Mieszkanie eklektyczne w łódzkiej kamienicy

Mieszkanie eklektyczne w łódzkiej kamienicy

Architektka Hanna Pietras uwielbia projektować piękne wnętrza z duszą. Takie, w których pojawiają się przedmioty i meble z bogatą historią, nawet nieco naznaczone upływającym czasem, ale gładko wplecione we współczesny kontekst. Podczas projektowania tego mieszkania w jednej z łódzkich kamienic architekci z pracowni Hanna Pietras Architectes puścili wodze fantazji. Meble i elementy vintage w połączeniu ze współczesnymi rozwiązaniami tworzą przytulny, nieco eklektyczny klimat.
3:00 min
0
0

Spacer po Łodzi to gradka dla miłośników zabytkowej architektury. Tu niemal w każdym zakątku można spotkać piękne, historyczne budynki. W jednej z kamienic z 1913 roku znajduje się mieszkanie zaprojektowane przez Hannę Pietras i Joannę Poradowską z pracowni Hanna Pietras Architects. Architektki szczególnie cenią sobie realizacje przygotowywane we wnętrzach łódzkich kamienic. Budynki z wyraźnie wyczuwalną historią, niedoskonałościami i tajemnicami, często zaniedbane i nieco zapomniane, mogą w ten sposób przywrócić do życia. To właśnie to, co fascynuje i inspiruje Hannę Pietras do projektowania.

Autor:
Redakcja
Data:
07.03.2024
Salon w stylu vintage w kamienicy projektu Hanna Pietras Architects
Fot. Mood Authors
Salon z przeszkleniem w projekcie wnętrz Hanna Pietras Architects
Fot. Mood Authors
Salon Vintage z oknem wewnątrz, projekt Hanna Pietras Architects
Fot. Mood Authors

Historia pewnego wnętrza

Mieszkanie znajdujące się w łódzkiej kamienicy ma powierzchnię 75 m2 i należy do pary lekarzy. Było w rodzinie inwestora od lat. Wraz z całym wyposażeniem przechodziło z pokolenia na pokolenie. Architektki miały więc do dyspozycji całe mnóstwo oryginalnych mebli i dodatków, ceramiki i oświetlenia, które razem z mieszkaniem dostały drugą szansę.

Vintage salon w kamienicy z rudą kanapą, projekt Hanna Pietras Architects
Fot. Mood Authors
Vintage jadalnia w kamienicy projektu Hanna Pietras Architects
Fot. Mood Authors
Jadalnia z meblami vintage zaprojektowana przez Hanna Pietras Architects
Fot. Mood Authors

„Nieczęsto zdarza się, że wnętrze projektujemy pod meble, ale w przypadku tej realizacji nie wyobrażaliśmy sobie, że mogłoby być inaczej. Na miejscu zastaliśmy prawdziwe klasyki wzornictwa, wiele perełek vintage” mówi Hanna Pieras. „Niektóre meble wymagały odświeżenia, renowacji. Błękitny kredens z lat 50. XX wieku, thonetowskie krzesła z ratanową siatką i wiele innych przedmiotów przechodziło renowację w łódzkiej galerii Piwnica” dodaje.

Wnętrze mieszkania w stylu vintage - projekt Hanna Pietras Architects
Fot. Mood Authors
Granatowa meblościanka projektu Hanna Pietras Architects
Fot. Mood Authors
Strefa jadalna w stylu vintage projektu Hanna Pietras Architects
Fot. Mood Authors

W projekcie najważniejszym jednak było utrzymanie równowagi pomiędzy historią a współczesnością. Aby uniknąć efektu zakurzonego muzeum, jako dekoracje wykorzystano pamiątki inwestorów z podróży (np. słomkowe kapelusze nad stołem w kuchni przywiezione z Chin) oraz nowoczesne elementy. Na biurku w gabinecie stanęła minimalistyczna lampa stołowa Kaiser Idell 6556 projektu Fritza Hansena.

