Ceramika Paradyż.jpg

Nowa inwestycja Ceramiki Paradyż

Jako pierwsza firma na świecie, Ceramika Paradyż zyska możliwość produkcji ceramicznych płyt wielkoformatowych...

05 paź 2020

Jako pierwsza firma na świecie, Ceramika Paradyż zyska możliwość produkcji ceramicznych płyt wielkoformatowych w oparciu o innowacyjną technologię prasowania z jednoczesnym barwieniem w całej masie.

Inwestycja ponad 125 mln złotych w innowacyjną technologię jest odważnym i jednocześnie milowym krokiem w rozwoju polskiej firmy oraz całej branży ceramicznej. Nowa technologia pozwala na stworzenie bogatych efektów zdobniczych widocznych na całym przekroju masy, nawet po obróbce mechanicznej krawędzi. Wytwarzane na linii produkty pozwolą na wierne oddanie charakteru naturalnych materiałów takich jak kamień, beton architektoniczny czy drewno. Nowa inwestycja umożliwia produkcję wielkoformatowych płyt ceramicznych w maksymalnym formacie 1800 x 3200 mm oraz grubości do 30 mm, które strukturą, jakością, trwałością oraz innymi parametrami użytkowymi będą zbliżone do cech naturalnych materiałów.

Ceramika Paradyż.jpg
Fot. Ceramika Paradyż

- Od początku istnienia firmy stawiamy na rozwój i dokładamy wszelkich starań, aby stale dostosowywać nasze portfolio do zmieniających się potrzeb rynkowych. Nieustannie pracujemy nad nowymi rozwiązaniami, które to umożliwiają. Dzięki know-how firmy i doświadczeniu produkcyjnym zapytaliśmy producentów maszyn, czy technologicznie będzie możliwe stworzenie tak innowacyjnego produktu. Po długich miesiącach przygotowań i rozmów właśnie możemy ogłosić rozpoczęcie ogromnej inwestycji, w ramach której powstanie linia demonstracyjna do produkcji wielkoformatowych płyt ceramicznych w technologii barwienia masy „na wskroś”. Jesteśmy dumni, że pomimo pewnych ograniczeń wywołanych skutkami pandemii, jeszcze w tym roku udało się postawić tak ważny krok zarówno dla przyszłości firmy, jak i całej branży ceramicznej – powiedział Adam Tępiński, współwłaściciel i członek zarządu Ceramiki Paradyż.

Innowacyjna technologia otwiera przed firmą nowe perspektywy rozwoju, ma znaczenie strategiczne. Głównym celem jest uzyskanie produktów konkurencyjnych cenowo, płytki np. wiernie naśladującej szlachetny marmur calatta. Nowa metoda produkcji oznacza nowe możliwości zastosowań: wykończenie blatów kuchennych, elewacji, stopni schodów, czy płyt nagrobkowych. Rozpoczęcie produkcji planowane jest na pierwszą połowę 2022 r. Spółka wyznacza sobie jednak ambitny plan, aby już w drugiej połowie 2021 r. było możliwe uruchomienie części linii do produkcji pierwszych wielkoformatowych slabów ceramicznych. 


Całkowita wartość inwestycji wynosi 125 757 216,97 złotych, z czego 50 311 964,91 firma pozyskała ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 współfinansowanego przez Unię Europejską. Projekt realizowany jest w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: „Szybka ścieżka” dla dużych przedsiębiorstw i konsorcjów.

NAJŚWIEŻSZE AKTUALNOŚCI