
Domowa biblioteczka - jak ją urządzić?
Miejsce na książki w salonie
Salon to centrum wypoczynku i rozrywek w naszych domach. Tu chętnie siadamy z książką na kanapie lub ulubionym fotel. Regał na książki do salonu może przybierać różne formy – od minimalistycznych półek po finezyjne konstrukcje, pełniące również funkcje dekoracyjne. Biblioteczka w salonie może stać się jedną z jego najciekawszych ozdób.
W dużym salonie możemy bez przeszkód przeznaczyć na zabudowę całą ścianę, nawet do wysokości samego sufitu. Proste regały z półkami na książki są najprostszym i najpopularniejszym rozwiązaniem. Dostaniemy je w niemal każdym sklepie meblowym, w wielu rozmiarach i rodzajach wykończenia. Zawsze możemy również zajrzeć do sklepu internetowego, co stanowi doskonałe rozwiązanie i alternatywę dla sklepów stacjonarnych. Innym rozwiązaniem są zabudowy wykonywane na wymiar – dzięki temu możemy stworzyć mebel z efektownymi podziałami, najlepiej dopasowany do rodzaju i rozmiaru książek, które chcemy na nim wyeksponować.
Minimalistyczne półki na książki
Proste, wiszące półki na książki bez widocznych wsporników to sprawdzone rozwiązanie do małych i nieustawnych salonów. Przed montażem półek w ścianach upewnijmy się, że stosujemy odpowiednie kołki – muszą zapewnić odpowiednią nośność półek. W przeciwnym razie półki zerwą się ze ściany pod ciężarem książek. Półki wiszące na książki wyglądają lekko i optycznie nie dominują wnętrza, jak może stać się w przypadku regałów. Półka pasująca kolorem do ściany na której się znajduje, dodatkowo podkreśli minimalistyczny i nowoczesny charakter naszej biblioteczki.

Regały na książki na wymiar
Regały dekoracyjne są bardzo efektownym rodzajem ekspozycji książek w salonie. Wiele ciekawych modeli znajdziemy w katalogach produktowych polskich i zagranicznych producentów mebli. Możemy również wykonać taki na zamówienie specjalnie do swojego wnętrza. Architekt lub projektant mebli uwzględni wymiary oraz estetykę wnętrza, do którego tworzy dany mebel, dzięki czemu zyskamy pewność, że jest on jedyny i niepowtarzalny.
Witryny przeszklone do salonu
Przeszklone gabloty na książki to równie dobry sposób przechowywania ulubionej literatury. Dzięki zamykanym drzwiczkom ograniczymy osadzanie się kurzu na książkach i na długo utrzymamy nasze zbiory w doskonałej kondycji. Przeszklenia eksponują okładki książek, dzięki czemu witrynka na książki wnosi dodatkowe walory dekoracyjne do aranżacji.
Kącik czytelniczy przy kominku
Dobrym miejscem na biblioteczkę jest kominek. Wnęka lub regał obok paleniska to propozycja dla osób lubiących zanurzyć się w lekturze w cieple domowego ogniska. Strefę wypoczynkową z kominkiem warto też wyposażyć w wygodną kanapę lub fotel do czytania i odpowiednie, niemęczące oczu oświetlenie – lampę podłogową lub stawianą na stoliku kawowym.
Jeśli nie mamy kominka – nic straconego. Możemy wykorzystać aranżację ściany telewizyjnej. Zabudowę na książki możemy wykonać w sposób estetycznie korespondujący z położeniem urządzenia na ścianie: symetrycznie po bokach, lub po jednej ze stron. Książki staną się wtedy częścią strefy rozrywkowej skupionej wokół sprzętów elektronicznych.
Biblioteczka pod schodami
Wiele osób nie wie, co zrobić z przestrzenią pod schodami dywanowymi w domach. To świetne miejsce na schowek gospodarczy lub – właśnie półki na książki. To rozwiązanie doskonale sprawdza się w salonach sąsiadujących z klatką schodową. Dzięki temu półki znajdują się blisko strefy wypoczynkowej z kanapą, fotelem oraz oświetleniem umożliwiającym komfortowe czytanie.
Biblioteczka w sypialni
Miłośnicy czytania przed snem z pewnością nie wyobrażają sobie innego rozwiązania, jak umieszczenie biblioteczki w sypialni. Możemy zaplanować biblioteczkę w ten sam sposób, jaki zrobilibyśmy to w salonie. Tutaj jednak wiele zależy od rozmiaru pomieszczenia – nie wszystkie rozwiązania pasują małego wnętrza. Dobrym pomysłem jest wykonanie zabudowy na książki nad wezgłowiem łóżka. Do zalet takiego rozwiązania należy łatwy dostęp do ulubionych tytułów i oszczędność miejsca – odzyskujemy straconą przestrzeń znajdującą się nad strefą nocnego wypoczynku.
Podobne artykuły:

