Tubądzin Targi 4DD (1).jpg

Grupa Tubądzin podsumowuje targi 4DD

Tegoroczne święto designu w Katowicach zgromadziło wiodące w branży firmy, wybitnych jej przedstawicieli...

13 lut 2020

Impreza odbyła się w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym i trwała od 6 do 9 lutego 2020 r. Pierwsze dwa dni, czyli czwartek i piątek, przeznaczone były dla branży (zarejestrowało się kilkanaście tysięcy osób!), dwa kolejne to dni otwarte dla zwiedzających. Grupa Tubądzin po raz trzeci zaprezentowała swoje nowości na 86-metrowym stoisku.

Tubądzin Targi 4DD (10).jpg

Pierwsze dwa dni poświęcone były na dyskusję najważniejszych dla branży zagadnień. Podczas panelu organizowanego przez Grupę Tubądzin i firmę Grohe pt. „Dobre praktyki w projektach przyszłości: architekt, klient, produkt, potrzeby ludzi,  #wellbeing, #nature, #future” debatowano o odpowiedzialności projektanta, współpracy twórców projektów z producentami i klientami oraz o wpływie designu na środowisko. Podsumowanie dyskusji można znaleźć na: https://www.tubadzin.pl/komunikaty-prasowe/grupa-tubadzin-na-targach-4-design-days-zadaje-kluczowe-dla-branzy-pytania

Temat panelu inspirowany był III edycją międzynarodowego konkursu Tubądzin Design Awards, dedykowanego architektom, projektantom i studentom. To największy i jeden z najbardziej cenionych konkursów branżowych w Polsce, tegorocznej edycji towarzyszyć będą hasła #nature #future #freedom.  Ostatnie z nich jest nawiązaniem do możliwości jakie daje współczesny design, nowoczesna technologia, wiedza oraz wyobraźnia zmieniająca rzeczywistość na jeszcze piękniejszą.  Szczegóły konkursu: www.tubadzin.pl/design/pl


Tubądzin Targi 4DD (9).jpg
 
Tubądzin Targi 4DD (1).jpg
 
Tubądzin Targi 4DD (7).jpg
 
Tubądzin Targi 4DD (12).jpg
 
Tubądzin Targi 4DD (8).jpg
 

Na stoisku Grupy Tubądzin zachwycały nowe kolekcje MARKI MONOLITH, które premierę miały na targach Cersaie w Bolonii. Dzięki swoim rozmiarom (120 x 240 cm) dają one wiele możliwości aranżacyjnych. Kolekcja Opal inspirowana jest jednym z najdroższych kamieni na świecie, któremu od setek lat przypisywano niezwykłe właściwości. Z kolei Carrara Gold odwołuje się do szlachetnej odmiany białego marmuru z harmonijnie rozmieszczonymi żyłkami. 

Maciej Zień zaprezentował 4 najnowsze kolekcje do łazienki – GLEAM, LUCID, SCORIA I SHEEN, wszystkie w formacie 33 x 90 cm. Tym razem projektant zwrócił się nie tylko w stronę szlachetnych kamieniami, do czego przyzwyczaił swoich klientów, ale też zaproponował im luksusowe, pełne przepychu rozwiązania, tak modne w 2020 r. 

Tubądzin Targi 4DD (11).jpg

Ceramika Tubądzin pokazała także dekoracje dla kolekcji Cielo e Terra autorstwa Doroty Koziara - mozaiki  oraz bardzo modne płytki heksagonalne. Dzięki swojej różnorodności kolekcja pozwala na tworzenie nieograniczonych kompozycji aranżacyjnych oraz wpisuje się w nieprzemijające od kilku sezonów pastelowe trendy kolorystyczne. Zdobyła też nagrodę w konkursie „Design dla Konesera” w kategorii „Baza do wnętrza”. Kolekcja zainspirowana jest polskim pejzażem i składa się z dziewięciu płyt w pastelowych, stonowanych i pudrowych kolorach, które odzwierciedlają barwy nieba i ziemi. Autorka kolekcji, Dorota Koziara wzięła także udział w panelach pt. „Projektowanie, które wyraża sprzeciw jednorazowości” oraz „Kariera. Design jest kobietą”.

Tubądzin Targi 4DD (6).jpg
Premiera heksagonalnych dekorów na stoisku Tubądzin.

Paneliści pierwszego z nich, eksperci z Polski, Hiszpanii, Włoch i Szwecji zgodzili się, że aby zapobiec jednorazowości w projektowaniu należy zacząć od producentów, którzy oprócz chęci zarobku powinni także kierować się dobrostanem ludzi i planety, gdyż nie zapewnimy go projektując urządzenia, przedmioty i rozwiązania, których czas działania jest celowo skracany, a możliwości naprawy bardzo ograniczone. Z kolei jeśli klienci nie zaczną bardziej być, niż mieć i nie zrozumieją, że trendy to zjawisko w dużej mierze napędzające konsumpcję (należy więc szukać produktów ponadczasowych i trwałych) oraz jeśli nie będą segregować odpadów i kupować świadomie – szczęśliwa przyszłość naszej planety stoi pod znakiem zapytania. W tej sytuacji, pomiędzy producentami a klientami, swoje miejsce znaleźć muszą architekci, których rola nie ogranicza się dzisiaj do wykonawstwa wizji klienta, a niesie za sobą ogromną odpowiedzialność bycia negocjatorem między producentem i klientem oraz szukania  funkcjonalnych i najlepszych możliwych rozwiązań – dla ludzi i środowiska. 

Tubądzin Targi 4DD (2).jpg
Tubądzin Targi 4DD (13).jpg

Z kolei rozmówczynie Jarosława Kuźniara (na zdjęciu, Dorota Koziara czwarta z lewej) w panelu „Kariera. Design jest kobietą” zastanawiały się czy design ma płeć, czy istnieje męska i żeńska ręka (oraz oko) w projektowaniu, oraz jak wygląda sytuacja kobiet w branży. Panie zgodziły się, że design nie ma płci, tworzenie podziałów jedynie ja pogłębia, a sam design jest po prostu skuteczną i udaną komunikacją ze określoną grupą docelową. 


Targi 4 Design Days to największe w tej części Europy międzynarodowe wydarzenie rynku nieruchomości, architektury, wnętrz i wzornictwa oraz ponad 10 tys. gości biznesowych w ciągu pierwszych dwóch dni imprezy, a w sumie 25 tys. zwiedzających. W edycji 2020 wystąpiło ponad 300 prelegentów z Polski i zagranicy, którzy wzięli udział w prawie 60 dyskusjach. Prezentowało się ponad 300 wystawców. Dyskusjom i targom towarzyszyły wystawy, warsztaty, spotkania z projektantami, gale i bankiety. A także Design4you – targi niezależnego designu i V edycja konkursu Property Design Awards.

NAJŚWIEŻSZE AKTUALNOŚCI