TDA, fot. Tubądzin

NAGRODY W KONKURSIE TUBĄDZIN DESIGN AWARDS ROZDANE

Grand Prix MONOLITH 2020 otrzymali Łukasz Gąska i Marta Sowińska-Gąska, z Gąska Studio.

02 mar 2021

Tegoroczna, przebiegająca pod znakiem pandemii SARS-COV2 edycja konkursu, skupiła się na poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań w architekturze. Zwycięski projekt doskonale wpisuje się w nową rzeczywistość i wyzwania, stojące przed współczesną architekturą.

Projekt #azyl, autorstwa Łukasza Gąski i Martę Sowińskiej-Gąski, architektów z Gąska Studio, zdobył Grand Prix Monolith 2020. Otrzymał również nagrodę specjalną Project: Facade, w uznaniu za najlepszą elewację. 

Grand Prix 2020, Gąska Studio, fot. Tubądzin
Grand Prix 2020, Gąska Studio, fot. Tubądzin

Budynek ma wertykalną formę, wpisującą się w zastany, naturalny krajobraz. Pozwala mieszkańcom wyciszyć się podczas obcowania z przyrodą. Koncepcja projektu #azyl wpisuje się w trendy architektury postpanemicznej: #azyl jest obiektem samowystarczalnym, łączącym funkcje mieszkalne z miejscem do pracy. Użytkownicy mogą dowolnie kształtować układ wnętrz, ponieważ przestrzenie znajdują się na antresolach. Roztacza się z nich piękny widok na jezioro. Autorzy projektu wykorzystali w nim płytki z kolekcji Cielo e Terra by Dorota Koziara. Wykorzystane kolory nawiązują do genezy nazwy kolekcji - nieba i ziemi. Chłodny odcień błękitnego pomieszczenia pozwoli osiągnąć poczucie spokoju i harmonii. Na elewacji dostrzeżemy kolor Marrone mat, który podkreśla leśny krajobraz.


Wybitny architekt i scenograf Boris Kudlička, przewodniczący jury konkursowego mówi: „Projekt Gąska Studio przekroczył granice myślenia o architekturze jako o sztywnej, zdefiniowanej przestrzeni, a uruchomił myślenie kontekstualne. Nagrodziliśmy odwagę architektów w patrzeniu na wykorzystanie przestrzeni i roli architektury. #azyl odkrywa i poszerza granice percepcji projektowania obiektów, wpisując je w sposób naturalny w otoczenie przyrody, której granice nie są naruszane”.


Laureaci Łukasz Gąska i Marta Sowińska-Gąska sami mogą jedną z dwóch nagród, zgodnie z hasłami przewodnimi konkursu: wyjazd do Abu Zabi (#future) lub wycieczkę na Islandię (#nature).Grand Prix w kategorii Unlimited Architecture, Gąska Studio
Grand Prix w kategorii Unlimited Architecture, Gąska Studio

Amadeusz Kowalski, Wiceprezes Zarządu Grupy Tubądzin: "Z ogromną radością patrzymy na to, jak rozwija się nasz konkurs, jak wyczekiwanym i ważnym wydarzeniem jest on dla branży. W tym roku konkurencja była bardzo duża. Od stycznia nadesłano w sumie ponad 830 prac z ponad 50 krajów, w tym tak dalekich kulturowo jak Malezja, Iran czy Brazylia. Tubądzin jest liderem w kreowaniu trendów, reaguje także na zmieniający się świat. Naturalną odpowiedzią na sytuację związaną z pandemią i wymuszoną izolacją społeczną, oraz po konsultacjach ze środowiskiem architektów, było stworzenie nowej kategorii konkursowej Future NOW. Postawiła ona przed architektami, projektantami i studentami kierunków związanych ze wzornictwem zadanie zaprojektowania rozwiązań dla przyszłości, która dzieje się na naszych oczach. Rozmach i jakość projektów przekroczyły nasze oczekiwania. Już teraz zapraszam wszystkich na kolejną edycję Tubądzin Design Awards w 2022 r. Wkrótce wystartujemy również z naszą specjalną platformą internetową, TDA Community, którą tworzymy z myślą o architektach i projektantach. Będzie ona mostem komunikacyjnym pomiędzy marką Tubądzin a architektami, i pozwoli na wymianę doświadczeń, inspiracji, a także na wzmocnienie komunikacji i wspólnych relacji."

