43-metrowe mieszkanie pełne koloru

43-metrowe mieszkanie pełne koloru

W mieszkaniu znajdującym się na warszawskiej Woli architektki z pracowni Deer Design umiejętnie połączyły kolory i wzory, tworząc wnętrze emanujące pozytywną energią. Odnajdziemy tutaj starannie dobrane detale i wyposażenie, które wspólnie tworzą wyjątkową, energetyczną przestrzeń.
1:30 min
0
0

Mieszkania na wynajem coraz częściej stają się przestrzenią do realizacji niekonwencjonalnych pomysłów. Tak też było w tym przypadku. Projekt „Palm Springs”, mimo tego, że został zrealizowany w nowoczesnym budynku, przenosi nas w amerykański świat lat 50. i 60. Choć za oknem nie rosną palmy, światło, kolorystyka i śmiałe rozwiązania wnętrzarskie tworzą aurę kalifornijskiego snu.


– Miało być jak z filmu – tłumaczy architektka Joanna Grotkowska z Deer Design. – Trochę jakby Doris Day właśnie wyszła z kuchni, a Tony Curtis czekał z drinkiem na sofie. I to się udało. Efekt? Wnętrze nie tylko funkcjonalne, ale przede wszystkim estetycznie porywające – wakacyjne, energetyzujące i z przymrużeniem oka.

Autor:
Redakcja
Data:
03.07.2025
korytarz-w-bloku- Deer Design_fot. Zagórny Studio (6)-min.jpg
Fot.: Michał Zagórny z Zagórny Studio

Inspiracja kalifornijskim modernizmem

Mieszkanie o powierzchni niespełna 43 metrów kwadratowych zaskakuje już od progu – z premedytacją zrywa ze współczesnymi konwencjami, witając pastelami, odważnymi kolorami. Projektantki – Joanna Grotkowska (Deer Design) oraz Anna Garbacz (Deer Wood) – z odwagą połączyły kalifornijski modernizm z domowym ciepłem i odrobiną humoru.


– Chciałyśmy wprowadzić klimat zachodniego wybrzeża USA – mówi Anna Garbacz. – Miało być lekko, kolorowo i inspirująco. Stylizowane AGD, pastelowe fronty i subtelna sztukateria to tylko niektóre środki, które pomogły zbudować ten świat.


Nic nie jest tu przypadkowe: czarno-biała szachownica na podłodze przywodzi na myśl amerykańskie bary, miętowa zieleń kuchennych frontów nawiązuje do kultowej palety samochodów z epoki.

Pastelowe-połmatowe-fronty w kuchni- projekt-proj. Deer Design_fot. Zagórny Studio (20)-min.jpg
Fot.: Michał Zagórny z Zagórny Studio

Układ funkcjonalny, zaproponowany przez dewelopera nie wymagał zmian. W mieszkaniu znajduje się kuchnia połączona z salonem, łazienka z kabiną prysznicową i sypialnia. Wszystkie zabudowy meblowe zostały zaprojektowane od podstaw, by w pełni oddać spójną wizję estetyczną. Pastelowe, półmatowe fronty stały się płótnem dla dalszych eksperymentów kolorystycznych.

czarno-biała szachownica na podłodze- proj. Deer Design_fot. Zagórny Studio (19)-min.jpg
Fot.: Michał Zagórny z Zagórny Studio

Ściana ombre

W otwartej przestrzeni dziennej szczególną uwagę przykuwa ściana pokryta gradientem kolorystycznym – od soczystej pomarańczy, przez brzoskwinię, po subtelny róż – niczym kalifornijski zachód słońca. To nie tylko tło, lecz wizualny manifest. Co istotne, ten efekt nie powstał przy użyciu gotowej tapety czy nadruku – został ręcznie wykonany przy użyciu różnych odcieni farb, co nadaje ścianie unikalny charakter i podkreśla artystyczny wymiar całego projektu.


– Gradientowa ściana była eksperymentem, ale też spełnieniem marzenia – wyjaśnia Joanna Grotkowska. – Chciałyśmy stworzyć coś w rodzaju "real life Instagram filter" – przestrzeń, która już samym kolorem wprawia w dobry nastrój.



kolorowa-jadalnia-w-bloku-proj. Deer Design_fot. Zagórny Studio (30)-min.jpg
Fot.: Michał Zagórny z Zagórny Studio

Kuchnia inspirowana stylem retro

W kuchni funkcjonalność idzie w parze ze starannie dobranymi materiałami. Miętowe fronty zabudowy kuchennej, czarno-biała szachownica, biały kompaktowy blat i stylizowany okap tworzą harmonijną kompozycję, która balansuje pomiędzy retro a nowoczesnością. Meble zaprojektowano i wykonano na wymiar, ze starannością i bez kompromisów. Lakierowane fronty, kolory z epoki i dopracowane detale sprawiają, że ta kuchnia mogłaby zagościć na łamach amerykańskiego „Better Homes and Gardens” z 1963 roku.


