BUBBLE BUMP-2.jpg

Najlepsze projekty międzynarodowego konkursu designu jumpthegap®

5 innowacyjnych projektów, które zmieniają podejście do higieny i ochrony zdrowia

11 sie 2020

W tym roku marka Roca dostosowuje formułę konkursu do nowych warunków, aby stworzyć bezpieczną łazienkę przyszłości i dać szansę innowacyjnym koncepcjom. Tematyka higieny i ochrony zdrowia jest niezwykle istotna dla infrastruktury sanitarnej dotkniętej problemem pandemii.

Każdą z 5 nagrodzonych propozycji wyróżnia wysoka funkcjonalność i nowoczesny design. Mają na celu zminimalizowanie ryzyka zarażeniem w przestrzeni publicznej. Konkurs jumpthegap® jest już znany na całym świecie, a dotychczas odbyło się już 8 edycji w normalnym trybie (co 2 lata). W tym roku przybrała specjalną, pandemiczną formułę. We wszystkich konkursach wzięło udział łącznie 26 500 uczestników.

Konkurs jumpthegap® jest organizowany przez firmę Roca przy współpracy z BCD, czyli Centrum Designu w Barcelonie. Specjalna edycja 2020 jest skupiona na innowacyjnych produktach i rozwiązaniach poprawiających higienę i infrastrukturę sanitarną w okresie pandemii. Pierwsza edycja konkursu jumpthegap® odbyła się w 2004 roku. Od początku jej celem jest wspieranie młodych, kreatywnych architektów i projektantów oraz stworzonych przez nich projektów innowacyjnych łazienek. W tym roku z powodu pandemii konkurs poruszył aktualnie problematyczną tematykę zwiększonej higieny, aby ograniczyć i zapobiegać rozprzestrzenianie się wirusa. Poniżej przedstawiamy pięć zwycięskich projektów.

Bubble Bump - Alina Pshenichnikova, Rosja

BUBBLE BUMP-1.jpg
 
BUBBLE BUMP-2.jpg
 

Innowacyjne urządzenie automatycznie dozuje płyn dezynfekujący w formie imitującej bańki mydlane. Zabawna forma ma zachęcić dzieci do zwiększonej higieny i częstszego dezynfekowania rąk na co dzień. Dozownik sprawdzi się w miejscach, gdzie często gromadzą się dzieci, a przede wszystkim w żłobkach, przedszkolach czy szkołach. Jury doceniło projekt za innowacyjne podejście do „nauki higieny poprzez zabawę, a nie przymuszanie”.

E-Tapis - Hao Wang and Hanyuan Hu, Chin

E-TAPIS-1.jpg
 
E-TAPIS-2.jpg
 

Inteligentne urządzenie do dokładnego czyszczenia obuwia. Używa połączenia dezynfekującego do czyszczenia podeszwy buta oraz promieniowania UV do dezynfekcji. Twórca szukał efektywnego rozwiązania do przestrzeni, w których panuje zapotrzebowanie na nadzwyczajne środki higieny, np. w szpitalach. Wirus na butach może przetrwać nawet 5 dni, dlatego nieświadomie możemy przenieść jego ognisko na znaczne odległości. Jury nagrodziło projekt E-Tapis za wysoki komfort użytkowania i prostą konstrukcję. Realizacja projekt i instalacja jest bezproblemowa, a urządzenie nadaje się jednakowo do wnętrz domowych, jak i przestrzeni publicznej.

Lux - Juan Restrepo, Holandia

LUX-1-min.jpg
 
LUX-2-min.jpg
 

Restrepo stworzył inteligentny system dezynfekcji w przestrzeni publicznej wykorzystujący promieniowanie UV. Montowane w suficie urządzenie oczyszcza pomieszczenie w 99% po każdym użyciu. Członek jury Odile Hainaut stwierdził, że „Lux” jest idealnym rozwiązaniem, aby być całkowicie pewnym utrzymania wysokiej higieny w przestrzeni publicznej.

OM - Rafael Vinader, Hiszpania

OM-1-min.jpg
 
OM-2-min.jpg
 

To wielofunkcyjne rozwiązanie do intensywnie użytkowanych przestrzeni publicznych. Jest wyposażone w automatyczny dyspenser żelu do dezynfekcji oraz termometr na podczerwień, który mierzy temperaturę nadgarstka użytkowania. „OM” ma pomóc w przestrzeniach narażonych na wzmożoną transmisję wirusa. Jury doceniło projekt urządzenia za jego rozbudowane możliwości. Dotychczas nie pojawiły się na rynku urządzenia dbające o zachowanie higieny i kontrolę temperatury jednocześnie.

UVClean, - Lidia Grifts, Włochy i Ekaterina Epifanova, Rosja

UVCLEAN-1-min.jpg
 
UVCLEAN-2-min.jpg
 

Bateria umywalkowa z promieniowaniem UV, która dezynfekuje podręczne urządzenia np. telefon komórkowy, zegarek itp., podczas mycia rąk użytkownika. Produkt oczyszcza urządzenia, na które rzadko zwracamy uwagę, a są szczególnym źródłem przenoszenia wirusa. Często o tym zapominamy. Jury spodobał się pomysł maksymalnego wykorzystania potencjału czasu poświęcanego na mycie rąk i zwiększenie jakości higieny na podstawie nowoczesnej technologii.

Jury konkursowe składało się z samych znakomitych osobowości ze świata architektury i designu. Doceniło przede wszystkim wysiłek, który uczestnicy konkursu włożyli w przygotowanie projektów w czasie zaledwie 15 dni. Na konkurs napłynęło aż 297 prac, przygotowanych przez 1 567 uczestników z 94 krajów świata. Skład Jury specjalnej edycji jumpthegap® to: Carl Hensman (U.S.A.); - Szef programu dot. Wody, higieny I infrastruktury sanitarnej fundacji Billa i Melindy Gates, Deborah Seward (Belgia), Dyrektor Centrum informacji Organizacji Narodów Zjednoczonych, Luciano Kruk(Argentyna), Założyciel biura projektowego Luciano Kruk Arquitectos; Odile Hainaut i Claire Pijoulat, Założyciele WantedDesign (U.S.A.); Isabel Roig(Hiszpania), Dyrektor Centrum Designu — Barcelona Design Center; Xavier Torras, Roca Communication and Brand Manager (Hiszpania); Jordi Corral, Roca Global Innovation Project Manager (Hiszpania); oraz Ernest Hernandez, Roca Design Manager (Hiszpania). We wszystkich 9 edycjach od 2004 uczestniczyło ponad 26 000 ze 150 krajów świata, tworząc tym samym platformę współpracy I wymiany między studentami I profesjonalistami z całego świata. Wszystkie projekty otrzymały nagrodę w wysokości 1000 euro.


NAJŚWIEŻSZE AKTUALNOŚCI