Kategorię Future NOW rozdzielone na dwa etapy. Większość z prac wyróżnionych przez konkursowe jury pochodzi z bardzo odległych, dosłownie i kulturowo miejsc, takich jak  Wietnam, Indonezja, Malezja, Bangladesz, Iran czy Brazylia.

Zwycięski projekt I etapu Future NOW
Zwycięski projekt I etapu Future NOW

W pierwszym etapie konkursu I nagroda przypadła wietnamskiemu architektowi Van Long Le, który stworzył spektakularny projekt samowystarczalnej, morskiej osady „Aquamodul”. Projektant zaproponował rozwiązania skoncentrowane na poszanowaniu zagrożonej niszczycielską działalnością człowieka planety i wykorzystaniu potencjału turystycznego Wietnamu. „Aquamodul” składa się z umieszczonych na morzu ruchomych modułów mieszkalnych, które tworzą samowystarczalnie energetyczną wioskę morską. Projekt zakłada uregulowanie zarybienia w okolicy morskiej osady, rozwój kultury i promocje turystyki opartej na wycieczkach wokół pięknych, wietnamskich wysp. Moduły stworzone przez człowieka w projekcie pozostają w nieinwazyjnej relacji z wyspami powstałymi w sposób naturalny.

Zwycięski projekt II etapu Future NOW
Zwycięski projekt II etapu Future NOW

W II etapie Future NOW jury przyznało nagrodę I miejsca Malezyjczykowi i Yi Yang Chai.


Projektant skupił się na przywróceniu świetności rzędom opuszczonych kamienic, które szpecą ulice miasteczek w Malezji. Niegdyś pełne życia, tło dla wspaniałej lokalnej społeczności, sklepików i rodzinnych biznesów, dzisiaj stanowią fragment postkolonialnej historii kraju. Należą do spuścizny historycznej Malezji. Projekt „Journey between the walls” zakłada ponowne zagospodarowanie opustoszałych budynków przez przeprojektowanie ich do nowych form: muzeum dokumentującym historie lokalnych mieszkańców, galerie sztuki, miejsce kulturalnego rozwoju, wydarzeń i warsztatów wpierających społeczność. W nowych wnętrzach mogą na nowo rozkwitnąć sklepy i obiekty usługowe, takie jak kawiarnie czy kina.


„Kategoria Future Now okazała się swoistą platformą wymiany myśli o szerszym kontekście architektury. Pokazała też, jak różnorodne jest myślenie architektów reprezentujących odległe sobie strefy geograficzne. W nadesłanych projektach zobaczyliśmy, z jakimi problemami zderzają się oni na co dzień. Prawie wszystkie prace podjęły temat ekologii i zrównoważonego rozwoju. Zobaczyliśmy myślenie kontekstualne autorów, ich opowieści o ludzkich potrzebach i dobrostanie człowieka, których te projekty stały się częścią„– dodaje przewodniczący jury.

Wiktoria Sawicka, zwyciężczyni w kategorii Young Power, fot. Tubądzin
Wiktoria Sawicka, zwyciężczyni w kategorii Young Power, fot. Tubądzin

Podczas transmitowane online Gali wybrano również zwycięzców innych kategorii TDA 2020: Young Power, Everyday Design lub Unlimited Architecture, a także wręczono nagrody specjalne.

I miejsce w kategorii Young Power, Wiktoria Sawicka
I miejsce w kategorii Young Power, Wiktoria Sawicka

WSZYSTKIE NAGRODY PRZYZNANE PODCZAS GALI FINAŁOWEJ TUBĄDZIN DESIGN AWARDS 2020 1.    NAGRODA  SPECJALNA: OBIEKT Z PŁYTEK CERAMICZNYCH (SPECIAL PRIZE: CERAMIC TILE OBJECT)

