Architekci z Pracowni Interiorsy przedstawiają najważniejsze cechy aranżacji w 2025 roku
Świat w kolorze
Zyskująca na popularności personalizacja przestrzeni obejmuje kolor, różnorodność tekstur oraz elastyczność w aranżacji. Jest to odpowiedź na rosnącą potrzebę wyrażania indywidualności w aranżacji. Żywe, nasycone kolory – głęboka zieleń, błękit, pomarańcz czy soczyste róże, sprawiają, że wnętrza są bardziej przyjazne, ciepłe i energetyczne. - Połączenie faktur sprawi, że wnętrza staną się bardziej przytulne i pełne charakteru. Wykorzystanie naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień, len czy wełna, będzie kontrastować z nowoczesnymi wykończeniami, jak szkło czy metal, tworząc przestrzenie pełne dynamicznych kontrastów – tłumaczy arch. Radek Wójcik. Personalizacji towarzyszyć będą także elastyczne układu pomieszczeń oraz meble modułowe.
Gdy natura łączy się z technologią
Rok 2025 przyniesie mariaż zrównoważonych materiałów z niewidoczną technologią, kreując inteligentne i ekologiczne rozwiązania. Mamy zatem połączenie naturalnych materiałów takich jak drewno, kamień czy naturalne tkaniny z recyklingu z nowoczesną technologią smart w postaci systemów zarządzania energią, inteligentnego oświetlenia czy estetycznie ukrytej automatyki domowej. Takie rozwiązanie zapewni, że uzyskane kreacje będą ekologiczne, estetyczne, a także wygodne i nowoczesne. Architekt Marta Iglewska tłumaczy: - Celem tego trendu jest stworzenie przestrzeni, które są przyjazne środowisku, wygodne i wyjątkowo funkcjonalne. W ten sposób dom staje się bardziej energooszczędny, użyteczny i komfortowy, a jednocześnie estetyczny – bez widocznych kabli, urządzeń czy paneli sterujących.
Z ukłonem ku unikatowości
Kluczową rolę w tworzeniu niepowtarzalnych aranżacji kreuje design rzemieślniczy. Pomaga uzyskać unikalne, personalizowane wnętrza, które wyróżniają się nie tylko estetyką, ale również historią. W domach coraz częściej widuje się ręcznie wykonane przedmioty, które tworzą atmosferę bliskości, autentyczności i zrównoważonego podejścia do konsumpcji. - Powrót do tradycyjnych, naturalnych materiałów oraz ręcznie tworzonych przedmiotów wniesie do przestrzeni autentyczność, trwałość i unikalność. Wnętrza będą coraz częściej projektowane w duchu zrównoważonego rozwoju, z uwzględnieniem wartości ekologicznych, wspierających lokalnych rzemieślników i ich umiejętności – podsumowuje arch. Radek Wójcik.
Projekt: Pracownia Interiorsy
Fot. Materiały prasowe Interiorsy