Vintage gabinet w mieszkaniu, projekt Hanna Pietras Architects
Fot. Mood Authors
Detale gabinetu vintage projektu Hanna Pietras Architects
Fot. Mood Authors
Gabinet w kamienicy z biurkiem vintage, projekt Hanna Pietras Architects
Fot. Mood Authors
Mieszkanie vintage w kamienicy, wnętrza projektu Hanna Pietras Architects
Fot. Mood Authors

Wnętrza są utrzymane w ciepłych odcieniach, głównie brązu i rudości. Tworzą idealną bazę pod meble w stylu vintage. Podczas pracy we wnętrzach historycznych Hanna Pietras zawsze zabiega o zachowywanie jak największej ilości oryginalnych elementów wyposażenia, takich jak stolarka okienna, drzwi lub podłogi. W tym mieszkaniu odświeżono i uzupełniono ubytki w oryginalnym parkiecie. Architektki dopasowały także pasujące do parkietu parapety.

Biała kuchnia vintage w projekcie Hanna Pietras Architects
Fot. Mood Authors
Biała kuchnia vintage projektu Hanna Pietras Architects
Fot. Mood Authors

Mieszkanie jest bardzo wysokie – ma ponad 4 metry. Architektki zachowały istniejącą nad korytarzem i gabinetem antresolę z miejscem sypialnym dla gości. Posadzka w korytarzu pod antresolą jest wykończona płytkami o kształcie klasycznych gorsecików marki Ceramika Paradyż. Kuchnia została nieco przesunięta w kierunku salonu i tylko częściowo wydzielona. Inwestorzy chcieli znaleźć kompromis pomiędzy ściankami działowymi a otwartą przestrzenią, dlatego pomiędzy kuchnią a salonem znalazło się pionowe okno. Szyba ogranicza przenikanie kuchennych zapachów i umożliwia lepsze doświetlenie obu przestrzeni.

Kuchnia z kredensem i stołem retro, projekt Hanna Pietras Architects
Fot. Mood Authors
Vintage kuchnia w kamienicy projektu Hanna Pietras Architects
Fot. Mood Authors

„Zaoblony narożnik i ryflowane fronty kuchennej zabudowy tworzą spójną całość z meblami, które znajdują się w przedpokoju. To pokazuje, jak błędne jest myślenie, że eklektyzm to zbieranina niepasujących do siebie mebli i dodatków. Eklektyzm to sztuka łączenia, szukania spójności z pozoru nieoczywistej. Nazywam to czasem chaosem kontrolowanym” mówi Hanna Pietras.

Kredens w aranżacji mieszkania projektu Hanna Pietras Architects
Fot. Mood Authors
Kuchnia z kredensem i stołem retro, projekt Hanna Pietras Architects
Fot. Mood Authors

Przygotowywanie projektów mieszkań w starych kamienicach wymaga kreatywności i umiejętności szybkiego rozwiązywania problemów. W łazience pierwotnie nie było miejsca na umywalkę - całą przestrzeń wypełniała nieproporcjonalnie duża wanna. Teraz zmieściła się tu nie tylko nieco mniejsza wanna, umywalka ale też całkiem sporo przestrzeni do przechowywania.

Wąska łazienka w kamienicy, projekt Hanna Pietras Architects
Fot. Mood Authors
Przedpokój w kamienicy z tapicerowaną, rudą wnęką projektu Hanna Pietras Architects
Fot. Mood Authors
Vintage przedpokój z gorsecikami na podłodze projektu Hanna Pietras Architects
Fot. Mood Authors

Jest jeszcze jedna rzecz, o której nie sposób nie wspomnieć podczas projektowania mieszkania w kamienicy. Miejsca takie jak to, pełne historii, zasługują na to, aby ją wydobyć i wyeksponować jako największe atuty. Projekt Hanna Pietras Architects udowadnia, że najlepiej wyglądają wnętrza projektowane z szacunkiem do ich historii.


Projekt: Hanna Pietras, Joanna Poradowska

Zdjęcia: Mood Authors


Polecane artykuły

Włoski klimat pod Tarnowem
Remonty można przeprowadzać albo całościowo, albo stopniowo. Obie opcje dają szerokie możliwości. Ten drugi rodzaj pozwala...
Dwupoziomowy, nietuzinkowy luksus w Zielonej Górze
Wnętrza przestronnego, dwupoziomowego apartamentu w Zielonej Górze należą do młodego małżeństwa. To tutaj znaleźli przystań...