Furniture_Linoleum_4155_reference1_table.jpg

Trwa konkurs Linoleum od nowa

Zapraszamy do udziału w konkursie Forbo Flooring „Linoleum od nowa”.

10 sie 2020

Niewiele osób wie, że do produkcji linoleum wykorzystuje się olej lniany, kredę, żywicę, czy mączkę drzewną, a proces produkcji jest bezpieczny dla środowiska. Linoleum Forbo jest giętkie, wodoodporne, bakteriostatyczne, łatwe do utrzymania w czystości.

PLAKAT_Forbo-03.jpg

Od lutego trwa konkurs kierowany do architektów, projektantów, producentów wnętrz, studentów ASP i wykonawców na wyłonienie najlepszej realizacji wykonanej z użyciem Forbo Furniture Linoleum. Jury przyzna nagrodę w dwóch kategoriach: Najlepszy Projekt i Najlepsze Wykonanie. Na zwycięzców w każdej kategorii czeka nagroda główna: 5 tys. złotych, a także wsparcie medialne i publikacje w prasie. 

Polska jest w czołówce producentów mebli w Europie. Mamy wielu doświadczonych projektantów form przemysłowych i architektów wnętrz, którzy znają się doskonale na projektowaniu mebli. Jestem przekonany, że nadesłane prace zaskoczą innowacyjnością i pięknem form – mówi przewodniczący jury, arch. Jacek Tryc.

Sprawdzamy, czym jury będzie się kierować podczas oceny prac.

Jan Sikora, architekt wnętrz i profesor ASP w Gdańsku, podkreśla:  „Ważna będzie współczesna reinterpretacja materiału. Linoleum jest znane, ale kojarzone z meblami powstałymi w ubiegłych dziesięcioleciach. Trzeba je trochę odczarować, tak jak to miało miejsce w przypadku lastryko, które wróciło po latach do łask projektantów. Nie chodzi o nowe zastosowanie, ale o nowy pomysł na łączenie z drewnem, ze stalą i innymi materiałami”.

Jan Sikora.jpg

Szymon Hanczar oczekuje, że zobaczy propozycje świadomego użycia linoleum z uwzględnieniem jego zalet. – Liczę, że osoby biorące udział w konkursie przeanalizują, czym jest ten materiał, jakie ma właściwości i jakie dodatkowe wartości może wnieść w projekcie mebla. Jestem przekonany, że pod wieloma względami jest materiałem wyróżniającym się i być może nawet jedynym w swoim rodzaju, który ciężko zastąpić innym. Życzę więc każdemu uczestnikowi, by pochylił się nad właściwościami linoleum i wykorzystał je jako element wyróżniający projekt.

Szymon Hanczar.jpg

Mamy nadzieję na duży odzew i interesujące realizacje, ponieważ linoleum jest bardzo wdzięcznym materiałem – dodają Marta Niemywska-Grynasz i Dawid Grynasz (Grynasz Studio). – Liczymy na świeże podejście do tematu. Przy ocenie prac konkursowych ważny będzie dla nas szerszy kontekst prezentowanego projektu, np. czy dany obiekt ma dodatkowe funkcje, jak odpowiada na obecne potrzeby i problemy użytkowników, w jaki sposób wykorzystuje surowce naturalne, w jakim stopniu nadaje się do recyklingu. 

Grynasz_Studio.jpg

"Interesuje mnie to, czy projekt jest przemyślany nie tylko pod kątem tego jak wygląda, do czego służy, jak funkcjonuje. Interesuje mnie produkt zaprojektowany razem z całym cyklem jego życia, tak aby mógł być w ciągłym obiegu zamkniętym, również jako materiał. Circular design i systems thinking nie powinny być trendem czy wyjątkiem, benefitem lub wartością dodaną, lecz stać się jedynym akceptowalnym w projektowaniu kierunkiem. Jakkolwiek brutalnie czy radykalnie to brzmi – koncepcje produktów bez możliwości „życia” w obiegu zamkniętym nie powinny zwyczajnie powstawać. Wszystkiego mamy  już wystarczającą ilość na planecie, nie potrzebujemy więcej. Natomiast potrzebujemy zagospodarować istniejące surowce i użyć ich tak, aby nie stały się już nigdy odpadami, tylko zaczęły funkcjonować w obiegu zamkniętym" - mówi Dominika Zielińska ze studia architektonicznego Workplace.

Dominika Zielinska.jpg

Przeważnie stosujemy materiały w standardowy sposób opisany przez producenta. Dlatego jestem ciekawy kreatywności autorów zgłoszonych projektów, zwłaszcza studentów, którzy potrafią wychodzić poza schematy. Chcę zobaczyć linoleum w nowej odsłonie, szczególnie w kategorii Najlepszy Projekt. Natomiast w przypadku realizacji chciałbym zobaczyć prace, które zaprezentują doskonały, rzemieślniczy kunszt – mówi Tomasz Augustyniak. Na to samo liczy Tomasz Pydo ze studia Kabo & Pydo – Chciałbym zobaczyć takie zastosowanie linoleum, jakiego jeszcze nie było. To materiał, który daje nowe możliwości, jestem ciekawy, jak autorzy projektów wykorzystają jego właściwości: grubość, kolory, wodoodporność, wytrzymałość. Mam nadzieję, że projektanci puszczą wodze fantazji i będziemy mieli trudny wybór. 

Kabo & Pydo.jpg
Furniture_Linoleum_craftmanship_4164_sandpaper.jpg
Furniture_Linoleum_craftmanship_4164_stool_detail.jpg

Na zgłoszenia organizatorzy konkursu czekają do 30 września. Organizatorem Linoleum od nowa jest Forbo Flooring Polska. Konkurs wspiera firma Laminart – importer i generalny przedstawiciel uznanych światowych producentów materiałów do produkcji mebli oraz zabudowy wnętrz.

Więcej informacji o konkursie znajdziesz na naszej stronie https://domni.pl/aktualnosci/konkurs-linoleum-od-nowa  oraz u organizatora konkursu: www.forbo-flooring.pl

NAJŚWIEŻSZE AKTUALNOŚCI