Finał 25. konkursu Geberit ,,Projekt Łazienki 2023''_fot. Bartek Barczyk (13) — kopia-min.jpg

Zwycięzcy 25. Konkursu Geberit „Projekt Łazienki 2023”

Konkurs Geberit „Projekt Łazienki 2023” dobiegł końca. Ogłoszenie wyników odbyło się 21.06.2023 r.

23 cze 2023

Przedmiot konkursu


Konkurs kierowany był do studentów oraz młodych architektów. Werdykt ogłoszony został na terenie placu Zamoyskich w Warszawie 21 czerwca 2023 r. W tegorocznej edycji uczestnicy stanęli przed zadaniem zaprojektowania toalety publicznej w zaciszu ogrodu Pałacu Zamoyskich w Warszawie. Wydarzenie poprowadzone zostało przez Katarzynę Jaroszyńską, dziennikarkę TVN. Istotnym elementem oceny był fakt, aby praca była dostosowana do wszystkich osób, które mogłoby skorzystać z toalety, a zwłaszcza osoby z ograniczoną możliwością poruszania się, osób starszych i dzieci, oraz osób z niepełnosprawnością wzroku czy słuchu.

Autor:
Redakcja
Finał 25. konkursu Geberit ,,Projekt Łazienki 2023''_fot. Bartek Barczyk (15).jpg
Laureaci tegorocznej edycji konkursu. Fot. Bartek Barczyk

Nadesłane projekty oceniło jury w składzie: prof. dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz (Przewodnicząca Jury) - Generalny Projektant i Wiceprezes Kuryłowicz & Associates, sędzia SARP Warszawa; dr hab. inż. arch. Agata Twardoch - architektka i urbanistka, profesorka na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej; Dorota Sibińska - architektka, współzałożycielka pracowni architektonicznej Xystudio; Aleksandra Wasilkowska - architektka, właścicielka Pracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska, Marlena Happach, architektka i urbanistka, dyrektorka Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m. st. Warszawy; dr inż. arch. Jerzy Grochulski - Prezes SARP w latach 2006–2012, Wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej; Szymon Wojciechowski -  architekt, Prezes Zarządu APA Wojciechowski Architekci; Marek Chrobak wiceprezes SARP, który zastąpił Agnieszkę Kalinowską-Sołtys, Prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich; Szczepan Wroński - założyciel i partner pracowni WXCA; Jacek Tryc – architekt, właściciel pracowni Jacek Tryc - wnętrza, laureat pierwszej edycji konkursu ,,Projekt Łazienki”; Jakub Krzysztofik - architekt i urbanista, prezes SARP Łódź, właściciel pracowni projektowej 3DARCHITEKCI oraz Przemysław Powalacz - Prezes Zarządu Geberit.

Finał 25. konkursu Geberit ,,Projekt Łazienki 2023''_fot. Bartek Barczyk (13) — kopia-min.jpg
Tort z grafiką konkursu. Fot. Bartek Barczyk

Laureaci

Nagrodę specjalną za projekt utrzymany w zamyśle zrównoważonego rozwoju, wykorzystaniu materiałów odnawialnych oraz przyjaznych dla środowiska, zastosowanie źródeł energii odnawialnej i skłanianie mieszkańców i turystów do unikania nieekologicznych zachowań otrzymał projekt Pauli Rydel „MASZ | ROOM”. Według opinii składu sędziowskiego projekt na tle konkurencji wyróżnia cyrkularna architektura. Przedstawia się ona za pomocą samowystarczalnego i biodegradowalnego modułu sanitarnego, który wykorzystuje lokalnie wytwarzane materiały. Ponadto projekt toalet przewiduje pomieszczenia, które nie są ukierunkowane na żadną z płci.  W swym założeniu uwzględniają one obie płcie, potrzeby rodzinne, dziecięce, osób starszych oraz osób ze szczególnymi potrzebami. Dobrze dobrane proporcje i zachowana ergonomia pomieszczenia pozwala na swobodne poruszanie się dla każdego, kto potrzebuje skorzystać z toalety. Subtelna forma pozwala na wkomponowanie toalet w urbanistyczne miejsce, park przy budynku SARP, jak i wiele innych lokalizacji.

Grand Prix Projekt Łazienki 2023_P. Rydel-min.jpg
Grand Prix Projekt Łazienki 2023. Fot. Paula Rydel
Finał 25. konkursu Geberit ,,Projekt Łazienki 2023''_P. Rydel__fot. Bartek Barczyk (5  (3) — kopia-min.jpg
Zwyciężczyni konkursu Paula Rydel. Fot. Bartek Barczyk

Z kolei wyróżnienie I stopnia trafiło do Moniki Puchały i Tomasza Sachanowicza za projekt „W HARMONII Z OTOCZENIEM”. Na tle konkurencji wyróżniał się tym, że doskonale skomponował się z krajobrazem parkowym Pałacu Zamoyskiego. Nie narusza on elementów natury i omija istniejące drzewa, tworząc falujący parawan. Skład sędziowski w tej pracy docenił odwagę, innowacyjne podejście do tematu i pomysłowość. Toalety o różnych wymiarach mogą tworzyć ciąg bądź zamykać się w pętle. Z kolei minimalistyczne wykończenie sprawia, że można ją szybko postawić w wybranym miejscu, zatem świetnie sprawdzi się między innymi na lokalnym festynie, oferując nową jakość przenośnych toalet.