pastelowa-kuchnia-projekt- Deer Design_fot. Zagórny Studio (18)-min.jpg
Fot.: Michał Zagórny z Zagórny Studio
kolorowa-kuchnia-z-podlogowa-w-szachownice-. Deer Design_fot. Zagórny Studio (28)-min.jpg
Fot.: Michał Zagórny z Zagórny Studio
zielona-zabudowa-kuchenna-proj. Deer Design_fot. Zagórny Studio (26)-min.jpg
Fot.: Michał Zagórny z Zagórny Studio
kolorowa-kuchnia- proj. Deer Design_fot. Zagórny Studio-min.jpg
Fot.: Michał Zagórny z Zagórny Studio

Praktyczne rozwiązania

Choć mieszkanie przeznaczone jest do wynajęcia, oferuje szereg udogodnień. Klimatyzacja kanałowa ukryta w suficie podwieszanym, sprytne schowki i praktyczne rozwiązania ułatwiające codzienne funkcjonowanie czynią z tej przestrzeni miejsce zarówno wygodne, jak i przemyślane.


– W sypialnianej zabudowie pełniącej funkcję garderoby zaprojektowałyśmy szuflady pod telewizorem – idealne na książki, dokumenty i rzeczy osobiste. Chodziło o to, by mieszkanie było zarówno atrakcyjne dla oka, jak i praktyczne – podkreśla Anna Garbacz.

Archistory_proj. Deer Design_fot. Zagórny Studio (3)-min.jpg
Fot.: Michał Zagórny z Zagórny Studio
kolorowy-salon-w-bloku- Deer Design_fot. Zagórny Studio (22)-min.jpg
Fot.: Michał Zagórny z Zagórny Studio
mieszkanie-na-woli-salon-Deer Design_fot. Zagórny Studio-min.jpg
Fot.: Michał Zagórny z Zagórny Studio
Archistory_proj. Deer Design_fot. Zagórny Studio (5)-min.jpg
Fot.: Michał Zagórny z Zagórny Studio
mieszkanie-43-metry-na-warszawskiej-woli-projekt-Deer Design_fot. Zagórny Studio (21)-min.jpg
Fot.: Michał Zagórny z Zagórny Studio

Małe płytki i geometryczne wzory

W łazience wybrano trzy kolory płytek ściennych, które ciekawie kontrastują z czarno-białą szachownicą na podłodze. Czerń pojawia się również na blacie pod umywalką, na pralce oraz w postaci detali – profili kabiny prysznicowej, baterii, przycisku spłukującego przy misce ustępowej, czy klamki drzwiowej i uchwytu meblowego. W tym wnętrzu dominują geometryczne kształty. Zaoblone kształty umywalki i lustra zestawiono z prostymi liniami, tworząc ciekawy kontrast form.

kabina-walk-in-w-bloku_proj. Deer Design_fot. Zagórny Studio-min.jpg
Fot.: Michał Zagórny z Zagórny Studio
Pastelowe-plytki-w-lazience-Projekt -  Deer Design - fot. Zagórny Studio-min.jpg
Fot.: Michał Zagórny z Zagórny Studio
projekt-pastelowej-lazienki-projekt-Deer Design_fot. Zagórny Studio-min.jpg
Fot.: Michał Zagórny z Zagórny Studio

Kalifornijski sen

Po wejściu do sypialni wzrok przykuwa tapicerowany panel na ścianie za łóżkiem. Ciepłe kolory, łagodne linie, przyjemne w dotyku tkaniny – wszystko razem tworzy przytulną atmosferę. Na uwagę zasługują też lampy ścienne umiejscowione po obu stronach łóżka. Zapewniają nie tylko dodatkowe oświetlenie przestrzeni – ich nowoczesne oprawy stanowią też oryginalną dekorację delikatnie cieniowanej ściany. Taka ozdoba prezentuje się inaczej w ciągu dnia, a inaczej po zmroku, kiedy do estetycznej kompozycji dołącza światło. 

Sypialnia z tapicerowanym zaglowkiem. Projekt - Deer Design_fot. Zagórny Studio-min.jpg
Fot.: Michał Zagórny z Zagórny Studio
drzwi-z-lustrem-projekt- Deer Design_fot. Zagórny Studio (14)-min.jpg
Fot.: Michał Zagórny z Zagórny Studio

Projekt powstał we współpracy z inwestorką – również architektką – co umożliwiło szybkie decyzje i spójną wizję. Efektem jest wnętrze konsekwentne, odważne, a jednocześnie lekkie i radosne.


– Najbardziej cieszy mnie kuchnia – to taka wisienka na torcie. Z jednej strony stylizowana, z drugiej nowoczesna. I pięknie komponuje się z resztą przestrzeni – podsumowuje Anna Garbacz.


„Palm Springs” to stan umysłu – idea, która przyświeca całej koncepcji. To mieszkanie jest jak zdjęcie z polaroidu – trochę retro, trochę bajkowe, przede wszystkim bezpretensjonalne. Można je pokochać za pastelową paletę, za odważne zestawienia, za stylizowane sprzęty. Ale przede wszystkim – za to, że chce się w nim po prostu żyć – z uśmiechem i lemoniadą w dłoni.



Projekt wnętrza: arch. Joanna Grotkowska, Deer Design, 

Projekt zabudowy meblowej: Anna Garbac, Deer Wood 

Zdjęcia: Michał Zagórny z Zagórny Studio