Oficjalne zakończenie konkursu miało miejsce 13.06.22r. na terenie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, które było oficjalnym partnerem wydarzenia. W tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 101 projektów, których oceny podjęło się jury w składzie:
prof. dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz – Kuryłowicz & Associates. Laureatka Honorowej Nagrody SARP 2021, laureatka Nagrody Specjalnej za całokształt działalności w obszarze architektury portalu PTPW (2018), Złotej Odznaki SARP (2017), Profesor tytularna w Zakładzie Projektowania i Teorii Architektury na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej;
arch. Robert Konieczny – KWK Promes; arch. Magdalena Federowicz-Boule - prezes pracowni Tremend;
Paweł Jaskanis – dyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie;
Marta Gutweter – architekt Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie;
dr hab. Barbara Kowalewska – ASP w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie;
dr hab. Ewa Zaraś-Januszkiewicz – Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Katedra Ochrony Środowiska i Dendrologii;
Agnieszka Kalinowska-Sołtys – APA Wojciechowski Architekci;
arch. Mirosław Nizio – Nizio Design International;
MartaSękulska-Wrońska – partner w pracowni WXCA, prezes OW SARP;
arch. Marcin Gierbienis – laureat konkursu Koło ,,Projekt Łazienki 2021”;
Przemysław Powalacz – Prezes Zarządu Geberit.
Wydarzenie poprowadziła Katarzyna Jaroszyńska, dziennikarka TVN.

Grand Prix konkursu KOŁO „Projekt Łazienki 2022” oraz nagrodę specjalną za najlepiej zaprojektowaną toaletę publiczną zgodną z zasadami projektowania uniwersalnego otrzymał projekt „SUBTILITAS”, zaprojektowany przez Dominika Pierzchlewicza, Kubę Zajusza i Tomasza Bachórza. Jurorzy docenili dobre wpisanie się wnętrza w kontekst otaczających je zabytków oraz poszanowanie walorów zabytkowej Oranżerii.

Blok toalet umiejscowiony jest w dobrze widocznym miejscu, z kolei lokalizacja toalet dla osób niepełnosprawnych jest klarowna i równorzędna. Umiejscowienie i dostęp do pomieszczeń sanitarnych gwarantuje bezcenną w tego typu wnętrzu dozę intymności. Decyzja neutralizacji energetycznej przeszklonej kubatury za pomocą przesuwanych kotar jest prosta, a jednocześnie oferuje wiele korzystnych alternatyw zarówno ze względów architektonicznych, jak i technicznych. Jury postanowiło przyznać temu projektowi także nagrodę specjalną w obrębie projektowania uniwersalnego.

I wyróżnienie i nagrodę specjalna za projektowanie w duchu zrównoważonego rozwoju, dobre wykorzystanie elementów odnawialnych i przyjaznych dla środowiska oraz wykorzystanie energii odnawialnej otrzymała praca Krzysztofa Krakówko za koncepcję ,,wKOŁO pawilonu”. Jurorzy docenili nawiązanie do dawnego i obecnego zaplecza ogrodniczego w historycznym parku, które zarazem nie koliduje z zasadą funkcjonalnego wyodrębnienia. Projekt elewacji wyróżniają przesuwane panele, które umożliwiają kształtowanie wyrazu architektonicznego i regulowanie termiczne. Ponadto elewacja jest bezpieczna dla ptaków.

Wyróżnienie II stopnia powędrowało w ręce Adrianny Barłóg, Stanisława Borysa, Witolda Budzyńskiego, Antoniego Figiela, Mateusza Dziuby i Agnieszki Gajewskiej za projekt „Ogród Hesperyd - Projekt Pawilonu Wschodniego Oranżerii Króla Jana III w Wilanowie”. Praca wyróżnia się unikalnym pomysłem na aranżację przestrzeni toalet za sprawą wprowadzenia elementów zieleni. Uwagę zwraca motyw ekologiczny w postaci zbiornika na deszczówkę w pomieszczeniach podpiwniczenia. Projekt cechuje prosty i logiczny układ funkcjonalny, co gwarantuje osobom z niepełnosprawnościami swobodny dostęp.

III wyróżnienie otrzymały aż trzy projekty. Pierwszym z nich jest „NOWE KOŁO STAREGO”, stworzony przez Izabelę Maciejewską-Gałaś, Izabelę Osiak i Karolinę Wilgucką-Burzyńską. Jury doceniło dobre wpisanie się w kontekst sąsiadującego z miejscem docelowym parku oraz klasycznej zabudowy. Ażurowa konstrukcja cieszy oczy odwzorowaniem klasycystycznej elewacji oranżerii, kolumnowego portyku, łukowych nadproży okiennych, wertykalnych pilastrów i horyzontalnych gzymsów. Konstrukcja wyraźnie nawiązuje do pawilonów ogrodowych i pergoli spotykanych w historycznych włoskich i francuskich założeniach ogrodowych.

Drugim, równorzędnym wyróżnieniem III stopnia nagrodzoną Malwinę Bednarz i Ruben Mejias Garcia za pracę ,,XXI • GALERIA NATURY”. Jury postanowiło wyróżnić projekt ze względu na wpisanie go w kontekst otoczenia bez zbędnej ingerencji w substancję wizualną parku. Ponadto projekt w pełni spełnia wymogi w kwestii proekologicznego podejścia do rozwiązań architektonicznych. Elementy roślinne we wnętrzu wyraźnie nawiązują do funkcji budynku oranżerii. To nowa, interesująca interpretacja zastosowania roślin we wnętrzu.

Trzecie równorzędne wyróżnienie III stopnia przyznano Jakubowi Wichtowskiemu, Magdalenie Burdajewicz, Marcie Drgas, Mikołajowi Gruszczyńskiemu i Janowi Zielińskiemu za koncepcję ,,Pawilon Oranżeria”. Doceniono subtelne odniesienia do architektury istniejącego budynku, które mimo wszystko zwracają uwagę. Dwa monolity o formie będącej twórczą interpretacją motywu łuku – charakterystycznego elementu fasad zabytku, stanowią konstrukcję obiektu, a zarazem nadają mu tożsamość. Wokół nich zbudowana została funkcjonalność wnętrza. Projekt wyróżnia ponadto czytelny charakter organizacji przestrzennej, który ukazuje wrażliwość autorów.

Nie zabrakło również specjalnego wyróżnienia, przyznanego przez internautów. Najwięcej głosów otrzymałą koncepcja „KOŁO OGRODÓW”, stworzona przez Marię Hofman, Alicję Sutkowską, Mikołaja Szewko i Katarzynę Karczewską.
