I miejsce kategoria Young Power, Mateusz Persanowski

Tubądzin Design Awards – znamy międzynarodowe grono zwycięzców I etapu konkursu

Jury wyłoniło zwycięzców pierwszego etapu III edycji konkursu Tubądzin Design Awards.

21 maj 2020

Są nimi architekci, projektanci i studenci z Polski, Rosji, Ukrainy, Mołdawii i Kazachstanu. Tubądzin Design Awards jest jednym z najbardziej cenionych konkursów skierowanych do architektów i projektantów nie tylko w Polsce, ale też na świecie. 10 stycznia ruszyła III edycja konkursu, do której od początku istnienia wydarzenia nadesłano projekty z ponad 40 krajów na świecie, w tym tak odległych, jak Irak, Indie czy Bangladesz.

Międzynarodowe jury pod przewodnictwem znanego projektanta wnętrz i scenografa Borisa Kudlički, scenografa wybrało laureatów I etapu konkursu w następujących kategoriach: Everyday Design, Unlimited Architecture i Young Power. Organizator konkursu, grupa Tubądzin jest świadoma, że projektowanie wychodzi poza ramy tworzenia pięknych i funkcjonalnych wnętrz czy przedmiotów. To również kreowanie dobrostanu ich użytkowników, który uwzględnia potrzeby środowiska i ma wpływ na jakość życia następnych pokoleń. Pandemia COVID-19 znacznie zmieniła warunki naszego życia – więcej czasu spędzamy z zamkniętych przestrzeniach, dlatego ich funkcje muszą zostać na nowo dostosowane do obecnych potrzeb. Przedstawiciele jury konkursowego szukali prac, które najlepiej odzwierciedlały hasła przewodnie tegorocznej edycji TDA: #nature, #future, #freedom. Wyróżnione projekty uwzględniały „postpandemiczne” możliwości ich realizacji oraz nowe potrzeby przyszłych użytkowników wnętrz.

Nasz konkurs zdobył uznanie w ponad 40 krajach, nieustannie poszerzamy sieć kontaktów w branży architektury i projektowania, poprzez dzielenie się wiedzą i wymianą doświadczeń w ramach wydarzeń organizowanych przez Tubądzin. Obecna sytuacja związana z koronawirusem nie osłabiła popularności Tubądzin Design Awards wśród zagranicznych biur architektonicznych i studentów kierunków związanych z projektowaniem – w pierwszym etapie wpłynęło 218 prac z całego świata. W nadesłanych pracach widać, jak izolacja społeczna, konieczność łączenia funkcji przestrzeni prywatnych z publicznymi, potrzeba znalezienia azylu w zatłoczonych pomieszczeniach wpłynęła na kreatywność autorów nadsyłanych projektów. W swoich projektach architekci szukali odpowiedzi m.in. na pytania o nowe funkcje przestrzeni biurowych, nowe możliwości inwestycyjne dopasowane do czasów po pandemii, nową funkcjonalność przestrzeni prywatnych” – mówi Ewa Kryszkiewicz, Development and Cooperation with Architect Manager w Grupie Tubądzin, pomysłodawczyni konkursu. 

Zwycięzcą w kategorii Everyday Design został Vadim Crasnojon, pochodzący z Republiki Mołdawii. W projekcie wykorzystał niezwykłe płytki wielkoformatowe gresy Monolith, z kolekcji Grand Cave. Drugie i trzecie miejsce jury przyznało dwóm projektom architektki z Federacji Rosyjskiej, Oldze Lupandinie.

kategoria Everyday Design, I miejsce, Vadim Crasnojon
Projekt laureata I etapu TDA w kategorii Everyday Design, Vadima Crasnojona.

Kategoria Young Power jest skierowana dla studentów kierunków związanych z projektowaniem. Laureatem I etapu konkursu został Mateusz Persanowski z Polski. W swojej pracy wykorzystał możliwości wielkoformatowego gresu Terrazzo, z kolekcji Grand Beauty, autorstwa znanego projektanta Macieja Zienia. Drugie miejsce w kategorii Young Power zajęła kolejna reprezentantka Polski Aleksandra Malevich, a trzecie Diana Crestian z Republiki Mołdawii.

I miejsce kategoria Young Power, Mateusz Persanowski
Projekt zwycięzcy pierwszego etapu TDA w kategorii Young Power, Mateusza Persanowskiego.

Trzecią kategorią konkursu jest Unlimited Architecture. Uczestnicy mieli pełną dowolność w ukazaniu nieograniczonych możliwości dobrego designu. Laureatką I etapu została Natalia Lityagina z Kazachstanu. Stworzyła projekt przestrzeni restauracyjnej, w której połączyła elegancję i przepych z surową szarością płyty Monolith, z kolekcji Aulla oraz łagodnym drewnem. Na drugim miejscu w kategorii Unlimited Architecture zajął Adam Żarczyński z Polski, a na trzecim uplasował się projekt reprezentantki Ukrainy, Valerii Kuznetsov.


kategoria Unlimited Architecture, I miejsce, Natalia Lityagina
Zwycięski projekt pierwszego etapu TDA w kategorii Unlimited Architecture, autorka Natalia Lityagnia z Kazachstanu

W drugim etapie konkursu prace będzie można zgłaszać, w tych samych kategoriach w terminie od 1 maja do 31 lipca 2020 r. Szczegóły konkursu można znaleźć na stronie: organizatora www.tubadzin.pl/design
Zwycięzcy poszczególnych etapów biorą udział w walce o nagrodę główną, którą sami wybiorą: wyjazd do Abu Dhabi lub do Islandii.

Od 20 maja do 20 sierpnia uczestnicy mogą nadsyłać projekty w nowej kategorii Future NOW. Ze zgłoszonych prac jury wybierze te najlepiej odzwierciedlające i przewidujące potrzeby projektowe skierowane do przyszłych pokoleń, możliwe do realizacji już dzisiaj.