Zalety i wady biokominków

Zalety i wady biokominków

Biokominki to nowoczesny dodatek do wnętrz, w których chcemy wprowadzić ciepły i przytulny blask płomieni. Są ciekawym uzupełnieniem standardowych systemów ogrzewania i niewątpliwym walorem dekoracyjnym. Obudowy w różnych stylach dopasujemy do salonów, gabinetów i sypialni w różnych stylach aranżacyjnych. Co warto wiedzieć o biokominkach? Jakie wady i zalety biokominków możemy wyróżnić?
3:00 min
0
0

Co to są biokominki?


Biokominki są alternatywą dla tradycyjnych kominków. Ich nowoczesne warianty zamiast drewna używają biopaliwa, uzyskiwanego na bazie alkoholu etylowego. Dzięki temu nie nie emitują żadnych nieprzyjemnych zapachów ani dymu, a po spaleniu biopaliwa popiół nie pozostaje w palenisku, ponieważ bioetanole ulegają całkowitemu spaleniu. Ilość wydzielanego dwutlenku węgla jest obojętna dla zdrowia. Biokominki są najczęściej wykonane ze stali pokrytej lakierem lub farbą, odporną na bezpośrednie działanie płomieni i wysokich temperatur. Ich formy mogą przybierać oryginalne, dekoracyjne formy, dlatego są chętnie stosowane w nowoczesnych i stylizowanych wnętrzach. Do wyboru mamy biokominki wolnostojące i biokominki wolnostojące.

Autor:
Redakcja
Data:
14.02.2020
Aktualizacja:
07.02.2024
Jasny salon z mocnym czarnym akcentem Opoczno Royal Black
Duży biokominek w salonie w domu jest świetnym rozwiązaniem — nie tylko tworzy relaksującą, przytulną atmosferę, ale również dogrzewa pomieszczenie. Fot. Opoczno
Opoczno Royal Black Polished OP537-003-1
Płytka uniwersalna, 59,8x59,8 cm
sprawdź
Royal Black
Marka Opoczno
sprawdź

Czy biokominki są bezpieczne dla zdrowia?

Kominki na biopaliwo są bezpieczne w użytkowaniu. Zastosowanie biokominka nie tylko podniesie temperaturę pomieszczenia i poprawi wilgotność powietrza. Są też popularne w aromaterapii. Ich konstrukcja musi zapewnić szczelność zbiornika paliwa, aby bioetanol nie rozlał się do pomieszczenia.

Le Feu Sky Black Bio Ethanol Fireplace.jpg
Biokominki wiszące są ciekawą alternatywą dla rozwiązań wolnostojących. Fot. Beaumonde/PressLoft

Zalety biokominków

- Brak ograniczeń konstrukcyjnych. Biokominki możemy je stosować we wszystkich pomieszczeniach, bez względu na lokalizację i parametry techniczne budynku. Do jego funkcjonowania nie potrzebujemy ciągu kominowego, dlatego możemy umieścić biokominek w dowolnym miejscu. Popularne modele obejmują warianty do zabudowy we wnęce lub biokominki wolnostojące, które pięknie będą prezentowały się np. na stoliku kawowym w salonie lub na niskiej komodzie w sypialni. Zyskujemy nieograniczone możliwości aranżacyjne. Mobilne biokominki możemy przestawiać zgodnie z własnymi upodobaniami, wyłączyć i schować w dowolnym momencie.


- Nie tylko do wnętrz. Biokominki stojące to świetny dodatek na taras, balkon lub patio. Płomienie stworzą przyjemny, relaksujący nastrój i dogrzeją w chłodniejszy letni wieczór.

Biało-szary salon z biblioteczką przy kominku
Kominek gazowy można wkomponować w aranżację ściany podobnie jak tradycyjne kominki na drewno. Projekt: Tecta Studio

Oryginalny design. Nowoczesne lub stylizowane kształty są ciekawą ozdobą pomieszczenia. Projektanci proponują minimalistyczne kominki szklane, z wykończeniem stalowym lub płyty MDF, lub naturalnego drewna, lub modele nawiązujące do kształtu klasycznego komina. Oprócz wariantów mobilnych możemy wykorzystać fragmenty przeszklonych ścian do stworzenia ciekawych przepierzeń z paleniskiem, np. między salonem a przedpokojem albo w sypialni z łazienką.


