Kominki gazowe we wnętrzach

Kominki gazowe we wnętrzach

Wielu z nas szczególnie lubi ciepłe i przytulne wnętrza z klimatem. Taką relaksującą atmosferę w pomieszczeniu doskonale buduje kominek w domu – praktyczna ozdoba, którą możemy wykorzystać jako dodatkowe źródło ciepła. Warto zwrócić uwagę na kominki gazowe i wolnostojące piece na gaz jako alternatywy dla tradycyjnych rozwiązań. Są łatwe w utrzymaniu i mniej wymagające, niż kominki na drewno.
3:00 min
0
0

Magia kominka bez popiołu i drewna


Gazowe kominki to czysta i bezpieczna alternatywa dla kominków na drewno. W palenisku nie pozostaje popiół, dlatego zawsze pozostaje czyste i estetyczne. Nie potrzebujemy również miejsca składowania opału – to bardzo ułatwia eksploatację urządzenia i poprawia walory estetyczne przestrzeni salonu, sypialni, łazienki, ogrodu zimowego lub innego pomieszczenia, w którym zdecydujemy się umieścić kominek. Świetnie sprawdzają się jako dodatkowe źródło ciepła w domu lub mieszkaniu. Dzięki nowoczesnej technologii płomienie gazowe wyglądają bardzo naturalnie – mają charakterystyczną, żółto-pomarańczową barwę podobną do płomieni w kominku na drewno.

Dodatkowo, dla realistycznego efektu możemy wykorzystać ceramiczne polana, kamyki, żar bazaltowy lub bazaltowe kamienie, które wkładamy do paleniska kominka.

Autor:
Redakcja
Data:
20.12.2021
Aktualizacja:
14.11.2023
Industrialny salon z dużymi oknami
Bogaty wybór rozmiarów i form kominków pozwalają uzyskać aranżacje w niemal każdym stylu. Fot. Cersanit
Cersanit Velvet Concrete Grey Matt Rect NT1110-001-1
Płytka ścienno-podłogowa, 59,8x59,8 cm
sprawdź
Velvet Concrete
Marka Cersanit
sprawdź

Jak działa kominek gazowy?

Do kominka należy doprowadzić źródło zasilania, czyli gazu. Wkłady i piece na gaz mogą być zasilane zarówno przez gaz ziemny lub propan.  W zależności od wybranego modelu musimy wykonać doprowadzenie instalacji gazowej, lub zaplanować miejsce na bezpieczne przechowywanie butli gazowej. W przeciwieństwie do tradycyjnego kominka na drewno, gazowy kominek w domu nie potrzebuje komina. Niezbędny będzie jednak przewód powietrzno-spalinowy, który odprowadzi dym poza budynek i dostarczy powietrze do komory spalania. Instalację kominka gazowego warto powierzyć doświadczonym fachowcom. Prawidłowy montaż zapewni długotrwałe i bezpieczne użytkowanie.

Jasny salon z mocnym czarnym akcentem Opoczno Royal Black
Obudowę lub ścianę kominka możemy wykończyć płytkami gresowymi o pięknym wzorze, np. inspirowanym eleganckim marmurem. Fot. Opoczno
Opoczno Royal Black Polished OP537-003-1
Płytka uniwersalna, 59,8x59,8 cm
sprawdź
Royal Black
Marka Opoczno
sprawdź

Czy kominek gazowy jest bezpieczny dla zdrowia?


Kominek w domu zasilany gazem jest zupełnie nieszkodliwy dla naszego zdrowia. Nowoczesne kominki gazowe są wyposażone w systemy bezpieczeństwa, takie jak odcinanie dopływu gazu w razie zaniku płomienia i urządzenie zostaje wyłączone. Wiele modeli jest wyposażonych w czujniki chroniące przed cofką, czyli wydaleniem spalin do pomieszczenia. Nie musimy obawiać się o wypadające z paleniska polana, jak to może mieć w przypadku kominków z otwartym paleniskiem.

