I miejsce Future Now.jpg

Laureaci I edycji konkursu FUTURE NOW

Nowa kategoria Future NOW konkursu Tubądzin Design Awards cieszy się międzynarodowym zainteresowaniem...

07 wrz 2020

Cztery z sześciu nagrodzonych przez jury prac w ramach nowej kategorii Future NOW, pochodzą z Azji - Wietnamu, Malezji, Indonezji i Bangladeszu. Dwie nagrody przypadły uczestnikom z Ukrainy i Mołdawii. Partnerami tegorocznej edycji TDA są firmy Grohe, AQForm, Terma i CAD Projekt K&A.


Tubądzin Design Awards to międzynarodowy konkurs dla architektów o ustanowionej już renomie. Tegoroczna edycja zgromadziła aż 554 projekty, a społeczność TDA zrzesza już przedstawicieli 77 krajów. Zgłoszenia do konkursu Future NOW można było nadsyłać do 20 sierpnia bieżącego roku. To nowa kategoria, powstała jako odpowiedź branży projektowej na rzeczywistość postpandemiczną i nowe wyzwania, z którymi będzie mierzyć się architektura przyszłości. Kategoria Future NOW dołączyła do istniejących segmentów: Young Power, Everyday Design oraz Unlimited Architecture. Ma za zadanie skłonić architektów, projektantów i studentów kierunków wzorniczych do poszukiwania rozwiązań przyszłości, która zaczyna się dziś.


Sytuacja związana z pandemią zmusiła nas do dłuższego przebywania w domach. Wymusiło to na nas zmianę codziennych przyzwyczajeń – przestrzeń prywatna zaczęła wymagać nowych funkcji i rozwiązań, ułatwiających funkcjonowanie w nowej rzeczywistości. Przymusowa praca zdalna wymusiła wiele kompromisów aranżacyjnych. Strefa domowa, do tej pory przeznaczona wyłącznie rekreacji i wypoczynkowi, teraz musi zapewniać komfort pracy, ciszę i dogodne warunki wideo spotkań i konferencji. Pandemia odcisnęła również piętno na przestrzeniach biurowych i publicznych, ponieważ przestają funkcjonować w dotychczas znany nam sposób. Wnętrza i przestrzenie publiczne zmieniają wygląd i dostosowują się do nowych wymogów bezpieczeństwa.
Wśród nadesłanych projektów Jury poszukiwało projektów, które przedstawiają rozwiązania kreatywne, wspierające funkcjonowanie pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Elastycznych i mających możliwość szybkiej adaptacji do bieżących potrzeb użytkowników. Ilość zgłoszonych na konkurs prac przerosła oczekiwania organizatorów. Sława konkursu dotarła daleko poza Europę, dzięki czemu nadesłane prace prezentują świeże, niespotykane spojrzenie na wzornictwo i architekturę.

I miejsce Future Now.jpg
I miejsce w konkursie Tubądzin Design Awards, kategoria Future NOW

I miejsce należy do wietnamskiego architekta Van Long Le. Zwycięski, przygotowany z rozmachem projekt uwzględnia nie tylko aspekty proekologiczne, ale też potencjał turystyczny Wietnamu. „Aquamodul” - to propozycja mobilnych modułów mieszkalnych na morzu. Koncept pływających domów samowystarczalnych energetycznie w sposób organiczny pozwala na spełnienie założeń autora projektu: regulację zarybienia terenu, rozwój kultury i promocję turystyki opartej na wycieczkach wokół wysp Wietnamu. Moduły mieszkalne nieinwazyjnie współegzystują z otaczającymi je naturalnymi wyspami.

II miejsce Future Now.jpg
II miejsce w konkursie Tubądzin Design Awards, kategoria Future NOW

Laureatem II miejsca został Mykola Molhan z Ukrainy. Stworzył projekt domu, będący metaforą nieprzewidywalnej rzeczywistości: otwarty na wymianę informacji i szybko reagujący na problemy. Projekt „Przestrzeń prywatna” tylko z pozoru jest tylko solidnym budynkiem o klasycznej, zwartej bryle. Wystarczy jednak drobna zmiana perspektywy, aby w pełni dostrzec jego potencjał – każda ze stron jest zupełnie różna: jedna ze ścian jest całkowicie przeszklona, otwarta na otaczający dom krajobraz. Inne ściany podlegają nachyleniom, które nadają tak charakterystyczną dla projektu dynamikę. Dominuje tu szkło i metal. Przeszklenia puszczają do wnętrza światło, zapewniają kontakt z naturą i doskonale łączą się z wygodną przestrzenią do życia.

III miejsce Future Now.jpg
III miejsce w konkursie Tubądzin Design Awards, kategoria Future NOW

Na III miejscu uplasował się projekt z Malzji. Autor Yi Yang Chai zainspirowany słowami Isaaca Newtona: „budujemy zbyt wiele murów, ale za mało mostów”. Projekt „Breaking Walls, Building Bridges” stanowi centrum przeznaczone dla aktywnych seniorów. Idea budynku oparta jest na otwartości i łączeniu: kolejnych pokoleń i integrowaniu grup społecznych, technologii i natury oraz przeplataniu odpoczynku z edukacją. Ośrodek aktywności seniorów nie jest zwartą bryłą – przeplatają go kładki, ścieżki, tarasy, nieregularna konstrukcja modułowa i duże przeszklenia. W niedalekiej przyszłości niżu demograficznego seniorzy będą stanowić znaczną część społeczeństw, dlatego architektura ma zapobiec ich alienacji. Projekt Yi Yang Chai to coś więcej niż propozycja integracyjnej zabudowy. Budynek propaguje postawy otwartości, pielęgnowanie wartości kulturowych i idei ciągłej, życiowej nauki. Ma na celu ożywienie relacji ludzi w różnym wieku i ze zróżnicowanych grup społecznych. Budynek ma pomóc zgromadzić jedną, wspólną społeczność, umożliwić kontakty nie tylko ze sobą nawzajem, ale również z otaczająca architekturę naturą.

Kolejni laureaci pochodzą z Indonezji, Republiki Mołdawii oraz Bangladeszu. Każdy z nagrodzonych projektów prezentuje elastyczne i szybkie do zmiany rozwiązania architektoniczne.


Zwycięzca TDA w kategorii Future NOW otrzymuje nagrodę pieniężną w wysokości 1000 euro, wywiad na łamach prasy branżowej (magazynów White Mad, PRIMA Interior) oraz nagrody specjalne od Grupy Tubądzin. Oprócz wyjątkowej nagrody głównej, czyli wyjazdu do Abu Dhabi lub na Islandię, uczestnicy otrzymają wartościowe vouchery od Partnerów konkursu, m innymi marek Grohe, Terma, AQForm i CAD Projekt K&A.

NAJŚWIEŻSZE AKTUALNOŚCI