Pastele i miękkie obłości w eklektycznym mieszkaniu

Pastele i miękkie obłości w eklektycznym mieszkaniu

Jak wyglądają wnętrza, w których mieszka dojrzała kobieta, wkraczająca w nowy etap życia po latach zawodowych sukcesów? Na przykład tak! Przestrzeń o powierzchni 67 m2 jest wypełniona pastelowymi odcieniami błękitu i różu, miękkimi formami, ciepłym drewnem i starannie dobranymi dekoracjami. Realizacja projektu Hanna Pietras Architects to ciekawy przykład żywej, szytej na miarę przestrzeni dla świadomej Inwestorki.
2:00 min
0
0

Właścicielka mieszkania na emeryturze zdecydowała się na komfort miejskiego życia. Najważniejszym założeniem projektu było stworzenie komfortowej przestrzeni, która będzie „żyła” razem z aktywną Inwestorką. Nie było mowy o stonowanych brązach – tutaj od początku pierwsze skrzypce miały grać kształty i kolory.

Pastelowy salon projektu Hanna Pietras Architects
Fot. Follow The Flow Studio
Autor:
Redakcja
Data:
16.02.2024
Przeszklona biblioteczka projektu Hanna Pietras Architects
Fot. Follow The Flow Studio
Pastelowa jadalnia w projekcie Hanna Pietras Architects
Fot. Follow The Flow Studio

Sprytna skrytka na biurko

Architektka Hanna Pietras z zespołem architektów mieli do zaprojektowania przedpokój, sypialnię i łazienkę oraz kuchnię i salon z miejscem do pracy. Właścicielka mieszkania pozostaje aktywna zawodowo.

Bardzo często spotykamy się z Klientami w ich przestrzeni domowej, żeby zobaczyć, co im się podoba, a co nie, podejrzeć jak żyją. Dużo osób uważa, że przeprowadzka do nowego mieszkania zmieni też ich, ale jednak nie zawsze tak to wygląda. Ludzie z zasady mają bardzo wiele przyzwyczajeń, z którymi ciężko się walczy i szkoda na to czasu. Moja rola jako architekta polega na ukształtowaniu nowej przestrzeni domu w taki sposób, żeby wymuszała naturalnie pewne zachowania przy jednoczesnym szacunku do przyzwyczajeń” mówi Hanna Pietras

Szafa z biurkiem projektu Hanna Pietras Architects
Fot. Follow The Flow Studio
Biurko do pracy ukryte w salonie projektu Hanna Pietras Architects
Fot. Follow The Flow Studio

„Dla naszej klientki kluczowa była przestrzeń. Przeprowadziła się z dużego domu i zależało jej, żeby w mieszkaniu nie odczuwała aż tak dużej różnicy” mówi Hanna Pietras. „Kolejna potrzeba, która dosyć precyzyjnie była określona to przestrzeń do pracy, ale ukryta. W wytycznych od niej było to, że koniecznie miejsce musi być zamknięte, bo pojawi się na niej dużo prywatnych akcentów. Tutaj zaproponowaliśmy drzwi przesuwno – otwierane, dzięki temu w każdym momencie jednym ruchem ręki możemy je zasłonić” dodaje architektka.

Aranżacja salonu z fotelem w pepitkę projektu Hanna Pietras Architects
Fot. Follow The Flow Studio
Różowa sofa w pastelowym salonie projektu Hanna Pietras Architects
Fot. Follow The Flow Studio

Co było inspiracją do stworzenia projektu wnętrz? Barwy! Inwestorka ma nieco eklektyczne upodobania, lubi nietuzinkowe połączenia kolorystyczne. Charakterystyczne projekty Hanna Pietras Architects bardzo przypadły jej do gustu, dlatego szybko nawiązała nić porozumienia z architektami. Dostali zielone światło do stworzenia eklektycznej interpretacji kobiecego i funkcjonalnego wnętrza. Efekt? Kolory, materiały i faktury z pozornie różnych estetyk połączone w bardzo spójną aranżację. Nowoczesne łóżko i zabytkowa szafka zostały skomponowane z loftowym kinkietem. W salonie stanęła zabytkowa komoda, jeden z ulubionych mebli Inwestorki. Pięknie wyeksponowano ją tuż obok różowej sofy i fotela w pepitkę.

