Palm Springs w Gdańskich Dokach

Palm Springs w Gdańskich Dokach

W historycznej przestrzeni Stoczni Gdańskiej powstał projekt przełamujący schematy. Gdańsk Doki to miejsce, gdzie industrialna przeszłość spotyka się z nowoczesną architekturą. Jednak inwestorzy chcieli, aby ich mieszkanie wyróżniało się na tle standardowych projektów inspirowanych stocznią. Projektem zajęła się architektka Tatewik Caturowa.
1:00 min
0
0

Historyczne centrum


Gdańskie Doki w zdecydowany sposób podkreślają charakter miasta i jego kulturowe dziedzictwo. Jednak tym razem wbrew przyjętej konwencji przełamano schematy, nadając aranżacji zupełnie inny wymiar. – Od samego początku inwestorzy zwrócili się do mnie z jednym, bardzo ambitnym celem – stworzeniem mieszkania, które będzie całkowicie inne niż wszystkie w tej okolicy. Chcieliśmy uniknąć klasycznych odniesień do stoczni czy charakterystycznych żurawi, które dominują w 90% projektów w tej lokalizacji. Naszą ideą było zaprojektowanie wnętrza, które już od pierwszego wejścia wywoła u odwiedzających pozytywny vibe, a także sprawi, że będą chcieli je podziwiać, mówiąc: „Nigdy wcześniej czegoś takiego nie widzieliśmy.” – opowiada Tatewik Caturowa.  

Autor:
Redakcja
Data:
17.04.2025
Mat. pras. Deante Design Studio_proj. Tatewik Caturowa_fot. Magdalena Łojewska VEY_ (1).jpg
Fot. Magdalena Łojewska VEY

Słoneczne inspiracje

Mimo niewielkiej powierzchni – 28 m2 – kawalerka prezentuje otwartość inwestorów i kreatywność architektki. Aranżacja zachwyca zupełnie nową jakością projektową, nawiązując do nadmorskiego klimatu cechującego się świeżością, słonecznymi inspiracjami oraz pozytywną energią. – Inspiracją do stworzenia tego wyjątkowego wnętrza były podróże właścicieli, a szczególnie ich miłość do amerykańskiego Palm Springs. Wnętrze miało oddać charakter tej destynacji, dlatego w projekcie pojawiły się intensywne kolory, geometryczne wzory oraz złote akcenty – włączniki, armatura i detale, które nadają całości elegancki i nowoczesny charakter – tłumaczy architektka.  

Mat. pras. Deante Design Studio_proj. Tatewik Caturowa_fot. Magdalena Łojewska VEY_ (2).jpg
Fot. Magdalena Łojewska
Mat. pras. Deante Design Studio_proj. Tatewik Caturowa_fot. Magdalena Łojewska VEY_ (4).jpg
Fot. Magdalena Łojewska VEY

Moc barw i detali

Słoneczny klimat wprowadzono za pomocą złotych detali, mocnych barw oraz geometrycznych form. Takie zestawienie urzeka odbiorcę już po przekroczeniu progu. Również w niewielkiej łazience, gdzie znajdują się kontrastujące, zielone włoskie płytki, stanowiące doskonałe tło dla złotych akcentów, podkreślając ich luksusowy charakter. W pomieszczeniu znajdują się baterie z kolekcji Deante Silia, która doskonale wpasowały się w założenia projektu. – Plastyczna forma i miękki kształt Silia nawiązują do klasycznej tuby, jednak nowoczesny design i niebanalne rozwiązania sprawiają, że kolekcja – podobnie jak ten projekt – wykracza poza utarte schematy. Obejmuje armaturę, ceramikę oraz akcesoria łazienkowe, które doskonale podkreślają styl i spójność całej aranżacji. To wszystko sprawia, że nawet niewielka przestrzeń może być niezwykle wyrafinowana – wyjaśnia Tatewik Caturowa.

Mat. pras. Deante Design Studio_proj. Tatewik Caturowa_fot. Magdalena Łojewska VEY_ (6).jpg
Fot. Magdalena Łojewska VEY
Mat. pras. Deante Design Studio_proj. Tatewik Caturowa_fot. Magdalena Łojewska VEY_ (22).jpg
Fot. Magdalena Łojewska VEY
Mat. pras. Deante Design Studio_proj. Tatewik Caturowa_fot. Magdalena Łojewska VEY_ (23).jpg
Fot. Magdalena Łojewska VEY

Blat z charakterem

Na szczególną uwagę zasługuje ręcznie wykonany blat żywicy, który stworzony został przez gdańską manufakturę. Zostały w nich zatopione fragmenty ram okiennych i bursztyny, a całość wykonana została według autorskiego projektu, tworząc razem artystyczną opowieść o Gdańsku. Projekt wzbogacony został o nowoczesne udogodnienia, takie jak elektryczne zasłony sterowane pilotem, radio uruchamiane razem ze światłem w łazience czy podgrzewaną podłogę. Mieszkanie stanowi idealną propozycję dla osób szukających czegoś więcej niż beż i minimalizm. Aranżacja inspiruje oraz otwiera odbiorcę na inne doświadczenia.


Pracownia: Tatewik Caturowa 

Zdjęcia: Magdalena Łojewska VEY

Mat. pras. Deante Design Studio_proj. Tatewik Caturowa_fot. Magdalena Łojewska VEY_ (29).jpg
Fot. Magdalena Łojewska VEY
Mat. pras. Deante Design Studio_proj. Tatewik Caturowa_fot. Magdalena Łojewska VEY_ (14).jpg
Fot. Magdalena Łojewska VEY

Polecane artykuły:

Wewnętrzny storytelling – eklektyczne wnętrza z własną historią
Eklektyzm jest trudną sztuką łączenia ze sobą pozornie niepasujących stylów, epok, wzorów i kolorów. Pierwsze eklektyczne...
Nowoczesne wnętrze z nutką glamour
Przestępując próg mieszkania na osiedlu Bliska Wola w Warszawie, urzeka nas konsekwencja projektowa, ciekawe połączenia materiałowe...