Dwupoziomowe mieszkanie po remoncie
- Dwupiętrowe mieszkanie, ze względu na nowe potrzeby rodziny wymagało zmiany całego układu funkcjonalnego. Z dostępnej dotąd przestrzeni musieliśmy wręcz „wyczarować” dodatkowy pokój dla młodszego z synów, tak, aby każdy z chłopców miał swoją prywatną przestrzeń. Tu liczył się więc każdy centymetr, który trzeba było starannie wykorzystać. Z pomocą przyszła niestandardowa, bo 3 metrowa wysokość pomieszczeń, która pozwoliła wygospodarować miejsce do przechowywania pod sufitem. Niezbędne okazały się także sprytnie poukrywane zabudowy. Nie obyło się jednak bez burzenia ścian – opowiada Weronika Budzichowska z pracowni To Be Design.
Zmiany w układzie funkcjonalnym
Na piętrze, gdzie znajdują się pokoje prywatne lokatorów, z dużej garderoby i części sypialni właścicieli wydzielono dodatkowy pokój. W ten sposób chłopcy dostali nieduże, ale niezależne pokoje. Gospodarzom zależało na wprowadzeniu zmian do układu funkcjonalnego także w strefie dziennej na dolnej kondygnacji. Kuchnia, choć niewielka, została zamknięta, a miejsce do przechowywania zapewnia tu wysoka zabudowa meblowa. Dzięki temu znalazło się tu miejsce na nieduży stół, przy którym na co dzień gromadzi się rodzina.
Stefa wypoczynku i jadalnia
Między kuchnią a salonem zlokalizowana została większa jadalnia, a sama strefa wypoczynku wydzielona po drugiej stronie mieszkania. Meble wykonane na wymiar pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń. W części salonowej wysokie zabudowy znajdują się tuż za kanapą, a w korytarzu pojawia się w miejscu usuniętej ściany. W tym miejscu zastosowano ciekawe rozwiązanie: zabudowa od strony klatki schodowej dostępna jest pojemna szafa a od salonowej dekoracyjna witryna.
Wnętrze pełne sztuki
Inwestorom zależało, żeby we wnętrzu znalazło się miejsce na ulubione malarstwo, które jest niezwykle bliskie lokatorom. Architektka Weronika Budzichowska zdecydowała się na stworzenie mini galerii w części wspólnej. Jedną ze ścian w salonie pomalowano na kolor głębokiej zieleni, która w zestawieniu z licznymi roślinami nadaje ton całości. Przeciwległą do niej ścianę w białym kolorze projektantka przeznaczyła na ekspozycję obrazów, które w ramy zamyka ozdobna sztukateria.
Dwie łazienki
W piętrowym mieszkaniu znajdują się dwie łazienki, które stylistycznie nawiązują do pozostałego wystroju. W pierwszej zdecydowano się na klasyczne połączenie: jasne płytki inspirowane marmurowymi wzorami i ciepły odcień drewna.
W drugiej łazience z prysznicem wybrano zielone płytki w strefie prysznica, czarno-biały wzór lastryko i czarne dodatki. Nad szafką z umywalką zaprojektowane duże lustro, które optycznie powiększa przestrzeń.
Sypialnia nie odbiega kolorystycznie od pozostałych pomieszczeń. Jasny wzór tapety, płynnie łączy się z zieloną ścianą za łóżkiem i drewnianymi elementami wystroju.
Zdjęcia: Marta Behling, Pion Poziom Fotografia Wnętrz
Projekt: To Be Design Weronika Budzichowska