Jasny salon w pastelowym mieszkaniu projektu Hanna Pietras Architects
Fot. Follow The Flow Studio
Pastelowa strefa dzienna projektu Hanna Pietras Architects_Follow The Flow
Fot. Follow The Flow Studio
Detale pastelowego mieszkania Hanna Pietras Architects
Fot. Follow The Flow Studio
Błękitna kuchnia w pastelowym mieszkaniu projektu Hanna Pietras Architects
Fot. Follow The Flow Studio

Miękkie obłości

Wnętrze zdominowały pastele. Lekki błękit i róż tworzą przytulną atmosferę oraz doskonale komponują się z elementami vintage widocznymi we wnętrzach, np. wcześniej wspomnianą komodą w salonie. Podobnie sprawa wygląda w przypadku dodatków – pamiątki, grafiki, książki i kwiaty nie zostały tu wybrane przypadkowo. Sprawiają, że wnętrza nabrało indywidualnego charakteru i doskonale podkreśla osobowość ich właścicielki. Nie można nie wspomnieć o kuchni, a zwłaszcza o wyspie kuchennej z drewnianą nogą, która jest tu niekwestionowaną gwiazdą.

Kuchnia w pastelowym mieszkaniu projektu Hanna Pietras Architects
Fot. Follow The Flow Studio
Wyspa z dekoracyjną nogą projektu Hanna Pietras Architects
Fot. Follow The Flow Studio

„To był przebłysk! Nie mogłyśmy znaleźć pomysłu na wyspę i długo wokół niej budowałyśmy różne koncepcje. Główna myśl pojawiła się, kiedy stwierdziłyśmy, że koniecznie drewno musi przełamać kolor. No i mamy to! Lubię takie momenty — wtedy nasza wyobraźnia naprawdę nie ma ograniczeń i z tych naszych narad wychodzą takie piękne rzeczy” mówi Hanna Pietras. Formy mebli i zabudów są miękkie i płynne – tworzą efekt łagodnej harmonii i wizualnie powiększają niewielkie pomieszczenia. Jak mówi Hanna Pietras – „najpiękniejsze jest w nich to, że dodają charakteru i eklektycznego powiewu”.

Geometryczna, niebieska tapeta w sypialni projektu Hanna Pietras Architects
Fot. Follow The Flow Studio
Eklektyczne wnętrze z kobaltowym akcentem
W ulokowanym na warszawskiej Pradze Północ apartamencie klasyka spotyka się z nowoczesnością. W aranżacji dostrzeżemy również...
Jak mieszka architektka Hanna Pietras?
Dom architektki zachwyca miksem materiałów, kolorów i stylów. Wnętrze nawiązuje do leśnego otoczenia, sprawiając uczucie...
Błękitna sypialnia projektu Hanna Pietras Architects
Fot. Follow The Flow Studio
Detal pastelowej sypialni zaprojektowanej przez Hanna Pietras Architects
Fot. Follow The Flow Studio
Niebieska łazienka zaprojektowana przez zespół Hanna Pietras Architects
Fot. Follow The Flow Studio
Strefa kąpielowa w niebieskiej łazience projektu Hanna Pietras Architects
Fot. Follow The Flow Studio
Granatowa łazienka w projekcie Hanna Pietras Architects
Fot. Follow The Flow Studio

Cała aranżacja jest zarówno lekka i ciepła, ale także elegancka i stylowa. Szlachetności dodaje naturalny, dębowy fornir, spieki kwarcowe na ścianach i blatach w kuchni i dębowy parkiet. Warto też zwrócić uwagę na tapetę strukturalną, otulającą ścianę w sypialni. Wszystko razem tworzy doskonałą definicję miejskiego eklektyzmu. 


Projekt: Hanna Pietras, Aleksandra Pluta

Zdjęcia i stylizacja: Follow The Flow Studio

Podobne artykuły

Vintage M – mieszkanie architektki na poddaszu
Wiele osób stających przed wyzwaniem urządzenia domu lub mieszkania decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalistów...
Elegancja w stylu modern glam
Wnętrze naszego domu powinno sprzyjać wypoczynkowi i budowaniu pozytywnych relacji. Odpowiednia będzie zatem harmonijna i...