Wiosenne sprzątanie. Efektywnie i ekologicznie.

ARTYKUŁ SPOSOROWANY

Wiosenne sprzątanie. Efektywnie i ekologicznie.

Wiosenne porządki jeszcze przed Tobą? W tym roku zrób to inaczej. Taniej, wydajniej i przede wszystkim bardziej ekologicznie. Oblicz, ile miesięcznie kosztują Cię detergenty do mycia, czyszczenia i prania. Wystarczy kilka podstawowych składników, które prawdopodobnie masz już w swojej spiżarni. Co więcej, często dają one lepszy efekt.
1:00 min
0
0

Odpowiedni materiał


Zanim jeszcze zaczniesz faktyczne sprzątanie, musisz zatrzymać się na wyborze odpowiednich materiałów do swojego domu. Nie tylko polerowane powierzchnie są trudne w utrzymaniu, ale monochromatyczne, matowe materiały o gładkiej fakturze są równie trudne w utrzymaniu. Dekoracje z drewna lub kamienia dadzą ci trochę miejsca na bałagan operacyjny, dzięki czemu widok twojego domu nie będzie bolał przez kilka godzin po wielkim sprzątaniu. Tekstylia zasługują na taką samą uwagę. O ile nie mają stać się pułapkami na kurz, wybierz gładkie i łatwe w utrzymaniu. Na przykład podkładki pod talerze powinny nadawać się do prania. W gospodarstwach domowych z dziećmi lub zwierzętami warto również zwrócić uwagę na ściągane pokrowce na meble i łatwe w pielęgnacji dywany.

Autor:
Redakcja
Data:
20.05.2024

Podstawy to soda i ocet

Kiedy pojawią się plamy i nie chcesz rujnować zdrowia natury lub własnego za pomocą kilku chemikaliów, sięgnij do spiżarni. Masz już w domu żelazną bazę najskuteczniejszych, ekologicznych środków czyszczących. W przypadku większości domowych plam nie potrzeba nic więcej niż dwa podstawowe składniki. Kamień w łazience, lepkie powierzchnie robocze, brudne fugi i zwykły brud? Wystarczy posypać odrobiną sody, wlać trochę octu i poczekać, aż reakcja chemiczna rozpuści osad i uporczywy brud. Możesz nawet użyć większych ilości sody na naprawdę brudne zabrudzenia, co zastępuje funkcję ścierną płynnej pasty lub piasku czyszczącego i nadaje się do konserwacji większości powierzchni. Na koniec zakończ czyszczenie szorstką stroną gąbki, spłucz, a powierzchnia będzie lśnić. Ocet jest również świetny do czyszczenia okien, wystarczy zmieszać go z alkoholem i ciepłą wodą - jednocześnie myje i poleruje. 

Na uporczywe zabrudzenia

Nie wykonałeś zwykłego czyszczenia w poprzednim kroku? Postaw na mocniejszy kaliber. Tam, gdzie zwykłe czyszczenie octem i sodą oczyszczoną nie daje rady, wkraczają cytrusy. Posyp powierzchnię sodą i wyszoruj plasterkiem cytryny. Z łatwością wyczyścisz zapieczony piekarnik, grill, drzwiczki kominka, zabrudzone fugi i inne trudne powierzchnie. Ale możesz też zrobić skuteczny domowy środek czyszczący. Pokrój kilka cytryn na małe kawałki, zalej octem i pozostaw do zaparzenia w słoiku na 14 dni, od czasu do czasu wstrząsając. Następnie przelej do butelki z rozpylaczem, aby uzyskać świeży cytrusowy środek do niszczenia brudu. Świetnie jest wlać pół szklanki tej mieszanki do zmywarki zamiast płynu do mycia naczyń. Jednocześnie zapobiegniesz przywieraniu brudu do wnętrza zmywarki.

Ekologiczne pranie

Czy wiesz, że możesz prać za 1 PLN za pojedynczy wsad? Wymieszaj starte mydło "Jeleń" z sodą oczyszczoną i dodaj 2 łyżki stołowe tej mieszanki do każdego prania. Jeśli jesteś przyzwyczajony do żelu do prania, który doskonale się rozpuszcza i jest łagodny nawet dla delikatnej lub sportowej bielizny, możesz go również łatwo przygotować z tego, co masz w domu. Te same składniki wystarczy rozpuścić we wrzącej wodzie, a po ostygnięciu i zastygnięciu przez 24 godziny przelać do pojemnika. Dawkowanie i sposób użycia taki sam jak w przypadku produktu komercyjnego. Dzięki temu z łatwością pozbędziemy się nawet uporczywych plam z jedzenia, trawy czy błota. Podobnie, domowe tabletki do zmywarki można przygotować z sody oczyszczonej, sody do prania, odrobiny soli i kwasku cytrynowego. 

Środki czyszczące DIY dla oszczędnych i ekologicznych

Domowe środki czystości praktycznie nie znają granic i to od Ciebie zależy, czy wykażesz się kreatywnością w ich tworzeniu i poznasz różne składniki oraz ich możliwości. Niech nasze wskazówki będą dla Ciebie wspaniałą inspiracją do traktowania swojego domu, portfela i natury z szacunkiem.

Obraz1.jpg
Fot. Materiały partnera