Kominek w salonie

Kominek w salonie

Kominek w salonie jest popularnym rozwiązaniem w nowoczesnym budownictwie. To nie tylko wyjątkowa ozdoba, ale również dodatkowe źródło ciepła, które wprowadzi do wnętrza przytulny klimat. Jakie są zalety kominków i co warto wiedzieć o ich rodzajach?
6:00 min
0
0

Kominek w salonie — dekoracja czy źródło ciepła?

Zanim zdecydujemy się na salon z kominkiem, musimy określić jego funkcję. Ma to decydujące znaczący wpływ na jego konstrukcję, kształt i rodzaj wykończenia. Jeśli chcemy, aby nas kominek był pełnoprawnym źródłem energii, musimy pomyśleć o nim jeszcze na etapie planowania konstrukcji budynku. Kominek w tradycyjnym wydaniu, z paleniskiem na opał stały, wymaga skonstruowania osobnego fundamentu, komina odprowadzającego dym i sprawnego systemu wentylacji. Jeśli preferujemy walory dekoracyjne kominków, możemy zdecydować się mniej inwazyjne modele gazowe lub zasilane biopaliwem. Kominki na biopaliwo występują w bogatej ofercie rozmiarów i kształtów. Dzięki poręcznej formie możemy je stosować w mieszkaniach i domach nieprzystosowanych do tradycyjnych kominków.

Autor:
Redakcja
Data:
27.02.2020
Aktualizacja:
11.05.2022
Salon z kominkiem wykończonym szara płytką
Gresy są doskonałym sposobem wykończenia fasady nowoczesnego kominka. Fot. Opoczno
Solar
Marka Opoczno
sprawdź
Opoczno Solar Graphite 3-D OP128-012-1
Płytka elewacyjna, 30x30 cm
sprawdź

Kominek grzewczy w salonie

Kominek do ogrzewania pomieszczenia powinien spełniać określone parametry techniczne. Jeśli ma być głównym źródłem ciepła w pomieszczeniu lub domu, musimy obliczyć zapotrzebowanie mocy wkładu grzewczego. Im większa kubatura budynku i mniejszy stopień jego izolacji, tym mocniejszy będzie wkład. Wkłady o zmniejszonej mocy możemy zastosować, jeśli łączymy kominek z tradycyjnym ogrzewaniem, np. pompą ciepła. Przeglądając oferty producentów kominków, zwracajmy uwagę na informacje o wydajności wkładów, tj. jaką powierzchnię jest on w stanie ogrzać.

Stylowy szary salon z kominkiem
Jednolite wykończenie kominka i przyległej do niego ściany pozwala uzyskać modny, minimalistyczny efekt. Fot. Opoczno
Opoczno Rebus Dark Grey MT988-003-1
Płytka ścienno-podłogowa, 29,7x59,8 cm
sprawdź
Rebus
Marka Opoczno
sprawdź

Większość modeli gotowych kominków na rynku ma zamkniętą komorę spalania. Sprawność tego typu wkładów podczas pracy powinna wynosić co najmniej 70% i nie mniej niż 80%, podczas palenia z ograniczonym dostępem powietrza. Do obliczeń zapotrzebowania cieplnego pomieszczenia przyjmujemy, że 1 kW ogrzewa średnio 25 m3 ( 1 kW na 10 m2, przy założeniu uśrednionej wysokości pomieszczenia 2,5 m).
Moc najlepszego wkładu możemy określić, obliczając ją z przyjętego poniżej wzoru:
D = V x G x Dt [W]
Gdzie:
D – strata ciepła [W] – to moc naszego komika, potrzebna do wyrównania straty cieplnej
V – kubatura budynku podawana w m3
G — współczynnik przenikalności cieplnej [W/◦C/m3]
Dt– różnica temperatury w pomieszczeniu i na zewnątrz [◦C] - 40◦C - zakładamy, że temperatura na zewnątrz będzie wynosiła - 20 st., a dom chcemy ogrzać do 20 st.

