Stoły Fi, projekt Katarzyna Dobiecka, wykonawca Tarnopak Sp. z o. o.,.jpg

Poznaj laureatów konkursu „Linoleum od nowa”

Jury wyłoniło zwycięzców konkursu „Linoleum od nowa” marki Forbo. Zobaczcie najciekawsze projekty i realizacje...

23 gru 2020

Marka Forbo Flooring w lutym ogłosiła konkurs na projekt lub realizację z użyciem linoleum meblowego, skierowany do projektantów, architektów, studentów architektury i ASP, którzy mogli zgłaszać w kategorii Najlepszy Projekt oraz do wykonawców, stolarzy, producentów mebli, którzy swoje prace zgłaszali w kategorii Najlepsze Wykonanie.

Jury w składzie: przewodniczący Jacek Tryc (SAW), dr Szymon Hanczar (ASP Wrocław), Dominika Zielińska (Workplace), Marta Niemywska-Grynasz i Dawid Grynasz (Grynasz Studio), Katarzyna Borkowska i Tomasz Pydo (Kabo&Pydo), prof. Jan Sikora (ASP Gdańsk), Tomasz Augustyniak, Agata Frątczak (SAW, MADAMA), Aga Kobus i Grzegorz Goworek (Studio Organic), Magdalena Federowicz-Boule (SAW, Tremend), Katarzyna Księżopolska (redaktor naczelna MAGAZIF.com), Małgorzata Szczepańska (redaktor naczelna Elle Decoration), Anna Grużewska (redaktor naczelna Czas na Wnętrze), Michał Piernikowski (dyrektor Łódź Design Festival), Dominika Olszyna (Wp.pl, Wp Dom) i Agnieszka Gruszczyńska-Hyc (redaktor naczelna M jak mieszkanie i urządzamy.pl) pośród kilkudziesięciu zgłoszeń wybrało zwycięzców. 


Ze względu na obecną sytuację obrady odbyły się online,
nie zabrakło ciekawych dyskusji między jurorami, którzy zgłoszone projekty rozpatrzyli pod względem estetycznym, funkcjonalnym i technicznym. Oficjalne ogłoszenie wyników odbyło się podczas transmisji live na Facebooku OKK! PR:

https://www.facebook.com/okkprPL/videos/416511109705545

Kategoria Najlepszy Projekt

Główna nagroda trafiła do Katarzyny Dobieckiej za kolekcję stołów Fi. Minimalistyczna forma, oryginalne wykończenie w pełni wykorzytsuje właściwości elastycznego materiału i razem z oklejonym blatem stanowi wizualną jedność. 

To mebel prosty, pełen świeżości i lekkości. Daje szansę na dobry design w dobrej cenie. Linoleum jest materiałem wiodącym w tym projekcie, co wpisało się w nasze oczekiwania. Doceniliśmy także zastosowanie linoleum na powierzchniach, które nie są płaskie – czytamy w uzasadnieniu jury.

Stoły Fi, projekt Katarzyna Dobiecka, wykonawca Tarnopak Sp. z o. o.,.jpg
Stoły Fi, projekt Katarzyna Dobiecka, wykonawca Tarnopak Sp. z o. o

