
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Planujesz zakup basenu ogrodowego? Zobacz, czym się kierować
Upalne, letnie dni najlepiej spędzać nad morzem lub jeziorem. Woda daje ukojenie, gdy skwar leje się z nieba. To również doskonały sposób na spędzanie czasu wolnego. Rekreacja w wodzie daje mnóstwo frajdy. Trudno jednak cały okres letni spędzić nad wodą. Właśnie dlatego warto kupić basen ogrodowy i rozłożyć go przy domu lub na działce. Dzięki temu w każdej chwili można zaznać orzeźwiającej kąpieli. A na jaki basen postawić? Jest w czym wybierać. Można kupić basen:
pompowany – jego boki napełnia się powietrzem. Dzięki temu jest bardzo szybki w montażu. Można umieścić go w każdym miejscu – na tarasie, trawniku. Dobrze jednak, by stał na równym terenie. Dmuchany basen nie jest drogi, ale nie jest to też zbyt trwałe rozwiązanie. Jeśli pojawi się w nim dziura i powietrze ucieknie, wyleje się też woda. Pompowane baseny z reguły nie są zbyt duże. Łatwo się je składa. Problem może pojawić się, gdy trzeba będzie pozbyć się z niego wody lub ją oczyścić.
rozporowy – ma dmuchany rant i ścianki, które podnoszą się pod wpływem naporu wody w czasie jego napełniania. Dzięki temu montaż nie jest ani czasochłonny, ani skomplikowany, nie wymaga też użycia narzędzi. Basen rozporowy musi stanąć na równej powierzchni. Należy dbać o to, by dmuchany pierścień nie uległ przebiciu. Większość basenów rozporowych posiada zawór spustowy, dzięki któremu po zakończeniu sezonu można w łatwy sposób spuścić wodę. Dobrze, gdy konstrukcja umożliwia podłączenie pompy filtrującej, która pomaga w utrzymaniu wody w czystości.
stelażowy – rozpostarty jest na specjalnej ramie, która definiuje jego kształt i zapewnia stabilizację. Do wyboru są prostokątne, owalne i okrągłe o różnej pojemności. Wyższe baseny stelażowe potrzebują drabinek. To rozwiązanie, które wymaga nie tylko równej, płaskiej i dobrze wypoziomowanej powierzchni, ale przede wszystkim utwardzonej. Basen stelażowy najlepiej postawić na tarasie lub na specjalnie przygotowanej pod niego betonowej wylewce.
brodzik dla dzieci – basen o niewielkich rozmiarach. Może być zarówno plastikowy, przypominający miskę, jak i pompowany, stelażowy czy wykonany z usztywnionych ścianek, które składa się na płasko. Świetnym rozwiązaniem dla maluchów są dmuchane place zabaw napełniane wodą, które mają zjeżdżalnie, pompowane dekoracje, jak i napełniane wężem ogrodowym natryski i sikawki, które dają mnóstwo frajdy.
jacuzzi ogrodowe – basen z wysokim rantem i hydromasażem. W wersji tańszej – dmuchane, droższe to wręcz wanny SPA. Wybrać można jacuzzi ogrodowe z podgrzewaną wodą. Dzięki temu jest całoroczne. Warto rozejrzeć się za modelem podświetlanym, by można było z niego korzystać także po zmroku. Jacuzzi ogrodowe może być okrągłe, kwadratowe lub ośmiokątne. Z reguły dobiera się jego wielkość pod względem ilości miejsc siedzących. Jacuzzi ogrodowe do działania wymaga podłączenia do prądu.
balia ogrodowa – całoroczna, okrągła wanna. Może być z zewnątrz obita drewnem, wewnątrz z plastikowym wkładem i z wodą podgrzewaną dzięki wbudowanemu piekarnikowi lub cała drewniana bez wkładu z piecem zewnętrznym opalanym drewnem. Rozwiązanie idealne dla dorosłych, wymaga zamontowania na stałe.
Jak widać – dostępnych jest wiele rodzajów basenów. Różnią się przede wszystkim materiałem, z jakiego je wykonano. Znaczenie w ich przypadku ma to, czy ma to być rozwiązanie sezonowe, tylko rozkładane na lato, czy ma służyć również jesienią i zimą. Ale to nie wszystko, co jest istotne przy wyborze.

Jaki rozmiar basenu do ogrodu?
Planując zakup basenu do ogrodu, należy wziąć pod uwagę również jego rozmiar. Oczywiście najczęściej determinuje to przestrzeń, jaką ma się do dyspozycji. W małych ogrodach zdecydowanie lepiej jest postawić na jacuzzi lub w wersji bardziej ekonomicznej – basen rozporowy. Jeśli jednak miejsca jest więcej, wówczas dobrze jest przemyśleć postawienie czegoś większego.
Baseny w swoich specyfikacjach mają podane wymiary. Zarówno zewnętrzne, jak i w wersjach z grubym rantem – wewnętrzne. Jednak to może nie być wystarczające. Najlepiej sprawdzić, jaka ilość osób może się kąpać w danym modelu równocześnie. Dzięki temu łatwiej określić, czy wystarczy tylko dla dzieci, czy pomieści całą rodzinę, czy nawet – umożliwi pływanie.
Rozmiar basenu to nie tylko jego wielkość ani to, ile osób może się w nim kąpać, ale także jego pojemność. To ona pokazuje, ile litrów wody należy wlać do basenu, aby się w nim komfortowo kąpać. To wpływa na koszty całego przedsięwzięcia, ale także determinuje to, czy trzeba będzie się zatroszczyć się o czyszczenie i filtrowanie wody.

Akcesoria do basenów – które konieczne?
Planując zakup basenu ogrodowego, trzeba wziąć pod uwagę to, ile osób będzie z niego korzystało, gdzie się go umiejscowi, jaki rodzaj będzie najbardziej odpowiedni, ale także to, jakich akcesoriów będzie wymagał.
Najważniejsza jest wspomniana już kwestia zadbania o odpowiednią przestrzeń. Niektóre baseny wymagają odpowiedniej powierzchni, która jest twarda, dobrze wypoziomowana. Jeśli taras jest za mały, czasami należy stworzyć specjalny podest.
Dobrze jest też pod basen każdego rodzaju rozłożyć matę, która ochroni dno przed otarciami. Najczęściej ma formę piankowych puzzli.
Aby ochronić wodę przed zanieczyszczeniami, gdy basen nie jest w użyciu, warto naciągać na niego pokrowiec, pokrywę lub plandekę. Do usuwania zabrudzeń przydają się siatki na kijach teleskopowych i specjalne odkurzacze do basenów. Aby woda była zdatna do użycia przez cały sezon, wymaga zainstalowania w basenie pompy i filtra.
Niezbędna jest również chemia basenowa. To wszelkie środki, które oczyszczają wodę z zanieczyszczeń, dezynfekują ją i zapewniają jej odpowiednie pH. Każdy rodzaj basenu wymaga zastosowania innej chemii.
Przy wyborze basenu ogrodowego należy wziąć pod uwagę to, kto będzie z niego korzystał (dla dzieci są specjalne modele), ile osób równocześnie będzie się kąpać, gdzie ma stanąć, czy ma to być rozwiązanie sezonowe, czy całoroczne, jaki ma się budżet i jakie akcesoria są wymagane do jego pielęgnacji. Dobrze przemyśleć takie kwestie, by dokonać właściwego zakupu i cieszyć się z uroków hydroterapii lub po prostu – rekreacji.