Włoski klimat pod Tarnowem

Włoski klimat pod Tarnowem

Remonty można przeprowadzać albo całościowo, albo stopniowo. Obie opcje dają szerokie możliwości. Ten drugi rodzaj pozwala na modyfikację i dojrzewanie pomysłów wraz z postępem prac. Tak było w przypadku domu Ewy i Marka, gdzie pierwsze prace nad zmianami miały miejsce ponad dwadzieścia lat temu.
1:00 min
0
0

Ponadczasowe wnętrza


O pomoc w projekcie para zgłosiła się do Małgorzaty i Andrzeja Bacik – właścicieli pracowni MM Architekci. Dom powstał na przełomie lat 60. i 70. i na początku należał do rodziny Ewy. 21 temu miały miejsce pierwsze prace gdy wraz z mężem zdecydowali się na generalny remont kuchni. Od tego zaczęła się przyjaźń między inwestorami a projektantami. Pomieszczenie to zostało zaprojektowane w nietypowy sposób, posiada także kącik jadalny z wyjściem na taras. Jest to świetne rozwiązanie, gdyż umożliwia delektowanie się śniadaniem czy poranną kawą będąc niczym na werandzie.


Autor:
Redakcja
Data:
05.03.2024
Archistory_MM Architekci - Małgorzata Bacik i Andrzej Bacik_fot i stylizacja Anna Bacik (26)-min.jpg
Fot. Anna Bacik

Na długie lata

Roboczej części zabudowy nadano kształt litery U. Jedno ramię przybrało zatem formę półwyspu oddzielającego przestrzeń kuchenną od komunikacyjnej. Na jednej ścianie zamontowano wszelkie potrzebne sprzęty kuchenne – lodówkę, kuchenkę mikrofalową i szafę-spiżarnię. Meble z blatami  zostały wykończone brzozowym fornirem. Mają już ponad dwie dekady, ale dzięki funkcjonalnemu projektowi nie ma potrzeby ich wymieniać. Charakteru aranżacji nadało drewno, które wraz z upływem czasu ściemniało. Mimo upływu czasu doskonale współgra z dobranymi przed laty włoskimi płytkami – kremowymi na ścianach i w kolorze trawertynu na podłodze. Zmianie uległy jednak dekoracje. Widoczny w pomieszczeniu obraz z dynią, który został oprawion w mosiężno-miedzianą ramę doskonale wpisuje się w aranżację, niczym skrojony na miarę. Wisząca lampka „Multi-Lite” marki Gubi jest nabytkiem upolowanym w salonie-bibliotece.

Archistory_MM Architekci - Małgorzata Bacik i Andrzej Bacik_fot i stylizacja Anna Bacik (1)-min.jpg
Fot. Anna Bacik

Z komedii dell’arte

Kolejnym krokiem była metamorfoza sypialni, która miała miejsce około dziesięciu lat temu. Po przekroczeniu progu uwagę przyciąga tapeta Punchinello marki Cole&Son, której wzór inspirowany jest kostiumem arlekina z komedii dell’arte. Pozostałe ściany oraz tapicerowane wezgłowie łóżka zachowano w stonowanych kolorach z tej samej palety barw. W ten klimat idealnie wpisuje się również taboret-gondolka w stylu Ludwika Filipa. Jedynymi elementami wprowadzającymi kolorystyczny akcent są ciemnogranatowe welurowe poduszki i barwny obraz autorstwa Renaty Stadler nad toaletką. 

Archistory_MM Architekci - Małgorzata Bacik i Andrzej Bacik_fot i stylizacja Anna Bacik (6)-min.jpg
Fot. Anna Bacik
Archistory_MM Architekci - Małgorzata Bacik i Andrzej Bacik_fot i stylizacja Anna Bacik (24)-min.jpg
Fot. Anna Bacik

Powtórzenie motywu z tapety znajduje się również w postaci stolików Criss Cross marki Eicholtz ze szklanym blatem. Do ich chromowanych stelaży nawiązują także lustrzane fronty szuflad wykonanej na wymiar orzechowej toaletki. Ten subtelny akcent glamouru doskonale współgra z subtelnym połyskiem jednego z kolorów tapety. Warto zwrócić również uwagę na tkaniny, które nabywane są kupowane w zaprzyjaźnionym tarnowskim Bunnys Home, który specjalizuje się w gustownych tekstyliach i pasmanteriach takich jak haftowane na jedwabiu poduszki.

