Przedmiot konkursu
Konkurs kierowany był do studentów oraz młodych architektów. Werdykt ogłoszony został na terenie placu Zamoyskich w Warszawie 21 czerwca 2023 r. W tegorocznej edycji uczestnicy stanęli przed zadaniem zaprojektowania toalety publicznej w zaciszu ogrodu Pałacu Zamoyskich w Warszawie. Wydarzenie poprowadzone zostało przez Katarzynę Jaroszyńską, dziennikarkę TVN. Istotnym elementem oceny był fakt, aby praca była dostosowana do wszystkich osób, które mogłoby skorzystać z toalety, a zwłaszcza osoby z ograniczoną możliwością poruszania się, osób starszych i dzieci, oraz osób z niepełnosprawnością wzroku czy słuchu.
Nadesłane projekty oceniło jury w składzie: prof. dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz (Przewodnicząca Jury) - Generalny Projektant i Wiceprezes Kuryłowicz & Associates, sędzia SARP Warszawa; dr hab. inż. arch. Agata Twardoch - architektka i urbanistka, profesorka na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej; Dorota Sibińska - architektka, współzałożycielka pracowni architektonicznej Xystudio; Aleksandra Wasilkowska - architektka, właścicielka Pracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska, Marlena Happach, architektka i urbanistka, dyrektorka Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m. st. Warszawy; dr inż. arch. Jerzy Grochulski - Prezes SARP w latach 2006–2012, Wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej; Szymon Wojciechowski - architekt, Prezes Zarządu APA Wojciechowski Architekci; Marek Chrobak wiceprezes SARP, który zastąpił Agnieszkę Kalinowską-Sołtys, Prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich; Szczepan Wroński - założyciel i partner pracowni WXCA; Jacek Tryc – architekt, właściciel pracowni Jacek Tryc - wnętrza, laureat pierwszej edycji konkursu ,,Projekt Łazienki”; Jakub Krzysztofik - architekt i urbanista, prezes SARP Łódź, właściciel pracowni projektowej 3DARCHITEKCI oraz Przemysław Powalacz - Prezes Zarządu Geberit.
Laureaci
Nagrodę specjalną za projekt utrzymany w zamyśle zrównoważonego rozwoju, wykorzystaniu materiałów odnawialnych oraz przyjaznych dla środowiska, zastosowanie źródeł energii odnawialnej i skłanianie mieszkańców i turystów do unikania nieekologicznych zachowań otrzymał projekt Pauli Rydel „MASZ | ROOM”. Według opinii składu sędziowskiego projekt na tle konkurencji wyróżnia cyrkularna architektura. Przedstawia się ona za pomocą samowystarczalnego i biodegradowalnego modułu sanitarnego, który wykorzystuje lokalnie wytwarzane materiały. Ponadto projekt toalet przewiduje pomieszczenia, które nie są ukierunkowane na żadną z płci. W swym założeniu uwzględniają one obie płcie, potrzeby rodzinne, dziecięce, osób starszych oraz osób ze szczególnymi potrzebami. Dobrze dobrane proporcje i zachowana ergonomia pomieszczenia pozwala na swobodne poruszanie się dla każdego, kto potrzebuje skorzystać z toalety. Subtelna forma pozwala na wkomponowanie toalet w urbanistyczne miejsce, park przy budynku SARP, jak i wiele innych lokalizacji.
Z kolei wyróżnienie I stopnia trafiło do Moniki Puchały i Tomasza Sachanowicza za projekt „W HARMONII Z OTOCZENIEM”. Na tle konkurencji wyróżniał się tym, że doskonale skomponował się z krajobrazem parkowym Pałacu Zamoyskiego. Nie narusza on elementów natury i omija istniejące drzewa, tworząc falujący parawan. Skład sędziowski w tej pracy docenił odwagę, innowacyjne podejście do tematu i pomysłowość. Toalety o różnych wymiarach mogą tworzyć ciąg bądź zamykać się w pętle. Z kolei minimalistyczne wykończenie sprawia, że można ją szybko postawić w wybranym miejscu, zatem świetnie sprawdzi się między innymi na lokalnym festynie, oferując nową jakość przenośnych toalet.