Nowoczesny salon z czarno-białym kamieniem na ścianie
Kominek świetnie uzupełni ogrzewanie podłogowe w pomieszczeniu. Fot. Domni.pl
Opoczno Santis White Stone Glossy NT580-004-1
Płytka ścienna, 24x74 cm
sprawdź
Santis
Marka Opoczno
sprawdź
Newstone
Marka Opoczno
sprawdź
Opoczno Newstone White OP663-001-1
Płytka uniwersalna, 119,8x119,8 cm
sprawdź
Ogrzewanie podłogowe - wady i zalety
Ciepła, przyjemna w dotyku podłoga powoli staje się standardem w nowoczesnych wnętrzach. Ogrzewanie podłogowe świetnie sprawdza...
czytaj więcej
Jak układać płytki podłogowe?
Trwała i estetyczna okładzina podłogowa stanowi podstawę każdej aranżacji wnętrza. Posadzka wyłożona płytkami to uniwersalne...
czytaj więcej

Rodzaje kominków gazowych

Wybierając kominek gazowy, powinniśmy zrobić odpowiedni research, by podjąć decyzję, jaki kominek wariant, gdyż podobnie jak w przypadku kominków na drewno, modele gazowe występują w bogatej gamie rozmiarów i kształtów. Korpus kominka najczęściej wykonany jest ze stali, a wewnątrz znajdują się specjalne palniki. Dla naturalnego efektu możemy umieścić sztuczny opał, bądź inne wkłady kominkowe, czyli imitację szczap drewna lub kawałków węgla, wykonane najczęściej z ceramiki lub innego materiału odpornego na wysoką temperaturę. Ułóżmy je w taki sposób, aby płomień dawał najbardziej naturalny i zadowalający efekt.


Najczęściej wyróżniamy:


 • Kominek gazowy wolnostojący – bogaty segment modeli do wnętrz o różnych charakterach. Kształtem mogą przypominać klasyczną kozę lub nowoczesne, minimalistyczne palenisko.


 • Kominek narożny – asymetryczne formy doskonale wyglądają w aranżacjach nowoczesnych.


 • Panoramiczny – podłużne, prostokątne palenisko pasuje do dużych, otwartych przestrzeni.


 • Trójstronny – połączenie panoramicznego z modelami narożnymi, jednak tu boki po obu stronach pozostają otwarte.


 • Tunel – palenisko jest otwarte na przestrzał z dwóch lub 3 stron. Mogą stanowić wizualną przegrodę w pomieszczeniu o otwartym planie i dzielić część wypoczynkową salonu od jadalnej.


Ekskluzywny, przestronny salon z kominkiem w białym marmurze
Kominki są często wykorzystywane w dużych, otwartych przestrzeniach dziennych. Fot. Cersanit
Cersanit Calacatta Prestigio White Satin Rect NT1183-001-1
Płytka uniwersalna, 59,5x120 cm
sprawdź
#Inspirowane marmurem
sprawdź
Cersanit Calacatta Prestigio White Satin Rect NT1183-002-1
Płytka uniwersalna, 59,5x59,5 cm
sprawdź

Zalety kominków gazowych

Jak każdy inny kominek domowy, ten gazowy ma zarówno wady, jak i zalety, które musimy rozważyć przed podjęciem decyzji o montażu tego rodzaju urządzenia grzewczego. Jakie są kominki gazowe?


 • Łatwe w obsłudze — Włączanie i wyłączanie kominka jet bardzo proste i szybkie, nie wymaga długotrwałego rozpalania.

      
 • Czyste  – Nie produkują popiołu ani dymu, nie musimy czyścić szyby po użyciu przed kolejnym rozpaleniem kominka.

      
 • Bezpieczne w codziennym użytkowaniu – Są wyposażone w system bezpieczeństwa odcinający dopływ gazu, jeśli płomienie nieoczekiwanie zgasną. Podobnie w przypadku odprowadzania spalin: Brak ciągu w szybie powoduje wyłączenie urządzenia.

              
 • Nieszkodliwe dla zdrowia — Kominki nie produkują śmierdzącego dymu, a dzięki zabezpieczeniom do pomieszczenia nie przedostaną się szkodliwe substancje.

             
 • Dobre źródło ogrzewania — Mogą ogrzewać jedno pomieszczenie lub stanowić część większego systemu grzewczego.

