Kominek w sypialni - co warto wiedzieć?
Rodzaje kominków
Najbardziej popularne są tradycyjne w wersji otwartej lub zamkniętej. Pierwsze rozwiązanie to przede wszystkim opcja dekoracyjna. Otwarty kominek prezentuje się doskonale we wnętrzu, jednak jego konstrukcja sprawia, że większość wygenerowanego ciepła uchodzi kominem, zaś opał szybko się spala, przez co rosną koszty eksploatacyjne. Konstrukcje tego typu mają jednak wysoki potencjał aranżacyjny, dzięki czemu możemy wykończyć je dowolnym materiałem. Zamknięty kominek w sypialni to zdecydowanie lepszy wybór. Dzięki konstrukcjom takim jak dystrybutor gorącego powietrza i płaszcz wodny będziemy mogli cieszyć się nie tylko atrakcyjną, ale także praktyczną konstrukcją. Ponadto pozwoli nam to oszczędzić na opale, który spala się zdecydowanie wolniej niż w przypadku modeli otwartych.
Ciekawą alternatywą dla klasycznych konstrukcji są kominki wolnostojące. Tzw. „koza” ma wiele plusów. Ich instalacja nie będzie wymagała gruntownego remontu pomieszczenia, który pochłonie wiele czasu i środków. Dostępne są w różnych rozmiarach i wzorach, dzięki czemu na pewno uda nam się znaleźć odpowiedni kominek do naszej sypialni, niezależnie od metrażu i stylu aranżacji. Interesującą propozycją są modele elektryczne. Kominek elektryczny w sypialni sprawdzi się doskonale, gdyż nie ma w nim otwartego ognia, co eliminuje ryzyko, jakie ten ze sobą niesie. Płomienie, które można w nim zobaczyć to efekt rozszczepienia wiązek światła albo pary wodnej, na której wyświetla się obraz płomieni. Ponadto ten wariant nie wymaga podłączenia do przewodu kominowego. Pozwala to na pełną dowolność przy aranżowaniu wnętrza.
Kominki gazowe to opcja dla tych, którzy cenią sobie wygodę, ale zarazem nie chcą rezygnować z naturalnego ognia. Instalacja aktywuje się w parę chwil i nie wymaga po wszystkim czyszczenia z sadzy i popiołu, a kominek jest od razu gotowy do ponownego uruchomienia. Dużym plusem tego rozwiązania jest również fakt, że nie trzeba do niego kupować opału ani go składować. Na popularności ostatnimi czasy zyskują również biokominki. W tym wypadku drewno lub brykiet zastępowane jest biopaliwem w postaci ciekłej lub żelowej. Podobnie jak w przypadku wariantów elektrycznych, nie jest wymagane podłączenie do przewodu kominowego, dzięki czemu warto rozważyć instalację biokominka w sypialni. Więcej o biokominkach możecie przeczytać w naszym artykule.
Jaki kominek wybrać?
Stając przed bogactwem wyboru, który oferuje nam współczesny rynek, trudno jest wybrać konkretny rodzaj kominka do sypialni. Dlatego najlepiej jest zawęzić opcje wyboru, analizując kilka istotnych czynników. Podstawową kwestią jest to jaką rolę ma spełniać wybrany przez nas model. Czy będzie ozdobą, budującą klimat, czy będzie mieć za zadanie również ogrzewanie wnętrza? Kominki elektryczne, gazowe oraz bio nie będą pełnić funkcji systemu grzewczego, ani nawet wsparcia przy ociepleniu. Należy jednak pamiętać o tym, że sypialnia jest wnętrzem, które powinno być nieco chłodniejsze od reszty pomieszczeń aby zapewnić nam komfortowy sen.
Należy wziąć pod uwagę również dodatkowe koszty. Część instalacji będzie trzeba połączyć z systemem odprowadzania dymu, co wiąże się z remontem, który pochłonie dodatkowe środki i czas. Istotny jest również metraż pomieszczenia – im większa kubatura, tym większa może być moc kominka. Nie bez znaczenia będzie również w styl, w którym zaaranżowaną nasze wnętrze.
Kominek a styl sypialni
Aby osiągnąć satysfakcjonujący i spójny efekt, należy dopasować kominek do wystroju sypialni. Do wnętrza w stylu industrialnym warto wstawić stylizowaną, żeliwną „kozę” lub konstrukcję w zabudowie z cegły. Z kolei w klasycznych wnętrzach doskonale będą się prezentować tradycyjne instalacje.
W nowoczesnych wnętrzach dobrze prezentować się będą konstrukcje nie wykorzystujące tradycyjnego opału. Konstrukcja typu bio lub kominek elektryczny w sypialni to doskonały wybór, szczególnie w wersji wolnostojącej. Jeśli jednak koniecznie potrzebujemy modelu na tradycyjny opał, warto zdecydować się na nowoczesne, przeszklone konstrukcje, które wyglądają bardzo efektownie.
Jak umieścić kominek w sypialni?
Gdy już wybraliśmy odpowiedni dla nas model, warto zastanowić się, gdzie go ulokujemy. Doskonałym miejscem na umieszczenie kominka w sypialni jest ściana na wprost łóżka. Stworzymy tak unikalny klimat i pozwoli zrelaksować się podczas oglądania ognia. Przy takim umiejscowieniu warto rozważyć powieszenie nad paleniskiem lustra ze stylizowaną, metaliczną ramą. Da to wyjątkowo atrakcyjny efekt.
Niezwykle istotną kwestią jest również wentylacja. W pomieszczeniu z kominkiem musi znajdować się zrównoważona lub nadciśnieniowa wentylacja mechaniczna nawiewowo-wywiewna. Jest to niezbędne dla zapewnienia użytkownikom bezpieczeństwa. W wypadku zastosowania zamkniętych obudów, ilość powietrza musi wynosić nie mniej niż 10m3/h. Przy zastosowaniu kominków gazowych na paliwo płynne (propan lub propan-butan), wymagany jest dodatkowy otwór wentylacyjny na wysokości podłogi, gdyż tego typu paliwo jest cięższe od powietrza. Minimalna kubatura pomieszczenia w przypadku kominka gazowego to 8m3/h.
Urządzając małą sypialnię z kominkiem zdecydujmy się na model wolnostojący, dzięki czemu będziemy mogli dowolnie zarządzać przestrzenią i w razie potrzeby przenieść instalację w inne miejsce. Dodatkowym plusem tego typu rozwiązań jest fakt, że nie będą dodatkowo nagrzewać naszego miejsca snu. Ponadto istotny jest fakt, że w niewielkim wnętrzu proces spalania może spowodować nie tylko dyskomfort, ale i zagrożenie dla zdrowia lub życia. Dlatego też najlepiej zdecydować się na kominek elektryczny w małej sypialni.