A design Award 2021 (3).jpg

Jan Sikora laureatem A'Design Awards 2021

Znany polski projektant, Jan Sikora, zdobył najbardziej prestiżową nagrodę w świecie designu.

12 maj 2021

Międzynarodowe gremium postanowiło nagrodzić projekt rewitalizacji starej kuźni w Lesznie autorstwa Jana Sikory. Architekt już wcześniej został doceniony w kraju, a jego aranżacja została okrzyknięta „modelowym polskim loftem”. Jury konkursu również doceniło aranżację, przyznając mu Silver A’Design Award 2021 w kategorii Dobry Design Przestrzenny.

A design Award 2021 (1).jpg
Spektakularna przemiana budynku kuźni Fot. materiały prasowe

Easy is boring

Sikora przeprowadził transformacje budynku starej, zniszczonej kuźni w imponujący, dwupoziomowy apartament. – Ten loft to było jedno z moich marzeń projektowych. Zawsze chciałem dostać w swoje ręce autentyczne i nienaruszone wnętrze przemysłowe, by móc zrobić z niego prawdziwy loft. I to się udało: z dużym szacunkiem zostawiłem to co piękne i dodałem do tego swój styl, trochę zaszalałem. Pracę nad tym projektem mogę podsumować jednym hasłem: easy is boring – mówi Jan Sikora. 


Naturalnym wyborem jeśli chodzi o aranżację wnętrze w stylu loftowym, industrialnym. Pierwsze skrzypce gra tu autentyczna ceglana konstrukcja i oryginalne żeliwne elementy pamiętające jeszcze czasy, kiedy funkcjonowała tu Fabryka Pomp pamiętająca początek XX wieku.

A design Award 2021 (5).jpg
Kuźnia przeszła równie imponującą metamorfozę wewnątrz co na zewnątrz. Fot. materiały prasowe
A design Award 2021 (8).jpg
Doskonały przykład wnętrza w stylu industrialnym. Fot. Tom Kurek

Niebanalne wnętrze

Autentyczność jest tym, co wyróżnia dzieło polskiego laureata na tle podobnych projektów. Apartament został zaprojektowany z ogromną dbałością o detale, z szacunkiem do historii i przeszłości. Jest najprawdziwszym loftem, a nie wnętrzem stylizowanym na pofabryczne. I to właśnie sprawia, że zachwyca miłośników i znawców architektury nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Warto zaznaczyć, że projekt kuźni w wykonaniu Jana Sikory nie jest pierwszym, który zyskał uznanie międzynarodowych ekspertów. Pierwszym, docenionym przez światowej sławy jury był projekt Stacji Kultury w Rumii z 2014 roku.

NAJŚWIEŻSZE AKTUALNOŚCI