       
 • Można stosować w pomieszczeniach bez tradycyjnego komina – Wystarczy koncentryczny przewód powietrzno-spalinowy. Taki przewód składa się z 2 rur, z których jedna doprowadza powietrze z tlenem do komory spalania, druga odprowadza spaliny. Taką rurę można wyprowadzić przez ścianę zewnętrzną budynku przy kominku.

             
 •   Duży  wybór rodzajów i rozmiarów urządzeń — Możemy wybierać spośród modeli wolnostojących, narożnych, panoramicznych oraz wielu innych, które łatwo dopasujemy do każdego wnętrza.

             
 • Różne funkcjonalności — Niektóre nowoczesne modele mają możliwość programowania wysokości płomieni i czasu pracy.

Jasny salon w stylu glamour ze złotymi płytkami
Okładzina kominka może stać się doskonałym akcentem we wnętrzu. Fot. Ceramika Paradyż
Invisible
Marka Paradyż
sprawdź
Paradyż Noisy Whisper Gold Struktura Rekt. Połysk
Płytka ścienna, 39,8x119,8 cm
sprawdź
Paradyż Invisible White Gres Szkl. Rekt. Poler
Płytka uniwersalna, 120x280 cm
sprawdź
Noisy Whisper
Marka Paradyż
sprawdź
Kominek w salonie
Kominek w salonie jest popularnym rozwiązaniem w nowoczesnym budownictwie. To nie tylko wyjątkowa ozdoba, ale również dodatkowe źródło ciepła, które wprowadzi...
czytaj więcej
Salon z gazowym kominkiem
Kominek trójstronny w nowoczesnym salonie. Duże przeszklenia eksponują płomienie na każdą stronę salonu. Fot. Armin Djuhic/Unsplash

Jakie wady mają kominki gazowe?


 • Zasilanie – W pomieszczeniu, w którym znajduje się kominek, musi znaleźć się również doprowadzenie instalacji gazowej lub miejsce na butlę z gazem ziemnym. Kominek gazowy warto zaplanować jeszcze na etapie projektu budynku.


 • Wysoka cena zakupu i montażu – Cena kominków gazowych bywa wysoka, często wyższa niż innych urządzeń grzewczych


 • Koszty utrzymania – Przy rosnących cenach gazu posiadanie kominka może być kosztowne.


 • Serwisowanie i przeglądy – Nie możemy zapominać o regularnych kontrolach urządzenia – kominki na gaz są traktowane jak inne urządzenia grzewcze zasilane tym paliwem. Mają więc obowiązek przejścia okresowych przeglądów technicznych raz w roku. Przeglądu powinna dokonać osoba legitymująca się odpowiednimi uprawnieniami.


 • Montaż kominka gazowego – Również powinien być wykonany przez specjalistę z uprawnieniami do pracy z urządzeniami grzewczymi.

Jak wybrać kominek gazowy odpowiedni do wnętrza

Jakie parametry kominka wziąć pod uwagę przed zakupem?


      1. Kształt i rozmiar urządzenia – kominek powinien pasować do aranżacji, miejsca montażu oraz funkcji, którą ma spełniać.


       2. Moc – musi być wysoka, jeśli będzie stosowany jako element grzewczy dla całego lub części budynku. Jeśli ma dogrzewać wyłącznie pomieszczenie, w którym się znajduje, możemy wybrać kominek o mniejszej mocy.


Wyboru kominka warto dokonać w firmie, która oferuje również montaże zakupionych urządzeń. Kompleksowa usługa wykonana przez specjalistów często będzie objęta dłuższą gwarancją.

Polecane artykuły

Zalety i wady biokominków
Biokominki to nowoczesny dodatek do wnętrz, w których chcemy wprowadzić ciepły i przytulny blask płomieni. Są ciekawym uzupełnieniem...
czytaj więcej
Kominek w sypialni - co warto wiedzieć?
Kominek to jeden z elementów wystroju, który nigdy nie wychodzi z mody. Pełni nie tylko funkcję grzewczą, ale zarazem upiększa...
czytaj więcej