Czy warto kupić telewizor z Androidem?
Do czego służy system Android?
Wiemy już, czym jest Android w TV, teraz sprawdźmy, co daje i w jakim celu jest wykorzystywany w telewizorach. Każdy system operacyjny, nie tylko Android, ma na celu maksymalne ułatwienie zarządzania urządzeniem. Można zatem powiedzieć, że stanowi centrum dowodzenia konkretnym sprzętem.
Po co Android w telewizorze? System ten ma przede wszystkim ułatwić przeglądanie różnych kanałów, pobieranie i uruchamianie aplikacji, a także swobodne korzystanie z Internetu, np. z przeglądarki internetowej, bankowości internetowej, poczty e-mail czy mediów społecznościowych. Mając telewizor z Androidem, możemy zatem korzystać z różnych platform streamingowych, takich jak Netflix, HBO GO czy Amazon Prime, a także sparować smartfon z telewizorem i używać go zamiast pilota.
Należy dodać, że Android TV jest również wyposażony w Asystenta Głosowego, którego znamy ze smartfonów. Jeśli nasz odbiornik ma pilota z mikrofonem, będziemy mogli wydawać mu komendy, bez konieczności niewygodnego wpisywania.
Aplikacje na TV z Androidem – co zainstalować?
Telewizor z Androidem oferuje dostęp do około 3,5 miliona aplikacji, które można pobrać w sklepie Google Play. Co ważne, aplikacje można pobierać nie tylko z autoryzowanego sklepu Google, ale również z innych źródeł. Aktualnie do najpopularniejszych i najczęściej pobieranych aplikacji należą:
- Aplikacje VOD, np. Netflix, HBO GO, Prime Video, Showmax, Rakuten, Player.pl, Ipla, Filmbox Live czy Cineman.
- Aplikacje multimedialne, np. YouTube, Spotify, Tidal.
- Aplikacje społecznościowe i internetowe, np. Facebook, Twitter, Instagram, przeglądarka www.
Jak pobierać aplikacje ze sklepu Google? To bardzo łatwe. Wystarczy uruchomić telewizor i z menu głównego przejść do biblioteki Sklepu Play. Należy jednak pamiętać, że Google wymaga posiadania własnego konta Google do korzystania z jego usług. Musimy być zatem zalogowani na swoim koncie. Z ekranu startowego przechodzimy do Sklepu Play – po uruchomieniu tej aplikacji pojawi się lista aplikacji, które możemy zainstalować w telewizorze. Wystarczy wybrać jedną z nich, a następnie zainstalować, klikając w odpowiedni przycisk.
Możemy również pobrać i zainstalować aplikacje z innych źródeł niż sklep Google. Takie aplikacje są dostępne w formie plików APK i można je znaleźć w wielu darmowych serwisach internetowych.
Android ze smartfonów – czym się różni od Smart TV?
Android na telewizor znacznie różni się od wersji Androida na smartfony, zarówno pod względem graficznym, jak i funkcjonalności. Android TV jest jeszcze bardziej minimalistyczny, ponieważ ma zapewniać komfortową obsługę i ułatwiać użytkownikowi dotarcie do najważniejszych funkcji lub ustawień. Natomiast obie wersje Androida łączy fakt, że są intuicyjne, łatwe w obsłudze i oferują dostęp do ogromnej liczby aplikacji.
Jakie telewizory mają Androida?
W sprzedaży znajdziemy wiele telewizorów z systemem Android – są to zarówno budżetowe odbiorniki, jak i modele z wyższej półki cenowej. Mimo że marka Philips stworzyła własny system operacyjny Saphi, na rynku znajdziemy sporo telewizorów Philips, które działają na systemie Android. Poza tym z tego systemu korzystają inni producenci telewizorów, m.in.: Sony, Manta, TCL, Sharp, Andrino, Kiano, Toshiba, Thomson, Hitachi czy Xiaomi.
Jak widać, na liście brakuje najpopularniejszych producentów telewizorów, m.in. marki Samsung, która ma własny system Tizen czy LG, która korzysta z autorskiego systemu WebOS. Android nie ma zatem tak mocnej pozycji na rynku telewizorów, jak w przypadku smartfonów.
Jaki TV z Androidem wybrać?
Wybierając telewizor z Androidem, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów, m.in. przekątną ekranu, rozdzielczość, rodzaj matrycy czy klasę energetyczną. Wszystkie te parametry będą mieć wpływ na jakość odtwarzanych treści, a także na cenę urządzenia.
Najtańszy telewizor z Androidem to będzie mały odbiornik o przekątnej 32 cali. Natomiast modele z większymi przekątnymi, np. 55 czy 65 cali, matrycą LED i rozdzielczością 4K będą znacznie droższe – w zależności od marki i wyposażenia, ich ceny mogą sięgać nawet do 5000-6000 zł.
Czy warto kupić telewizor z Androidem?
Wiele osób zastanawia się, czy kupić telewizor z Androidem, czy bez. Z pewnością znajdą się zwolennicy obu tych kwestii. Android TV to bardzo dobry, przejrzysty i intuicyjny system. Umożliwia instalowanie aplikacji ze sklepu Google Play, granie w gry mobilne na dużym ekranie telewizora, korzystanie z platform streamingowych, a także integrację ze smartfonem i szybkie przesyłanie danych między urządzeniami. Nie jest to jednak system idealny, ponieważ niektórzy doświadczają różnych problemów związanych z aplikacjami, lub działaniem samego systemu, co potwierdzają opinie zamieszczone przez użytkowników. Należy jednak pamiętać, że system ten znajdziemy zarówno w tanich, jak i droższych telewizorach, które mają różne dane techniczne i podzespoły. Dlatego też Android TV nie będzie działał jednakowo na wszystkich odbiornikach.