Cała prawda o impregnatach do drewna

Cała prawda o impregnatach do drewna

Drewno to wszechstronny materiał, który może zostać wykorzystany w wielu rozmaitych zadaniach. Stosuje się go podczas budowy, używa przy produkcji mebli, czy realizacji rozmaitych akcesoriów ogrodowych oraz produkcji ozdób. Aby ten ponadczasowy budulec służył jednak jak najdłużej, należy o niego odpowiednio zadbać. Zobacz jak zrobić to najlepiej.
2:00 min
0
0

Dlaczego warto stosować impregnaty?


Drewno to trwały budulec, jednak wymaga odpowiedniego przygotowania. Na jego trwałość wpływają zastosowane impregnaty, które wnikają w strukturę drewna, dzięki czemu chronią je przed wilgocią, powstawaniem pleśni, czy rozwojem grzybów. Te bazujące na środkach chemicznych preparaty z jednej strony zabezpieczają, z drugiej natomiast zapewniają lepszą odporność na ogień. Stosowanie impregnatów umożliwia także ochronę surowca przed wszelkimi szkodnikami - dzięki nim można uniknąć zagnieżdżenia się korników, które potrafią doszczętnie zdewastować materiał.


Używanie impregnatów ma jeszcze jedną zaletę: nie tylko wpływa na jakość tworzywa, ale może także zdecydowanie poprawić jego wygląd. Dzięki nim można efektownie wyeksponować słoje, a nawet zmienić barwę danego gatunku. Dodatkowo dobrze pamiętać, że drewno - chociaż twarde - to jest podatne na uszkodzenia - podczas impregnacji pojawia się szansa wzmocnienia i stworzenia warstwy ochronnej, co jest ogromnie praktyczne.Jaki impregnat wybrać?


Impregnaty do drewna występują w kilku odmianach. Podział zakłada produkty wodorozcieńczalne, ale także oparte na rozpuszczalnikach lub olejach. W sprzedaży spotkać można propozycje różniące się od siebie nie tylko składem, czy przeznaczeniem, ale także odcieniem - obok bezbarwnych impregnatów o właściwościach ochronnych sporą grupę stanowią serie w rozmaitych odcieniach, które wspaniałe wpływają na wygląd drewna. Do wyboru są zarówno inspirowane naturalnymi odcieniami barwy, jak i różne inne kolory, które doskonale nadają się do nadania drugiego życia leciwym przedmiotom.


Inne impregnaty (https://www.bricomarche.pl/farby-i-lakiery/srodki-ochrony-drewna/impregnaty) zalecane są w przypadku drewna konstrukcyjnego, a inne lepiej będzie zastosować do budowy lub wykonania dodatków. W pierwszym przypadku rekomendowane są produkty techniczne, które najczęściej spotkać można w charakterystycznej wersji niebieskiej lub zielonej. Ich zaletą jest płynna konsystencja, która umożliwia dokładne pokrycie drewna, czyli zapewnia wieloletnią ochronę.


Jeśli szukamy produktu do zastosowania na zewnątrz, kluczowe jest sprawdzenie, czy środek poradzi sobie z opadami. Z pomocą impregnatów można odnowić płot lub poprawić wygląd desek tarasowych, nie tylko wpływając na wygląd, ale przy okazji wzmacniając, co jest ogromnie praktyczne.

Autor:
Redakcja
Data:
17.02.2022

Podobny artykuł

Jak odnowić deski tarasowe?
Pierwsze promienie słoneczne sprawiają, że chętniej spędzamy czas na zewnątrz. Zanim na dobre będziemy relaksować się w naszym ogrodzie, czy na balkonie...
czytaj więcej