Kominki gazowe we wnętrzach
Jak działa kominek gazowy?
Do kominka należy doprowadzić źródło zasilania, czyli gazu. Wkłady i piece na gaz mogą być zasilane zarówno przez gaz ziemny lub propan. W zależności od wybranego modelu musimy wykonać doprowadzenie instalacji gazowej, lub zaplanować miejsce na bezpieczne przechowywanie butli gazowej. W przeciwieństwie do tradycyjnego kominka na drewno, gazowy kominek w domu nie potrzebuje komina. Niezbędny będzie jednak przewód powietrzno-spalinowy, który odprowadzi dym poza budynek i dostarczy powietrze do komory spalania. Instalację kominka gazowego warto powierzyć doświadczonym fachowcom. Prawidłowy montaż zapewni długotrwałe i bezpieczne użytkowanie.
Czy kominek gazowy jest bezpieczny dla zdrowia?
Kominek w domu zasilany gazem jest zupełnie nieszkodliwy dla naszego zdrowia. Nowoczesne kominki gazowe są wyposażone w systemy bezpieczeństwa, takie jak odcinanie dopływu gazu w razie zaniku płomienia i urządzenie zostaje wyłączone. Wiele modeli jest wyposażonych w czujniki chroniące przed cofką, czyli wydaleniem spalin do pomieszczenia. Nie musimy obawiać się o wypadające z paleniska polana, jak to może mieć w przypadku kominków z otwartym paleniskiem.
Rodzaje kominków gazowych
Wybierając kominek gazowy, powinniśmy zrobić odpowiedni research, by podjąć decyzję, jaki kominek wariant, gdyż podobnie jak w przypadku kominków na drewno, modele gazowe występują w bogatej gamie rozmiarów i kształtów. Korpus kominka najczęściej wykonany jest ze stali, a wewnątrz znajdują się specjalne palniki. Dla naturalnego efektu możemy umieścić sztuczny opał, bądź inne wkłady kominkowe, czyli imitację szczap drewna lub kawałków węgla, wykonane najczęściej z ceramiki lub innego materiału odpornego na wysoką temperaturę. Ułóżmy je w taki sposób, aby płomień dawał najbardziej naturalny i zadowalający efekt.
Najczęściej wyróżniamy:
- Kominek gazowy wolnostojący – bogaty segment modeli do wnętrz o różnych charakterach. Kształtem mogą przypominać klasyczną kozę lub nowoczesne, minimalistyczne palenisko.
- Kominek narożny – asymetryczne formy doskonale wyglądają w aranżacjach nowoczesnych.
- Panoramiczny – podłużne, prostokątne palenisko pasuje do dużych, otwartych przestrzeni.
- Trójstronny – połączenie panoramicznego z modelami narożnymi, jednak tu boki po obu stronach pozostają otwarte.
- Tunel – palenisko jest otwarte na przestrzał z dwóch lub 3 stron. Mogą stanowić wizualną przegrodę w pomieszczeniu o otwartym planie i dzielić część wypoczynkową salonu od jadalnej.
Zalety kominków gazowych
Jak każdy inny kominek domowy, ten gazowy ma zarówno wady, jak i zalety, które musimy rozważyć przed podjęciem decyzji o montażu tego rodzaju urządzenia grzewczego. Jakie są kominki gazowe?
Łatwe w obsłudze — Włączanie i wyłączanie kominka jet bardzo proste i szybkie, nie wymaga długotrwałego rozpalania.
Czyste – Nie produkują popiołu ani dymu, nie musimy czyścić szyby po użyciu przed kolejnym rozpaleniem kominka.
Bezpieczne w codziennym użytkowaniu – Są wyposażone w system bezpieczeństwa odcinający dopływ gazu, jeśli płomienie nieoczekiwanie zgasną. Podobnie w przypadku odprowadzania spalin: Brak ciągu w szybie powoduje wyłączenie urządzenia.
Nieszkodliwe dla zdrowia — Kominki nie produkują śmierdzącego dymu, a dzięki zabezpieczeniom do pomieszczenia nie przedostaną się szkodliwe substancje.
Dobre źródło ogrzewania — Mogą ogrzewać jedno pomieszczenie lub stanowić część większego systemu grzewczego.
Można stosować w pomieszczeniach bez tradycyjnego komina – Wystarczy koncentryczny przewód powietrzno-spalinowy. Taki przewód składa się z 2 rur, z których jedna doprowadza powietrze z tlenem do komory spalania, druga odprowadza spaliny. Taką rurę można wyprowadzić przez ścianę zewnętrzną budynku przy kominku.
Duży wybór rodzajów i rozmiarów urządzeń — Możemy wybierać spośród modeli wolnostojących, narożnych, panoramicznych oraz wielu innych, które łatwo dopasujemy do każdego wnętrza.
Różne funkcjonalności — Niektóre nowoczesne modele mają możliwość programowania wysokości płomieni i czasu pracy.
Jakie wady mają kominki gazowe?
- Zasilanie – W pomieszczeniu, w którym znajduje się kominek, musi znaleźć się również doprowadzenie instalacji gazowej lub miejsce na butlę z gazem ziemnym. Kominek gazowy warto zaplanować jeszcze na etapie projektu budynku.
- Wysoka cena zakupu i montażu – Cena kominków gazowych bywa wysoka, często wyższa niż innych urządzeń grzewczych
- Koszty utrzymania – Przy rosnących cenach gazu posiadanie kominka może być kosztowne.
- Serwisowanie i przeglądy – Nie możemy zapominać o regularnych kontrolach urządzenia – kominki na gaz są traktowane jak inne urządzenia grzewcze zasilane tym paliwem. Mają więc obowiązek przejścia okresowych przeglądów technicznych raz w roku. Przeglądu powinna dokonać osoba legitymująca się odpowiednimi uprawnieniami.
- Montaż kominka gazowego – Również powinien być wykonany przez specjalistę z uprawnieniami do pracy z urządzeniami grzewczymi.
Jak wybrać kominek gazowy odpowiedni do wnętrza
Jakie parametry kominka wziąć pod uwagę przed zakupem?
1. Kształt i rozmiar urządzenia – kominek powinien pasować do aranżacji, miejsca montażu oraz funkcji, którą ma spełniać.
2. Moc – musi być wysoka, jeśli będzie stosowany jako element grzewczy dla całego lub części budynku. Jeśli ma dogrzewać wyłącznie pomieszczenie, w którym się znajduje, możemy wybrać kominek o mniejszej mocy.
Wyboru kominka warto dokonać w firmie, która oferuje również montaże zakupionych urządzeń. Kompleksowa usługa wykonana przez specjalistów często będzie objęta dłuższą gwarancją.