Wartości współczynnika G są określone w prawie budowlanym następujące:

G = 0,75 dla nowych i dobrze izolowanych budynków,
G = 0,90 dla budynków średnio izolowanych,
G = 1,20 dla budynków o słabej termoizolacji,
G = 2,00 dla budynków nieizolowanych.

Do przeprowadzenia uproszczonych obliczeń możemy przyjąć, że zapotrzebowanie na ciepło wynosi:
• w nowo wybudowanym, dobrze izolowanym domu – 30 W/m3,
• w budownictwie izolowanym starszymi technologiami – 40 W/m3,
• w starym budynku bez termoizolacji - 80 W/m3.

Salon z klinkierową ścianą Cerrad Piatto
Do wykończenia kominków świetnie sprawdzą się płyki klinkierowe imitujące wygląd cegieł lub rustykalnego kamienia. Fot. Cerrad
Cerrad Piatto Sand 11306
Płytka elewacyjna, 7,4x30 cm
sprawdź
Piatto
Marka Cerrad
sprawdź

Jeśli kominek ma za zadanie ogrzanie pomieszczeń lub wody, poza estetyką, musimy przeanalizować jego parametry techniczne – moc grzewczą (określoną w kW) oraz sprawność (wyrażaną w proc.). Najbardziej wydajne będą kominki z paleniskiem zamkniętym. Akumulują ciepło wewnątrz, a dzięki ograniczonemu dostępowi powietrza spalanie drewna przebiega znacznie wolniej. Sprawność kominków z paleniskiem otwartym wynosi ok. 78-80%.


Kominki z paleniskiem otwartym prezentują się bardzo efektownie i są reprezentacyjną ozdobą pomieszczenia, jednak nie nadają się do samodzielnego ogrzania jednego pomieszczenia. Modele otwarte mają sprawność zaledwie 15%.

Jak urządzić salon z kominkiem?

Strefa dzienna z kominkiem z pewnością będzie tętniącym życiem rodzinnym i towarzyskim sercem domu. Kominek jako centralny punkt aranżacji doda jej przytulności i wprowadzi do wnętrza niepowtarzalny klimat. Każdy rodzaj kominka, zarówno otwarty, jak i zamknięty ma swoich zwolenników, jednak musimy uwzględnić jego charakter, aranżując resztę pomieszczenia. Tradycyjny kominek z otwartym paleniskiem najlepiej będzie wyglądał we wnętrzu klasycznym, skandynawskim oraz stylach inspirowanych estetyką vintage. Gzyms z efektowną sztukaterią lub rustykalne cegły podkreślą charakter ciepłego salonu.

Kominki gazowe we wnętrzach
Wielu z nas szczególnie lubi ciepłe i przytulne wnętrza z klimatem. Taką relaksującą atmosferę w pomieszczeniu doskonale...
czytaj więcej
Klasyczny salon w beżach
Stylizowana bryła kominka doskonale ociepli salon w stylu klasycznym. Fot. Opoczno
Opoczno Naturale Cream OP012-009-1
Płytka uniwersalna, 29,7x59,8 cm
sprawdź
Naturale
Marka Opoczno
sprawdź

Do zabudowy możemy użyć również popularnych kamieni naturalnych lub materiałów imitujących piaskowce czy marmury, a także coraz popularniejsze płytki drewnopodobne.


Kominek z paleniskiem zamkniętym daje inne możliwości kreatywne. Świetnie prezentuje się w salonach w stylu loft, inspirowanych wnętrzami industrialnymi, minimalistycznych i nowoczesnych. Łatwo możemy go kontrolować i jest bezpieczniejszy w użytkowaniu – wystarczy zamknąć drzwiczki i możemy bez obawy wyjść z domu. Bryły kominków nowoczesnych są najczęściej regularne i łatwo możemy zintegrować ją z wyglądem ściany. Popularnym wykończeniem nowoczesnych kominków są wielkoformatowe kamienie i gresy, płytki imitujące naturalne drewno oraz klinkierowe płytki elewacyjne.

