampa.  Tuż za stołem znajdują się także wcześniej wspomniane ceramiczne okładziny z graficznym wzorem  – Dają tej przestrzeni niepowtarzalny charakter – zwraca uwagę architektka. – Oglądane z bliska, pojedynczo, rodzą pytania klientów o to, czy na pewno się sprawdzą. Ale już z perspektywy tworzą bezapleacyjnie doskonały efekt. 


Wokół stołu znalazły się szare, tapicerowane krzesła na cienkich nogach. Do charakteru tej części mieszkania nawiązują kinkiety, przypominające czarne talerze. Dość surowy wystrój przełamuje ciepłe drewno. W całej strefie dziennej pojawia się posadzka z olejowanych desek. Z jadalni możemy przejść do sąsiadującej z nią kuchni.

Czarna jadalnia Realizacja Tilla Architects fot. Yassen Hristov, stylizacja Gabriela Słomińska
Okrągły stół jest praktyczny i wizualnie integruje przestrzeń. Fot. Yassen Hristov
Kinkiety w jadalni Realizacja Tilla Architects fot. Yassen Hristov, stylizacja Gabriela Słomińska
Geometryczne motywy pojawiają się w całym mieszkaniu, np. w formie ciekawych opraw kinkietów. Fot. Yassen Hristov

Piękno tkwi w prostocie

Kuchnia jest pełna jasnego światła i przytulnego ciepła. Możemy dostrzec tu złocisty, dębowy fornir i biel, przełamana czarnym AGD i dodatkami. Klasyczną kolorystykę ożywiają zróżnicowane, efektowne faktury. – Fornir, nawet stosunkowo gładki, kontrastuje z powierzchniami lakierowanymi, a dodatkowe urozmaicenie wprowadza rytmiczne żłobienia w pasie na lewo od piekarnika. Frezowanie, choć inne, zastosowaliśmy też na plecach wyspy, od strony hokerów. Mniej regularne linie pojawiają się ponadto w mozaice nad blatem – wymienia Katarzyna Sławińska.


Płyta kuchenna zajęła zaszczytne miejsce na wyspie kuchennej. To rozwiązanie pozwoli zintegrować domowników i gości. Aby aranżacja była maksymalnie minimalistyczna, architekci postawili na model zintegrowany z płytą grzewczą, z kanałem wentylacyjnym wpuszczonym w warstwę wylewki. Wyspę wieńczy minimalistyczna lampa. Starannie dobrany model nie burzy kuchennej kompozycji ani nie walczy o pierwszeństwo z oświetleniem przy stole jadanym.  

Nowoczesna kuchnia Realizacja Tilla Architects fot. Yassen Hristov, stylizacja Gabriela Słomińska
Kuchnia z białą wyspą jest wizualnie lekka i przestronna. Fot. Yassen Hristov

Światło i mrok

Fornirowana część zabudów w kuchni nawiązuje do kompozycji w przedpokoju, z pojemnymi szafami na ubrania oraz wysokim lustrem. Wisi na nim praktyczna konsola. Obok stanął owalny, wykonany na zamówienie puf według projektu TILLA ARCHITECTS. Ciekawym elementem spinającym całą aranżację są czarne ramki luster, powtarzające motywy ażurowego regału i podłużnej lampy znad wyspy kuchennej.


Korytarz z pojemnymi szafami prowadzić nas prosto do strefy master, czyli sypialni z osobną garderobą. – Taką organizację przestrzeni podsunął nam nadmiernie wydłużony rzut pomieszczenia – wprowadzenie półotwartej garderoby pozwoliło poprawić proporcje. W ten sposób wada zmieniła się w zaletę – objaśnia Katarzyna Sławińska.