Vadim Crasnojon, Republika Mołdawii

 1.     NAGRODA  SPECJALNA: CHALLENGE  (SPECIAL PRIZE: CHALLENGE)

Maja Berlińska (współautorka: Aleksandra Łukasik), Polska

 1.     NAGRODA  SPECJALNA: SKALA INWESTYCJI (SPECIAL PRIZE: SCALE OF INVESTMENT)

Yuliia Podolets (współautorzy: Vitaliy Lytvyn, Kateryna Kubai, Yulia Terletska, Volodymyr Balandiukh)

 1.   NAGRODA SPECJALNA: NAJLEPSZA ELEWACJA (PROJECT: FACADE)

Łukasz Gąska (współautorka Marta Sowińska-Gąska), Polska

 1.  KATEGORIA FUTURE NOW, NAGRODA SPECJALNA WHITEMAD  (SPECIAL PRIZE WHITEMAD: FUTURE NOW)

Elżbieta Szymańska, Polska

 1.   NAGRODA SPECJALNA AQFORM    

Adam Żarczyński (współautorki: Aleksandra Ankiewicz, Maria Dobrowolska), Polska

 1.     NAGRODA  PUBLICZNOŚCI    

Mateusz Persanowski, Polska 

 1.     KATEGORIA FUTURE NOW, I MIEJSCE, I ETAP (FIRST STAGE WINNER, FUTURE NOW CATEGORY)

Van Long Le, Wietnam

 1.     KATEGORIA  FUTURE NOW, I MIEJSCE, II ETAP (SECOND STAGE WINNER, FUTURE NOW CATEGORY)

Yi Yang Chai, Malezja

 1.     KATEGORIA  FUTURE NOW, NAGRODA SPECJALNA GROHE (SPECIAL PRIZE GROHE: FUTURE NOW)

Sudipto Das, Bangladesz

 1.     KATEGORIA FUTURE NOW, NAGRODA SPECJALNA JOB DONE  (SPECIAL PRIZE JOBDONE:  FUTURE NOW)

Elizaveta Sulimova, Federacja Rosyjska

 1.     KATEGORIA YOUNG POWER, III MIEJSCE (THIRD PRIZE WINNER, YOUNG POWER CATEGORY)      

Diana Crestian, Republika Mołdawii

 1.     KATEGORIA  YOUNG POWER, II MIEJSCE (SECOND PRIZE WINNER, YOUNG POWER CATEGORY)

Ludwika Pysz (współautorzy: Antonina Wójtowicz, Mateusz Dziuba), Polska

 1.     KATEGORIA  YOUNG POWER, I MIEJSCE (FIRST PRIZE WINNER, YOUNG POWER CATEGORY)

Wiktoria Sawicka, Polska

 1.     KATEGORIA EVERYDAY DESIGN, III MIEJSCE (THIRD PRIZE WINNER, EVERYDAY DESIGN CATEGORY)

Vladislav Makovskiy, Ukraina

 1.     KATEGORIA EVERYDAY DESIGN, II MIEJSCE  (SECOND PRIZE WINNER, EVERYDAY DESIGN CATEGORY)

 Olga Lupandina (współautorka: Lina Yazovsky), Federacja Rosyjska

 1.     KATEGORIA EVERYDAY DESIGN, I MIEJSCE (FIRST PRIZE WINNER, EVERYDAY DESIGN CATEGORY)

Romana Grushchynska (współautorki: Olha Kazmiruk, Lubov Vozniak), Ukraina

 1.     KATEGORIA UNLIMITED ARCHITECTURE, III MIEJSCE (THIRD PRIZE WINNER, UNLIMITED ARCHITECTURE CATEGORY)

Kateryna Kuznetzova (współautorzy: Anastasiia Sholopova, Valerii Kuznetzov), Ukraina

 1.     KATEGORIA UNLIMITED ARCHITECTURE, II MIEJSCE (SECOND PRIZE WINNER, UNLIMITED ARCHITECTURE CATEGORY)

Adam Żarczyński (współautorki: Aleksandra Ankiewicz i Maria Dobrowolska), Polska

 1.     KATEGORIA  UNLIMITED ARCHITECTURE, GRAND PRIX (GRAND PRIX WINNER, UNLIMITED ARCHITECTURE CATEGORY)

Łukasz Gąska (współautorka: Marta Sowińska-Gąska), Polska