Kominek w salonie
Kominek w salonie — dekoracja czy źródło ciepła?
Zanim zdecydujemy się na salon z kominkiem, musimy określić jego funkcję. Ma to decydujące znaczący wpływ na jego konstrukcję, kształt i rodzaj wykończenia. Jeśli chcemy, aby nas kominek był pełnoprawnym źródłem energii, musimy pomyśleć o nim jeszcze na etapie planowania konstrukcji budynku. Kominek w tradycyjnym wydaniu, z paleniskiem na opał stały, wymaga skonstruowania osobnego fundamentu, komina odprowadzającego dym i sprawnego systemu wentylacji. Jeśli preferujemy walory dekoracyjne kominków, możemy zdecydować się mniej inwazyjne modele gazowe lub zasilane biopaliwem. Kominki na biopaliwo występują w bogatej ofercie rozmiarów i kształtów. Dzięki poręcznej formie możemy je stosować w mieszkaniach i domach nieprzystosowanych do tradycyjnych kominków.
Kominek grzewczy w salonie
Kominek do ogrzewania pomieszczenia powinien spełniać określone parametry techniczne. Jeśli ma być głównym źródłem ciepła w pomieszczeniu lub domu, musimy obliczyć zapotrzebowanie mocy wkładu grzewczego. Im większa kubatura budynku i mniejszy stopień jego izolacji, tym mocniejszy będzie wkład. Wkłady o zmniejszonej mocy możemy zastosować, jeśli łączymy kominek z tradycyjnym ogrzewaniem, np. pompą ciepła. Przeglądając oferty producentów kominków, zwracajmy uwagę na informacje o wydajności wkładów, tj. jaką powierzchnię jest on w stanie ogrzać.
Większość modeli gotowych kominków na rynku ma zamkniętą komorę spalania. Sprawność tego typu wkładów podczas pracy powinna wynosić co najmniej 70% i nie mniej niż 80%, podczas palenia z ograniczonym dostępem powietrza. Do obliczeń zapotrzebowania cieplnego pomieszczenia przyjmujemy, że 1 kW ogrzewa średnio 25 m3 ( 1 kW na 10 m2, przy założeniu uśrednionej wysokości pomieszczenia 2,5 m).
Moc najlepszego wkładu możemy określić, obliczając ją z przyjętego poniżej wzoru:
D = V x G x Dt [W]
Gdzie:
D – strata ciepła [W] – to moc naszego komika, potrzebna do wyrównania straty cieplnej
V – kubatura budynku podawana w m3
G — współczynnik przenikalności cieplnej [W/◦C/m3]
Dt– różnica temperatury w pomieszczeniu i na zewnątrz [◦C] - 40◦C - zakładamy, że temperatura na zewnątrz będzie wynosiła - 20 st., a dom chcemy ogrzać do 20 st.
Wartości współczynnika G są określone w prawie budowlanym następujące:
G = 0,75 dla nowych i dobrze izolowanych budynków,
G = 0,90 dla budynków średnio izolowanych,
G = 1,20 dla budynków o słabej termoizolacji,
G = 2,00 dla budynków nieizolowanych.
Do przeprowadzenia uproszczonych obliczeń możemy przyjąć, że zapotrzebowanie na ciepło wynosi:
• w nowo wybudowanym, dobrze izolowanym domu – 30 W/m3,
• w budownictwie izolowanym starszymi technologiami – 40 W/m3,
• w starym budynku bez termoizolacji - 80 W/m3.
Jeśli kominek ma za zadanie ogrzanie pomieszczeń lub wody, poza estetyką, musimy przeanalizować jego parametry techniczne – moc grzewczą (określoną w kW) oraz sprawność (wyrażaną w proc.). Najbardziej wydajne będą kominki z paleniskiem zamkniętym. Akumulują ciepło wewnątrz, a dzięki ograniczonemu dostępowi powietrza spalanie drewna przebiega znacznie wolniej. Sprawność kominków z paleniskiem otwartym wynosi ok. 78-80%.
Kominki z paleniskiem otwartym prezentują się bardzo efektownie i są reprezentacyjną ozdobą pomieszczenia, jednak nie nadają się do samodzielnego ogrzania jednego pomieszczenia. Modele otwarte mają sprawność zaledwie 15%.
Jak urządzić salon z kominkiem?
Strefa dzienna z kominkiem z pewnością będzie tętniącym życiem rodzinnym i towarzyskim sercem domu. Kominek jako centralny punkt aranżacji doda jej przytulności i wprowadzi do wnętrza niepowtarzalny klimat. Każdy rodzaj kominka, zarówno otwarty, jak i zamknięty ma swoich zwolenników, jednak musimy uwzględnić jego charakter, aranżując resztę pomieszczenia. Tradycyjny kominek z otwartym paleniskiem najlepiej będzie wyglądał we wnętrzu klasycznym, skandynawskim oraz stylach inspirowanych estetyką vintage. Gzyms z efektowną sztukaterią lub rustykalne cegły podkreślą charakter ciepłego salonu.
Do zabudowy możemy użyć również popularnych kamieni naturalnych lub materiałów imitujących piaskowce czy marmury, a także coraz popularniejsze płytki drewnopodobne.
Kominek z paleniskiem zamkniętym daje inne możliwości kreatywne. Świetnie prezentuje się w salonach w stylu loft, inspirowanych wnętrzami industrialnymi, minimalistycznych i nowoczesnych. Łatwo możemy go kontrolować i jest bezpieczniejszy w użytkowaniu – wystarczy zamknąć drzwiczki i możemy bez obawy wyjść z domu. Bryły kominków nowoczesnych są najczęściej regularne i łatwo możemy zintegrować ją z wyglądem ściany. Popularnym wykończeniem nowoczesnych kominków są wielkoformatowe kamienie i gresy, płytki imitujące naturalne drewno oraz klinkierowe płytki elewacyjne.
Osobom, które nie mieszkają w domach i mieszkaniach przystosowanych do posiadania kominka, polecamy kompaktowe modele biokominków. Nie produkują dymu ani sadzy, dlatego możemy je wykorzystywać niemal we wszystkich wentylowanych pomieszczeniach, w tym np. sypialniach czy łazienkach. Wolnostojące lub podwieszane modele gwarantują przyjemny trzask ognia i wyjątkowe walory dekoracyjne. Są dostępne wielu kształtach i rozmiarach, dlatego łatwo dobierzemy model do swojego wnętrza. Zalety oraz wady biokominków omawialiśmy już w osobnym artykule - "Zalety i wady biokominków".
Bezpieczny kominek do salonu
Urządzając salon, musimy pamiętać o bezpieczeństwie użytkowania kominka i zagrożeniach związanych z jego posiadaniem. Minimalna odległość paleniska zamkniętego od mebli tapicerowanych oraz zasłon i innych łatwopalnych materiałów powinna wynosić między 110 a 160 cm, w zależności od mocy wkładu. Kominki z paleniskiem otwartym potrzebują około 200 cm wolnej przestrzeni. Żarzące się polana mogą wypadać z paleniska, dlatego przed każdym kominkiem powinna znajdować się specjalna, ognioodporna płyta o szerokości od 70 do 100 cm przy kominku otwartym. Ważnym elementem wyposażenia kominków jest również parawan. Nie tylko zabezpiecza pomieszczenie przed ogniem, ale pomaga w rozprowadzeniu ciepła na boki, aby nie nagrzewało stojących przed nimi mebli.