Temat konkursu: Przedmiotem konkursu jest projekt koncepcyjny pawilonu o funkcji toalety publicznej w rejonie zespołu Agrykoli, na potrzeby obsługi ruchu turystycznego na terenie zabytkowego ogrodu Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.
Obecni członkowie Jury:
• dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz – Wydział Architektury PW, Kuryłowicz & Associates, sędzia SARP Warszawa
• Marta Sękulska Wrońska – pracownia WXCA, Prezes Oddziału Warszawskiego SARP, sędzia SARP
• Aleksandra Kozłowska – laureatka Konkursu KOŁO
• Kamilla Pereta – Główny Konserwator, Muzeum Łazienki Królewskie
• Dorota Knopp – Zastępca Kierownika Działu Inwestycji, Muzeum Łazienki Królewskie
• Marzena Jaśczak – Zastępca Kierownika Działu Obsługi Publiczności, Muzeum Łazienki Królewskie
• Robert Konieczny – KWK Promes
• Przemysław Powalacz – Prezes Zarządu Geberit Sp. z o.o.
W konkursie wzięło udział 330 prac, które uczestnicy, samodzielnie i prawidłowo wgrali na portal www.konkurskolo.pl, zgodnie z regulaminem. W tym roku, ze względu na wyjątkową sytuację związaną z pandemią koronawirusa, jury konkursowe obradowało zdalnie. Nie zostały przyznane 2 nagrody: specjalna, za najlepiej zaprojektowaną toaletę publiczną, zgodną z zasadami projektowania uniwersalnego oraz nagroda w kategorii „Debiut Roku”.
Grand Prix „Łazienka KOŁO 2020"
Opinia Jury, uzasadnienie i zaleceniami pokonkursowymi dla najwyżej ocenionej pracy:
Grand Prix 22 edycji Konkursu KOŁO na projekt pawilonu toalety publicznej w Łazienkach Królewskich zdobyła praca o godle 1229, zatytułowana Linkort. Projekt doskonale łączy umiar i dyskrecję związaną z przeznaczeniem toalety, z odpowiednią dla prestiżowej lokalizacji elegancją. Autorzy projektu znaleźli wspólne punkty założeń nowoczesnej architektury z zabytkowymi budynkami Łazienek Królewskich.
Bryła toalety jest pozbawiona cytatów i dosłownej interpretacji stylu historycznego – laureaci Grand Prix zaproponowali nawiązanie dialogu czytelnej, współczesnej architektury z charakterystycznymi cechami zabytkowych budynków istniejących: ich osadzenie w zieleni i infrastrukturze komunikacyjnej otaczających alei, relacje ze światłem, wodą oraz sposób odczuwania architektury parkowej. Zwarta, geometryczna bryła w jasnym kolorze prowadzi do półprywatnego pawilonu z przestrzenią patio. Rozkład pomieszczeń za centralnie umieszczonym drzewem jest prosty i przejrzysty. Kubatura budynku została uzupełniona o zielony stropodach, jako propozycję retencji wody i wykorzystywania deszczówki jako wody szarej.
Błędy w uszczegółowieniu rozwiązań funkcjonalnych są akceptowalne i możliwe do skorygowania w ramach koncepcji ogólnej.
Zalecenia pokonkursowe
1. Zmienić kierunki otwierania drzwi do kabin toaletowych.
2. Zmienić aranżację kabiny Unisex – toalety dla osób z niesprawnościami. Brakuje w niej miejsca do przesiadania się z wózka na sedes – zajęte jest przez umywalkę, którą trzeba przenieść na ścianę prostopadłą. Oś sedesu powinna być umieszczona 45 cm od zewnętrznej powierzchni bliższej mu ściany bocznej. Wymiary pionowe podane na przekroju są prawidłowe.
3. Rozważyć przykrycie patio transparentnym materiałem, z możliwością przewietrzania tak zakrytej przestrzeni i odpowiednim odprowadzeniem wody.
Wyróżnienie I stopnia
Wyróżnienie I stopnia oraz Nagroda specjalna za projektowanie w duchu zrównoważonego rozwoju. Wyróżniony pawilon interpretuje historyczną architekturę Łazienek i kojarzy się z dziełami Davida Chipperfielda. Jury doceniło fakt zachowania zasad kompozycji uranistycznej, a forma wpisuje się w zastany kontekst historyczny i go nie dominuje. Autorzy zwrócili też uwagę na środowisko – projekt przewiduje odzysk wody opadowej i zielony, retencyjny dach oraz pompę ciepła i inne, innowacyjne rozwiązania.
Wyróżnienie II stopnia
Autor projektu rozwinął funkcjonalność pawilonu o nieoczekiwany element – bibliotekę. Całość ma lekką i prostą formę o planie kwadratu. Wnętrze zostało zaplanowane zgodnie z zasadami ergonomii, z wyważeniem i smakiem. Szklane szyby dają prywatność użytkownikom, ale jednocześnie zapraszają do środka otaczającą pawilon zieleń.
Wyróżnienie równorzędne III stopnia
Pawilon ma symetryczną formę opartą na rzucie kwadratu, która ciekawie wpisuje się w zastany, historyczny krajobraz Łazienek Królewskich. Według Jury autorzy projektu poprawnie odczytali zasady kompozycji urbanistycznej i stworzyli funkcjonalny układ pomieszczeń, jednak nie wykorzystali jednak w pełni potencjału miejsca, walorów światła i barwnego otoczenia.
Wyróżnienie równorzędne III stopnia
Przyznając III wyróżnienie, jury doceniło autorską interpretację architektury historycznej z motywem łuku. Powstał nowatorski projekt, tworzący interesującą i estetyczną przestrzeń, który po niewielkich korektach funkcjonalnych mógłby osiągnąć pełny potencjał. Jury zauważyło jednak, że lustrzana elewacja może niekorzystnie wpływać na dostępność dla osób z wadami wzroku i niepełnosprawnych, a także zaburzać codzienność zwierząt, na co dzień mieszkających w parku.
Wyróżnienie równorzędne III stopnia
Praca otrzymała wyróżnienie za projektowanie w duchu architektury tła. Pawilon wtapia się w otoczenie, respektując historyczny kontekst innych budynków w zespole pałacowo-parkowym. Autorzy zastosowali rozwiązania dostosowane do współczesnej doktryny konserwatorskiej i jej interpretacją wzorców historycznych. Jury jednak zwróciło uwagę na kilka nieadekwatnych do funkcji i prestiżowej lokalizacji rozwiązań, które mogą powodować zbyt szybkie starzenie się obiektu. Za ciekawe natomiast uznano propozycję obrotowego panelu wejściowego z makietą Parku Łazienkowskiego, dostosowaną do potrzeb osób niewidomych.
Konkurs Internetowy - Wyróżnienie Internautów
W głosowaniu internautów przez portal społecznościowy Facebook oddano łącznie 24 535 głosów. Wyróżnienie internautów z ilością 795 głosów zdobył projekt o godle 1496 autorstwa Jacka Czudaka i Dominika Kowalskiego.
NAJŚWIEŻSZE AKTUALNOŚCI