Wyróżnienie I stopnia_M. Puchała_T. Sachanowicz (1)-min.jpg
Wyróżnienie I stopnia. Fot. M. Puchała, T. Sachanowicz

Wyróżnienie II stopnia powędrowało do Mikołaja Baczyńskiego i Dawida Kruźlak za projekt „Canvas”. Skład sędziowski przyznając tytuł, umotywowany był nieregularnie zaobloną, organiczną formą. Przedstawiony układ kubatur umożliwia zespolenie ich z zielonym otoczeniem ogrodu Pałacu Zamoyskich. Z kolei dzięki niewielkim gabarytom, które gwarantują dobrą adoptowalność w różnych lokalizacjach. 

Wyróżnienie II stopnia_M. Baczyński_D. Kruźlak (1 (5)-min.jpg
Wyróżnienie II stopnia. Fot. M. Baczyński, D. Kruźlak

Równorzędne wyróżnienia III stopnia zyskały trzy projekty. Autorami pierwszego z nich są Gabriela Szewczak, Alicja Szedel, Natalia Fleites-Jończyk i Adrian Makowiecki za projekt „Rozsuwane Kapsuły”. Jury, w tym przypadku doceniło rozwiązania funkcjonalne takie jak minimalizacja gabarytów modułów dla potrzeb transportu. Dodatkowo system rozkładania modułów zwiększa funkcjonalność transportową oraz stanowi subtelny sposób oświetlenia przestrzeni wokół, zwiększając bezpieczeństwo, szczególnie w nocy. 

Wyróżnienie III stopnia_1076_G.Szewczak_N.Fleites-Jończyk_A.Szedel_A.Makowiecki 2-min.jpg
Wyróżnienie III stopnia. Fot. G. Szewczak, N. Fleites-Jończyk, A.Szedel, A. Makowiecki

Drugie wyróżnienie trzeciego stopnia trafiło do Oskara Czajkowskiego i Wojciecha Smyczek, za projekt „KOLOcki”. Skład sędziowski zwrócił uwagę na wytworzenie przyjaznej przestrzeni publicznej, która dba o prywatność.  Autorzy świetnie opanowali język architektoniczny i stworzyli obiekty uniwersalne w swojej formie i funkcji.  Zadbano również o poszanowanie ergonomii, ekonomii i pro-ekologii. 

Wyróżnienie III stopnia_1181_O.Czajkowski_W.Smyczek (2)-min.jpg
Wyróżnienie III stopnia. Fot. O. Czajkowski, W.Smyczek

Trzecie wyróżnienie III stopnia oraz nagrodę specjalną za najlepiej zaprojektowane wnętrze łazienki  otrzymali Michał Ciebień i Paweł Białas za projekt „Parasite Box”. Konstrukcja modułu toalety została wykonana z płyt CLT i za tę koncepcję projekt został doceniony przez skład sędziowski. Do zalet modułu niewątpliwie należy fakt, że jest on łatwy do transportu, a co za tym idzie, mimo nawet częstej zmiany lokalizacji nie ulega on zniszczeniu i uszkodzeniu. Należy również zwrócić uwagę na monolityczne płaszczyzny ścian i podłóg,  które doskonale sprawdza się w nowoczesnych trendach oraz jest proste w utrzymaniu czystości. 

Wyróżnienie III stopnia_nagroda wnętrze łazienki_M. Ciebień i P. Białas_3-min.jpg
Wyróżnienie III stopnia, nagroda wnętrze łazienki. Fot. M. Ciebień, P. Białas

Nagroda specjalna za najlepiej zaprojektowaną toaletę publiczną zgodną z zasadami projektowania uniwersalnego trafiły do Alicji Maculewicz i Kingi Kin za pracę „Krótka historia dostępności”. Skład sędziowski docenił pracę za dbałość w bardzo szerokiej dostępności i potrzeb użytkowników.  W projekcie znajdziemy panele tyflograficzne oraz oznaczenia w kontrastowych kolorach,a także pochwyty wokół pawilonów i we wnętrzach oraz bezprogowe wejścia do kabin co jest ukłonem w stronę osób mających problem z poruszaniem się. 

Nagroda projektowanie uniwersalne_A.Maculewicz_K.Kin (3)-min.jpg
Nagroda projektowanie uniwersalne. Fot. A.Maculewicz, K.Kin

W głosowaniu przeprowadzonym przez internautów zwyciężył projekt „MODULAR Toalety Publiczne”, który stworzyli Marta Lorek, Kinga Dziki, Szymon Misiak oraz Jakub Miśniakiewicz. 

Wyróźnienie Internautów_M. Lorek, K. Dziki, S. Misiak, J. Miśniakiewicz 2.jpg
Wyróżnienie Internautów. Fot. M. Lorek, K. Dziki, S. Misiak, J. Miśniakiewicz

Organizator Konkursu: Geberit


Partner Konkursu: Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP


Patronat medialny Konkursu: Elle Decoration, Architektura i Biznes, Architektura Murator, WhiteMad, LABEL Magazine, Design Alive, designteka.pl, BRYŁA, Domosfera, Magazif, Czas na Wnętrze, Architecture Snob, Design Biznes, Nowa Warszawa, Wirtualna Polska, Design Doc, Weranda