Widok na sypialnię Realizacja Tilla Architects fot. Yassen Hristov, stylizacja Gabriela Słomińska
Efektowne oświetlenie podkreśla wypoczynkowy nastrój sypialni. Fot. Yassen Hristov
Detale sypialni Realizacja Tilla Architects fot. Yassen Hristov, stylizacja Gabriela Słomińska
Lamele nawiązują do innych elementów drewnianych w mieszkaniu. Fot. Yassen Hristov

Garderoba składa się z funkcjonalnych, stalowych modułów wykonanych ze stali nierdzewnej. To projekt indywidualny TILLA ARCHITECTS. Konstrukcja łączy doskonałą funkcjonalność i nietuzinkowe, eleganckie wzornictwo, ciekawie eksponujące surowość metalu. Garderobę podkreśla ścianka ażurowa z lameli drewnianych. Projektanci zadbali o optyczne powiększenie wnętrza dzięki lustrom, wiszącym na przeciwległej ścianie.

Garderoba przy jadalni Realizacja Tilla Architects fot. Yassen Hristov, stylizacja Gabriela Słomińska
Garderoba, podobnie jak wiele innych elementów została wykonana na zamówienie. Fot. Yassen Hristov

Kapka koloru

Klienci chcieli wyposażyć jedną z dwóch łazienek w wannę, natomiast w drugiej miał znaleźć się prysznic. Obie miały wnieść akcent koloru w swoich aranżacjach. Wanna stanęła w łazience przy głównej sypialni. Towarzyszy jej głęboka zieleń w postaci grubych ziaren kruszywa na powierzchni lastryko. Ten odcień inwestorzy i architekci podpatrzyli w holu budynku. Oprawę wanny tworzą prostokątne, antracytowe płytki z miedzianymi przetarciami, przeplatane rudymi fugami.

Strefa umywalkowa Realizacja Tilla Architects fot. Yassen Hristov, stylizacja Gabriela Słomińska
Nakrapiany wzór kruszywa dominuje, ale nie przytłacza aranżacji łazienki. Fot. Yassen Hristov
Łazienka z lastryko Realizacja Tilla Architects fot. Yassen Hristov, stylizacja Gabriela Słomińska
Czarne meble i dodatki nadają aranżacji nowoczesnego charakteru. Fot. Yassen Hristov
Wanna wolnostojąca Realizacja Tilla Architects fot. Yassen Hristov, stylizacja Gabriela Słomińska
Aranżacja strefy kąpielowej tworzy efekt luksusowego SPA. Fot. Yassen Hristov

W drugiej łazience prysznicem również znajdziemy podobne, ale jaśniejsze materiały. W obu wnętrzach Industrialny wątek kontynuuje lastryko oraz płyty gresowe imitujące beton w ciekawym, ciepłym odcieniu. Szykowny minimalizm przełamuje kontrast małych i dużych formatów płytek. Projektanci TILLA ARCHITECTS stworzyli tu kompozycję doskonale jednolitą i spójną, gdzie smaku dodają dopracowane detale. Dzięki ich wiedzy i doświadczeniu postało przepiękne, nowoczesne i komfortowe mieszkanie.

Beżowa łazienka Realizacja Tilla Architects fot. Yassen Hristov, stylizacja Gabriela Słomińska
W łazience z prysznicem pojawiają się te same materiały, jednak w nieco innych proporcjach. Fot. Yassen Hristov
Beżowa łazienka Realizacja Tilla Architects fot. Yassen Hristov, stylizacja Gabriela Słomińska
Projektanci umiejętnie zagrali skalą płytek, łącząc kafle wieloformatowe z mniejszymi, prostokątnymi elementami. Fot. Yassen Hristov

Projekt wnętrza: TILLA ARCHITECTS

Stylizacja: Gabriela Słomińska

Zdjęcia: Yassen Hristov

Podobne artykuły

Mieszkanie z widokiem na Poznań
Wnętrza 45-metrowego mieszkania w centrum Poznania powstały z myślą o wynajmie krótkoterminowym. Dominują tu niebieskie odcienie...
czytaj więcej
Nowoczesne wnętrze z nutką glamour
Przestępując próg mieszkania na osiedlu Bliska Wola w Warszawie, urzeka nas konsekwencja projektowa, ciekawe połączenia materiałowe...
czytaj więcej