Zalety i wady biokominków

Zalety i wady biokominków

Biokominki to nowoczesny dodatek do wnętrz, w których chcemy wprowadzić ciepły i przytulny blask płomieni. Są ciekawym uzupełnieniem standardowych systemów ogrzewania i niewątpliwym walorem dekoracyjnym. Obudowy w różnych stylach dopasujemy do salonów, gabinetów i sypialni w różnych stylach aranżacyjnych. Co warto wiedzieć o biokominkach? Jakie wady i zalety biokominków możemy wyróżnić?
5:00 min
0
0

Co to są biokominki?

Biokominki są alternatywą dla tradycyjnych kominków. Ich nowoczesne warianty zamiast drewna używają biopaliwa, uzyskiwanego na bazie alkoholu etylowego. Dzięki temu nie nie emitują żadnych nieprzyjemnych zapachów ani dymu, a po spaleniu biopaliwa popiół nie pozostaje w palenisku, ponieważ bioetanole ulegają całkowitemu spaleniu. Biokominki są najczęściej wykonane ze stali pokrytej lakierem lub farbą, odporną na bezpośrednie działanie płomieni i wysokich temperatur. Ich formy mogą przybierać oryginalne, dekoracyjne formy, dlatego są chętnie stosowane w nowoczesnych i stylizowanych wnętrzach.

Autor:
Redakcja
Data:
14.02.2020
Biokominek ilustracja
Biokominki mogą przybierać różne dekoracyjne formy. Fot. Miroslav Sárkozy/Pixabay

Czy biokominki są bezpieczne dla zdrowia?

Kominki na biopaliwo są bezpieczne w użytkowaniu. Zastosowanie biokominka nie tylko podniesie temperaturę pomieszczenia i poprawi wilgotność powietrza. Są też popularne w aromaterapii. Ich konstrukcja musi zapewnić szczelność zbiornika paliwa, aby bioetanol nie rozlał się do pomieszczenia.

Le Feu Sky Black Bio Ethanol Fireplace.jpg
Biokominek w formie wiszącej jest ciekawą alternatywą dla rozwiązań wolnostojących. Fot. Beaumonde/PressLoft

Zalety biokominków

- Brak ograniczeń konstrukcyjnych. Biokominki możemy je stosować we wszystkich pomieszczeniach, bez względu na lokalizację i parametry techniczne budynku. Do jego funkcjonowania nie potrzebujemy ciągu kominowego, dlatego możemy umieścić biokominek w dowolnym miejscu. Popularne modele obejmują warianty do zabudowy we wnęce lub wolnostojące, które pięknie będą prezentowały się np. na stoliku kawowym w salonie lub na niskiej komodzie w sypialni. Zyskujemy nieograniczone możliwości aranżacyjne. Mobilne biokominki możemy przestawiać zgodnie z własnymi upodobaniami, wyłączyć i schować w dowolnym momencie.


- Nie tylko do wnętrz. Biokominki to świetny dodatek na taras, balkon lub patio. Płomienie stworzą przyjemny, relaksujący nastrój i dogrzeją w chłodniejszy letni wieczór.


- Oryginalny design. Nowoczesne lub stylizowane kształty są ciekawą ozdobą pomieszczenia. Projektanci proponują minimalistyczne kominki szklane, z wykończeniem stalowym lub płyty MDF, lub naturalnego drewna, lub modele nawiązujące do kształtu klasycznego komina. Oprócz wariantów mobilnych możemy wykorzystać fragmenty przeszklonych ścian do stworzenia ciekawych przepierzeń z paleniskiem, np. między salonem a przedpokojem albo w sypialni z łazienką.


-Biopaliwo jest bezpieczne dla środowiska. Spalanie bioetanolu jest bezwonne i nie powoduje powstawania szarego, gryzącego dymu, znanego z tradycyjnych kominków na paliwo stałe.

Le Feu Bio-Ethanol Fireplace Sky White.jpg
Wiszące rozwiązania są bezpieczne w codziennym użytkowaniu. Fot. Beaumonde/PressLoft

Jakie wady mają biokominki?

- Pomieszczenie, w którym stosowany jest biokominek, musimy regularnie wietrzyć. Podczas spalania uwalniane są do atmosfery para wodna oraz dwutlenek węgla. Są to substancje naturalnie występujące w powietrzu, jednak ich nadmiar może mieć niekorzystny wpływ na nasze samopoczucie.


- Niska wydajność energetyczna. Biokominek daje ciepło, jednak nie może być jedynym źródłem ogrzewania w domu. Ma zbyt małą moc grzewczą, dlatego nie aprawdzi się jako kompleksowe ogrzewanie. Z biokominkiem potrzebujemy również tradycyjnego rozwiązania centralnego do równomiernego dogrzania przestrzeni.

- Wysoka cena biopaliwa. To chyba największa wada biokominków – 1 litr biopaliwa kosztuje ok. 10- 15 zł. Podczas pracy biokominek zużywa ok. 1.5 litra na 3 godziny ciągłego palenia, co daje od 5 do 8 zł za godzinę użytkowania.

Kamin Square - Ethanol.jpg
Wolnostojące kominki przypominają małe dzieła sztuki. Fot. Monsterzeug/PressLoft

Biokominek w mieszkaniu

To ciekawe rozwiązanie sprawi, że możemy cieszyć się przytulnym, oswojonym ogniskiem nawet w małej kawalerce w bloku. Nie potrzebujemy kupować i przechowywać drewna do kominka ani sprzątać paleniska z popiołu. Po wlaniu paliwa do urządzenia wystarczy je podpalić. Cykl pracy kominka, w zależności od zasobności i kształtu zbiornika wynosi od 2 do 8 godzin. Biokominki nie zastąpią grzejników, ale pozwolą stworzyć we wnętrzu przyjemnie relaksującą atmosferę i pozwolą na chwilę oderwać wzrok od ekranu telewizora czy telefonu.