-25%
Cerrad Modern Concrete Graphite Lappato 80x80

Płytka ścienno-podłogowa, 79,7x79,7 cm

239,90 PLN 179,90 PLN

Dostępność: 6,99 m2

Elegancki salon w kolekcji Cerrad Fuerta
Zamiast klasycznego pakietu, w salonach z kominkiem możemy stosować płytki drewnopodobne na posadzkach. Są estetyczne i bezpieczne, ponieważ nie zajmą się ogniem. Fot. Cerrad
Cerrad Fuerta Marrone 24626
Płytka uniwersalna, 17x89,7 cm
sprawdź
Fuerta
Marka Cerrad
sprawdź

Osobom, które nie mieszkają w domach i mieszkaniach przystosowanych do posiadania kominka, polecamy kompaktowe modele biokominków. Nie produkują dymu ani sadzy, dlatego możemy je wykorzystywać niemal we wszystkich wentylowanych pomieszczeniach, w tym np. sypialniach czy łazienkach. Wolnostojące lub podwieszane modele gwarantują przyjemny trzask ognia i wyjątkowe walory dekoracyjne. Są dostępne wielu kształtach i rozmiarach, dlatego łatwo dobierzemy model do swojego wnętrza. Zalety oraz wady biokominków omawialiśmy już w osobnym artykule - "Zalety i wady biokominków".

Salon z kamienną ścianą Stone Master Loft Brick Sahara
Płytki imitujące rustykalną, surową cegłę wprowadzą do nowoczesnej aranżacji ciepły, sielski klimat. Fot. Stone Master
Loft Brick
Marka Stone Master
sprawdź
Stone Master Loft Brick Sahara
Kamień elewacyjny, 6,5x21,5 cm, 0,56m2/opk.
sprawdź

Bezpieczny kominek do salonu

Urządzając salon, musimy pamiętać o bezpieczeństwie użytkowania kominka i zagrożeniach związanych z jego posiadaniem. Minimalna odległość paleniska zamkniętego od mebli tapicerowanych oraz zasłon i innych łatwopalnych materiałów powinna wynosić między 110 a 160 cm, w zależności od mocy wkładu. Kominki z paleniskiem otwartym potrzebują około 200 cm wolnej przestrzeni. Żarzące się polana mogą wypadać z paleniska, dlatego przed każdym kominkiem powinna znajdować się specjalna, ognioodporna płyta o szerokości od 70 do 100 cm przy kominku otwartym. Ważnym elementem wyposażenia kominków jest również parawan. Nie tylko zabezpiecza pomieszczenie przed ogniem, ale pomaga w rozprowadzeniu ciepła na boki, aby nie nagrzewało stojących przed nimi mebli. 

Podobne artykuły

Ogrzewanie podłogowe - wady i zalety
Ciepła, przyjemna w dotyku podłoga powoli staje się standardem w nowoczesnych wnętrzach. Ogrzewanie podłogowe świetnie sprawdza...
czytaj więcej
Kominek w sypialni - co warto wiedzieć?
Kominek to jeden z elementów wystroju, który nigdy nie wychodzi z mody. Pełni nie tylko funkcję grzewczą, ale zarazem upiększa...
czytaj więcej
Czym najlepiej ogrzewać dom?
Każdy posiadacz domu musi stanąć przed wyborem źródła ogrzewania, aby przetrwać mroźne zimy. Na rynku dostępny jest szeroki...
czytaj więcej
Czy można stosować wykładziny na ogrzewanie podłogowe?
Praktyczne ogrzewanie podłogowe trafia do coraz większej liczby wnętrz, jako rozwiązanie zwiększające komfort domowników...
czytaj więcej