Zanim kupisz huśtawkę ogrodową koniecznie przeczytaj

Zanim kupisz huśtawkę ogrodową koniecznie przeczytaj

Dobrej jakości huśtawka ogrodowa pozwala na skuteczny relaks po ciężkim dniu. Aby jednak mieć gwarancję, że sprzęt ten będzie z powodzeniem służył całej rodzinie, warto zdecydować się na zakup odpowiedniego modelu. W jaki sposób wybrać bujak ogrodowy? Na co zwrócić uwagę? Dowiedz się z poniższego artykułu.
4:00 min
0
0

  1. Rodzaje huśtawek – podział na sprzęt dla dzieci i dorosłych
  2. Jak wybrać wielkość huśtawki ogrodowej?
  3. Huśtawka drewniana, plastikowa czy materiałowa typu hamak?
  4. Modele huśtawek nie tylko do ogrodu
  5. Na co jeszcze musisz zwrócić uwagę wybierając huśtawkę ogrodową?

Rodzaje huśtawek – podział na sprzęt dla dzieci i dorosłych

Najważniejszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę przed zakupem huśtawki ogrodowej, jest to, kto będzie z niej korzystał. Na rynku dostępny jest szeroki wybór modeli przeznaczonych tylko dla dzieci, jak również dla dorosłych. Pierwszy rodzaj charakteryzuje się przede wszystkim określoną wielkością oraz maksymalnym ciężarem. Huśtawka do ogrodu przeznaczona dla dziecka to zazwyczaj niewielki model o ciężarze kilkudziesięciu kilogramów. To sprawia, że skorzystają z niej wyłącznie mniejsze dzieci, natomiast pod dorosłym model ten może się po prostu załamać. Zaletą owych huśtawek jest natomiast to, że siedzące na nich dzieci mogą z powodzeniem korzystać z ich funkcjonalności, tzn. mogą je bez większego trudu rozhuśtać samodzielnie. Jest to natomiast często nieosiągalne w przypadku dużych, znacznie cięższych wersji dedykowanych dorosłym. Sporej wielkości huśtawka ogrodowa o maksymalnym ciężarze wynoszącym nawet kilkaset kilogramów (w zależności od modelu), może być „nie do ruszenia” przez dziecko. W takim przypadku maluch może korzystać z jej zalet, tj. możliwości huśtania, właściwie jedynie w obecności dorosłego.

Autor:
Redakcja
Data:
21.04.2020
20200420210339_54e8d4424353ae14f6da8c7dda79367a1c36d8e35b556c4870277cd09744c651bc_1280.jpg.jpg

Jak wybrać wielkość huśtawki ogrodowej?

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, decydując się na nabycie huśtawki do ogrodu, jest jej wielkość. Na rynku dostępne są zarówno modele jednoosobowe, jak też znacznie większe wersje, na których z łatwością zmieszczą się i pobujają dwie, trzy, a niekiedy nawet więcej dorosłych osób. Zastanawiając się nad wielkością modelu, należy dopasować go do możliwości swego ogrodu. Zazwyczaj huśtawka taka stoi na tarasie, ewentualnie w innym zadaszonym miejscu. W przypadku niewielkich ogrodów i tarasów, sporej wielkości huśtawka może być nieodpowiednia – zajmie zbyt dużo miejsca, często uniemożliwiając wręcz dostawienie dodatkowych mebli (krzeseł, stołu, ławy).

Nierzadko również huśtawki ogrodowe są wybierane na balkon w mieszkaniu w mieście. W takim przypadku należy wziąć pod uwagę nie tylko metraż balkonu i wielkość samej huśtawki. Może być bowiem tak, że mimo iż bujak zmieści się na balkonie, to okaże się zbyt ciężki jak na konstrukcję balkonu. Największe modele bujaków mogą zmieścić kilka osób o łącznej wadze kilkuset kilogramów, a i sama huśtawka nie należy do najlżejszych konstrukcji. Jednoczesne korzystanie kilku użytkowników z takiego sprzętu może być więc niebezpieczne. Niestety, znane są przypadki, kiedy balkon pod zbyt dużym ciężarem po prostu załamał się i runął w dół. Należy więc zwrócić na tę kwestię uwagę i zastanowić się nad doborem odpowiedniej wielkości modelu.

Huśtawka drewniana, plastikowa czy materiałowa typu hamak?

Istotny jest również materiał, z którego wykonano huśtawkę. Dostępny jest szeroki wybór artykułów wyprodukowanych z różnorodnych tworzyw. Modele drewniane cechują się eleganckim wyglądem, a przy tym wytrzymałością, stabilnością i funkcjonalnością na długi czas. Należy jednak pamiętać, żeby je regularnie konserwować, celem zachowania ich wszystkich właściwości. Dużym zainteresowaniem odbiorców cieszą się też modele plastikowe. Są zazwyczaj tańsze niż wersje z drewna. Charakteryzują się przy tym dobrą trwałością i estetycznym wyglądem. Zarówno wersje z drewna, jak i plastiku, można bez obaw postawić pod gołym niebem. Są one bowiem odporne na niekorzystne warunki pogodowe, w przeciwieństwie do bujaków materiałowych typu hamak. Te wersje z kolei najlepiej jest zamocować w miejscu zadaszonym. W przypadku silnego deszczu czy wiatru, będą one bowiem skutecznie chronione przed regularnym zawilgoceniem, które może niestety prowadzić do zniszczenia produktu.

Modele huśtawek nie tylko do ogrodu

Poza modelami typowo ogrodowymi, dostępne są również bujaki, które sprawdzą się np. na balkonie w mieszkaniu w bloku. W takich przypadkach dobrze jest zwrócić uwagę nie tylko na estetykę wykonania artykułu, ale również jego wielkość i wagę. Dobrze także, aby sprzęty tego rodzaju posiadały np. specjalne pokrowce, które pozwolą skutecznie zabezpieczyć sprzęt w okresie jesienno-zimowym. Jeśli chodzi o modele balkonowe, to szczególnym zainteresowaniem klientów cieszą się bujaki ogrodowe w formie kuli albo kokonu.

Na co jeszcze musisz zwrócić uwagę wybierając huśtawkę ogrodową?

Poza wspomnianymi wyżej czynnikami, dobrze jest też wziąć pod uwagę cenę produktu. Należy jednak wiedzieć, że koszt nie powinien być jedynym wyznacznikiem chęci zakupu konkretnego modelu. Dobrej jakości sprzęt wykonany z solidnych materiałów nie należy może do najtańszych, cechuje się jednak stabilnością i wytrzymałością, pozwalającą na korzystanie z urządzenia przez przynajmniej kilka sezonów.