- Biopaliwo jest bezpieczne dla zdrowia i środowiska. Spalanie bioetanolu jest bezwonne i nie powoduje powstawania szarego, gryzącego dymu, znanego z tradycyjnych kominków na paliwo stałe.

Przestronny, beżowy salon z kominkiem Paradyż Soul
Kominki na biopaliwo są często wybierane do salonów. Możemy stworzyć efektowną kompozycję na ścianie telewizyjnej
Soul
Marka Paradyż
sprawdź
#Ściana RTV
sprawdź
Paradyż Soul Beige Gres Szkl. Rekt. Mat
Płytka uniwersalna (gr. 11 mm), 14,8x89,8 cm
sprawdź
Le Feu Bio-Ethanol Fireplace Sky White.jpg
Wiszące rozwiązania są bezpieczne w codziennym użytkowaniu. Fot. Beaumonde/PressLoft

Jakie wady mają biokominki?

- Wietrzenie i wentylacja. Pomieszczenie, w którym stosowany jest biokominek, musimy regularnie wietrzyć. Podczas spalania uwalniane są do atmosfery para wodna oraz dwutlenek węgla. Są to substancje naturalnie występujące w powietrzu, jednak ich nadmiar może mieć niekorzystny wpływ na nasze samopoczucie.


- Niska wydajność energetyczna. Biokominek daje ciepło, jednak nie może być jedynym źródłem ogrzewania w domu. Ma zbyt małą moc grzewczą, dlatego nie aprawdzi się jako kompleksowe ogrzewanie. Z biokominkiem potrzebujemy również tradycyjnego rozwiązania centralnego do równomiernego dogrzania przestrzeni.

- Wysoka cena biopaliwa. To chyba największa wada biokominków – 1 litr biopaliwa kosztuje ok. 10- 15 zł. Podczas pracy biokominek zużywa ok. 1.5 litra na 3 godziny ciągłego palenia, co daje od 5 do 8 zł za godzinę użytkowania.

Kamin Square - Ethanol.jpg
Wolnostojące kominki przypominają małe dzieła sztuki. Fot. Monsterzeug/PressLoft

Biokominek w mieszkaniu

To ciekawe rozwiązanie sprawi, że możemy cieszyć się przytulnym, oswojonym ogniskiem nawet w małej kawalerce w bloku. Nie potrzebujemy kupować i przechowywać drewna do kominka ani sprzątać paleniska z popiołu. Po wlaniu paliwa do urządzenia wystarczy je podpalić. Cykl pracy kominka, w zależności od zasobności i kształtu zbiornika wynosi od 2 do 8 godzin. Nawet wysokiej jakości biokominki nie zastąpią grzejników, ale pozwolą stworzyć we wnętrzu przyjemnie relaksującą atmosferę i pozwolą na chwilę oderwać wzrok od ekranu telewizora czy telefonu.

Salon glamour z kominkiem w szarym kamieniu
Kominek gazowy może być wykończony spiekiem kwarcowym, naturalnym kamieniem lub płytkami imitującymi inny materiał. Projekt: Wnętrzowe Love

Podobne artykuły

Kominek w sypialni - co warto wiedzieć?
Kominek to jeden z elementów wystroju, który nigdy nie wychodzi z mody. Pełni nie tylko funkcję grzewczą, ale zarazem upiększa...
czytaj więcej
Kominek w salonie
Kominek w salonie jest popularnym rozwiązaniem w nowoczesnym budownictwie. To nie tylko wyjątkowa ozdoba, ale również dodatkowe...
czytaj więcej
Ogrzewanie podłogowe - wady i zalety
Ciepła, przyjemna w dotyku podłoga powoli staje się standardem w nowoczesnych wnętrzach. Ogrzewanie podłogowe świetnie sprawdza...
czytaj więcej
Czym najlepiej ogrzewać dom?
Każdy posiadacz domu musi stanąć przed wyborem źródła ogrzewania, aby przetrwać mroźne zimy. Na rynku dostępny jest szeroki...
czytaj więcej