Czym wyczyścić płytki w łazience?

Czym wyczyścić płytki w łazience?

Łazienka jest jednym z pomieszczeń, które wymaga częstego sprzątania dla utrzymania porządku. Istotne jest, aby czynności te wykonywać systematycznie i starannie. Podpowiadamy, czym myć kafelki w łazience.
3:00 min
0
0

Od czego zacząć czyszczenie płytek?


Do jednych z elementów, które sprawiają najwięcej trudności, bez wątpienia należą płytki, ułożone na ścianach i podłogach oraz wąskie fugi. Pierwszym krokiem podczas próby ich odświeżenia jest wytarcie powierzchni płytek z kurzu. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko rozniesienia nieczystości po całym pomieszczeniu oraz utrwalenia zabrudzeń. Zatem zanim przejdziemy do zasadniczego czyszczenia płytek, warto przemyć je czystą, gorącą wodą. Dzięki wysokiej temperaturze otworzymy pory ceramiki, a to umożliwi dokładniejsze i bardziej dogłębne wyczyszczenie płytek z nagromadzonego brudu.

Autor:
Redakcja
Data:
27.12.2022
Aktualizacja:
27.11.2024
Czym myć kafelki w łazience
Przed przystąpieniem do sprzątania powierzchnie należy przetrzeć z kurzu. Fot. Sinitta Leunen / Unsplash

Czym czyścić płytki łazienkowe?

Do utrzymania płytek w czystości należy użyć specjalistycznych środków takich jak płyn lub mleczko do czyszczenia. Świetnie sprawdzą się również domowe rozwiązania. Przy wyborze gotowych produktów należy jednak zwrócić uwagę na zalecenia producenta i się do nich zastosować. Płytki łazienkowe można myć płynem do szyb i szklanych powierzchni, lub specjalistycznym płynem do glazury. Aby uniknąć zarysowań na szkliwionych i polerowanych płytkach, unikajmy środków o właściwościach ściernych. Dodatki mikrogranulek ścierających czy pumeksu mogą porysować i prowadzić doz zmatowienia płytek łazienkowych. Podobnie działają szczotki, tak zwane "magiczne gąbki" i metalowe druciaki. Zamiast nich warto wybrać miękkie ściereczki z mikrofibry lub miękkie gąbki. Jeżeli chcemy, aby po umyciu nasze płytki ceramiczne lśniły, wystarczy przetrzeć je emulsją do polerowania ceramiki, bądź użyć nabłyszczacza do naczyń do zmywarki. Następnie polerowaną powierzchnię należy przetrzeć czystą, miękką szmatką, najlepiej z mikrofibry. Nie pozostawi włókien na sprzątanej powierzchni płytek.

  • Koncentrat czyszczący do gresów, 1000 ml

    57,60 PLN

    Dostępność: 2 szt.

  • Koncentrat do czyszczenia łazienek, 1000 ml

    57,60 PLN
    zobacz produkt

    Dostępność: na zamówienie

  • Impregnat do okładzin chłonnych i fug, 1000 ml

    171,10 PLN

    Dostępność: 3 szt.

  • Preparat do impregnacji Active Cover Plus, 500 ml

    29,60 PLN
    zobacz produkt

    Dostępność: na zamówienie

  • Środek czyszczący, 500 ml

    44,30 PLN

    Dostępność: 9 szt.

  • Pasta do czyszczenia zlewozmywaków, umywalek i brodzików granitowych, 250 ml

    25,40 PLN

    Dostępność: 2 szt.

Mycie białych płytek na ścianie w łazience
Specjalistyczne środki do czyszczenia płytek należy używać zgodnie z zaleceniami producenta. Fot. Karolina Grabowska / Pexels

Domowe sposoby czyszczenia płytek

Środki przygotowane w domowych warunkach sprawdzą się równie dobrze co preparaty, które możemy nabyć w sklepie. Do najpopularniejszych domowych rozwiązań należy połączenie ciepłej wody z octem spirytusowym. Do przygotowania roztworu myjącego należy użyć proporcji: 1 szklanka octu na 4 litry wody. Równie popularnym rozwiązaniem jest połączenie wody z sodą oczyszczoną: 4 łyżki sody na 4 l wody. Aby umocnić działanie tychże roztworów, można dodać do nich niewielką ilość płynu do mycia naczyń. Jeżeli chcemy pozbyć się nieestetycznego osadu z kamienia, sugerujemy stworzyć mieszaninę składającą się z ćwierć szklanki boraksu, pół szklanki octu oraz 4 litrów ciepłej wody. Mieszanka usunie nawet uporczywe zabrudzenia. Oczywiście należy pamiętać, iż czyszczoną powierzchnię należy obficie spłukać wodą po użyciu każdego preparatu czyszczącego.

anton-SnKfmC1I9fU-unsplash-min.jpg
Kwasek cytrynowy nabłyszczy powierzchnie. Fot. Anton / Unsplash

Naszym sprzymierzeńcem będzie również kwasek cytrynowy lub sok z cytryny. Posiada on właściwości odświeżające oraz usuwa nagromadzone osady z kamienia.

Czym myć fugi?

Nie można powiedzieć o nieskazitelnie czystej łazience bez wyczyszczenia fug. W tej sytuacji również możemy postawić na specjalne specyfiki, stosując się do jego zaleceń, jak i wybrać naturalne sposoby. W tym przypadku idealnie sprawdzi się roztwór sody oczyszczonej z octem w proporcji 1:1. Tak przygotowaną pastę nanosi się na fugi, a najlepiej do tego sprawdzi się stara szczoteczka do zębów. Tak sporządzony specyfik należy zostawić na parę chwil, po czym przetrzeć je szmatką i obficie spłukać wodą. Trafnym wyborem będzie również ocet z wodą w proporcjach 1:2 oraz parę kropel cytryny, bądź kwasku cytrynowego


Świetnym narzędziem wspomagającym czyszczenie fug jest również parownica. Dzięki gorącej parze skutecznie usuwa ona brud i bakterie bez konieczności użycia chemii. Wysoka temperatura rozpuszcza zanieczyszczenia, a cienka końcówka urządzenia pozwala precyzyjnie wyczyścić nawet trudno dostępne miejsca. - para wodna pod ciśnieniem o wysokiej temperaturze skutecznie rozpuszcza zabrudzenia i dezynfekuje myte powierzchnie. Parownica sprawdzi się także przy usuwaniu osadu czy kamienia, a dodatkowym atutem jest jej ekologiczny charakter – czyszczenie odbywa się wyłącznie za pomocą wody. Myjki i mopy parowe to bezpieczne rozwiązanie do łazienek osób z alergiami, chorobami układu oddechowego czy skóry, osób starszych i dzieci.



Bez względu na wybraną metodę, regularne czyszczenie fug jest kluczem do utrzymania higieny i estetyki w łazience. Warto zadbać o ten detal, by cieszyć się nieskazitelnym wyglądem pomieszczenia przez długi czas.



Polecane artykuły:

Jak usunąć pleśń z silikonu?
Łazienka jest szczególnie podatna na rozwój pleśni i grzybów. Silikon jest stosowany do uszczelniania. W łazience wykorzystuje...
Rybiki cukrowe - jak się ich pozbyć?
Nasze domy i mieszkania często zamieszkują niepożądani lokatorzy – robaki i szkodniki. Jednymi z nich są rybiki cukrowe w...