Kategoria Najlepsze Wykonanie

W tej kategorii największą aprobatę jurorów uzyskał zestaw mebli szkolnych dla firmy PILCH z Ustronia zaprojektowany przez firmę ALGORYTM DESIGN (Klaudia Gołaszczyk, Michał Biernacki, Paweł Mularczyk). W opisie projektu czytamy: „Zestaw mebli szkolnych stanowi odpowiedź na wyzwania współczesnego szkolnictwa oraz zmieniające się potrzeby użytkowników. Modułowy charakter mebli zapewnia możliwość tworzenia różnych układów, w celu dopasowania wyposażenia sali do charakteru prowadzonych zajęć. Przykładowo dzięki odpowiedniemu ustawieniu stolików można ułatwić dzieciom komunikowanie się w trakcie pracy realizowanej w grupach. Ławki są wyposażone w dodatkowe elementy, które po rozłożeniu zwiększają powierzchnię do pracy, co może być przydatne, m.in. podczas zajęć plastycznych. Możliwe jest także zastosowanie wykończenia blatów z linoleum, minimalizującego niepożądane dźwięki, które mogą rozpraszać uczniów z nadwrażliwością słuchową. Regały zostały również zaprojektowane w systemie modułowym, co ułatwia dostosowanie mebla do indywidualnych potrzeb oraz wymiarów sali lekcyjnej. Dzięki zastosowaniu regulacji rozmiar mebli można dopasować indywidualnie do wzrostu dziecka, przy jednoczesnym spełnieniu wymagań zawartych w normach. Krzesła oraz pozostałe meble posiadają elementy pomalowane farbą suchościeralną, po której można pisać kredą bądź flamastrem. Te elementy mogą zostać wykorzystane do zabawy czy np. podpisania krzesła lub szuflady należącej do konkretnego dziecka. Zestaw zawiera: krzesło, ławki 1 i 2-osobowe, modułowy regał, ławkę dla dzieci niepełnosprawnych oraz parawany pełniące funkcję przenośnych tablic. Zestawy zostały zaprojektowane w dwóch rozmiarach: dla młodszych oraz starszych dzieci. Dzięki walorom estetycznym, ciekawemu wzornictwu i kolorystyce mebli oraz zastosowaniu wysokiej jakości materiałów, to rozwiązanie nie tylko dla szkół, ale też element wyposażenia pokoi dziecięcych.” Według uzasadnienia, jurorzy docenili to, że linoleum było punktem wyjścia w tym projekcie, a jego użycie, na etapie wykonawczym wymaga zaplecza technologicznego, odpowiednich maszyn i wiedzy. To coś więcej niż oklejanie powierzchni płaskich materiałem. W tym projekcie widać wysoką kulturę pracy wykonawców, oraz zastosowanie odpowiednich technologii, które eksponują walory materiału. 

Zestaw mebli szkolnych dla firmy PILCH z Ustronia zaprojektowany przez firmę ALGORYTM DESIGN, projektanci Klaudia Gołaszczyk, Michał Biernacki, Paweł Mularczyk.jpg
Zestaw mebli szkolnych dla firmy PILCH z Ustronia zaprojektowany przez firmę ALGORYTM DESIGN, projektanci Klaudia Gołaszczyk, Michał Biernacki, Paweł Mularczyk

Specjalne wyróżnienie

Jury wyróżniło także kolekcję mebli dziecięcych Nino projekt MOWO Studio/Monika Elikowska-Opala, Wojciech Opala, wykonanie Fameg Sp. z o. o

Kolekcja Nino to krzesełko, stół, pojemnik na zabawki, wysokie krzesełko dla starszych dzieci oraz płotek pozwalający wydzielić strefę zabaw dla dzieci. Dzięki Nino można stworzyć estetyczną przestrzeń przyjazną dla rozwoju dziecka, wspierającą jego kreatywność i ekspresję. Powierzchnię stolika i krzesełka możemy dodatkowo zabezpieczyć powłoką ochronną Forbo Furniture Linoleum. Linoleum jest naturalnym i higienicznym materiałem najwyższej jakości, pozyskiwanym zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Charakteryzuje się matową, przyjemną w dotyku powierzchnią, odporną na brudzenie i odciski palców. Meble Nino wykonane są z dbałością o detal, z naturalnych materiałów przyjaznych dla dziecka i środowiska. Nino spodoba się zarówno dzieciom, jak i rodzicom. To idealna kolekcja do domów i do przestrzeni komercyjnych. Jurorzy uznali, że jest to bardzo dobry estetycznie projekt, uzupełniony linoleum na powierzchniach płaskich – blatach, siedziskach. Docenili klasyczne stolarstwo połączone z nowoczesnymi materiałami. Sposób obróbki mebli uwzględnia specyfikę użytego linoleum, co w efekcie owocuje spójną i atrakcyjną wizualnie rodziną produktów. Widać tu ścisłą współpracę projektantów i wykonawców.

Kolekcja mebli dziecięcych Nino, projekt MOWO Studio - Monika Elikowska-Opala, Wojciech Opala.jpg
Kolekcja mebli dziecięcych Nino, projekt MOWO Studio - Monika Elikowska-Opala, Wojciech Opala

Wyróżnione prace w kategorii Najlepszy Projekt

Szafa, projekt: Jan Strumiłło, Julia Jankowska/Jan Strumiłło Architekt


Opis: Ogromna wbudowana szafa w sypialni skrywa drugie wejście do łazienki. Jej pokryte pudrowym linoleum fronty mają wyfrezowany kraciasty wzór odsłaniający wewnętrzne warstwy sklejki. Gładki pudrowy róż frontów w zupełnie nieoczekiwany sposób zderzył się z nieuporządkowaną organiczną wewnętrzną strukturą sklejki. Stolarz był początkowo zgorszony, ale nas ten efekt zachwycił od początku. Zdecydowaliśmy się na pojedynczy uchwyt w postaci gałki do drzwi łazienkowych. Pozostałe skrzydła szafy otwierają się na docisk. Fronty są miłe w dotyku, lepiej znoszą eksploatację niż lakierowana sklejka i można je łatwo doprowadzić do czystości.


