fot_Paradyż.JPG

Ceramika Paradyż zdobywcą Diamentu Sustainable Economy 2022

Ceramika Paradyż została laureatem Diamentu Suistanable Economy 2022.

03 cze 2022

W dniach 30-31 maja odbyła się konferencja skierowana do firm prowadzących swoje biznesy odpowiedzialnie oraz wdrażających rozwiązania zrównoważonego rozwoju. Wydarzenie w warszawskim hotelu Grand Sheraton zakończyła uroczysta Gala "Diamenty Sustainable Economy". Nagrodę w kategorii Lider Zrównoważonej Produkcji. To ważne wydarzenie dla polskich marek – w plebiscycie nagradzane są spółki promujące etyczne postępowanie w biznesie oraz stawiają na rozwój zgodny z najwyższymi standardami troski o środowisko i społeczność. 


Diamenty Sustainable Economy są formą prezentacji i wyróżnienia firm za działanie w duchu zrównoważonego rozwoju, budowania zaangażowania, lojalności oraz satysfakcji swoich pracowników. Pod uwagę brane są również rozwiązania zwiększające wydajność produkcji przy ograniczeniu zużycia surowców i zmniejszeniu negatywnego wpływu, wywieranego na środowisko naturalne. 


Firmy, których celem są aktywne działania na rzecz środowiska, muszą podejmować świadome, odważne i odpowiedzialne wybory. W Ceramice Paradyż od lat inwestujemy w najnowsze technologie i innowacyjne rozwiązania nie tylko po to, aby nasz produkt końcowy był piękny, trwały i jak najlepszej jakości, ale także wdrażany w rynek z myślą o optymalizacji oddziaływania procesów produkcyjnych na środowisko. Bardzo dziękujemy Kapitule za przyznane wyróżnienie. To dla nas ogromny zaszczyt odebrać taką nagrodę, i to w tak ważnej kategorii, a także motywacja do dalszej pracy na rzecz zrównoważonej i efektywnej produkcji — powiedział Krzysztof Gnyś, Dyrektor ds. Technicznych w Ceramice Paradyż.

fot Paradyż.jpg
Fot. Ceramika Paradyż

Najnowsze technologie w Ceramika Paradyz

Pod koniec ubiegłego roku w fabryce Ceramika Paradyż uruchomiono nową linię demonstracyjną, przeznaczoną do wykonywania produktów wielkoformatowych, w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Płyty produkowane w najnowszej technologii prasowania z jednoczesnym zdobieniem w masie mogą mieć nawet 180x320 cm oraz osiągać grubość nawet do 3 cm. Linia produkcyjna do płyt wielkoformatowych została wyposażona w systemy odzysku ciepła, które pozwalają zmniejszyć zużycie gazu nawet o 15%. Dzięki temu Ceramika Paradyż ogranicza emisję gazów cieplarnianych, a cykl produkcyjny spełnia normy ISO 50001, która określa efektywne gospodarowanie różnymi formami energii. Dodatkowo linia produkcyjna została wyposażona w systemy odpylające – odpady w postaci granulatu mogą wrócić do ponownego wykorzystania. 

Rozwiązania zastosowane w fabryce Ceramiki Paradyż ograniczają ilość odpadów oraz pozwalają na ich ponowne wykorzystanie. Dzięki temu marka jest w stanie zminimalizować całkowitą ilość pozostałości poprodukcyjnych do ok. 20% w skali roku. 


fot. Paradyż.JPG
Fot. Ceramika Paradyż

Świadectwo Deklaracji Środowiskowej III typu EPD


Podczas tworzenia kolejnych serii płytek ceramicznych Ceramika Paradyż stale opracowuje i wdraża nowe rozwiązania, które sprawią, że marka będzie rozwijała się w sposób zrównoważony i przyjazny naturze. Wyrazem tych działań jest świadectwo deklaracji środowiskowej III typu EPD (Environmental Product Declaration). Polski producent płytek ceramicznych otrzymał je 3 obszarach: zrównoważoność obiektów budowlanych, deklaracje środowiskowe wyrobów oraz podstawowe zasady kategoryzacji wyrobów budowlanych. Deklaracja zawiera ocenę oddziaływania produktów marki na środowisko naturalne w poszczególnych etapach produkcji i cyklu życia: od pozyskiwania surowców do produkcji, wytwarzanie płyt ceramicznych, przez transport, montaż a na utylizacji i recyklingu kończąc. Określa też zużycie poszczególnych surowców i mediów, energochłonność procesu produkcji i powstałe w procesie odpady. 


Odzysk ciepła w fabryce i inne rozwiązania proekologiczne


Wspominając o działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju, nie sposób nie wspomnieć o odzysku ciepła odpadowego z pieców tunelowych. Gorące powietrze jest zwracane do suszarń rozpyłowych na przerobowniach mas oraz suszarń pionowych i poziomych. Dzięki temu do działania urządzeń zużywane jest średnio o 20% mniej gazu. Aby zmaksymalizować wykorzystanie wytworzonych wcześniej zasobów energetycznych, wykorzystywane jest ciepło odpadowe ze sprężarek wykorzystywanych do ogrzewania pomieszczeń w halach produkcyjnych i ogrzewania wody na potrzeby socjalne w fabryce. Latem to rozwiązanie zupełnie może eliminować pracę kotłów grzewczych, ponieważ woda jest ogrzewana przez wymienniki ciepła, który znajduje się w sprężarkach. Dodatkowo we wszystkich zakładach produkcyjnych, pomieszczeniach socjalnych i biurach tradycyjne oświetlenie jest wymieniane na energooszczędne rozwiązania ledowe.


Zintegrowany System Zarządzania ISO


Certyfikaty jakości i zarządzania środowiskiem są uznawane za standard funkcjonowania przedsiębiorstw w wielu różnych branżach. Ceramika Paradyż może poszczycić się zgodnością z 6 normami wymagań: ISO 9001 zarządzanie jakością, ISO 14001 zarządzanie środowiskowe, ISO 45001 zarządzanie bhp, ISO 50001 zarządzanie energią, ISO 10002 zarządzanie reklamacjami oraz ISO/IEC 270001 zarządzanie bezpieczeństwem informacji. Wdrażanie zintegrowanych systemów zarządzania ma zapewnić spełnienie rosnących wymagań klientów oraz stałą poprawę jakości oferowanych produktów i usług. Dzięki systemom przedsiębiorstwo może ustandaryzować postępowania reklamacyjne, szybciej i łatwiej identyfikować zagrożenia w środowisku pracy oraz minimalizować negatywny wpływ zakładu na środowisko naturalne i otoczenie. Systemy stanowią też potwierdzenie dbałości o podnoszenie kompetencji pracowników, bezpieczeństwo i higienę pracy osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie.