30 lat ceramika paradyz.jpg

Jubileusz 30-lecia Ceramiki Paradyż

Dla lidera polskiej branży ceramicznej 28 sierpnia bieżącego roku jest datą szczególną. Dokładnie tego...

29 sie 2019

Dla lidera polskiej branży ceramicznej 28 sierpnia bieżącego roku jest datą szczególną. Dokładnie tego dnia w 1989 roku spisano umowę spółki, dając tym samym początek Ceramice Paradyż. Przez 30 lat wolnorynkowej gospodarki w Polsce rodzinna firma rozrosła się do rangi poważnego gracza na rynku krajowym i europejskim.

Rok 1989 był przełomowym okresem dla całej polskiej gospodarki, która z modelu centralnie planowanej zaczęła przechodzić w formę wolnorynkową. W 1989 roku powstało niemal 26 tysięcy firm, których założyciele musieli odnaleźć się w nowej rzeczywistości i sprostać wyzwaniom dynamicznego rynku. Ponad połowa tych przedsiębiorstw funkcjonuje do dziś, jednak tylko niektórym udało się osiągnąć międzynarodowy sukces. Jedną z takich firm jest Ceramika Paradyż, której współwłaściciel i współzałożyciel, Stanisław Tępiński, tak wspomina początki działalności – Rodziła się nowa Polska, a wraz z nią zupełnie nowe możliwości, dające ogromne szanse zaistnienia tym, którzy czuli potrzebę działania. Ja do tej grupy osób należałem. Po latach funkcjonowania w niewydolnej, socjalistycznej rzeczywistości, aż prosiło się zaistnieć w nowej realnej gospodarce. Wraz ze wspólnikiem w sierpniu 1989 roku postanowiliśmy więc wziąć sprawy w swoje ręce i założyć spółkę produkcyjno-handlową, tym samym rozpocząć działalność gospodarczą na własny rachunek. 

30lat ceramika.jpg
Fot. Ceramika Paradyż

Pierwsze kroki Ceramiki Paradyż

Prowadzenie prywatnej firmy w nowym systemie kapitalistycznym wymagało ciągłego dostosowywania się do warunków rynkowych i ewoluujących potrzeb klientów. Na początku lat 90. w Polsce zapotrzebowanie na materiały wykończeniowe było niezwykle duże – osoby kupujące płytki ceramiczne jeszcze nie interesowały się wzornictwem czy szczegółowymi parametrami technicznymi. Ceramika Paradyż szybko postawiła jednak na innowacyjność, jakość i wyjątkowe wzornictwo, przez co konsekwentnie zbudowała silną, rozpoznawalną markę.

30 lat pięknej historii

Dziś Ceramika Paradyż to nadal polska, rodzinna firma. Jest laureatem najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie wzornictwa przemysłowego: Red Dot Desing Award, iF Design i Dobry Wzór, a także Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP, doceniających wkład Ceramiki Paradyż w rozwój polskiej kultury i gospodarki.  Przez lata Ceramika Paradyż jako pierwsza zapewniła klientom m.in. prasowane mozaiki, gresy szkliwione czy ceramiczne płytki z półpolerowaną powierzchnią utrzymane w ówcześnie popularnych wzorach. Również obecne kolekcje Ceramiki Paradyż odpowiadają na potrzeby zwolenników każdego stylu – od skandynawskiego minimalizmu, przez ponadczasowy modernizm, aż po wystawny, biżuteryjny eklektyzm.

Zaklady-produkcyjne-Ceramiki-Paradyz-min.png
Fot. Ceramika Paradyż

Dalej napędzać polskie wzornictwo

Po 30 latach aktywnej działalności, Ceramika Paradyż pozostaje rodzinną firmą, która sprawnie przeszła proces zmiany pokoleniowej. Dzisiaj przedsiębiorstwem zarządzają Adam i Anna Tępińscy, dzieci Stanisława Tępińskiego, którzy szczególny nacisk stawiają na innowacyjność. Nieustannie rozwijająca się branża, nowe technologie i wciąż zmieniające się zapotrzebowania klientów to wyzwania, którym obecni właściciele Ceramiki Paradyż chcą sprostać. - Dzięki zaufaniu naszych Klientów i wspólnemu wysiłkowi wszystkich pracowników przez trzy dekady napisaliśmy piękną historię. W roku jubileuszowym nie zamierzamy jednak tylko wspominać i świętować największych sukcesów. Z nadzieją patrzymy w przyszłość i bierzemy to za dobry punkt wyjścia do rozwoju marki przez kolejne dziesięciolecia – mówi Adam Tępiński, prezes zarządu Ceramiki Paradyż. – Jako aktywna i nowoczesna firma chcemy nadal napędzać polskie wzornictwo i inspirować do tworzenia pięknych, stylowych wnętrz. Nie boimy się wdrażania nowych pomysłów, które realnie odpowiadają na trendy rynkowe. Jesteśmy przekonani, że taka postawa przyniesie w przyszłości wymierne korzyści zarówno dla firmy, jak i naszych Partnerów oraz Klientów, którym dziś dziękuję za 30 lat zaufania i obecności naszych produktów w ich domach. 

NAJŚWIEŻSZE AKTUALNOŚCI