Uzasadnienie jury: Projekt przeznaczony do realizacji rzemieślniczej, a nie przemysłowej. Ukazuje nietypowe możliwości użycia linoleum, które mocno się broni w tym projekcie, jednocześnie pokazując cechy sklejki, na której zostało użyte.

Szafa, projekt Jan Strumiłło, Julia Jankowska_Jan Strumiłło Architekt.jpg
Szafa, projekt Jan Strumiłło, Julia Jankowska / Jan Strumiłło Architekt

Zestaw mebli szkolnych dla firmy PILCH z Ustronia zaprojektowany przez firmę ALGORYTM DESIGN, Projektanci: Klaudia Gołaszczyk, Michał Biernacki, Paweł Mularczyk


Uzasadnienie jury: Doceniliśmy w tym projekcie wszechstronność użycia linoleum, to że jest materiałem wiodącym, świadczącym o charakterze tych mebli. Atutem jest też modułowość, dzięki której meble zyskują dodatkową funkcjonalność.

Wyróżnienia w kategorii Najlepsze Wykonanie

Stół Fi, projekt: Katarzyna Dobiecka, wykonanie: Tarnopak Sp. z o.o.


Opis: Podstawa stołu Fi wykonana jest z kartonowej tulei i razem z wyważonym dnem stanowi szkielet dla linoleum. Okrągły blat to sandwich materiałów: linoleum/sklejka/hpl. Projektantowi zależało na niewidocznym połączeniu nogi z blatem i dlatego wewnątrz umieściliśmy stalowy pręt z gwintem. Całość skręcona jest śrubą schowaną w dnie ze sklejki. Takie rozwiązanie jest estetyczne i pozwala na łatwy demontaż mebla, co jest istotne przy transporcie. Stół (opcjonalnie) jest wyposażony w stopki, które są remedium na krzywą podłogę i jednocześnie chronią ją przed zarysowaniem.


Uzasadnienie jury: Doceniliśmy zarówno myślenie projektantów o technologii wykonania mebla, jak i samo wykonanie.  Płaszczyzny i krzywizny pokryte linoleum doskonale tu ze sobą współgrają.

Kuchnia, manufaktura domów modułowych „DOM ARCHITEKTÓW”, projekt arch. Emilia Durka-Zielińska, arch. Walenty Durka


Opis: Kuchnia została wykonana w budynku zaprojektowanym i zrealizowanym w naszej manufakturze. Jest to obiekt w konstrukcji drewnianej, prefabrykowanej. Realizując nasze budynki i ich wnętrza korzystamy z ekologicznych, naturalnych materiałów, czyniąc nasze obiekty zdrowymi dla ich mieszkańców. Staramy się także by wszystkie nasze działania miały jak najmniejszy wpływ na środowisko naturalne. Drewniana kuchnia, wykończenie frontów Forbo Furniture Linoleum oraz zastosowanie kamienia stało się więc naszym naturalnym wyborem. Korpusy kuchenne zostały wykonane z płyt z drewna klejonego krzyżowo. Fronty
z płyty MDF obustronnie pokrytych linoleum meblowym Forbo w kolorze czarnym.
Do zabezpieczenia krawędzi frontów zastosowaliśmy obłóg dębowy, co w połączeniu z piękną matową powierzchnią frontu nadało całości indywidualnego charakteru. Blaty wykonaliśmy
 z kamienia naturalnego a wszystko razem nadało kuchni elegancji i wyrafinowania. Z uwagi na umiejscowienie zabudowy kuchennej w otwartej przestrzeni pokoju dziennego aspekt estetyczny poza kwestią funkcjonalności kuchni miał kluczowe znaczenie.   Okładzinę Forbo Furniture Linoleum zastosowaliśmy również do pokrycia/zabezpieczenia ściany przy zabudowie kuchennej a Forbo Marmoleum jako wykończenie podłóg. 


Uzasadnienie: Walorem projektu jest kompleksowe zastosowanie naturalnych materiałów, dbałość o detal projektanta idzie tutaj w parze z precyzją wykonania i zrozumieniem przez wykonawcę specyfiki materiału, z którym pracuje.

Kuchnia, DOM ARCHITEKTOW, proj. arch. Emilia Durka-Zielinska, arch. Walenty Durka.jpg
Kuchnia, DOM ARCHITEKTOW, proj. arch. Emilia Durka-Zielinska, arch. Walenty Durka

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!