Fabryka Ceramiki Tubądzin w Ozorkowie

Modernizacja fabryki Tubądzin w Ozorkowie

Grupa Tubądzin dba o proekologiczne i innowacyjne rozwiązania. Nowa suszarnia rozpyłowa w fabryce w Ozorkowie...

20 sty 2022

W 2021 roku w zakładzie w Ozorkowie zmodernizowaliśmy sektor odpowiadający za przygotowanie surowców ceramicznych. Kierując się zasadami proekologicznymi, wymieniliśmy część istniejących maszyn i urządzeń, zastępując je nowymi, spełniającymi wyższe wymagania dotyczące emisji spalin, hałasu oraz zapylania. Nowa suszarnia rozpyłowa ATM 36 umożliwiła nam redukcję zużycia gazu ziemnego o 25%, co ma bezpośrednie przełożenie na ograniczenie emisji CO2. Inwestycje w proekologiczne rozwiązania produkcyjne są jednym z kluczowych obszarów rozwoju Grupy Tubądzin.


Jako odpowiedzialna firma spełniamy ogólne standardy ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, ale nie poprzestajemy na tym. Wprowadzamy najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, dzięki którym produkcja naszych płytek odbywa się z poszanowaniem środowiska naturalnego, przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności. – mówi Karol Chmielewski, wiceprezes Zarządu Grupy Tubądzin, dyrektor fabryki Ceramika Tubądzin II w Ozorkowie.

Fabryka Ceramiki Tubądzin w Ozorkowie-min
Fabryka w Ozorkowie. Fot. Tubądzin

Dzięki modernizacji parku maszynowego w fabryce marki Tubądzin w Ozorkowie jest możliwe zmniejszenie zużycia paliw energetycznych, zarówno gazu ziemnego, jak i energii elektrycznej. W skali roku przekłada się to na oszczędności rzędu 441 280 m3 gazu ziemnego. Dodatkowo proces przygotowania granulatu odbywa się poprzez wykorzystywanie ciepłego powietrza odzyskiwanego w końcowym procesie wypalania płytek ceramicznych, co jest dodatkowym, pozytywnym aspektem ekologicznym.

Suszarnia Rozpłyłowa ATM36 fot. Sacmi.jpg
Suszarnia rozpyłowa. Fot. Sacmi
Suszarnia Rozpłyłowa ATM36 fot. Sacmi.PNG
Fot. Sacmi

Nowa inwestycja obowiązywała także kompleksową wymianę filtra suchego, który jest odpowiedzialny za wychwytywanie zanieczyszczeń powietrza, które powstają w trakcie całego procesu technologicznego. Większa powierzchnia filtrująca zwiększa proces oczyszczania. Dodatkowo ulepszono szereg rozwiązań związanych z obsługą maszyn. Zainwestowano w nowe rozwiązania układu chłodzenia, wykorzystując dodatkowo powietrze jako medium chłodzące. Nowa suszarnia bezpyłowa została wyposażona także w nowy, automatyczny system myjący, regulujący zużycie wody, co przekłada się na obniżenie zużycia wody na terenie całego zakładu.


Wszystkie wprowadzone zmiany wpływają na poprawę środowiska: redukcję zużycia energii oraz emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Nowoczesna suszarnia pozwala także na zmniejszenie hałasu maszyn, co przekłada się na codzienny komfort pracowników.