Ergonomiczne biurko i krzesło, bieżnia biurowa i piłka balansująca — na co zwrócić uwagę tworząc aktywne biuro?

Ergonomiczne biurko i krzesło, bieżnia biurowa i piłka balansująca — na co zwrócić uwagę tworząc aktywne biuro?

Praca siedząca za biurkiem dominuje w naszym kraju. Wg statystyk 70 procent Polaków wykonuje taką pracę. Dodatkowo część osób nawet nie wychodzi z domu, ponieważ wybiera pracę zdalną. Ma to wiele zalet, ale także i swoje wady. Główne zagrożenie wynika z wielogodzinnego siedzenia bez poruszania się. Jeśli zależy nam na naszym zdrowiu, to musimy zainteresować się, w jaki sposób stworzyć ergonomiczne miejsce pracy, które w dużym stopniu zniweluje skutki pozycji siedzącej.
4:00 min
0
0

Aktywne biuro — co to oznacza?

Organizacja miejsca pracy, nawet w domu, może być atrakcyjna pod wieloma względami, nie tylko estetycznymi. Jeśli pracodawca chce, aby jego pracownik wykonywał efektywną pracę, a dodatkowo był zdrowy i zadowolony, to powinien zadbać o jak największy komfort pracy. Praca siedząca przez co najmniej 8 h na niewygodnym krześle i za wysokim lub za niskim biurku może okazać się katorgą dla kręgosłupa.


Z pomocą w organizacji ergonomicznego miejsca pracy przychodzi aktywne biuro. Nazwa ta kryje za sobą meble i sprzęty, które sprawią, że pracownik częściej zmieni pozycję pracy, mimo pozostawania przy komputerze czy notatkach. To kilka prostych punktów, które sprawią, że praca siedząca stanie się przyjemnością. Pracodawca zadba w ten sposób o prestiż miejsca pracy, a pracownik zdalny stworzy miejsce do efektywnej pracy.

Autor:
Redakcja
Data:
11.01.2022

Biurko regulowane i biurko elektryczne — najważniejszy punkt naszego biura

Najważniejszym punktem naszego miejsca pracy jest biurko. Jeśli wykonujemy zawód, który wymaga pozycji siedzącej, to koniecznie musimy zaopatrzyć się w biurko z regulacją wysokości blatu. W ten sposób zamienimy pracę siedzącą na siedząco-stojącą. Możemy zmieniać pozycję np. pół na pół. Pamiętajmy, że siedzący tryb pracy osłabia mięśnie, sprzyja urazom stawów i dostarcza nam bólu kręgosłupa. Biurka, które posiadają regulację wysokości, pozwalają na wykonywanie pracy na stojąco, co poprawia naszą postawę, a dodatkowo spalamy więcej kalorii.


Biurko podnoszone

Biurko, w którym regulacja wysokości jest możliwa, to biurko regulowane. Oznacza to, że jego blat podnosi się do wybranej przez nas wysokości. Pozwala to zmieniać naszą pozycję z siedzącej na stojącą. To ważne, aby robić to zamiennie, ponieważ pozycja stojąca przez cały dzień pracy również może być niezdrowa. Chodzi o ruch i aktywność. Dodatkowym atutem takich biurek jest ich dostosowywanie do danego pracownika, który korzysta z tego samego miejsca pracy.


Biurko z elektryczną regulacją wysokości

Biurka, które posiadają regulację wysokości, mogą zmieniać wysokość blatu manualnie lub elektrycznie. Biurka elektryczne posiadają przyciski i prowadnice, które same podnoszą nasz blat na wybraną przez nas wysokość. Na rynku są także biurka, które zapamiętują nasze ustawienia. Szeroki wybór biurek: https://www.ajprodukty.pl/biuro-i-konferencja/stoly-i-biurka/biurka-z-regulacja-wysokosci to nie tylko kształt, np. biurka narożne, ale także kolor blatu, szerokość blatu i materiał wykonania.

aktywne biuro.jpg

Aktywne krzesła biurowe

Do pracy biurowej nie wystarczy samo biurko. Musimy podczas zmian pozycji mieć gdzie usiąść. W aktywnym i ergonomicznym biurze dobre krzesło to podstawa. Krzesło powinno być dostosowane do ilości godzin spędzanych w pracy. Ponadto musi dostosowywać się do wzrostu i wagi pracownika, podpierać ramiona, dolną część pleców i nóg.


Aktywne krzesło to aktywne spędzanie czasu przy biurku, ale nie tylko. To idealny sposób na dostosowanie miejsca pracy pod wielu pracowników. Jeśli z jednego krzesła i biurka korzysta kilka osób, a to często zdarza się w miejscach pacy, które działają całodobowo, to aktywne meble dostosują się do wybranej osoby.

Sportowe i zdrowe dodatki, które uatrakcyjnią miejsce pracy

Biurko i krzesło to nie wszystko. Podczas pracy możemy siedzieć na piłkach balansujących czy stokach siodłowych, które automatycznie wprawiają nasze ciało w ruch. A ruch to aktywność, której tak bardzo musimy poszukiwać, wykonując pracę siedzącą. Aktywne piłki, stołki czy krzesła sprawią, że nasze mięśnie zostaną aktywowane, a nasze krążenie krwi znacznie się poprawi.


To nie koniec atrakcji, które może zapewnić aktywne biuro. Jeśli chcemy zachować efektywność i dobry humor, musimy robić przerwy w pracy. Warto stworzyć miejsce, w którym pracownik będzie mógł odpocząć lub spędzić aktywnie czas. Z pomocą przychodzą fotele do masażu, bieżnie czy rowerki stacjonarne. Te ostatnie występują też w formie dostawianej do biurka. Podczas siedzenia możemy pedałować, co zwiększa naszą aktywność. Wystarczy spokojne tempo, aby uzyskać pozytywny efekt.

Komfortowa akustyka

Aktywne biuro nie oznacza pracy w hałasie. Rozpraszające rozmowy i dźwięki mogą irytować i pogarszać skupienie. Istnieje wiele rozwiązać, które sprawią, że akustyka miejsca pracy będzie na odpowiednim poziomie. Pamiętajmy, że nie może być zbyt głośno, ale także zbyt cicho. Najważniejsze: wycisz telefon i powiadomienia na komputerze.


Głównym sposobem na wygłuszenie miejsca pracy są panele akustyczne. Montujemy je wg uznania, mogą stanowić dekorację, ponieważ dostępne są w wielu kształtach i kolorach. Innym sposobem są zasłony, dywany i wszelkiego rodzaju meble pokryte tkaninami. Poza meblami tapicerowanymi możemy pomyśleć o regałach wypełnionych książkami i roślinach, które naturalnie pochłaniają dźwięki.