Archistory_MM Architekci - Małgorzata Bacik i Andrzej Bacik_fot i stylizacja Anna Bacik (4)-min.jpg
Fot. Anna Bacik

Wśród książek

W związku z faktem, iż salon pełni również funkcję biblioteki, przy jego urządzeniu najważniejszym elementem był regał na książki. W rezultacie powstała ponad pięciometrowa zabudowa wykonana na wymiar według projektu Małgorzaty. Wyzwanie stanowiło dopasowanie jej do ściany, która nie była idealnie prosta. Trzon konstrukcji stanowią fornirowane orzechem amerykańskim elementy z MDF-u. 

Archistory_MM Architekci - Małgorzata Bacik i Andrzej Bacik_fot i stylizacja Anna Bacik (11)-min.jpg
Fot. Anna Bacik

Naprzeciwko znajduje się obita granatowym welurem rozkładana kanapa. Do tego dobrano dywan, którego wiskozowe runo nabiera lekko perłowego połysku. Metalowe francuskie stoliki z okrągłymi blatami idealnie czują się w towarzystwie mebli i drobiazgów z przeszłością, które nabywane są w antykwariatach, galeriach i pchlich targach. 

Archistory_MM Architekci - Małgorzata Bacik i Andrzej Bacik_fot i stylizacja Anna Bacik (7)-min.jpg
Fot. Anna Bacik
Archistory_MM Architekci - Małgorzata Bacik i Andrzej Bacik_fot i stylizacja Anna Bacik (14)-min.jpg
Fot. Anna Bacik
Archistory_MM Architekci - Małgorzata Bacik i Andrzej Bacik_fot i stylizacja Anna Bacik (15)-min.jpg
Fot. Anna Bacik
Archistory_MM Architekci - Małgorzata Bacik i Andrzej Bacik_fot i stylizacja Anna Bacik (23)-min.jpg
Fot. Anna Bacik

Odrobina luksusu

Następnie przyszła kolej na remont łazienki. Gospodarze oczekiwali spektakularnego efektu. Z typowego wnętrza znanego z czasów PRL miał powstać luksusowy salonik kąpielowy. W związku z tym architektka zaproponowała ustawienie pod ścianą owalnej wanny, co nie było zbyt częstym rozwiązaniem w tamtym czasie.  Wykonana została ze stali, dzięki czemu długo utrzymuje ciepło. Do tego dobrano inspirowane marmurem płytki, które doskonale wpasowują się w klimat pomieszczenia. Na szczególną uwagę zasługuje jednak tapeta w kwiaty „Niveum” marki Wall&Deco, która jest całkowicie odporna na wilgoć.

Archistory_MM Architekci - Małgorzata Bacik i Andrzej Bacik_fot i stylizacja Anna Bacik (16)-min.jpg
Fot. Anna Bacik

Ciekawym rozwiązaniem jest również wykonana na zamówienie szafka pod umywalkę, która została pokryta lakierem samochodowym BMW. Jest to sprawdzony przez projektantkę patent, gdyż jej zdaniem w kwestii jakości i koloru lakierów branża motoryzacyjna nie ma sobie równych. We wnętrzu dominują okrągłe kształty w postaci uchwytów szuflad, ceramiki oświetlenia i wieszaków na ręczniki.

Archistory_MM Architekci - Małgorzata Bacik i Andrzej Bacik_fot i stylizacja Anna Bacik (17)-min.jpg
Fot. Anna Bacik
Archistory_MM Architekci - Małgorzata Bacik i Andrzej Bacik_fot i stylizacja Anna Bacik (18)-min.jpg
Fot. Anna Bacik

Mimo faktu, że poszczególne wnętrza powstawały na przełomie dwóch dekad, powstała spójna, ponadczasowa i zachwycająca aranżacja. Taki efekt udało się uzyskać między innymi dzięki zgodności gustów właścicielki i projektantki oraz konsekwentnemu stawianiu na wysoką jakość i solidne rozwiązania. Do tego, moc zaufania przerodziła się w wyjątkową przyjaźń. Gdy architektka znajdzie coś wyjątkowego, każdorazowo informuje o tym gospodynię, przez co wnętrze staje się jeszcze bogatsze.


Projekt wnętrza: MM Architekci - Małgorzata Bacik i Andrzej Bacik

Stylizacja sesji zdjęciowej: Anna Bacik

Autor zdjęć: Anna Bacik

Polecane artykuły:

Dwupoziomowy, nietuzinkowy luksus w Zielonej Górze
Wnętrza przestronnego, dwupoziomowego apartamentu w Zielonej Górze należą do młodego małżeństwa. To tutaj znaleźli przystań...
Mieszkanie ze złotem w centrum Gdyni
Nowoczesny apartamentowiec, w którym mieści się niemal 90 metrowe mieszkanie, znajduje się przy Placu Kaszubskim w centrum...