Wyróżnienie II stopnia powędrowało do Mikołaja Baczyńskiego i Dawida Kruźlak za projekt „Canvas”. Skład sędziowski przyznając tytuł, umotywowany był nieregularnie zaobloną, organiczną formą. Przedstawiony układ kubatur umożliwia zespolenie ich z zielonym otoczeniem ogrodu Pałacu Zamoyskich. Z kolei dzięki niewielkim gabarytom, które gwarantują dobrą adoptowalność w różnych lokalizacjach.
Równorzędne wyróżnienia III stopnia zyskały trzy projekty. Autorami pierwszego z nich są Gabriela Szewczak, Alicja Szedel, Natalia Fleites-Jończyk i Adrian Makowiecki za projekt „Rozsuwane Kapsuły”. Jury, w tym przypadku doceniło rozwiązania funkcjonalne takie jak minimalizacja gabarytów modułów dla potrzeb transportu. Dodatkowo system rozkładania modułów zwiększa funkcjonalność transportową oraz stanowi subtelny sposób oświetlenia przestrzeni wokół, zwiększając bezpieczeństwo, szczególnie w nocy.
Drugie wyróżnienie trzeciego stopnia trafiło do Oskara Czajkowskiego i Wojciecha Smyczek, za projekt „KOLOcki”. Skład sędziowski zwrócił uwagę na wytworzenie przyjaznej przestrzeni publicznej, która dba o prywatność. Autorzy świetnie opanowali język architektoniczny i stworzyli obiekty uniwersalne w swojej formie i funkcji. Zadbano również o poszanowanie ergonomii, ekonomii i pro-ekologii.
Trzecie wyróżnienie III stopnia oraz nagrodę specjalną za najlepiej zaprojektowane wnętrze łazienki otrzymali Michał Ciebień i Paweł Białas za projekt „Parasite Box”. Konstrukcja modułu toalety została wykonana z płyt CLT i za tę koncepcję projekt został doceniony przez skład sędziowski. Do zalet modułu niewątpliwie należy fakt, że jest on łatwy do transportu, a co za tym idzie, mimo nawet częstej zmiany lokalizacji nie ulega on zniszczeniu i uszkodzeniu. Należy również zwrócić uwagę na monolityczne płaszczyzny ścian i podłóg, które doskonale sprawdza się w nowoczesnych trendach oraz jest proste w utrzymaniu czystości.
Nagroda specjalna za najlepiej zaprojektowaną toaletę publiczną zgodną z zasadami projektowania uniwersalnego trafiły do Alicji Maculewicz i Kingi Kin za pracę „Krótka historia dostępności”. Skład sędziowski docenił pracę za dbałość w bardzo szerokiej dostępności i potrzeb użytkowników. W projekcie znajdziemy panele tyflograficzne oraz oznaczenia w kontrastowych kolorach,a także pochwyty wokół pawilonów i we wnętrzach oraz bezprogowe wejścia do kabin co jest ukłonem w stronę osób mających problem z poruszaniem się.
W głosowaniu przeprowadzonym przez internautów zwyciężył projekt „MODULAR Toalety Publiczne”, który stworzyli Marta Lorek, Kinga Dziki, Szymon Misiak oraz Jakub Miśniakiewicz.
Organizator Konkursu: Geberit
Partner Konkursu: Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP
Patronat medialny Konkursu: Elle Decoration, Architektura i Biznes, Architektura Murator, WhiteMad, LABEL Magazine, Design Alive, designteka.pl, BRYŁA, Domosfera, Magazif, Czas na Wnętrze, Architecture Snob, Design Biznes, Nowa Warszawa, Wirtualna Polska, Design Doc, Weranda